Українська атака на ЗАЕС та затримання «терористів» в окупації: яку брехню ворожа пропаганда на початку серпня просувала у Запорізькій області
Проти України воюють не лише збройні сили, але і величезне інформаційне військо країни-окупанта. Ворог використовує не тільки бойове озброєння, а також і всі потужності своєї пропагандистської машини.
«Українці, які не платять європейські тарифи на електроенергію, потрапляють у чергу вимкнень світла», «ЗСУ спричинили пожежу на ЗАЕС, обстрілявши атомну станцію безпілотниками», «Антиукраїнське підпілля продовжує масово спалювати автівки військовослужбовців та ТЦК у всіх регіонах країни», «ЗСУ розстрілюють мирне населення у Курській області».
Подібні неправдиві антиукраїнські меседжі російська пропаганда системно тиражує з допомогою мережі пропагандистських ресурсів.
Які ще антиукраїнські меседжі у другій половині липня поширював серед місцевих жителів ворожий агітпроп, аналізуємо у матеріалі на основі результатів моніторингу проросійських telegram-каналів.
Фейк: Україна встановить європейські тарифи на електроенергію для бізнесу, а хто не платитиме – потрапить у чергу вимкнень світла
«Киевский режим готовит бизнес к европейским тарифам. Нужно будет выплачивать 18-22 грн за кВт. На данный момент для бизнеса после последнего повышения цен стоимость составила 9 грн за кВт. А кто не платит по европейским тарифам попадает в график отключения» (Запорожский фронт, 01.08.2024).
Російські пропагандисти через свої анонімні телеграм-канали повідомляють про те, що в Україні буцімто готуються встановити європейські тарифи на електроенергію для бізнесу, і потрібно буде платити від 18 до 22 грн за кВт-год. Тих підприємців, які не зможуть сплачувати рахунки, нібито додаватимуть у чергу відключення світла, заявляють пропагандисти.
Спростування: ніяких європейських тарифів на електроенергію для бізнесу в Україні запроваджувати не планують. Уряд чи українські медіа не повідомляли про подібні рішення.
Фейки про європейські тарифи на електрику в Україну росіяни поширюють не вперше. У червні фактчекери «По той бік брехні» вже спростовували брехню, що українські тарифи на електроенергію нібито більші за європейські. Тоді окупанти маніпулювали даними, порівнюючи український тариф для побутових споживачів з біржовими цінами в країнах ЄС, намагаючись ввести українців в оману. Також варто зауважити, що ніякого єдиного тарифу для усіх країн ЄС не існує. Вартість електроенергії в різних європейських країнах суттєво відрізняється, зокрема, через різне співвідношення атомної, теплової, «зеленої» та гідрогенерації.
Востаннє підвищення ціни на електроенергію для бізнесу відбулось 1 червня. Про це стало відомо з відкритого засідання НКРЕКП. Зростання тарифів було вимушеним кроком, спрямованим на стимулювання збільшення обсягу імпорту електроенергії в нічний час. Зазначимо, що ціна на електрику для бізнесу залежить від тарифів постачальника, а також класу напруги. Тому кінцева вартість для промислових підприємств в різних населених пунктах України відрізняється.
У середині липня у членів НКРЕКП з’явилася ідея відмовитися від поділу на класи напруги, однак вона була розкритикована великим бізнесом. Серед основних причин – уніфікований тариф суперечить практиці країн ЄС, а також збільшить витрати підприємств.
17 липня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг скасувала запланований розгляд рішення про встановлення єдиного тарифу на розподіл електроенергії. Раніше попередній голова НКРЕКП Валерій Тарасюк відмовився виконувати рішення Ставки Верховного головкома щодо підвищення тарифів для промисловості у пʼять разів.
