Атака на ЗАЕС, нове авто Зеленської та обстріл «Охматдиту»: які фейки ворожа пропаганда на початку липня просувала у Запорізькій області

Атака на ЗАЕС, нове авто Зеленської та обстріл «Охматдиту»: які фейки ворожа пропаганда на початку липня просувала у Запорізькій області

Проти України воюють не лише збройні сили, але і величезне інформаційне військо країни-окупанта. Ворог використовує не тільки бойове озброєння, а також і всі потужності своєї пропагандистської машини.

«У дитячу лікарню «Охматдит» влучила ракета української ППО», «Олена Зеленська придбала один із найдорожчих суперкарів у світі за 4,5 млн євро», «Україна атакувала підстанцію «Радуга» Запорізької АЕС», «В українських підручниках з історії Гітлера назвали визволителем Львівщини», «Українці створили мультфільм проти мобілізації», «В Україні продовжують спалювати авто ТЦК».

Подібні неправдиві антиукраїнські меседжі російська пропаганда системно тиражує з допомогою мережі пропагандистських ресурсів.

Які ще антиукраїнські меседжі на початку липня поширював серед місцевих жителів ворожий агітпроп, аналізуємо у матеріалі на основі результатів моніторингу проросійських telegram-каналів.

Фейк: Олена Зеленська придбала один із найдорожчих суперкарів у світі за 4,5 млн євро

«Елена Зеленская стала первой покупательницей новейшего Bugatti Turbillon. По данным французских СМИ, во время июньского визита украинской делегации в Париж, дилер компании Bugatti Automobiles  провел  показ нового автомобиля  специально для членов украинской делегации за 2 недели до официальной премьеры. Зеленская была в восторге от новой машины и оформила заказ, став таким образом, покупателем первой из 250 планируемых к производству машин. Цена, с учетом всех опций, составила почти 4,5 миллиона евро» (На самом деле в Запорожье, 01.07.2024).

«Скумбрия по 8, Bugatti по 4,5: Жена Зеленского купила один из самых дорогих гиперкаров в мире… Не так давно элитную недвижимость приобрел и сам Зеленский. Речь идет об особняке Highgrove House, который ранее был резиденцией короля Великобритании Карла III. Стоимость этой покупки может достигать 20 млн фунтов стерлингов» (Запорожский Вестник, 02.07.2024).

На початку липня у запорізьких телеграм-каналах поширили інформацію про те, що під час візиту до Парижу перша леді України Олена Зеленська нібито придбала найдорожчий у світі суперкар Bugatti Tourbillon за 4,5 млн євро. Як «підтвердження» своїх слів пропагандисти наводять відео з коментарями буцімто співробітника паризького дилерського центру Bugatti Жака Бертена та рахунок-фактуру за новий автомобіль на ім’я Олени Зеленської.

Спростування: ця інформація неправдива. РФ вчергове поширює фейки про родину Президента України з метою її дискредитації.

У попередніх оглядах «Перший Запорізький» вже розвінчував фейк про те, що Володимир Зеленський начебто придбав маєток короля Великої Британії Карла III. Тоді сайт газети, яку цитували росіяни, виявився створеним спеціально для поширення цієї брехні, а соціальні мережі «видання» вели на ресурс компанії з продажу шаблонних сайтів. Крім того, війну сайт-підробка висвітлював виключно з позиції країни-агресора, що також свідчить про російський слід.

Після дезінформаційної кампанії проти Володимира Зеленського, ворожі інформаційні ресурси перемикнути свою увагу на першу леді України Олену Зеленську.

Рахунок, який нібито виписали Зеленській за купівлю авто, має ознаки підробки. Зокрема, у ньому відсутня необхідна інформація про валюту, в якій має бути здійснена оплата, індикаційний номер продавця, а також інформація про податок на додану вартість.

Сам «рахунок» чомусь складений англійською, а не французькою мовою. При цьому в ньому допущені орфографічні та пунктуаційні помилки. Так, у сфабрикованому документі фейкороби написали назву передмістя Парижа, де знаходиться дилерський центр Bugatti, без необхідного подвоєння літери «l» – Neuily-sur-Seine замість Neuilly-sur-Seine.

