Без світла та газу, під постійними обстрілами, з численними руйнуваннями: як переживають війну жителі Гуляйпільської громади на Запоріжжі (ІНТЕРВ'Ю)

Без світла та газу, під постійними обстрілами, з численними руйнуваннями: як переживають війну жителі Гуляйпільської громади на Запоріжжі (ІНТЕРВ'Ю)

Гуляйпільська громада Пологівського району налічує 32 населенні пункти, включно з адміністративним центром – містом Гуляйполе, яке є батьківщиною відомого революціонера-анархіста Нестора Махна. З початку широкомасштабного вторгнення російська армія щодня намагається стерти Гуляйпільщину з лиця землі, обстрілюючи мешканців з різного виду озброєння.

До 24 лютого 2022 року тут проживало близько 20 тисяч людей, наразі більшість з них виїхала в інші міста з міркувань безпеки. Ті, хто залишаються, живуть під постійними обстрілами, без світла, газу і централізованого водопостачання.

«Перший Запорізький» поспілкувався з начальником Гуляйпільської міської військової адміністрації, міським головою Гуляйпільської ОТГ Сергієм Ярмаком та дізнався про нинішній стан речей у громаді.

«Пошкоджені усі школи, дитячі садочки та багатоквартирні будинки»

– Скільки будинків і закладів у Гуляйполі постраждали під час обстрілів з початку російського вторгнення?

– Точно неможливо сказати. Усі об’єкти критичної інфраструктури пошкоджені: всі вісім шкіл, вісім дитячих садочків, лікарні, міська рада, пенсійний фонд…

Щодо багатоквартирних будинків: у нас їх 49 і всі мають пошкодження різного роду. Десь посічений дах, десь вікон немає, десь інші руйнування. По приватних будинках – відсотків 50 точно пошкоджено, деякі знищені повністю.

Крім самого Гуляйполя, територіальне об’єднання включає селище Залізничне та 30 сіл: три з них – Дорожнянка, Марфопіль, Мирне – перебувають під російською окупацією.

Начальник Гуляйпільської міської військової адміністрації, міський голова Гуляйпільської громади Сергій Ярмак
Фото: Гуляйполе.City

Яку допомогу можуть отримати мешканці пошкоджених будинків?

– Кожен день, крім вихідних, ми видаємо будівельні матеріали. Це тарпаулін (водостійке полотно з поліетилену, – прим.), плівка, рейки, ОСБ-листи, щоб люди могли закрити свої будинки.

Програма [щодо надання компенсацій за зруйноване чи пошкоджене внаслідок військових дій житло] «єВідновлення» на нас не розповсюджується, адже громада знаходиться в зоні бойових дій.

На сьогодні взяти участь у програмі «єВідновлення» та отримати компенсацію за пошкоджений або зруйнований через бойові дії об’єкт нерухомості можуть жителі Запорізького району, а також Воздвижівської сільської територіальної громади і частини Преображенської громади Пологівського району. Жителі прифронтових громад Запорізької області, а також окупованих територій на сьогодні поки не мають можливості подати заявку на участь у проєкті.

Усі 49 багатоквартирних будинків у Гуляйполі мають пошкодження різного роду
Фото: Укрінформ, Дмитро Смольєнко

– Яка наразі ситуація з обстрілами? Чи відчутно зменшення або навпаки збільшення їхньої інтенсивності?

– Обстріли відбуваються хаотично. Зараз тихо, а через годину можуть бути обстріли. Найчастіше нас обстрілюють дронами, роблять скиди. Обстріли відбуваються щодня, по території громади гатять без вихідних.

У червні в Гуляйполі ворожий дрон-камікадзе вдарив поруч із броньованим авто евакуаційної групи. Окрім поліцейського екіпажу, в авто перебувала 61-річна жінка, яка погодилась на евакуацію. «Броня» врятувала їм життя, один з правоохоронців отримав контузію.

Скільки жителів громади постраждали та загинули з початку повномасштабної війни?

– Близько 120 цивільних осіб було поранено і 66 загинуло.

– А скільки людей наразі залишаються в громаді?

– На сьогоднішній день в громаді залишається близько 2 300 мешканців. Більшість з них – це люди старші 50 років.

За словами Сергія Ярмака, близько 50% приватних будинках у Гуляйполі мають пошкодження, деякі знищені повністю

«У Гуляйполі з 4 березня 2022 року немає ні світла, ні газу, ні води»

– Чи працюють в громаді укриття або «Пункти незламності»?

– Так, є і «Пункти Незламності», і укриття в достатньої кількості, де люди мають змогу у разі необхідності сховатися. Тож мешканці ними користуються.

– А як справи з комунальною сферою? Чи є вода та світло?

– На території громади у нас з 4 березня 2022 року немає нічого: ні світла, ні газу, ні води.

