Іноземні найманці та заборона православ'я: яку брехню ворожа пропаганда на початку вересня просувала у Запорізькій області

Іноземні найманці та заборона православ'я: яку брехню ворожа пропаганда на початку вересня просувала у Запорізькій області

Проти України воюють не лише збройні сили, але і величезне інформаційне військо країни-окупанта. Ворог використовує не тільки бойове озброєння, а також і всі потужності своєї пропагандистської машини.

«Російська армія вдарила по готелю в Запоріжжі, в якому базувалися іноземні найманці та військові ЗСУ», «Першокласникам в українських школах роздали олівці з русофоб ним написом», «Збройні сили України готуються до оборони Дніпра», «Британські журналісти зафіксували понад тисячу випадків використання нацистської символіки в ЗСУ в Курській області», «Україна підтримує міжнародний тероризм», «Україна на законодавчому рівні заборонила православ’я».

Подібні неправдиві антиукраїнські меседжі російська пропаганда системно тиражує з допомогою мережі пропагандистських ресурсів.

Які ще антиукраїнські меседжі у першій половині вересня поширював серед місцевих жителів ворожий агітпроп, аналізуємо у матеріалі на основі результатів моніторингу проросійських telegram-каналів.

Маніпуляція: Збройні сили України готуються до оборони Дніпра

«”ВСУ уже «морально готовятся к обороне Днепра”, – аналитик Bild Рёпке. Он отметил, что РФ продвигается быстрее, чем летом 2022 года. При этом, помимо Донецкой области, россияне, впервые за почти два года, продвигаются в Луганской и Харьковской областях» (На самом деле в Запорожье, Бердянск.Актуально, Запорожский вестник, 2.09.2024).

Обережно, російська пропаганда!

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах інформацію, що українські військові нібито готуються обороняти Дніпро через швидке просування російських військ на сході. Вони стверджують, що про це повідомляє OSINT-аналітик і журналіст німецького видання Bild Юліан Рьопке.

Спростування: ці повідомлення пропагандистів є маніпуляцією, оскільки російські ЗМІ та телеграм-канали вирвали цитату Юліана Рьопке з контексту.

На своїй офіційній сторінці в Х (раніше Twitter) німецький журналіст дійсно зазначає, що російським окупантам вдалося досягти певних успіхів на Донецькому напрямку через низку проблем у ЗСУ. Проте наприкінці повідомлення Рьопке звертається до російських ботів і підкреслює, що в Україні ніхто не думає про капітуляцію. Він додає, що військові можуть лише подумки готуватися до оборони Дніпра.

Варто зазначити, що останнє твердження є особистою думкою Юліана Рьопке, яка не підкріплена фактами. Достовірної інформації про підготовку ЗСУ до оборони Дніпропетровської області немає.

Фактчекери «БезБрехні» звертають увагу на те, що Юліан Рьопке раніше неодноразово робив провокативні та маніпулятивні заяви про ситуацію на фронті, які іноді звучали в унісон із російською пропагандою. Наприклад, наприкінці 2023 року журналіст опублікував статтю, в якій, посилаючись на анонімне джерело, стверджував про нібито існування «секретного плану» Заходу з підштовхування України до переговорів з Росією. Ці твердження були офіційно спростовані Німеччиною та США. Російські медіа та телеграм-канали часто посилаються на заяви німецького оглядача у своїх спробах дискредитувати Збройні сили України.

5 вересня Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський в інтерв’ю CNN заявив, що українським захисникам вдалося зупинити просування російських окупаційних військ. «За останні шість днів на Покровському напрямку ворог не просунувся ні на метр. Іншими словами, наша стратегія працює», – заявив Сирський.

Юліан Рьопке також визнав, що українські військові, завдяки значному підкріпленню, стабілізували фронт і успішно утримують населені пункти поблизу Покровська.

Вириваючи цитати з контексту та поширюючи дезінформацію, пропагандисти прагнуть представити перебіг війни у бажаному для себе світлі. Відомі західні видання та журналісти стають об’єктами маніпуляцій, оскільки посилання на них використовується для надання брехні більшої переконливості.