Твердження про те, що підприємців, які не зможуть платити за споживання електроенергії, додаватимуть у чергу вимкнень світла як покарання – безглузді й неправдиві. В Україні такі графіки застосовуються виключно з однією метою – для контролю балансу між виробництвом та споживанням світла, щоби уникнути повного знеструмлення. Причиною аварійних та стабілізаційних відключень електрики є наслідки постійних обстрілів з боку РФ. Промислові підприємства, робота яких не є критичною, відключають у першу чергу. Втім 6 серпня 2024 року Кабмін прийняв рішення не вимикати світло для підприємств, що забезпечують себе власною генерацією або самостійно імпортують ресурс на 80%. Таким чином держава хоче стимулювати енергетичну автономію бізнесу.
Зараз завдяки постійній роботі енергетиків та зниженню температури ситуація в енергосистемі покращилася. Наприкінці липня заступник голови Наглядової ради НЕК «Укренерго» Юрій Бойко заявив, що за відсутності в Україну масових обстрілів, у найближчі 3 місяці відключення світла будуть мінімальними або ж їх зовсім скасують.
Поширюючи подібну дезінформацію, Кремль намагається дестабілізувати українське суспільство, експлуатуючи його слабкі місця, зокрема невдоволення зростанням цін на комунальні послуги та перебоями з електропостачанням. У попередньому огляді «Перший Запорізький» розвінчував фейк про те, що влада у Запоріжжі нераціонально використовує електроенергію та розкрадає кошти з продажу світла за кордон. Раніше окупанти також брехали, що в Україні нібито створили бот для доносів на сусідів, які не заощаджують електроенергію.
Фейк: антиукраїнське підпілля продовжує масово спалювати автівки військовослужбовців та ТЦК у всіх регіонах країни
«Винница присоединилась к параду пылающих машин ТЦК. Этой ночью к движению сопротивления присоединились и жители Винницы» (Запорожский вестник, 01.08.2024).
«В Харькове сожгли очередной автомобиль людоловов. Волна поджогов машин охотников на украинцев катится по Украине» (Запорожский фронт, 03.08.2024).
«Украинские партизаны за минувшую ночь сожгли 6 автомобилей ТЦК» (Бердянск ZaVtra, 06.08.2024).
«Партизаны продолжают свою работу: в городах Украины горят машины ТЦК-ВСУ. Первые два фото – это Днепропетровск. На видео – Одесса» (Запорожский вестник, 12.08.2024).
Спростування: як повідомляв «Перший Запорізький», диверсії з підпалами транспорту українських військових у тилу – це робота ФСБ і ГРУ Російської Федерації, а численні інформаційні повідомлення про це – частина масштабної дезінформаційної кампанії з підриву мобілізації та дестабілізації ситуації в Україні.
З початку літа пропагандисти активно тиражують через свої інформаційні ресурси фото та відео зі спаленими автівками військовослужбовців, зокрема представників ТЦК, прагнучи створити медійну картинку про масовий партизанський спротив проти мобілізації та української влади. Однак щоразу, коли виконавців диверсій затримують, слідчі встановлюють, що ініціатором і замовником підпалів є російські спецслужби. Це підтверджують як самі палії, так і їхнє листування та інструктажі, які вони отримували від ворога.
За даними Національної поліції України та СБУ, росіяни вербують на вчинення злочинів насамперед підлітків, пропонуючи їм грошову винагороду. Журналісти онлайн-медіа «Бабель» знайшли у даркнеті декілька пропозицій підпалювати машини ТЦК від анонімного користувача. З кінця червня замовник обіцяв по дві тисячі доларів за кожну спалену автівку. Під його дописами вже було кілька відповідей про виконані підпали, зазначають журналісти.
9 серпня СБУ повідомила про затримання у Києві резиденткиуправління розвідки генштабу Росії, яка координувала підпалювачів автомобілів військових і допомагала їм проводити підривну діяльність. Задокументовано, що жінка давала прямі інструкції щодо виготовлення саморобних запалювальних пристроїв, якими зловмисники мали знищувати транспорт.
