Життя під цілодобовими обстрілами: як сьогодні виживають мешканці Оріхівської громади (ІНТЕРВ’Ю)
Обстріли 24/7, відсутність світла та газу – в таких умовах на Запоріжжі вже третій рік виживають мешканці Оріхівщини. До початку повномасштабного російського вторгнення в громаді мешкало понад 19 тисяч населення. Втім через регулярні обстріли ворожої армії 90% жителів виїхали до більш безпечних місць. Але ще близько тисячі людей не залишають рідних осель, не дивлячись на небезпеку постійних обстрілів.
За останні декілька тижнів російська армія значно збільшила кількість ударів по громаді. Остаточно руйнуючи житлові будинки та інфраструктуру – те, що не змогла стерти з лиця землі з початку вторгнення.
Про руйнування населених пунктів, умови життя людей, які не хочуть виїжджати, та підготовку до зими в інтерв’ю «Першому Запорізькому» розповів начальник Оріхівської міської військової адміністрації Пологівського району Микола Вініченко.
«Оріхів розбитий російськими обстрілами на 95%»
– Судячи зі щоденних зведень Національної поліції та Запорізької обласної військової адміністрації, за останні декілька тижнів інтенсивність російських ударів по громаді збільшилась. Яка нині ситуація в Оріхівській громаді?
– Дійсно, обстріли дуже сильні кожного дня. По нашим прифронтовим селам дуже часто «прилітають» керовані авіаційні бомби.
По місту Оріхів ворог також б’є керованими авіаційними бомбами, а також обстрілює з артилерії та реактивних систем залпового вогню. Обстріли тривають 24 години, сім днів на тиждень.
Прифронтові села громади ворог також атакує дронами. До міста, слава Богу, поки вони ще не долітають.
– Скільки ворожих ударів за добу ворог може завдати по Оріхівській громаді?
– За добу може бути приблизно до 100 російських ударів.
З семи сіл Оріхівської громади три – у тимчасовій окупації: Мирне, Копані та Нестерянка. Новоандріївка, Щербаки (підпорядковане Новоандріївській сільській раді), Новопавлівка та Новоданилівка – знаходяться біля лінії фронту і разом з Оріховом потерпають від нещадних обстрілів.
– Який на сьогодні масштаб руйнувань у громаді?
– Приватний сектор та багатоповерхівки розбиті на 95%. Інфраструктура – на 99%.
Оріхівська лікарня (багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування, – прим.) розбита і не працює. Наразі заклад релокований до Запоріжжя і там приймає пацієнтів. Але у громаді є пункт надання першої допомоги. Він розташований в нашому пункті незламності, там працює лікар.
Якщо говорити за Оріхів, то місто в цілому розбито на 95%. Також ворожими обстрілами в громаді знищені всі пам’ятки архітектури.
– Якщо хтось з місцевих мешканців отримує поранення під час ворожого обстрілу, то його доправляють до обласного центру?
– На місці ми надаємо першу допомогу. Потім веземо до військового шпиталю в одному з сіл неподалік. І коли там людині надали необхідну допомогу, то далі веземо до Запоріжжя.
«В Оріхівській громаді залишається 1312 людей. Більшість – старші 60 років, які не хочуть виїжджати»
– Яка на сьогодні гуманітарна ситуація в громаді?
– З гуманітарною ситуацією у нас все нормально: тричі на місяць люди отримують продуктові набори, також їм видають гігієнічні набори. Мешканцям, чиї будинки були пошкоджені російськими обстрілами, також видаємо набори для ремонту: брезент, OSB-дошки, цвяхи і піну. Люди все отримують на місці.
– Прогнозують, що ця зима буде важчою за попередні. Як громада готується до осінньо-зимового періоду?
– Держава надає підтримку людям, які живуть на прифронтових територіях. Жителі отримують на кожне домогосподарство по 21 тисячі гривень (грошову допомогу на придбання твердого пічного побутового палива. Таку допомогу перед початком опалювального сезону 2024/25 року можуть отримати жителі, які проживають у десятикілометровій зоні від лінії зіткнення, – прим.).
Крім того, домовилися з міжнародним фондом: кожне домогосподарство ще отримує по три тонни (300 одиниць) паливних брикетів.
– Чи є на сьогодні у громади потреби у будівельних матеріалах, продуктах харчування тощо?
– Всім цим ми забезпечуємо людей. Ми співпрацюємо з міжнародними фондами і людей забезпечуємо всім необхідним.
– Скільки на сьогодні в громаді залишилося людей? Та чи охоче вони зголошуються на евакуацію?
– Ми постійно ведемо розмови з місцевими мешканцями стосовно евакуації до Запоріжжя. В нас є свої автомобілі, на яких можемо вивезти людей з речами. Але, ті хто хотів виїхати, вже виїхав. Інші люди не хочуть виїжджати.
На сьогодні в Оріхівській громаді залишається 1312 людей. З них близько 900 в самому Оріхові, інші люди в трьох наших прифронтових селах. Переважна більшість людей, що залишилась, старше 60 років.
