USD: EUR:
... в Запорожье
Проблеми з водою, наслідки обстрілів та допомога армії: як під час війни живе Кушугумська громада Запорізької області (ІНТЕРВ’Ю)

Проблеми з водою, наслідки обстрілів та допомога армії: як під час війни живе Кушугумська громада Запорізької області (ІНТЕРВ’Ю)

Кушугумська громада знаходиться неподалік Запоріжжя, її звикли називати передмістям обласного центру. До складу Кушугумської ОТГ входять селища Балабине, Малокатеринівка та Кушугум.

З початком широкомасштабного вторгнення Кушугумська громада не раз перебувала під обстрілами окупантів. Не дивлячись на це, тут проживає декілька тисяч переселенців, а також відкривають нові хаби та започатковують соціальні проєкти.

«Перший Запорізький» поспілкувався з головою Кушугумської селищної ради Володимиром Сосуновським та дізнався, з якими основними проблеми зіткнулася громада під час війни та як з ними вдається впоратися.

Володимир Сосуновський

Зруйновані будинки та постраждалі мешканці

— Чи багато будинків і закладів було пошкоджено у громаді з початком широкомасштабного вторгнення? 

— У нас 340 будинків мають пошкодження різного ступеня. А закладів пошкоджено два: Кушугумська гімназія та один заклад в Малокатеринівці, там побило шифер, вікна та двері.

Яка наразі ситуація з обстрілами Кушугумської громади? Чи можна казати про певне зменшення або збільшення їхньої інтенсивності?

— За межами громади «бухкає» регулярно, а по самій нашій території, дякуючи Богу, інтенсивність зменшилася.

Наслідки нічного обстрілу Кушугумської громади Запорізького району 3 липня 2023. Ворожа армія обстріляла з С-300 Кушугум та Малокатеринівку

—  Чи діє у громаді програма компенсації за зруйноване житло?

— Так, людям було надано вже більше ніж мільйон гривень компенсації по програмі «єВідновлення». Це здебільшого Малокатеринівка та декілька будинків в Кушугумі. Ми допомагаємо зі складанням актів.

У Кушугумській громаді власники зруйнованих осель отримали три житлових сертифікатів на загальну суму у 3,7 млн грн. Власники пошкодженого майна отримали 52 компенсації на ремонт категорії А (до 200 тисяч гривень) на загальну суму у 3,2 мільйона гривень.

— Скільки мешканців Кушугумської громади загинули чи постраждали під час ворожих ударів?

— Одна жінка загинула, до її хати прилетіла ракета С-300. Поранених у нас дванадцятеро.

Вночі 10 серпня 2022 року ворог поцілив ракетами у Кушугум. Під завалами загинула 52-річна місцева жителька Тетяна Іванівна

— Скільки людей виїхали з громади після початку широкомасштабної війни?

Я думаю, з 18 тисяч населення виїхало приблизно 20%. Але у нас додалося три тисячі внутрішньо переміщених осіб.

— Як проходить реінтеграція ВПО? Чи є проблеми з працевлаштуванням?

Можна сказати, що в цьому плані ми є спальним районом Запоріжжя. Всі працюють у місті або тут, у нас в громаді: на місцевих підприємствах, в магазинах, закладах торгівлі тощо.

Проблеми з водою та проєкт підземної школи

— Яка в громаді ситуація з водою після підриву Каховської ГЕС?

— Найголовніша проблема — це знищені затоки. Центр Кушугуму користувався затоками Дніпра, стоять насоси на полив. А всі затоки тепер висохли. Якщо раніше громада була забезпечена поливною водою і всі їздили сюди з Запоріжжя, щоб половити рибу, то сьогодні з дев’яти насосних станцій, до яких можна було підключитися, залишилося дві. Ми їх запустили, вони працюють і зараз ще на черзі дві. А решту ми не зможемо запустити, тому що вони на Каховському водосховищі. І там неможливо підключити воду, нічого не протягнути, не прорити. Водосховище сухе, там вже виросла вербичка до трьох метрів…

Взимку у нас ще вода є, а коли починається полив, то маємо великі перебої в Балабиному та Кушугумі. А в Малокатеринівці взагалі з цим біда: там 90% території всіх будинків були поливні. Як тільки пропала вода в затоці — тепер її немає і у них.