Але працюють комунальні підприємства. Ми вивозимо сміття, підвозимо воду, прибираємо вулиці, виконуємо іншу роботу. Працівників комунальних підприємств наразі достатньо.

Все електричне приладдя в Гуляйпільській громаді працює на генераторах, у тому числі –  вишки мобільного зв’язку та насоси для води зі свердловин.

Попри систематичні обстріли у Гуляйполі продовжують працювати комунальні служби
Фото: Гуляйпільська міська громада

– Чи працюють у громаді магазини та аптеки? Чи все необхідне доводиться завозити?

– Аптеки не працюють. Медикаменти нам привозять волонтери, а ми безкоштовно роздаємо їх людям. Працюють декілька кіосків: до обіду люди можуть купити те, що їм потрібно.

Крім того, у нас працює маршрут, так би мовити, соціального автобусу. З цим нам допомагає гуманітарна місія «Проліска». Три рази на тиждень з Гуляйполя можна безкоштовно приїхати в Покровське (селище у Дніпропетровській області, – прим.). Це найближчий від нас населений пункт, де є світло, вода та працюють магазини. Туди можна доїхати, купити все, що треба, та безкоштовно повернутися назад.

У Гуляйполі понівечений весь історичний ареал. Зокрема, росіяни зруйнували паровий млин «Надія» 19-го століття, який називають одним з кращим зразків промислової архітектури Запорізького регіону
Фото: Укрінформ, Дмитро Смольєнко

 «Плани на відбудову вже є, головне – перемогти»

Чи є у жителів громади можливість заробити? Або потрібно їхати в інші міста?

– Хтось працює в ДСНС, в поліції, в лікарні, на комунальних підприємствах. Інші – це пенсіонери, які живуть на пенсію.

З 20 тисяч довоєнного населення Гуляйпільської громади на сьогодні залишається близько 2 300 мешканців. Більшість з них – це люди старші 50 років
Фото: Анна Логвиненко

– Як допомагає держава та волонтери? І чи достатньо цієї допомоги?

– Ми отримуємо гуманітарну допомогу. Кожен місяць безкоштовно роздаємо її людям. Також у нас є продуктові набори. Наприклад, нам допомагають World Central Kitchen, «Міський центр допомоги» Запоріжжя, «Белуга», а також інші фонди та організації.

Чи часто люди зараз погоджуються евакуюватися з громади?

– Днями ми організовували евакуацію жінки з громади завдяки запорізькому «Червоному Хресту». Командир загону швидкого реагування Запорізької обласної організації Товариства Червоного Хреста України Віталій Цибарєв – наш помічник, до якого я звертаюся. Ми безкоштовно організовуємо евакуацію людей, якщо це потрібно. Далі селимо їх у гуртожитках в Запоріжжі.

У Пологівському районі також працюють поліцейські евакуаційні групи. Телефон: 050-272-72-76.

Зараз люди виїжджають нечасто. Може виїхати один-два мешканці на місяць, може – два за два місяці, тож буває по-різному. Якщо людина хоче виїхати, може звернутися і до мене особисто.

Останнім часом ворожа армія активніше використовує для атак по житловим будинками, інфраструктурі і автомобілям мирних жителів FPV-дрони
Фото: Єва Миронова

– Як громада планує пережити зиму? Яка наразі ведеться підготовка?

– Ну, ми вже 2,5 роки якось переживаємо зиму під час війни.Щодо підготовки до зимового періоду – ще точно не можу сказати. Ми отримуємо генератори, сонячні панелі – роздаємо їх людям. Буває по-різному. Наприклад, минулого року благодійний фонд «100% Життя» надав нам брикети, ми розвезли по 2,5 тонни на домогосподарство. В цьому році прошу, щоб нам максимально надавали кошти, тому що розвозити брикети чи дрова під постійними обстрілами дуже тяжко.

– Чи вже є плани на майбутнє відновлення громади?

Давайте спочатку переможемо, а потім будемо плани будувати. Плани будуються завжди, головне їх реалізовувати. Звісно, вони в нас є.

Під час форуму «Нові сенси й бачення розвитку громад Запорізького регіону» у Запоріжжі начальник Гуляйпільської міської військової адміністрації Сергій Ярмак презентував проєкт заводу із сортування та переробки будівельного сміття, який може бути реалізований на території громади після завершення бойових дій
Фото: Гуляйпільська міська громада

Найголовніші плани після перемоги це запустити людям воду, каналізацію, світло та газ. Це найперше. Паралельно треба зробити хоча б одну школу та один садочок, куди б можна було приводити дітей. Це і є найголовніші плани.

Текст — Юлія Глушко

Головне фото – Радіо Свобода, Євгенія Назарова


Читайте також:

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp 

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0