– Чи є населені пункти в громаді, де взагалі вже не залишилося людей?
– Таких населених пунктів немає. Три села нашої Оріхівської громади тимчасово окуповані російськими загарбниками, ще три – не окуповані. В кожному населеному пункті, який контролюється українським урядом, мешкають люди. В Новоданилівці 12 людей залишилось, в Новоандріївці – 47 людей, в Новопавлівці – 175 людей.
– Влітку була інформація, що деякі люди повертаються додому, чи дійсно це так?
– Люди поверталися, коли була більш-менш тиша. Вони приїжджали подивитись на свої будівлі, дещо підремонтувати. У нас працює маршрутне перевезення, якраз на добу приїжджає маршрутка. Так що люди приїздили зранку, робили те, що планували по домогосподарству, а увечері їхали назад до Запоріжжя. На постійній основі люди не поверталися до громади.
«Всі багатоповерхові будинки частково або повністю зруйновані. У жодній квартирі люди не мешкають»
– Громада з весни 2022 залишилась без світла і газу внаслідок ворожих обстрілів. Як виживають люди?
– Приблизно у 10% населення, що залишилося, ще є світло. Але фактично громада вже третій рік без газу та електроенергії. Всі люди, які залишились, тут проживають в приватному секторі, бо всі багатоповерхові будинки частково або повністю зруйновані. У жодній квартирі з 56 багатоповерхівок люди не мешкають.
– Люди готують собі їсти на дровах?
– Так. Плюс ми домовились з міжнародною гуманітарною допомогою: вони надавали мешканцям громади маленькі газові печі з газовими балонами, а також балони на 10 літрів. Ми попросили фонд привезли людям заправлені балони.
Отже, хтось з людей готує їсти на газу, а дехто влітку готує на встановлених на вулиці буржуйках.
– На території громади у людей на сьогодні ще залишається бодай якась можливість заробити?
– У нас в громаді працюють тільки комунальні служби. Є люди, які допомагають іншим мешканцям забити вікна, накрити кришу після обстрілів за певну плату. Люди таким чином підробляють. А так роботи немає. Люди фактично виживають за рахунок гуманітарної допомоги.
– Чи працює в громаді аптека?
– У нашому пункті незламності, де працює наш лікар, ми надаємо жителям нашої громади безкоштовні ліки. Було таке, що люди з нашої громади, які наразі мешкають у Запоріжжі, приїздили до Оріхова отримувати безкоштовні ліки.
Ми працюємо з багатьма міжнародними фондами. Всі потреби громади вони намагаються задовольнити.
«Через ворожі обстріли загинули 79 мешканців громади, 353 людини отримали поранення»
– Влітку 2023 року росіяни завдали два удари керованими авіабомбами по пункту незламності в Оріхові. Тоді загинули семеро мирних мешканців. Яка на сьогодні ситуація з пунктами незламності? Чи достатньо їх для мешканців громади?
– На даний час з дев’яти пунктів незламності в місті залишалось п’ять. Їх вистачає. В трьох пунктах люди проживають на постійній основі. В них облаштовано все для потреб людей. Загалом у нас всі пункти незламності забезпечені всім необхідним. Людям також завозимо воду.
– Яка на сьогодні кількість поранених та загиблих серед мирних мешканців громади внаслідок російських обстрілів? Чи є серед них діти?
– Слава Богу, дітей серед постраждалих немає. Наразі в громаді взагалі немає дітей, бо їх евакуювали до 1 жовтня 2023 року.
На жаль, на сьогодні 78 мешканців громади загинули, а поранення отримали 353 людини.
Оновлено: Кількість жертв російської агресії в Оріхівській громаді збільшилася. 13 вересня в результаті удару керованою авіабомбою у зруйнованому будинку загинув 48-річний житель Новопавлівки.
– І наостанок, чи є вже розробляються плани стосовно відновлення громади?
– Звичайно, у нас є такий план. І ми продовжуємо над ним працювати. Зокрема, співпрацюємо з міжнародними партнерами і робимо свій план. Крім того, маємо план евакуації на випадок деокупації наших територій.
Текст – Іванка Волощук, фото зі сторінки Дмитра Павловського у Facebook
Читайте також:
- Порожні пляжі та бази відпочинку, комунальний колапс та брак кадрів: як живе в окупації Кирилівська громада Запорізької області (ІНТЕРВ’Ю)
- Без світла та газу, під постійними обстрілами, з численними руйнуваннями: як переживають війну жителі Гуляйпільської громади на Запоріжжі (ІНТЕРВ’Ю)
- Репресії, мілітаризація дітей та повний занепад: що відбувається в окупації з Приморською громадою Запорізької області (ІНТЕРВ’Ю)
- Зруйновані ракетами школи і підприємства, відтік людей та плани на відновлення: як живе Комишуваська громада Запорізької області у воєнний час (ІНТЕРВ’Ю)
Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp
Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!
0