Французький дилер Bugatti відреагував на повідомлення та заявив на своїй офіційній сторінці в Instagram, що інформація про угоду та рахунок-фактура є фейковими. У автосалоні зазначили, що у «документі» немає обов’язкових юридичних деталей, ціна автомобіля неправильна, вартість опцій та їхній опис неточні та суперечливі, а графічні зображення – застарілі. Також дилер зазначив, що чоловік на відео ніколи не працював у компанії. Bugatti засудили дезінформаційну кампанію та заявили, що подадуть до суду проти людей, які стоять за фальсифікацією документів, крадіжкою особистих даних і наклепом.

Для остаточної певності фактчкери StopFake звернулися до пресофісу Bugatti. Директорка з маркетингу та комунікацій фірми Ніколь Аугер після внутрішньої перевірки підтвердила, що Олена Зеленська ніколи не купувала жоден з автомобілем виробника.

Щодо уявного «співробітника» компанії, який розповідає подробиці вигаданої зустрічі та угоди, коментатори зауважують, що чоловік на відео погано говорить французькою, а міміка його обличчя є неприродною. Крім того, в мережі немає жодних згадок чи фото Жака Бертена.

Дослідники глибинних фейків, серед яких Кайл Глен з організації «Центр інформаційної стійкості» (Centre for Information Resilience), що займається протидією дезінформації, заявляють, що відеоролик є дипфейком, створеним за допомогою штучного інтелекту. Це підтвердив також аналіз українських фактчекерів VoxCheck.

Сам облікований запис «працівника» в Instagram містить ознаки, що відео було створено спеціально для поширення дезінформації. Його акаунт у соцмережі містив лише чотири фотографії з інтернету, які були завантажені за декілька днів до інформаційного «вкиду». Також головне фото профілю було кадром із відео. Наразі його сторінка вже недоступна.

У центрі протидії дезінформації при РНБО зазначають, що фейк є частиною великої російської дезінформаційної кампанії з дискредитації України та особисто першої леді Олени Зеленської. Поширюючи брехню про «марнотратство» під час повномасштабної війни, пропагандисти намагаються припинити міжнародну підтримку України, знизити темпи надання озброєння та фінансової допомоги від партнерів.

Фейк: в українських підручниках з історії Гітлера назвали визволителем Львівщини і національним героєм

«Вот и очередное “пробитие дна” в украинской историографии – учебники по истории продолжают “радовать”. Гитлер тут представлен практически национальным героем, “постаравшимся освободить” Львовщину от “советских оккупантов”» (Новый Мелитополь, Запорожский фронт, 02.07.2024).

«Украинский учебник по истории. Читаем: “В 1939 году советские войска оккупировали Львов, оккупация сопровождалась массовой депортацией в Сибирь и тотальным уничтожением  украинской культуры в Галичине. Она длилась до 22 июня 1941 года, пока Львовщину не освободили немецкие войска”. А прямое восхваление Гитлера и Третьего Рейха будет, видимо, уже в следующем издании» (Новый Мелитополь, На самом деле в Запорожье, 02.07.2024).

Спростування: це неправда. Такого розділу немає в українських шкільних підручниках.

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики України звернули увагу, що російські пропагандисти не вказують автора підручника та рік видання. Матеріал на сторінці, наведеній російськими пропагандистами, не відповідає структурі навчальної програми з історії України чи локальному курсу з історії Львова.

Історія Першої світової війни на території Львівщини подана скупо й неграмотно. Зокрема, відсутня більша частина пласту історії Перших визвольних змагань, а також повністю відсутня інформація про міжвоєнний період, додають у Центрі.

Таким чином, «підручник» з такими фактологічними помилками і поготів звеличенням Гітлера, що в Україні підпадає під кримінальну відповідальність за пропаганду нацизму, не могли допустити до навчальної програми.

Пропагандисти поширюють такі фейки для підживлення одного з головного російського наративу – про українців-нацистів. Росія використовує їх ще з 2014 року для створення образу ворога, виправдання агресії, необхідної для протидії уявного нацизму в Україні, а також представлення війни як «визвольної місії».

