![Мобільні морги та масований удар по Василівці: яку брехню наприкінці листопада окупанти поширювали у Запорізькій області](https://1news.zp.ua/media/2023/07/Fejk-3.png)
Мобільні морги та масований удар по Василівці: яку брехню наприкінці листопада окупанти поширювали у Запорізькій області
Проти України воюють не лише збройні сили, але і величезне інформаційне військо країни-окупанта. Ворог використовує не тільки бойове озброєння, а також і всі потужності своєї пропагандистської машини.
«Київ готує масований удар по дамбі у Василівці Запорізької області», «Coca-Cola передала на Сумщину десятки мобільних моргів», «Дітей в українських школах вчать ненавидіти своїх російських родичів», «Українців масово позбавляють водійських прав за неявку в ТЦК».
Які ще антиукраїнські повідомлення у другій половині листопада серед місцевих жителів поширювала ворожа пропаганда, детально аналізуємо у матеріалі на основі результатів моніторингу проросійських telegram-каналів.
Фейк: українська газета прифотошопила ногу ветерану війни, щоб успішно відзвітувати про центр реабілітації військових
«Украинская газета в заметке про центр реабилитации ВСУшников прифотошопила инвалиду ВСУ оторванную ногу. Сделано это, предположительно, чтобы не смущать своей отсутствующей конечностью потенциальных новобранцев» (Запорожский Вестник, 12.11.2024).
![](https://1news.zp.ua/media/2024/11/img_20241121_215437_338-750x1024.jpg)
Російські пропагандисти звинуватили неназвану українську газету, яка нібито відредагувала фото військовослужбовця ЗСУ. За словами окупантів, видання додала у фоторедакторі втрачену ногу бійцю в матеріалі про реабілітаційний центр в Одесі, щоб не відлякувати потенційних новобранців до української армії. Крім того, пропагандисти заявили, що центр реабілітації був побудований за підтримки Володимира Зеленського, і цей матеріал газета використала для піару закладу. Вони також стверджують, що виділені на підтримку центру кошти розкрадаються, через що військові змушені самостійно збирати гроші на лікування.
Спростування: ця інформація є неправдивою. За поширеною пропагандистами РФ фотографією із «заміткою» неможливо ідентифікувати видання, оскільки на ній відсутні ключові вихідні дані: назва газети, дата публікації та ім’я автора матеріалу. Ймовірно, ніякого видання насправді не існує, а фотофейк створили самі окупанти, щоб дискредитувати українські медіа та роботу реабілітаційних центрів.
У квітні 2023 року в Одесі відкрили дві філії мережі реабілітаційних центрів Recovery, які надають безоплатну допомогу пораненим військовим. Ці центри є приватними й фінансуються не Володимиром Зеленським, а відомим бізнесменом Віктором Пінчуком та його дружиною Оленою.
У деяких публікаціях пропагандисти додають фото нібито довідки від командира однієї з військових частин, де описуються обставини отримання бійцем поранення. У тексті йдеться, що чоловіка звати Євгеній (або Євген) Погорєлов. Насправді, завдяки зворотному пошуку по фотографії, вдалося встановити, що військовослужбовця звати Сергій і він має зовсім інше прізвище. Пропагандисти взяли його фото з допису у соцмережі X, де збирали кошти для придбання біонічного протеза.
Як з’ясували журналісти «Укрінформу», сама довідка також є підробкою. Пропагандисти навіть не змогли визначити точну дату поранення військового: у фальшивому документі вказані дві різні дати – 10.01.2023 і 10.10.2024. Справжнє фото військового вперше з’явилося в мережі 25 вересня 2024 року, тобто за 15 днів до однієї із зазначених дат у фейковій довідці або більш ніж за півтора року до іншої.
Російські пропагандисти поширюють цю дезінформацію з подвійною метою: створити негативний образ України як держави, що нібито бреше, й підірвати довіру українців до вітчизняних медіа. Крім того, вони намагаються підживити наратив про начебто тотальну корумпованість держави, щоб посіяти сумніви щодо підтримки військових. Такі інформаційні «вкиди» спрямовані на деморалізацію українських військовослужбовців.
Раніше «Перший Запорізький» уже спростовував ворожий фейк про те, що український художник нібито ампутував собі здорову ногу, щоб зібрати кошти для армії.