Раніше «Перший Запорізький» уже викривав маніпуляцію росіян про те, що німецький таблоїд Bild нібито опублікував статтю про те, що танки Leopard будуть легко знищені військами РФ. Тоді пропагандисти так само висмикували зі статті лише вигідні для них факти, викривляючи зміст оригінального повідомлення.

Фейк: російська армія вдарила по готелю в Запоріжжі, в якому базувалися іноземні найманці та військові ЗСУ

«В г.Запорожье ночью мощно прилетело по гостиничному комплексу “Гранд Палас”, где размещалось существенное количество иностранных наемников. Ожидается большое кол-во 200х и 300х. На видео кадры объективного контроля удара. Сообщается об уничтожении до 50 украинских боевиков» (РИА Мелитополь, Токмак Сегодня, На самом деле в Запорожье, Владимир Рогов, Запорожский Фронт, Зa!ТВ. Новости Запорожской области, 03.09.2024).

 «Ударом «Искандера» по гостинице в Запорожье уничтожено до 50 боевиков ВСУ, в том числе 19 наёмников из Великобритании. Высокоточные удары по пунктам дислокации военных ВСУ и наёмников, а также военным объектам станут регулярными, – из заявления высокопоставленного военного источника ТАСС» (Владимир Рогов, РИА Мелитополь, 07.09.2024).

2 вересня, близько 23:00, війська Російської Федерації завдали прямий ракетний удар по будівлі готельного комплексу Grand Palace, який розташований у спальному районі Запоріжжя. Головний пропагандист на окупованих територіях Запорізької області Володимир Рогов, а також ворожі анонімні телеграм-канали заявили, що ціллю Росії було вбити велику кількість іноземних найманців та українських військовослужбовців, які нібито базувалися на території готелю. Пропагандисти стверджують, що саме вони й постраждали від нічного обстрілу.

Згодом, 5 вересня, телеграм-канали, посилаючись на Володимира Сальдо, розповсюдили інформацію, що у лавах ЗСУ нібито залишається все менше українців. А натомість фіксується дедалі більше іноземних найманців, яких спонсорує Захід.

«В рядах украинской армии остается всё меньше украинцев, фиксируется всё больше иностранных наемников, на эти цели Запад выделяет большие деньги, заявил в интервью на ВЭФ губернатор Херсонской области Владимир Сальдо» (РИА Мелитополь, 05.09.2024).

Обережно, російська пропаганда!

Спростування: повідомлення, які поширюють російські загарбники, є черговою дезінформацією. Пропагандисти не надають жодних доказів своїм заявам.

Насправді у Grand Palace перебували виключно цивільні особи. Це підтверджують численні фото- та відеоматеріали з місця влучання російської балістичної ракети, доступні у мережі. На них видно, що немає жодних ознак перебування військових чи розміщення військової техніки на території готелю.

Як повідомляв «Перший Запорізький» з посиланням на ДСНС у Запорізькій області, у ніч проти 3 вересня внаслідок ворожого обстрілу загинули 38-річна жінка та її 8-річний син. Ще четверо людей отримали поранення – 12-річна дівчинка, 43-річний чоловік та дві жінки, які працювали на об’єкті неподалік готелю.

Також виконувачка обов’язків міського голови Регіна Харченко повідомила, що внаслідок атаки зазнали пошкоджень дев’ять житлових будинків, два об’єкти інфраструктури і один заклад освіти.

Поширюючи неправдиві заяви про нібито розміщення у готельному комплексі бази іноземних найманців та військових ЗСУ – всупереч наявним доказам – РФ намагається зняти з себе відповідальність за обстріл цивільних об’єктів і вбивство мирних жителів.

Російські чиновники та пропагандисти не вперше вдаються до цієї тактики, прописаної в їхніх методичках. Наприклад, у серпні 2023 року після ракетного удару по території готельного комплексу Reikartz у Запоріжжі, де працював дитячий денний табір, ворожі пропагандисти поширили дезінформацію про розміщення у будівлі «іноземних бойовиків». А коли в липні цього року російські військові цілеспрямовано влучили в найбільшу в Україні дитячу лікарню «Охматдит», ворожі телеграм-канали почали висувати версії, що поблизу неї нібито проводилася нарада Генштабу ЗСУ.

