USD: EUR:
... в Запорожье
Доноси на ухилянтів та повернення чоловіків із-за кордону: які фейки ворожа пропаганда на початку червня просувала у Запорізькій області

Доноси на ухилянтів та повернення чоловіків із-за кордону: які фейки ворожа пропаганда на початку червня просувала у Запорізькій області

Проти України воюють не лише збройні сили, але і величезне інформаційне військо країни-окупанта. Ворог використовує не тільки бойове озброєння, а також і всі потужності своєї пропагандистської машини.

«В Україні створили бот для доносів на сусідів, які не заощаджують електроенергію», «Російські бійці взяли в полон французького найманця, який воював у ЗСУ», «Військова поліція заохочуватиме доноси на громадян, які ухиляються від мобілізації, та вламуватиметься в домівки підозрюваних», «Арку свободи українського народу перефарбували у кольори прапору ЛГБТ+», «Україна співпрацюватиме з Інтерполом для повернення громадян, які ухиляються від мобілізації», «Українська військова розвідка причетна до трагедії в Crocus City Hall».

Подібні неправдиві антиукраїнські меседжі російська пропаганда системно тиражує з допомогою мережі пропагандистських ресурсів.

Які ще антиукраїнські меседжі на початку червня поширював серед місцевих жителів ворожий агітпроп, аналізуємо у матеріалі на основі результатів моніторингу проросійських telegram-каналів.

Фейк: в Україні створили бот для доносів на сусідів, які не заощаджують електроенергію

«Появился телеграм-бот, с помощью которого выявляют у кого горит свет. Другими словами бот предлагает сдавать своих соседей. Это проводится в целях, что бы участковые и иже с ними, скорее всего, ТЦК, могли иметь основание зайти в жилое помещение» (На самом деле в Запорожье, 01.06.2024).

Фейк: в Україні створили бот для доносів на сусідів, які не заощаджують електроенергію
Обережно, російська пропаганда!

Спростування: хоча в Telegram існує бот «Знайти порушника», проте ніхто з компетентних українських структур не займався його розробкою. Ні Міністерство енергетики, ні Міністерство цифрової трансформації, ні інше відомство не повідомляло про запуск бота на своїх офіційних сайтах або сторінках у соцмережах. Наразі в телеграмі функціонує ціла мережа подібних телеграм-ботів для різних міст України. Це говорить про те, що з високою вірогідністю бот створений ворогом з метою заволодіння персональними даними українців або ж виключно з пропагандистською метою.

Зауважимо, що один із фейкових ботів має зовсім інший опис, який не відповідає його змісту: «Що вміє цей бот? Допоможемо Вам виїхати в будь-яке місто Росії без зайвих переплат і надання документів на блокпостах». Це свідчить про те, що російські пропагандисти просто змінили назву та оформлення одного зі своїх старих ботів, які раніше використовували для інших зловмисних цілей, але забули оновити його опис.

Крім того, алгоритм роботи боту жодним чином не перевіряє надіслану інформацію і на будь-яку відповідь користувача автоматично відповідає однаково: «Дякую, Ваш запит надіслано дільничному».

Такими фейками Росія також намагається спровокувати внутрішній розкол в українському суспільстві на тлі дефіциту електричної енергії в Україні та необхідності відключень світла.

Фейк: російські бійці взяли в полон французького найманця, який воював у ЗСУ

«Под Харьковом взяли в плен французского наёмника» (Запорожский телеграф, 04.06.2024).

«А ведь ещё Наполеон, не смог одолеть русский дух. Не по силам ему. А тут наивный Макрон своих головастиков отправил. Теперь и французы попадают в обменный фонд» (На самом деле в Запорожье, 05.06.2024).

Фейк: російські бійці взяли в полон французького найманця, який воював у ЗСУ
Обережно, російська пропаганда!