Пресслужба Національної поліції у відповідь на запит LIGA.net повідомила, що станом на 18 липня 2024 року з початку року зафіксовано 74 випадки підпалу автівок військовослужбовців. В Одеській області зафіксовано 22 випадки підпалів авто військових, у Харківській – 13, у Києві – 8, Полтавській і Дніпропетровській областях – 6.
Також 25 липня СБУ повідомила, що розслідує 31 кримінальне провадження щодо підпалів автомобілів військовослужбовців, а загалом їм відомо про 80 випадків.
Речник СБУ Артем Дехтяренко у коментарі для Bihus.Info заявив, що наразі СБУ і поліція встановили й затримали абсолютно всіх паліїв техніки військових. Також українські спецслужби змогли ідентифікувати замовників з Кремля та оголосити їм заочні підозри.
Фейк: Україна перевозить військових та техніку у вантажних поїздах із зерном
«ВСУ перевозят военных и технику в составе грузового поезда с зерном. Такой поезд был замечен в городе Фастов Киевской области. Об этом РИА Новости сообщил координатор подполья Сергей Лебедев (позывной «Лохматый»). По информации подпольщиков к зерновым вагонам прицеплены платформы с десятком единиц техники защитного цвета и три вагона с личным составом» (Запорожский вестник, 02.08.2024).
Російські інформаційні ресурси тиражують новину, що ЗСУ нібито перевозять солдатів та техніку у складі вантажних ешелонів із зерном. Пропагандисти заявляють, що у місті Фастів Київської області до вагонів вантажного потягу із зерном нібито були приєднані платформи з десятками одиниць військової техніки та три вагони з особовим складом. Джерелом цієї інформації називають зрадника України Сергія Лебедєва, відомого під псевдонімом «Лохматий».
Спростування: ця інформація не відповідає дійсності. Російські пропагандисти не надали жодних підтверджень своїм гучним заявам.
Фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО повідомляють, що створюючи подібні фейки російська пропаганда прагне надати залізничній інфраструктурі статусу «військової цілі» і виправдати свої атаки по цивільних об’єктах в Україні, а також використати це як привід для нових ударів.
Також такі повідомлення Кремля в період збору врожаю є елементом російської так званої стратегії голоду, в рамках якої РФ з початку повномасштабного вторгнення в Україну цілеспрямовано знищує українське зерно.
Так, на Донеччині російська армія навмисно знищує українські поля з пшеницею, щоб залишити українців без хліба. Лише за добу 2 липня ворог двічі обстріляв пшеничні лани у регіоні. 1 липня ворог завдав ракетного удару по стиглому пшеничному лану в селі на Харківщині. 11 липня в одному із сіл Запорізькій області через обстріл РФ згоріло майже чотири гектара пшениці. Подібні атаки окупантів стаються регулярно з початку повномасштабної війни.
Крім того, росіяни викрадають українське зерно. За даними звіту США щодо впливу російського вторгнення на продовольчу безпеку, за 2022 рік окупанти викрали з України шість мільйонів тонн зерна з тимчасово окупованих територій України. За 2023 рік лише з Запорізької області окупанти вивезли 2,5 млн тонн зерна. Голова ЗОВА Іван Федоров говорить, що ворог незаконно вивозить українське зерно до Криму та на територію РФ, а потім експортує. Цьогоріч з Запорізької області вже вкрали близько 500 тис. тонн пшениці, що становить сьому частину всього зерна, яке Росія продала на експорт. Загарбники планують вивезти ще 200 тисяч тонн.