Як вже писав «Перший Запорізький» в оглядах ворожої дезінформації, ніяких «іноземних найманців» в Україні немає. Військове найманство заборонено українським законодавством. Водночас іноземці, які хочуть допомогти боротися з російськими загарбниками на фронті, можуть добровільно приєднатися до Інтернаціонального легіону. Це військова частина Збройних сил України, яка отримує таке ж грошове забезпечення, як і решта формувань. Згідно з Женевською конвенцією, військові Інтернаціонального легіону вважаються комбатантами – особами, які беруть участь у бойових діях у складі збройних сил однієї зі сторін міжнародного збройного конфлікту і не є найманцями.

Підкреслимо, що військових найманців до збройної агресії в Україні залучає саме Росія ще з 2014 року. Найбільш відомими з них є бойовики ПВК «Вагнер».

Фейк: першокласникам в українських школах роздали олівці з русофобним написом

«На Украине первоклассникам из семей ВСУшников выдали канцелярию с надписями «смерть русне». Нацизма на Украине по-прежнему НЕТ! А насаждение нацистской идеологии и русофобии с малых лет – теперь называется военно-патриотическим воспитанием… Украинская исключительность, русофобия и жестокость к жителям Донбасса и Новороссии – это то, чему новые поколения граждан учит современная украинская школ» (На самом деле в Запорожье, 03.09.2024).

Обережно, російська пропаганда!

Російські телеграм-канали поширюють фото олівця з русофобним написом та запевняють, що таке шкільне приладдя роздали першокласникам в українських школах. Вони стверджують, що таким чином дітям змалечку прищеплюють ідеї нацизму та ненависть до росіян і російськомовних.

Спростування: ніхто в українських школах не роздавав подібну канцелярію з таким написом. Російські фейкороби додали текст у фоторедакторі.

Букви розміщені рівно, без будь-яких перспективних спотворень, які б мали виникнути через вигнуту поверхню олівця. Також видно чіткі краї тла, разом з яким напис додали до зображення. Крім того, українською правильно було б написати «русні», а не «руснє».

Навіть підписники телеграм-каналів висміюють пропагандистів, які поширюють настільки неякісний фотофейк. Зауважимо, що повідомлення про такі олівці можна знайти лише в російських джерелах.

Пропагандисти РФ не вперше поширюють дезінформацію про канцелярське приладдя з русофобними написами. Раніше українські фактчекери вже спростовували дезінформацію, що в Україні продають воскову крейду бренду «Правдивий олівець» із написами: «Пакет з трупами російських солдатів», «Кров, у якій ми втопимо Крим», «Вогонь, коли ми спалимо Москву» тощо. Тоді виявилося, що такої крейди насправді ніколи не було у продажу, а фейкроби, як і цього разу, підробили написи, допустивши декількох помилок.

Таким чином ворожий агітпроп прагне дегуманізувати українців в уявленні росіян і зобразити Україну агресором, а РФ – як жертву, а не загарбника.

Однак саме Кремль впливає на дітей, зокрема на тимчасово окупованих територіях, своєю пропагандою та готує їх до війни ще зі школи. Наприклад, День знань у більшості російських шкіл цьогоріч був присвячений так званій «СВО» і супроводжувався зустрічами з учасниками війни проти України та іншими мілітаристськими заходами.

Як повідомляв Центр протидії дезінформації, зараз у Росії набирає обертів програма виховання молоді в дусі ненависті до України. В межах цієї програми російський диктатор Володимир Путін доручив уряду залучити «учасників СВО» до роботи з дітьми. Для цього в кожному регіоні РФ мають працювати відділення «Центру розвитку воєнно-спортивної підготовки та патріотичного виховання молоді». Також нещодавно в Росії випустили перший підручник для вивчення безпілотників на шкільних уроках праці.

Фейк: Україна співпрацює з повстанцями-туарегами та підтримує міжнародний тероризм

«В Буркина-Фасо террористы, сотрудничающие с Украиной, расстреляли более 400 мирных жителей… Террористы JNIM активно сотрудничают с Украиной — боевики именно из этой организация напали на колонну с бойцами ЧВК «Вагнер». Тогда появилось фото боевиков с жовто-блакитной тряпкой, а ГУР Украины заявил, что Киев причастен к операции. Позже появилась информация, что они даже обучали террористов на нейтральной территории. После этого Буркина-Фасо, Мали и Нигер разорвали отношения с Украиной и обратились в СБ ООН с требованием осудить поддержку Киевом международного терроризма» (Токмак Сегодня, 03.09.2024).