Пропагандистські телеграм-канали поширили відео, на якому російські загарбники наказують здатися нібито військовослужбовцю ЗСУ. Після кількох попереджувальних пострілів, боєць вигукує французькою «Не стріляй», я – француз», вилазить з окопу і лягає на землю. Поки російський військовий б’є його ногами, оператор прицільно знімає на камеру нашивку, схожу на прапор Франції.

Тридцятисекундне відео також поширило Посольство Росії в Південній Африці на сторінці в Х (Twitter). За версією російського дипломатичного відомства, «громадянина Франції», який нібито воював на боці України, взяли в полон поблизу Липців Харківської області.

Спростування: насправді відеоролик сфальсифікований російськими пропагандистами. «Французький солдат», яким хоче його виставити Росія, має виражений східноєвропейський акцент. Його форма не відповідає новій офіційній формі французької армії. Уважні користувачі мережі також помітили, що нашивка на лівому плечі більше схожа на прапор Люксембургу або Нідерландів, аніж Франції.

У Посольстві Франції у ПАР відреагували на фейк та заявили, що росіяни вже давно поширюють дезінформацію, тому в посольстві вже звикли до такої недипломатичної практики. «Однак ця новина особливо безглузда. Пропонуємо вашим акторам попрацювати над акцентом на уроках французької мови в “Альянс Франсез”», – йдеться в офіційній відповіді французької сторони.

Ворог робить подібні інформаційні «вкиди» для підтвердження наративу про участь Французького легіону в російсько-українській війні. У попередніх оглядах «Перший Запорізький» вже неодноразово спростовував фейки про присутність французьких, а також інших іноземних найманців на території України.

Маніпуляція: військова поліція заохочуватиме доноси на громадян, які ухиляються від мобілізації, та вламуватиметься в домівки підозрюваних

«Верховная Рада рассматривает законопроект о введении военной полиции. Согласно документу представители нового ведомства смогут вламываться в квартиры без чьего-либо разрешения, а также они будут уполномочены принимать доносы от граждан на уклонистов» (На самом деле в Запорожье, 05.06.2024).

Маніпуляція: військова поліція заохочуватиме доноси на громадян, які ухиляються від мобілізації, та вламуватиметься в домівки підозрюваних
Обережно, російська пропаганда!

Слід зазначити, що подібну дезінформацію активно тиражували й українські медіа. У своїх публікаціях посилаються на статтю ТСН, у якій наводяться окремі фрагменти законопроєкту та їхнє тлумачення адвокаткою Катериною Аніщенко.

Спростування: 19 червня Верховна Рада України підтримала у першому читанні законопроєкт про створення військової поліції.

У пункті 3 статті 9 йдеться, що оперативні підрозділи військової поліції мають право «здійснювати співробітництво з фізичними особами, у тому числі на договірних засадах, дотримуючись умов добровільності та конфіденційності цих відносин, матеріально і морально заохочувати осіб, які надають допомогу в попередженні, виявленні, припиненні кримінальних правопорушень». Коментуючи норму законопроєкту, адвокатка Катерина Аніщенко висловлює думку, що військова поліція заохочуватиме цивільних надавати інформацію відносно правопорушника або дезертира. Втім про військовозобов’язаних, які ухиляються від служби, ні в статті, ні в законопроєкті згадки немає.

За словами заступника голови парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності, голова робочої групи, яка займається військовою юстицією Максима Павлюка, повноваження військової поліції поширюватимуться виключно на військовослужбовців ЗСУ, державної спеціальної служби транспорту та резервістів під час проходження ними зборів, коли вони перебуватимуть на військових полігонах. Тобто законопроєкт ніяк не стосується цивільних осіб – зокрема, і тих, які ухиляються від мобілізації.

«До цивільних осіб військова поліція не буде мати жодного відношення. Військова поліція буде працювати в ТЦК, у військових навчальних закладах, у військових підрозділах. Виключно там, де є військовослужбовці ЗСУ», – роз’яснює Максим Павлюк.