Фейк: російські спецслужби затримують українських екстремістів, які планували здійснити теракти на ТОТ
«Житель Запорожской области планировал совершить теракт на территории региона – подозреваемый задержан. Житель Запорожской области передавал украинской стороне сведения об должностных лицах ВГА региона по собственной инициативе. Позже по заданию ГУР Минобороны Украины мужчина попытался заложить самодельное взрывное устройство и совершить теракт. В ходе оперативно-розыскных мероприятий в месте, где проживал мужчина, были обнаружены и изъяты СВУ и компоненты для его изготовления, сообщили в пресс-службе УФСБ России по Запорожской области. Следственным отделом УФСБ России возбуждены два уголовных дела» (Главное в Мелетополе, Главное в Энергодаре, Главное в Токмаке, Главное в Бердянске, Главное в Пологах, 05.08.2024).
«Южный окружной военный суд признал виновной в терроризме гражданку Украины Татьяну Ключко, которая по заданию ГУР готовила подрыв одного из руководителей Запорожской АЭС… Ключко также признали виновной незаконном обороте взрывчатки и в том, что она вступила в террористическое сообщество, выразив готовность в подготовке терактов на территории Запорожской области (Запорожский вестник, Энергодарский связной, Новый Мелитополь, Запорожский телеграф, 09.08.2024).
«Сотрудники центра противодействия экстремизму ГУ МВД России по Запорожской области выявили 44-летнюю жительницу Мелитополя, которую подозревают в реабилитации нацизма. Предварительно, злоумышленница в апреле 2023 года изготовила фото- и видеоматериалы уничтожения символов воинской славы России и, используя один из мессенджеров, неоднократно размещала материалы в открытом доступе. Сейчас СУ СК России по Запорожской области в отношении подозреваемой возбудили уголовное дело по части 4 статьи 354.1 УК РФ «Реабилитация нацизма» (Главное в Энергодаре, Главное в Токмаке, Главное в Бердянске, Главное в Пологах, 13.08.2024).
Такі та ще десятки подібним повідомлень про затримання на окупованій території Запорізької області «українських терористів та диверсантів» систематично тиражують кремлівські телеграм-канали. Ворожий агітпроп переконує, що українці діють за наказом українських спецслужб і планують теракти щодо мирних жителів. Російські спецслужби начебто успішно їм запобігають, запевняють окупанти.
Спростування: насправді російські силовики переслідують проукраїнських мирних жителів на тимчасового окупованих територіях та інкримінують їм вигадані справи для того, щоби залякати населення та придушити український супротив.
Очільник ЗОВА Іван Федоров в ефірі національних новин заявив, що випадки викрадення російськими окупантами жителів суттєво збільшилися, починаючи з травня. За його словами, якщо раніше загарбники викрадали людей з їхніх помешкань без жодних пояснень, то зараз вони прикриваються неправомірними рішеннями суддів.
9 серпня міський голова Енергодару Дмитро Орлов повідомив, що справа мешканки Енергодару Тетяни Ключко, як і решта, повністю сфальсифікована російськими спецслужбами та не має ніякої легітимності.
«Для злочинців окупаційного режиму не мають ніякого значення будь-які закони цивілізованого світу, права людини та юридичні норми. Суди та правоохоронні органи у РФ – лише інструменти переслідування і тиску на громадян. Свої тоталітарні методи придушення прав і свобод людей, катувань та знущань, порушення всіх юридичних норм росіяни впроваджують і на окупованих територіях України», – заявив Орлов.
Наразі точна кількість цивільних, що перебувають у полоні на ТОТ, невідома. За даними ЗОВА, відкрито понад 500 кримінальних проваджень щодо викрадення цивільних, однак реальні цифри набагато більші.
Як раніше повідомляв «Перший Запорізький», лише протягом липня на проросійських медіаресурсах згадували вісім випадків, коли мешканців Запорізького регіону затримували прямо на вулицях та незаконно ув’язнювали російські спецслужби.
Представники Центру прав людини ZMINA розповіли, що представники РФ використовують однакові методи переслідування та тортур на всіх окупованих територіях України. За свідченнями потерпілих, керівна роль у процесах фільтрації, затримання та тортур належить ФСБ РФ.