Обережно, російська пропаганда!

Проросійський телеграм-канал «Токмак Сегодня» поширив інформацію, начебто Україна допомагала бойовикам збройного формування «Джамаат Наср аль-Іслам валь-Муслімін» (JNIM) у нападі на найманців приватної військової компанії «Вагнер». У повідомленні без надання доказів стверджується, що Головне управління розвідки Міністерства оборони України визнало причетність Києва до операції, і що для цього нібито проводила тренування туарегів на нейтральній території. Також окупанти пригадали, як у серпні африканські країни Буркіна-Фасо, Малі та Нігер розірвали дипломатичні зв’язки з Україною, заявивши, що наша держава начебто підтримує міжнародний тероризм.

Спростування: ці заяви нічим не обгрунтовані.

Буркіна-Фасо, Малі та Нігер дійсно припинили дипломатичні відносини з Україною, звинувативши її в підтримці «терористичних груп» після того, як повстанці-туареги на півночі Малі вбили десятки російських найманців. Приводом для цього рішення нібито стали коментарі представника української розвідки Андрія Юсова та посла України Юрія Пивоварова.

У Міністерстві закордонних справ України таке рішення назвали «недалекоглядним і поспішним». Відомство наголосило на дотриманні Україною норм міжнародного права, поваги до суверенітету і територіальної цілісності інших країн та відкинуло звинувачення в «підтримці міжнародного тероризму».

У коментарі Financial Times Андрій Юсов заперечив, що робив будь-які заяви про причетність України до нападу. Джерела видання «Бабель» у владних структурах також підтвердили, що Київ ніяк не співпрацював з туарегами. Самі повстанці також спростували інформацію про зовнішню допомогу від української сторони.

Спецпредставник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх у коментарі РБК-Україна зазначив, що звинувачення на адресу України були висунуті майже миттєво, що викликає сумніви щодо проведення належного розслідування бойового зіткнення.

Фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики вважають, що рішення розірвати дипломатичні зв’язки було ухвалено під тиском Кремля, адже після державних переворотів до влади у цих країнах прийшли проросійські сили. Зараз вони активно співпрацюють із Кремлем.

Росія просуває подібну дезінформацію з метою вчергове безпідставно звинуватити Україну в підтримці міжнародного тероризму, а також створити так званий «український слід» у терактах, які відбуваються у самій Росії. Раніше «Перший Запорізький» спростовув фейк про те, що українська військова розвідка начебто причетна до трагедії в Crocus City Hall.

Фейк: британські журналісти зафіксували понад тисячу випадків використання нацистської символіки в ЗСУ в Курській області

«Журналисты ВВС насчитали более 1000 случаев использования нацистской символики украинскими военными, проникшими в Курскую область» (Токмак Сегодня, Зa!ТВ. Новости Запорожской области, 04.09.2024).

Прокремлівські інформаційні джерела в Telegram повідомляють, начебто журналісти BBC зафіксували понад тисячу випадків використання нацистської символіки (включно зі слоганами та жестами) українськими військовими в ході проведення військової операції в Курській області Росії. У відео, яке розповсюджують пропагандисти, йдеться, що відповідне дослідження буцімто провела міжнародна недержавна організація захисту прав людини «Репортери без кордонів». Також зазначається, що директор з адвокації та стратегічних судових процесів організації Антуан Бернар нібито закликав міжнародну спільноту звернути увагу на звеличення нацизму в українському війську.

Спростування: насправді Британська телерадіомовна корпорація (BBC) та «Репортери без кордонів» не проводили такого дослідження й не оприлюднювали подібних результатів. На офіційному сайті BBC та на її сторінках у соціальних мережах відсутні будь-які повідомлення про це. Ролик, який ворожі телеграм-канали видають за сюжет британського мовника, насправді сфабрикували самі кремлівські пропагандисти.