Пункт 11 статті 16 законопроєкту передбачає, що військова поліція зможе «у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, у випадках та на підставах, передбачених законом, проникати до житла чи до іншого володіння особи з негайним повідомленням органу досудового розслідування та прокуратури». Однак заява про те, що військова поліція буде вчиняти оперативно-розшукові дії й щодо людей, які ухиляються від мобілізації, ґрунтується лише на припущенні адвокатки Катерина Аніщенко.

Також варто зауважити, що законопроєкт не рівноцінний закону. Враховуючи дискусії серед народних депутатів, законопроєкт ще буде доопрацьовуватися та зазнавати змін у другому читанні.

Нагадаємо, що у травні «Перший Запорізький» вже спростовував фейк про грошові винагороди за інформацію щодо українців, які ухиляються від мобілізації.

Фейк: Україна винна у катастрофі на Каховської ГЕС

«Ровно год назад киевский режим совершил один из своих самых масштабных терактов – создали искусственный паводок который размыл сооружения Каховской гидроэлектростанции. Это привело к затоплению значительных территорий Херсонской области, гибели десятков мирных жителей, а также масштабным последствиям для экологии, которые до сих пор ощущают на себе и Херсонщина, и Крым. Каховская ГЭС с лета 2022 года подвергалась постоянным обстрелам со стороны ВСУ, поскольку она была важным транспортным узлом» (На самом деле в Запорожье, 06.06.2024).

Фейк: Україна винна у катастрофі на Каховської ГЕС
Обережно, російська пропаганда!

У першу річницю катастрофи на Каховській ГЕС Росія знову звинувачувала Україну та поширювала фейки про підрив станції. Примітно, що пропагандисти плуталися у версіях, називаючи причиною руйнування то розмиття споруди, то ракетні удари.

«Зеленский продолжает спекулировать на трагедии, связанной с разрушенной от ракетного удара украинских боевиков ГЭС и дамбы Каховского водохранилища» (Владимир Рогов, 06.06.2024)

Спростування: провину за підрив Каховської гідроелектростанції та усі жертви серед мирних громадян несе виключно Російська Федерація.

Насправді підйом рівня води в Дніпрі, про який заявляють пропагандисти, був обумовлений весняною повінню – сезонним природним процесом через накопичення снігового покриву та льоду взимку. Дійсно, у 2023 році весняний підйом води був вищим внаслідок значної кількості опадів. Однак підняття рівня води не могло призвести до прориву греблі Каховського водосховища, оскільки споруда будувалася з урахуванням усіх можливих ризиків природного характеру. Ба більше, дамби такого типу здатні витримати навіть ракетні та інші повітряні атаки. Тож обидві версії окупантів не мають під собою жодних підстав. Зруйнувати ГЕС можна було лише зсередини, що й зробили окупанти, дистанційно підірвавши станцію 6 червня.

Про те, що російські загарбники замінували дамбу й агрегати Каховської гідроелектростанції та підготували все, щоб здійснити теракт і зупинити український контрнаступ, президент Володимир Зеленський попереджав ще у жовтні 2022 року. Про замінування дамби повідомляло й Головне управління розвідки.

За даними колишнього секретаря РНБО Олексія Данілова, наказ підірвати Каховську ГЕС виконала 205-та мотострілецька бригада ЗС РФ, яка тривалий час контролювали цей об’єкт. Головне управління розвідки Міністерства оборони України підтвердило причетність бригади до підриву Каховської ГЕС у коментарі для Суспільного. Водночас представник ГУР Міноборони Андрій Юсов уточнив, що до підриву дамби були залучені й окремі спецгрупи.

Першими про підрив росіянами Каховської ГЕС повідомило оперативне командування «Південь» Збройних сил України. Поки українська влада евакуювала населення із зони затоплення, російська сторона намагалася приховувати злочин і заперечувала факт підриву. Тож звинувачення Росії у великій кількості жертв є особливо цинічним.