Каховське море після руйнування ГЕС перетворилося у ліси
Вербовий ліс на дні земель Каховського водосховища

— Як наразі у громаді побудований освітній процес? Відомо, що тут планують збудувати підземну школу.

— Ми зробили в Кушугумській гімназії «Інтелект» змішану систему освіти, переобладнали найпростіше укриття під навчальний заклад. Наразі там займаються діти.

Зараз тривають роботи щодо початку будівництва нового протирадіаційного укриття (так званої «підземної школи», – прим.) на 500 осіб в Балабинській гімназії «Престиж».

З 15 січня у кушугумській гімназії «Інтелект» почалось навчання за змішаною формою

Чи є якісь проблеми у комунальній сфері Кушугумської громади? Чи достатньо працівників?

— Звісно, багато чоловіків пішли до Збройних Сил України. Наприклад, на комунальних підприємствах у нас працюють п’ятеро хлопців: водії асенізаторів (спеціальний автомобіль, який призначений для збору та транспортування відходів, — прим.), вони вже не підлягають мобілізації, а також тракторист і водій важкогаборитного автомобіля. Зараз намагаємося оформити їм «бронь» як працівникам критичної інфраструктури.

Нові проєкти та допомога ЗСУ

Як Кушугумська громада допомагає армії?

— Ми зі всіх громад Запорізької області виділили найбільше коштів. Як ніхто розуміємо важливість цього. Спочатку виділили 40 мільйонів гривень, потім ще шість мільйонів, а в тому році — 12 мільйонів гривень. Тобто Збройним силам України Кушугумська громала передала майже 60 мільйонів гривень.

Чи планують в громаді нові соціальні або бізнесові проєкти?

— У нас є активна робота з міжнародними донорами, такими як  USAID, ULEAD та іншими. Наприклад, ми зробили для наших мешканців молодіжний хаб з можливістю укриття в Балабинському будинку культури. Також відкрили хаб для людей похилого віку, наразі його активно розвиваємо, збираємо там бабусь і дідусів. Вони там активно проходять навчання, займаються фізкультурою, отримують різноманітні нові навички по роботі з комп’ютером тощо.

В спеціальному хабі люди старшого віку займаються спортом, опановують нові технології, дивляться фільми тощо 

Як у громаді йдуть справи з укриттями? Чи вистачає їх мешканцям?

— У нас найпростіше укриття є тільки в гімназії «Інтелект». А так можна сказати, що більше укриттів у нас немає. Взагалі є тільки одне капітальне укриття — на території заводу, внизу біля річки.

Наразі на стадії проєктування у нас знаходиться побудова укриття у дитячому садочку «Теремок» в Балабиному. Воно, зокрема, буде і для вихованців будинку культури і спорту, бо у нас двісті дітей щодня займаються спортом —  це бокс, тхеквондо, боротьба, національні, бальні та сучасні танці. Поки користуємось укриттям у дитячому садочку, але воно маленьке. Тому наразі проєктуємо нове сховище, виділили на це гроші. Тижня за два-за місяць, думаю, що проєкт вже вийде на експертизу.

Текст — Юлія Глушко, фото — Запорізька ОВА, Кушугумська селищна рада, сторінка Володимира Сосуновського в соцмережі 

Під постійними обстрілами, без водопостачання та роботи: як під час війни живуть мешканці Степногірської громади Запорізької області (ІНТЕРВ’Ю)


Читайте також:

Освіта під час війни: відомий запорізький вчитель Олександр Жук – про мінуси дистанційки та потенціал підземних шкіл (ІНТЕРВ’Ю)

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0