Фейк: українці створили мультфільм проти мобілізації

«Украинские народные песни зазвучали совсем по-новому» (На самом деле в Запорожье, 02.07.2024).

Фейк: українці створили мультфільм проти мобілізації
Обережно, російська пропаганда!

У анонімному пропагандистському каналі в Telegram поширили мультиплікаційний ролик з антиукраїнським змістом. У ньому звучить перероблена версія народної пісні «Чом ти не прийшов». По сюжету українець намагається уникнути «насильницької» мобілізації, втікаючи від Зеленського та представників ТЦК.

Публікацію вочевидь підхопили та поширили інші російські телеграм-канали. На цей момент вона нараховує понад пів мільйона переглядів.

Спростування: насправді анімаційне відео створене агітпропом Кремля.

У мережі існує декілька випусків цього антиукраїнського серіалу. В усіх них головним героєм є президент України Володимир Зеленський. Сюжет мультфільмів повністю повторює пропаганду з прокремлівських сміттярок.

Зауважимо, що інформацію про конкретних авторів мультфільму чи хоча б якусь загальну інформацію про компанію «НУ!» знайти неможливо. «Студія» не має сайту чи сторінок у жодній соціальній мережі. Це дивно, враховуючи, що зазвичай, автори прагнуть, щоб їх знайшли та слідкували за наступними проєктами.

Серії мультфільму почали з’являтися ще з 2023 року. Активне поширення роликів у 2024 році розпочалося з квітня. Їхнє першоджерело – російські пропагандистські ресурси. До просування анімаційних роликів на своїх каналах докладається проросійський блогер і зрадник України Юрій Подоляка, який з початку повномасштабного вторгнення регулярно виконує завдання спецслужб РФ з проведення інформаційних диверсій.

У переважній більшості епізодів пісні звучать російською мовою. Назва «студії» і всі текстові елементи також написані російською. Це свідчить про те, що мультсеріал розрахований саме на російськомовну аудиторію.

До цього росіяни вже створювали антиукраїнський мультсеріал про Зеленського «Ukraine Inc». Однак тоді пропагандисти запевняли, що їхніми авторами є французи, хоча й не надавали цьому жодних підтверджень.

У червні цього року журналісти BBC провели власне розслідування і зібрали докази, що виготовленням анімаційних антиукраїнських роликів насправді займаються в Росії. Мультфільми ставали вірусними завдяки підтримці мережі великих прокремлівських телеграм-каналів, а також ботів і тролів у соцмережах.

Тексти французькою мовою у мультфільмах містять численні орфографічні помилки, а назви паризьких вулиць вигадані. Домен сайту, на якому виходили епізоди серіалу, зареєстрований у США, але його популяризацію почали російські медіа, зазначають у BBC.

Експерти з анімації вказують на схожість між Ukraine Inc та іншими проросійськими мультфільмами. Підкреслимо, що по стилю  і змісту мультсеріал Ukraine Inc також дуже схожий на анімаційні відео, які поширюють росіяни від вигаданої студії «НУ!».

Фейк: Україна атакувала підстанцію «Радуга» Запорізької АЕС

«ВСУ совершили обстрел подстанции «Радуга» Запорожской АЭС. Нанесено три удара дронами-камикадзе квадрокоптерного типа, пострадало 8 сотрудников. В момент удара подстанции проводились работы по оптимизации схемы электроснабжения Энергодара» (Запорожский Телеграф, 03.07.2024).

«В 10:30 по московскому времени по ЗАЭС ударили беспилотники ВСУ – глава Росатома Лихачев» (Главное в Мелитополе, 03.07.2024).

«В результате атаки киевских террористов, совершенной при помощи дронов на энергоподстанцию “Радуга” в Энергодаре, пострадало восемь человек» (Запорожское Агентство Новостей, 03.07.2024).

«Удар ВСУ по подстанции “Радуга” в Энергодаре – первая атака, когда сотрудников ЗАЭС осознанно подвергли опасности, заявил глава Росатома Алексей Лихачёв» (Владимир Рогов, На самом деле в Запорожье, Главное в Мелитополе, 05.07.2024).