Фейк: Україна співпрацюватиме з Інтерполом для повернення громадян, які ухиляються від мобілізації

«Поскольку европейские страны официально отказались применять депортацию украинских граждан в рамках мобилизационных мероприятий, происходящих на Украине, украинские чиновники решили применить механизм международного розыска. Поскольку уклонение от воинской службы на Украине считается уголовно наказуемым деянием, все лица, которые не обновят учётные данные в ТЦК в установленные сроки, будут объявлены «официальными уклонистам» и будут объявлены в розыск, как в самой Украине, так и за её пределами. Соответственно, все лица, которые будут объявлены в международный розыск, должны быть подвержены экстрадиции назад на Украину» (На самом деле в Запорожье, 04.06.2024).

Фейк: Україна співпрацюватиме з Інтерполом для повернення громадян, які ухиляються від мобілізації
Обережно, російська пропаганда!

Спростування: російські пропагандисти вже не вперше поширюють брехню про нібито співпрацю України з Міжнародною організацією кримінальної поліції (Інтерполом) для розшуку та повернення «ухилянтів». Однак ця інформація не відповідає дійсності.

Як раніше повідомляв «Перший Запорізький» з посиланням на члена парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки України Федіра Веніславського, масової екстрадиції громадян, які ухиляються від мобілізації, не планується. Рішення про екстрадицію мають прийматися іноземними судами персоніфіковано за поданням українських правоохоронних органів.

Зазначимо, що сама процедура екстрадиції є складною та довгою. Згідно з Конвенцією, екстрадицію можна застосувати тільки до тих осіб, щодо яких або винесено вирок, або є офіційна підозра у вчиненні кримінального злочину. При цьому суворе покарання за його скоєння має передбачатися в обох країнах-сторонах процесу. Таким чином, навіть якщо Україна звернеться до Інтерполу, то у більшості випадків отримає відмови від європейських судів. До того ж сам процес є доволі дороговартісним, що теж унеможливлює масове перевезення осіб до України.

Крім того, враховуючи повномасштабне вторгнення, українці, які перетнули кордон, знаходяться під тимчасовим захистом в країнах Європи. Ті громадяни, які отримали статус біженців, не підлягають екстрадиції.

Натомість Україна співпрацює з Інтерполом для притягнення до відповідальності підозрюваних у колабораціонізмі, які втекли з України. Так, у липні минулого року начальник слідчого управління Нацполіції у Харківській області Сергій Болвінов повідомив про передачу до бази міжнародного розшуку 25 таких втікачів.

Фейк: застосунок Резерв+ може заблокувати банківські рахунки у разі порушення правил військового обліку

«Программа Резерв+ требует авторизацию через банк. И если указаны некорректные данные, то будут блокировать счета» (На самом деле в Запорожье, 07.06.2024)

Фейк: застосунок Резерв+ може заблокувати банківські рахунки у разі порушення правил військового обліку
Обережно, російська пропаганда!

Спростування: авторизація у застосунку Резерв+ дійсно відбувається через BankID, тобто для того, щоби українці могли скористатись застосунком, вони мають надати свою банківську інформацію. Однак ці дані є конференційними й не розголошуються третім особам. Гарантом безпеки виступає Національний банк України. До того банківська інформація не зберігається у системі, а потрібна лише для ідентифікації особи при вході. Наразі у застосунку можна додати лише інформацію про електронну адресу, телефон та місце проживання. Тобто представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки не мають доступу до фінансової інформації користувачів.

Особам, які вказали недійсну адресу у Резерв+ можуть заблокувати рахунки, однак ця процедура здійснюється у судовому порядку. Спочатку ТЦК мають винести постанову про накладання штрафу за порушення правил військового обліку та мобілізації. У разі несплати, клопотання передають у виконавчу службу, яка своєю чергою може винести вирок про блокування банківських рахунків або арешт майна.