Проаналізувавши публікації на сайті «Репортерів без кордонів», журналісти проєкту StopFake зауважують, що в останніх текстах організація засудила російських удар по Краматорську, внаслідок якого загинуло двоє журналістів Reuters, а також викрила мережу російської пропаганди, створену воєнним злочинцем Євгеном Пригожиним.

Антуан Бернар також не робив ніяких заяв про начебто звеличення ідей нацизму в ЗСУ. Зауважимо, що у липні 2024 року Україна приєдналася до Партнерства за інформацію та демократію, яке ініціювали «Репортери без кордонів». Тоді Антуан Бернар, чию фейкову цитату пропагандисти використали у своєму сфабрикованому відео, позитивно оцінив це рішення, заявивши, що Україна «демонструє глобальну прихильність до надійної та якісної інформації, важливої для належного функціонування демократії».

РФ систематично створює та поширює дезінформацію про нібито поширення нацизму в Україні, використовуючи для цього як офіційні державні канали комунікації, так і підконтрольні ЗМІ та телеграм-канали. Таким чином російські пропагандисти намагаються дискредитувати українських захисників і виправдати загарбницьку війну, представляючи її як «визвольну місію».

У попередніх оглядах ворожої дезінформації «Перший Запорізький» спростовував маніпуляцію, що Росія відновлює на окупованих територіях «запорозьке військо» для боротьби з нацизмом в Україні, а також фейк, що в українських підручниках з історії Гітлера називають національним героєм.

Фейк: Україна на законодавчому рівні заборонила православ’я

«Пламя ненависти разгорается – неизвестные подожгли каноническую православную церковь на Украине. Совсем недавно Зеленский на законодательном уровне запретил Украинскую православную церковь, желая подчеркнуть независимость от Русской православной церкви. По большому счету, Украина отказалась от канонов православия, несмотря на протесты жителей страны. Это развязало руки радикалам, часть которых старается отречься не только от веры, но и от всего русского – то есть от основной части культуры. Ослепленные ненавистью ко всему русскому, в том числе к вере, они устроили пожар в церкви села Зеремля Житомирской области» (Главное в Мелитополе, Главное в Бердянске, Главное в Энергодаре, Главное в Токмаке, Главное в Пологах , 06.09.2024).

Російська пропаганда у Запорізькій області через мережу телеграм-каналів поширює меседж, що в Україні нібито на законодавчому рівні заборонили Українську православну церкву та відмовилися від канонів православ’я. Також пропагандисти намагаються запевнити, що в нашій державі почалося гоніння за релігійними переконаннями.

Спростування: насправді 20 серпня 2024 року український парламент ухвалив закон про заборону діяльності релігійних організацій, які керуються з Росії. Метою Закону «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій» (проєкт про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій № 8371) є виключно захист національних інтересів України, оскільки є підтверджені факти того, що РФ використовує РПЦ як інструмент агресії проти української держави.

За даними Служби безпеки України, з початку повномасштабної війни відкрито кримінальні провадження щодо понад 100 священнослужителів УПЦ (МП), 50 з них вже отримали повідомлення про підозру, а 26 – судові вироки.

Варто наголосити, що йдеться лише про заборону діяльності Російської православної церкви та афілійованих з нею релігійних організацій. А як відомо, світове православ’я не обмежується московською церквою. Тому твердження росіян про нібито заборону всього православного християнства в Україні є неправдивим.

Щодо випадків підпалу церков та храмів Української православної церкви (Московського патріархату) – вони аж ніяк не є масовим явищем. Кожен такий інцидент розслідують, а винних притягають до відповідальності. Наприклад, чоловіка, якого підозрюють у підпалі церкви у Звягельському районі Житомирської області, затримали 6 вересня та обрали йому запобіжний захід.

Після прийняття закону кремлівський агітпроп розпочав дезінформаційну кампанію, в межах якої створює та поширює фейки про релігійні утиски та гоніння, спрямовані на формування хибного образу «безбожної» й «сатанинської» України. Цим Росія намагається виправдати свої злочини у війни проти України. Також за допомогою такої дезінформації ворог прагне дискредитувати Україну в очах міжнародної спільноти.

Нова вілла Зеленського та шкільний курс про сексуальну орієнтацію: яку брехню ворожа пропаганда просувала у Запорізькій області


Читайте також:

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0