Російська пропаганда через телеграм-канали вчергове звинуватила Збройні сили України в обстрілі дронами по підстанції тимчасово окупованої Запорізької атомної станції в Енергодару. Пропагандисти додають, що «атака стала першим випадком цілеспрямованого нападу на співробітників ЗАЕС».

Спростування: 3 липня Міжнародне агентство з атомної енергії заявило, що представники окупованої ЗАЕС повідомили їм про атаку безпілотників на розподільчу електропідстанцію «Радуга».

Експерти МАГАТЕ, які перебувають на ЗАЕС, говорили, що бачили густий дим і чули вибухи з боку розподільчій станції. З’ясувати, хто саме завдав удари, вони не змогли. У пресслужбі агенції зазначають, що підстанція розташована за межами самого майданчика ЗАЕС. Водночас про будь-які наслідки ударів їм невідомо.

Російська Федерація не надала жодних підтверджень своїм заявам, що саме українські війська завдали ці удари.

Насправді українська армія не веде обстріли ні по території станції, ні по об’єктах промислової інфраструктури в Енергодарі в цілях безпеки для мирних жителів.

Варто зауважити, що російські провокації на атомній електростанції траплялися і раніше. У попередніх оглядах дезінформації «Перший Запорізький» розвінчував фейк, що ЗСУ нібито використовують дрони-камікадзе для обстрілів ЗАЕС. Тоді представник ГУР Міноборони Андрій Юсов повідомив, що Україна не причетна до жодних збройних провокацій на окупованій ЗАЕС, а у пресслужбі Генштабу заявили, що Росія проводить операції під фальшивим прапором, шантажуючи нашу державу та міжнародну спільноту ризиком катастрофи на ЗАЕС.

Заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики Олексій Кучеренко переконаний, що атака на Запорізьку АЕС вигідна лише Росії, а тому саме російські військові провокують відповідні ситуації. Він підкреслює, що метою Кремля є підірвати довіру як українського населення, так і західних партнерів, які надають Україні свою підтримку.

У Державній інспекції ядерного регулювання України акцентують, що за всі події на окупованій ЗАЕС несе відповідальність лише РФ. А головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки Олег Коріков наголошує, що за два роки окупації російські війська перетворили Запорізьку АЕС – мирний ядерний об’єкт – на військову базу. Зараз приміщення атомної електростанції загарбники використовують як укриття для зброї, вибухівки та військової техніки.

Таким чином, єдину загрозу Запорізькій атомній електростанції становлять виключно російські терористи. Безпека станції не може бути гарантована, допоки загарбники її контролюють.

Нагадаємо, що 12 липня Генасамблея ООН схвалила резолюцію щодо безпеки ядерних об’єктів України. Резолюція підтверджує необхідність демілітаризації та деокупації ЗАЕС, оскільки Росія не виконує резолюцій керівних органів МАГАТЕ.

Маніпуляція: в Україні продовжують спалювати авто ТЦК

«В Кировограде местные жители сожгли еще одну машину охотников на людей» (Запорожский фронт, 03.07.2024).

Маніпуляція: в Україні продовжують спалювати авто ТЦК
Обережно, російська пропаганда!

Спростування: насправді випадки підпалів авто військовослужбовців, зокрема представників ТЦК, які російські телеграм-канали намагаються виставити за акти «народного спротиву» є роботою російських спецслужб.

У попередньому огляді «Перший Запорізький» вже розповідав про дезінформаційну кампанію з підриву мобілізації, яку активно ведуть у Кремлі. Тоді вже зазначали, що Нацполіція спільно з СБУ викрила схему РФ з вербування українців для виконання її замовлень.

Підпал автомобіля Mitsubishi L200, показаний на відео, відбувся на Кіровоградщині 30 червня. 10 липня СБУ і Нацполіція повідомили про затримання 28-річної мешканки Олександрії, яка скоїла злочин. На кадрах з поширеного ролика і фотозвіті Кіровоградської обласної прокуратури видно, що це один і той самий автомобіль.