Для того, щоби начебто боротися з екстремізмом на окупованих територіях у структурі російського МВС створений окремий підрозділ – «Центр Е». Також російські силовики примушують затриманих доносити на інших жителів громади.
Російська окупаційна влада відкрито погрожує українцям ув’язненням за їхню активність у соціальних мережах. Окупанти навіть створили псевдоправоохоронне об’єднання – так звану «антитерористичну комісію». За словами Івана Федорова, загарбники вишукають у соцмережах незгодних з російським окупаційним режимом та погрожують кримінальною відповідальністю за будь-яку активність у мережі на проукраїнських публікаціях.
Заступник голови Бердянської районної ради Віктор Дудукалов розповів «Новинам Приазов’я», що раніше випадки переслідувань за дописи у соцмережах були поодинокими. Проте зараз тенденція набирає обертів, бо росіяни прагнуть запровадити тотальний контроль.
Фейк: ЗСУ розстрілюють мирне населення у Курській області
«Расстрел в упор гражданских, обстрелы мирного города и безмерная жестокость – Зеленский отметил «успехи» ВСУ на границе с Курской областью. Военные преступления, которые творят боевики ВСУ на мирной земле Суджи, одобрил Зеленский в своем заявлении: «Все видят, что украинская армия умеет удивлять и умеет достигать результатов. И это демонстрирует поле боя». Людоедские расстрелы мирных жителей, удары по гражданским авто, атаки на детей и разрушение святынь Курской области – очевидно, именно эти «заслуги» ВСУ отметил нелегитимный глава Украины» (Главное в Мелетополе, 08.08.2024).
Після того, як ЗСУ 6 серпня розпочали наступальну операцію у Курській області російські пропагандисти відразу почали звинувачувати українську армію у вчиненні воєнних злочинів, зокрема у вбивстві цивільного населення області та порушенні міжнародного права.
Спростування: звинувачення російських пропагандистів ґрунтуються на непідтверджених свідченнях і фейкових відео.
Центр протидії дезінформації при РНБО виявив фейки, які свідчать про те, що росіяни знімають постановочні ролики про ситуацію в Курській області з переодягненими у форму ЗСУ акторами. Операції під фальшивим прапором – звична тактика для російських окупантів, яку вони неодноразово застосовували у війні проти України. За словами керівника ЦПД, офіцера Сил оборони України Андрія Коваленка, до створення сфальсифікованих матеріалів залучають різні структури, зокрема театральну студію «Крилья», яка фінансується МО РФ.
Також СБУ 15 серпня попереджала, що російські спецслужби можуть вдатися до інсценування злочинів, зокрема, і проти цивільного населення Курської області, щоб надалі звинуватити в їх скоєнні українську сторону.
Так, нещодавно пропагандисти поширили в телеграм-каналах відео, на якому нібито українські військові знущаються з літнього чоловіка в Курській області. Однак ЦПД, верифікувавши інформацію в МВС України, з’ясував, що персональні дані одного з чоловіків на відео належать зовсім іншій людині. За інформацією поліцейських, фото, персональні дані та номер мобільного телефону належать киянину, який свого часу звернувся до столичної поліції із заявою про те, що йому почали надходити погрози від росіян. Виявилося, що фейкороби розповсюдили персональні дані киянина з твердженням, що це саме він знущався з жителя Курської області. Для переконливості вони створили чоловіку сторінки у «ВКонтакте» та пошту з російським доменом, який в Україні не використовують.
Згодом у Центрі повідомили, що літній чоловік, про якого розповідали окупанти в пропагандистських сюжетах виявився українцем. Він живий і неушкоджений.
Українська армія, на відміну від російської, дотримується законів та звичаїв ведення війни як у поводженні з російськими військовополоненими, так і щодо цивільного населення.