Таким чином, авторизація у Резерв+ через BankID та блокування рахунків не пов’язані між собою, а отже, ймовірні загрози використання застосунку не мають жодних підстав.

Фейк: Арку свободи українського народу перефарбували у кольори прапору ЛГБТ+

«Власти Украины перекрасили советскую арку Дружбы народов в Киеве в цвета ЛГБТ. Ранее советский памятник хотели просто снести, но это было дорого. В этом году вопрос о сносе подняли вновь, однако, глава Украинского института национальной памяти Антон Дробович предложил сделать из Арки Дружбы народов в Киеве символ ЛГБТ» (Запорожский Весник, 03.06.2024).

Фейк: Арку свободи українського народу перефарбували у кольори прапору ЛГБТ+
Обережно, російська пропаганда!

Спростування: відео, яке демонструють пропагандисти як підтвердження, датується ще 2017 роком. Тоді Арку свободи українського народу (колишня Арка дружби народів) заклеїли різнокольоровим папером із нагоди проведення в Україні пісенного конкурсу Євробачення. Гаслом тогорічного конкурсу стало «Шануймо розмаїття», тож тимчасову артінсталяцію назвали «Арка різноманіття».

Втім, роботи над інсталяцією так і не були завершені, оскільки комунальним службам завадили молодики з «Правого сектору», які вбачали у прикрасі арки «пропаганду» ЛГБТК+. Після завершення конкурсу споруду повернули до первинного вигляду – металевого кольору, який монумент має й зараз.

Останнім часом тримають активні дискусії щодо майбутнього арки. На хвилі обгорнень голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович озвучив три можливі, на його думку, сценарії розвитку подій довкола об’єкта. Однією з пропозицій було зробити з арки веселку як символ ЛГБТК+ або просто веселку над водою. Однак ідея так і не була підтримана громадськістю.

Зазначимо, що після початку повномасштабного вторгнення українцями вже була зареєстрована петиція перефарбувати колишню Арку дружби народів у кольори Прайд-прапору. Але вона була відхилена, оскільки зібрала лише 143 підписи з необхідних 25 тис.

Нагадаємо, що наприкінці березня 2024 року експертна комісія Українського інституту національної пам’яті із визначення приналежності об’єктів до символіки російської імперської політики оприлюднила висновок, що монумент символізує імперську політику Росії та підлягає демонтажу.

Згодом з’явився наказ Міністерства культури про те, що Арка свободи українського народу не підлягає занесенню до Державного реєстру нерухомих пам’яток України й може бути знесена.

Водночас у Київській міськдержадміністрації заявили, що арку не будуть демонтувати або переносити. Натомість простір біля неї отримає нову концепцію.

Фейк: голова Запорізької ОВА Іван Федоров просив міністра оборони скерувати до Запоріжжя представників ТЦК з інших областей

«Совместные рейды ТЦК и Полиции в Запорожье имеют особую активность (в отличие от других областей) только лишь потому, что сегодняшний губернатор (председатель ОВА) Иван Фёдоров придает этому особое значение. На еженедельных заседаниях совета обороны, проходящих в стенах здания облгосадминистрации, Иван Фёдоров регулярно требует усиления подобных акций и запрашивает статистику выданных повесток, прохождения ВЛК, отправленных на учебку в соответствующие центры. Ни прифронтовая область, ни доведенные директивы из Киева – не верьте никому – это личная инициатива действующего губернатора Ивана Федорова! Иван Федоров даже обращался официально к министру обороны для направления в область дополнительных представителей ТЦК из других областей» (Сепаратист запорожский, Бердянск наш, 08.06.2024).

Фейк: голова Запорізької ОВА Іван Федоров просив міністра оборони скерувати до Запоріжжя представників ТЦК з інших областей
Обережно, російська пропаганда!