У пресслужбі СБУ зазначають, що зловмисниця підпалила транспорт спецпризначенця загону «Омега» Національної гвардії України та готувала диверсії проти територіального центру комплектування на замовлення ворога. Відповідні докази слідчі знайшли в телефоні обвинуваченої.

Речниця поліції Кіровоградської області Віталіна Бевзенко у коментарі для Суспільного розповіла, що жінка потрапила у поле зору росіян, коли шукала в телеграм-каналах легкого заробітку. Російські агенти запропонували жінці десять тисяч гривень за підпал автомобіля та 50 тисяч – за підпал будівлі ТЦК. Як зазначили слідчі, гроші від замовників підозрювана так і не отримала.

Щоб «звітувати» про виконання завдання, жінка фіксувала на камеру власного телефону свої дії під час підготовки та вчинення злочину. Кадри, відзняті поплічницею ворога, і використали російські пропагандисти для проведення спеціальних інформаційних операцій та підкріплення фейку про наявність «антиукраїнського підпілля», яке повстало проти «диктатури Зеленського».

Наголошуємо, що метою таких ІПСО є  розпалювання ненависті до військовослужбовців і зрив мобілізаційних процесів в Україні.

Фейк: у дитячу лікарню «Охматдит» влучила ракета української ППО

«Детская больница в Киеве не была целью ВС РФ: прилет по учреждению – результат работы украинской ПВО» (Главное в Мелитополе, Главное в Бердянске, Главное в Токмаке, Главное в Пологах, Главное в Энергодаре, Бердянск ZaVtra, 08.07.2024).

«В украинских СМИ разносится информация о прилете по детской больнице столицы незалежной, якобы ракета ВС РФ намеренно летела по больным детям. Однако есть неоспоримые факты, указывающие на то, что заявления Киева — фейк и провокация, направленная на дискредитацию ВС РФ. Первое – возле киевской детской больницы находят стальные кубики, которые украинские СМИ и ЛОМы пытаются выдать за якобы обломки ракет ВС РФ. На деле – это компоненты, которыми начиняют украинские ракеты ЗРК «БУК» и его модификации» (Бердянск ZaVtra, Запорожский фронт, 08.07.2024)

«Многочисленные опубликованные фото и видеокадры из Киева однозначно подтверждают факт разрушений вследствие падения украинской ракеты ПВО» (Зa!ТВ. Новости Запорожской области, 08.07.2024).

«Ракетные удары по Киеву: Видео, которое на Украине никогда не покажут… Или что надо знать о западных ЗРК “Пэтриот”… Которые охраняют в т.ч. и Киев. Да, иногда они сбивают наши ракеты. А иногда в попытке их сбить бьют по своему городу.» (На самом деле в Запорожье, 09.07.2024).

«Норвегия поставила Украине систему ЗРК NASAMS, из которой выпустили ракету по детской больнице в Киеве – постпред России при ООН Василий Небензя» (На самом деле в Запорожье, 10.07.2024).

Вранці 8 липня Росія здійснила масований обстріл по кількох областях України. Одна з ракет влучила у найбільшу дитячу лікарню «Охматдит», а саме у відділення, де діти отримували діаліз. Через обстріл загинуло 33 людини. Це одна з найбільших трагедій з початку року.

Поки українці намагалися врятувати дітей та працівників лікарні з-під завалів, Російська Федерація масово поширювала версії виникнення руйнувань та загибелі людей у столиці. Цілком передбачувано, що ворог звинуватив у трагедії Україну і застосування нею сил ППО. Причому версії пропагандистів різнилися: одні говорили, що в лікарню поцілила українська ракета ЗРК Patriot, другі – ЗРК «БУК», а треті – ЗРК NASAMS.

Також деякі телеграм-канали переконували, що причиною атаки по лікарні стала нарада Міністерства оборони, яка нібито відбувалася неподалік Охматдиту.

«Второе – даже украинские источники подтвердили, что рядом с медучреждением размещено здание, в котором утром проходило совещание МО Украины – именно оно и являлось целью ВС РФ» (Бердянск ZaVtra, 08.07.2024).