Речник МЗС України Георгій Тихий наголосив, що метою операції у Курській області є не захоплення чужих територій, як хоче показати Росія, а збереження життя громадян і захист території України від ударів ворога. За даними АFP, український наступ був спрямований на стратегічно важливий об’єкт у Суджі. Інститут з вивчення війни зазначив, що операція ЗСУ в Курській області дозволила українським військам принаймні тимчасово перехопити ініціативу на полі бою на одній ділянці фронту і протистояти російській ініціативі по всій території воєнних дій.
Росія не може контролювати ситуацію у Курській області, а тому вдається до спекуляцій і фабрикування фейків. Демонізуючи українську армію, ворог прагне дискредитувати українські сили в очах міжнародної спільноти з метою припинити підтримку від західних партнерів. Однак їм це не вдається.
Речник Державного департаменту США Метью Міллер назвав іронічними заяви Росії про «провокації» України в Курській області, враховуючи, що саме РФ порушила територіальну цілісність і суверенітет України у 2014 році й продовжує незаконно окупувати українську територію та вбивати українців.
Раніше РФ звинувачували Збройні сили Україні у нібито виготовленні та застосуванні хімічної зброї під час обстрілу позицій російської армії на Запорізькому напрямку. Цей ворожий фейк «Перший Запорізький» спростовував у попередньому огляді російської дезінформації.
Фейк: ЗСУ спричинили пожежу на ЗАЕС, обстрілявши атомну станцію безпілотниками
«В результате обстрела города Энергодара со стороны ВСУ произошло возгорание на объекте охладительных систем ЗАЭС» (Балицкий Евгений, Зa!ТВ. Новости Запорожской области, Запорожский телеграф, Запорожский вестник, Территориальный отдел города Днепрорудное администрации Васильевского муниципального округа, Мелитополь онлайн, Новый Мелитополь, Бердянск наш, Бердянск ZaVtra, 11.08.2024).
«Инфраструктура ЗАЭС впервые получила серьезные повреждения из-за удара ВСУ. Кроме того, боевики нанесли удар по Запорожской АЭС с помощью дрона-камикадзе, сообщила директор станции по коммуникации» (Главное в Мелетополе, Главное в Энергодаре, Главное в Токмаке, Главное в Бердянске, Главное в Пологах,11.08.2024).
«Также известно, что по одной из двух градирен ЗАЭС было нанесено 2 прямых удара ударными БПЛА, в результате чего и возник пожар с горением внутренних конструкций… В «Росатоме» подчеркнули, что этот удар ВСУ можно характеризовать, как факт ядерного терроризма со стороны украинских властей» (Запорожский телеграф, 12.08.2024).
11 серпня близько 20:00 на промисловому майданчику ЗАЕС сталася пожежа на об’єкті технічного водопостачання. Це призвело до загоряння градирні номер один та пошкодження іншого технологічного обладнання.
РФ очікувано звинуватила у загорянні Україну, заявивши, що ЗСУ нібито цілеспрямовано атакували ЗАЕС безпілотниками. Пропагандисти додають, що «цю подію можна охарактеризувати як факт ядерного тероризму».
Спростування: 12 серпня експерти Міжнародного агентства з атомної енергії на ЗАЕС відвідали охолоджувальні вежі станції, щоб оцінити наслідки пожежі. Точної причини загоряння встановити не вдалося. Однак відомо, що жодних слідів БПЛА на території ЗАЕС, про які розповідають окупанти, експерти не зайшли.
Примітно, що представники МАГАТЕ провели лише радіаційний моніторинг та оглянули градирню. Але коли фахівці хотіли потрапити в середину градирні на рівень розподілу водяних форсунок, оскільки мали припущення, що там могло бути пошкодження через пожежу, окупанти їм це заборонили.
Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко говорить, що інспектори постійно перебувають на станції, але не мають доступу до більшості об’єктів. Російські військові дезінформують фахівців агентства для того, щоби вони повторювали їхні меседжі на весь світ.