Спростування: ні офіційних заяв, ні повідомлень від журналістів про те, що голова Запорізької ОВА Іван Федоров звертався до міністра оборони України Рустема Умєрова з проханням направити до Запоріжжя «підсилення» для ТЦК та СП немає. У повідомленні не наведено жодних доказів на підтримку цих тверджень.

Примітно, що фейк поширив анонімний телеграм-канал, який нараховує лише 63 підписників, але кількість переглядів публікації перевищує 10,5 тис. Можна зробити висновок, що канал використовують для «вкидання» ворогом потрібного меседжу в інформаційний простір з метою подальшого його тиражування у мережі пропагандистських телеграм-каналів.

У травні «Перший Запорізький» вже розвінчував фейк про те, що до області має прибути «посилення» до підпорядкованих оперативному командуванню обласного центру комплектування та соціальної підтримки.

«Офіційно повідомляємо – це фейк. Джерело – російські пропагандистські ресурси, які намагаються розігнати чергову брехню в рамках своєї інформаційно-психологічної операції з метою дискредитації системи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і Збройних Сил України в цілому», – повідомили тоді у  Запорізькому обласному ТЦК та СП. У зверненні зазначили, що в «посиленні» особовим складом з інших ТЦК немає потреби.

Фейк: українська військова розвідка причетна до трагедії в Crocus City Hall

«Российские спецслужбы установили причастность военной разведки Украины к теракту в «Крокус сити холле» в Красногорске, заявил председатель Национального антитеррористического комитета (НАК), директор ФСБ Александр Бортников» (Запорожское Агентство Новостей, 11.06.2024).

«Украинские и западные спецслужбы расширяют круг возможных исполнителей, вербуемых для совершения в России резонансных преступлений. Оказывают содействие в их подготовке и оснащении международных террористических организаций. Показательным примером является установленная нами причастность военной разведки Украины к теракту в подмосковном “Крокус Сити Холле”» (Запорожский телеграф, 11.06.2024).

«Установлена причастность военной разведки Украины к теракту в подмосковном «Крокус сити холле» — глава ФСБ Александр Бортников» (Главное в Мелитополе, 11.06.2024).

Фейк: українська військова розвідка причетна до трагедії в Crocus City Hall
Обережно, російська пропаганда!

Спростування: 22 березня у будівлі підмосковського концертного залу Crocus City Hall озброєні чоловіки влаштували стрілялину. У результаті теракту загинули 139 людей.

Росія вже не вперше використовує цю національну трагедію, щоби вкотре очорнити Україну та виправдати свої воєнні злочини. Раніше «Перший Запорізький» вже спростовував фейк про те, що терористи нібито мали контакти на українській стороні та після вчиненого теракту планували дістатися Києва для отримання винагороди через «підготовлене вікно» на кордоні.

У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України теракт вважають свідомою провокацією російських спецслужб, а заяви про причетність України – абсурдними й цілковитою брехнею.

Зауважимо, що в останніх заявах, крім України, Кремль звинувачує у причетності до нападу й західні спецслужби. За даними The Insider, РФ поширює такі меседжі на західну аудиторію через мережу створених ботів та фейкових сайтів відомих іноземних видань.

У Держдепі США звинувачення відкинули, зазначивши, що ні Україні, ні США, ні Великобританія не стоять за атакою в Підмосков’ї. Навпаки, щоби запобігти загибелі мирних громадян, міжнародна спільнота заздалегідь попереджала Кремль про можливість теракту, однак у РФ ніяк не відреагували на потенційну небезпеку.

Як відомо, відповідальність за теракт взяло на себе терористичне угрупування «Ісламська держава» (ІДІЛ). Згодом цю інформацію також підтвердили й у розвідці США.

Аналітики вивчення війни (ISW) зазначають, що немає жодних доказів того, що Україна була залучена в будь-яких діях. В аналітичному центрі вважають, що Кремль звинувачує Україну та Захід у тероризмі, щоби підірвати довіру партнерів до України та виставити себе жертвою західної та української агресії.


Читайте також:

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0