На додачу до всього окупанти стверджували, що після обстрілу Зеленський нібито дав розпорядження більше писати про трагедію, оскільки це вигідно Україні. Зокрема, говорять пропагандисти, Україна нібито хотіла використати удар по лікарні, щоб привернути увагу перед самітом НАТО та довести безглуздість переговорів з Росією.

«Украинские источники пишут, что Офис Президента дал указание всем информресурсам максимально продвигать удар по детской больнице, что сейчас информационно выгодно: во-первых, Киеву нужен триггер перед саммитом НАТО, чтобы получить обещанные ПВО; во-вторых, надо показать, что мирная инициатива Орбана бессмысленна» (Запорожский фронт, 08.07.2024).

Спростування: пропагандисти та російські офіційні особи брешуть про удар по дитячій лікарні, щоби перекласти свою відповідальність за воєнний злочин. Усі їхні версії – неправдиві.

OSINT-аналітикам Molfar вдалося деанонімізувати 95 російських військових, які були причетні до обстрілу дитячої лікарні. За словами розслідувачів, інформацію вони отримали завдяки співпраці з конфіденційними джерелами в межах відповідних державних структур.

Служба безпеки України встановила, що Росія вдарила по «Охматдиту» крилатою ракетою Х-101. Такого висновку дійшли після знаходження на місці трагедії уламків двигуна згаданої ракети.

Заступник Міністра юстиції України Андрій Гайченко повідомив, що судові експерти проаналізували понад 30 фрагментів ракети та відео моментів влучання. За його словами спеціалісти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз змогли ідентифікувати такі уламки крилатої ракети Х-101: частину приводу повороту з фрагментами ланжерону консолі крила ракети; фрагменти хвостового відсіку із частинами аеродинамічних рулів; фрагмент двигуна; фрагменти зовнішньої обшивки двигуна з частинами серійного номера та виробничого номера двигуна.

Твердження пропагандистів, що в лікарню влучила українська ракета є цинічною брехнею. На відео влучання зафіксовано зовнішній вигляд боєприпасу. Так, на кадрах видно, що ракета посередині корпусу має «крильця», характерні для російської ракети Х-101. Боєприпас від Patriot не має подібних елементів на середині корпусу, а ракета комплексу NASAMS має чотири «крильця», а не два.

Також позаду ракети, що влучає в «Охматдит», можна помітити підвісний двигун. Українські ракети ППО, озвучені росіянами, є симетричними відносно своєї осі у хвостовій частині й не мають такого двигуна.

Військові аналітики американського інституту вивчення війни (ISW) також підтверджують, що траєкторія ракети на відео та добре видимий турбореактивний двигун під її корпусом збігаються з обрисами російської Х-101.

Крім того, момент влучання свідчить, що ракета не була збита засобами протиповітряної оборони, а летіла по низхідній траєкторії прямо до своєї цілі.

Варто підкреслити, що фото буцімто компонентів української ракети, які одночасно поширили російські телеграм-канали, є старими. Завдяки сервісу перевірки зображень TinEye стало відомо, що деяким із них аж два роки, і зроблені вони не в Києві.

Росія систематично виправдовує свої ракетні обстріли версіями про неякісну роботу української протиповітряної оборони або наявністю вигаданих військових чи політичних цілей. Це універсальні пояснення пропагандистів, до яких вони вдаються щоразу у подібних випадках.

Фахівці ISW пишуть, що навіть якщо уявити, що заяви росіян є правдивими, це б не звільняло російські війська від відповідальності, оскільки саме РФ є державою-агресором у цій війні.

Президент України Володимир Зеленський під час виступу в Президентському фонді та Інституті Рональда Рейгана в США підкреслив, що російська масована атака по Україні 8 липня була сигналом очільника Кремля Володимира Путіна країнам НАТО перед початком саміту. Таким чином російський диктатор хотів показати, що продовжуватиме діятиме далі саме у такий спосіб.


Читайте також:

Доноси на ухилянтів, повернення чоловіків із-за кордону та французькі найманці: які фейки ворожа пропаганда на початку червня просувала у Запорізькій області

Масові підпали авто ТЦК, дезертирство у ЗСУ та продаж електроенергії за кордон: які фейки ворожа пропаганда наприкінці червня просувала у Запорізькій області

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0