Володимир Зеленський заявив, що пожежу на території тимчасово окупованої Запорізької атомної станції влаштували самі російські військові. В «Енергоатомі» повідомили, що пожежа могла статися через недбалість окупантів або цілеспрямований підпал.
«Градирні не працювали вже досить довгий час. Зараз, оскільки всі блоки в холодному стані, вони не працюють взагалі, там горіти взагалі нема чому. Якщо окупанти туди щось не нанесли, що може горіти. Там виключно металеві конструкції й залізобетонні. До діючих енергоблоків, ядерних установок там досить суттєва відстань – близько кілометра до найближчого енергоблока. Тому з погляду якихось ядерних радіаційних небезпек, їх немає», – підкреслив голова Енергодара Дмитро Орлов у коментарі проєкту «Новини Приазовʼя».
Зауважимо, що Росія постійно вчиняє провокації на Запорізький АЕС та перекладає свою відповідальність на Україну. У липні «Перший Запорізький» писав про фейк, що Україна начебто атакувала підстанцію «Радуга» Запорізької АЕС, а також спростовував брехню про наявність «доказів» обстрілу ЗАЕС у квітні української стороною.
Запорізька атомна електростанція стала для росіян невіддільним елементом постійного тиску й шантажу. Небезпека зберігатиметься, допоки окупанти контролюють станцію. Загарбники не дотримуються вимог інспекторів, а також використовують приміщення і споруди АЕС як військові склади для розміщення техніки та зброї.
Фейк: «ХарківПрайд» обрав лозунг «Краще ЗСУшник – гей, ніж натурал–ухильник»
«”Лучше ВСУшник – гей, чем уклонист натурал”. Такой лозунг планируется в харьковском гей-параде. Эту страну уже не спасти…» (Новый Мелитополь, Запорожский фронт, 11.08.2024).
Спростування: «ХарківПрайд» не публікував подібне гасло. На офіційних сторінках організації немає ілюстрації з текстом, яку демонструють російські пропагандисти.
На фальсифікацію зображення вказує декілька ознак. Дизайн та шрифт на зображенні відмінні від того, якого дотримується команду «ХарківПрайду» у веденні своїх сторінок. Зокрема, організація не розміщує на ілюстраціях будь-які хештеги чи іконки соцмереж, натомість майже до кожного зображення додає власний логотип. На фотофейку він відсутній. Крім того, світлина тиражується саме мережею російських інформаційних каналів, що також свідчить, що за підробку відповідають росіяни.
Саме висловлювання є маніпулятивним та провокативним, і розділяє людей на категорії. Це протилежить цінностям, які транслює організація. «ХарківПрайд» організовує мирні марші проти дискримінації, неприйняття та агресії, з якою люди зі спільноти стикаються кожного дня. Як зазначає «ХарківПрайд», харків’яни історично борються з російськими наративами, і гомофобія також є її частиною.
Насправді офіційне гасло «ХарківПрайду», який пройде у вересні 2024 року – «Разом до рівності та перемоги». Воно вже лунало на КиївПрайді-2024 та закордонних прайдах. Про це організація повідомила на своїй сторінці в інстаграмі.
Російський агітпроп тиражує подібні фейки, щоби посіяти розбрат серед українського суспільства, посилити ненависть до ЛГБТК+ спільноти та дискредитувати українську армію. Раніше «Перший Запорізький» вже розвінчував фейк про геїв-іноземців, які воюють на Запорізькому напрямку в ЗСУ. Тоді росіяни використали старе фото чоловіків, датоване ще 1953 роком.
Читайте також:
- Відключення електроенергії, евакуація чиновників та спалах невідомої інфекції: яку брехню ворожа пропаганда наприкінці липня просувала у Запорізькій області
- Атака на ЗАЕС, нове авто Зеленської та обстріл «Охматдиту»: які фейки ворожа пропаганда на початку липня просувала у Запорізькій області
Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp
Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!
0