Фейк: Київ готує масований удар по дамбі у Василівці Запорізької області
«ВСУ готовят массированный удар по дамбе в Васильевке Запорожской области, заявил РИА Новости Рогов. По его словам, Киев готовится к террористическому акту, чтобы усложнить обстановку в прифронтовом городе» (На самом деле в Запорожье, 12.11.2024).
![](https://1news.zp.ua/media/2024/11/img_20241121_215438_121-714x1024.jpg)
Проросійський пропагандист та представник так званої «адміністрації» окупантів у Мелітополі Володимир Рогов заявив державному російському агентству «РІА Новини», що Збройні сили України начебто готують масований удар по дамбі у Василівці. За словами Рогова, Київ планує атаку, щоб «ускладнити ситуацію у прифронтовому місті».
Спростування: Кремль систематично й безпідставно звинувачує Київ у нібито підготовці масованих обстрілів. Наприклад, у попередньому огляді ворожої дезінформації «Перший Запорізький» уже спростував фейк про те, що ЗСУ нібито планували організувати провокацію із застосуванням «брудної бомби» на власній території в місцях масового скупчення людей, щоб створити паніку й дискредитувати Росію.
Пропагандисти прагнуть переконати, що атаками на власній території із жертвами серед мирного населення Україна намагається звинуватити РФ у скоєнні воєнних злочинів. Такі інформаційні «вкиди» спрямовані на те, щоб зобразити Україну як агресора, який вчиняє акти тероризму проти власного населення. Однак – це відверта брехня.
Іноді Росія анонсує обстріли, які, за їхніми твердженнями, нібито планують здійснити ЗСУ, аби потім самій вчинити провокацію і після спробувати перекласти свою відповідальність. До подібної тактики кремлівські пропагандисти вдалися у випадку з Каховською ГЕС.
11 листопада речник Сил оборони півдня Владислав Волошин в інтерв’ю Sky News заявив, що російські окупанти готуються розпочати наземні штурми в Запорізькій області. Паралельно вони розповсюджують хвилі дезінформації, щоб сіяти паніку серед населення.
Водночас аналітики проєкту DeepState ставлять під сумнів можливість масштабного російського наступу на Запоріжжя, який активно обговорюється в інформаційному просторі вже близько місяця. На їхню думку, заяви про значне накопичення сил у цьому районі є перебільшеними. Аналітики зафіксували лише дві десантно-штурмові дивізії, одна з яких частково перекинута в інший регіон. Вони наголошують, що в районі Кам’янського немає ознак підвищеної активності, а тому закликають не піддаватися паніці через постійні заяви про можливий наступ.
Підрив дамби у Василівці навіть в теорії не мав би жодного впливу на життєдіяльність окупованого містечка, тому що після руйнування Каховської ГЕС та осушення водосховища там не залишилося масиву воду, витік якого міг би заподіяти шкоду. Люди, які бували у Василівці і знають тамтешню географію, розуміють, наскільки безглуздими є такі повідомлення.
Отже, заяви російських пропагандистів не мають реального підґрунтя й були поширені виключно для створення напруги та чергового безпідставного звинувачення України у злочинах, які самі ж окупанти й вчиняють.
Фейк: дітей в українських школах вчать ненавидіти своїх російських родичів і відправляти їм за життя поминальні вінки
«Накануне Дня толерантности на Украине во время открытого урока детям рассказали, что Россия пошла войной на Украину и пытается уничтожить. В учебном пособии детям внушают, что нужно ненавидеть людей из России, а одна из героинь рассказывает, как отправила живым людям поминальные венки. Видимо дна на Украине просто нет» (На самом деле в Запорожье, 16.11.2024).
![](https://1news.zp.ua/media/2024/11/img_20241121_215437_895-583x1024.jpg)
Один із найбільших пропагандистських телеграм-каналів «На самом деле в Запорожье» поширив новину, що в українських школах дітей нібито вчать ненавидіти росіян, зокрема й родичів у Росії, а також відправляти їм поминальні вінки, бажаючи смерті. Пропагандисти стверджують, що цьому нібито навчали учнів під час онлайн-гри, проведеної до Міжнародного дня толерантності. Як «доказ» до публікації були прикріплені кадри, які, за словами окупантів, зроблені під час онлайн-уроку в Zoom. На них видно, як діти разом із вчителькою беруть участь у грі, де мати пояснює своїй доньці, що вона має право ненавидіти та бажати смерті бабусі та тітці з Волгограда. Також у грі подруга дівчинки розповідає про неприпустимість толерантності до росіян і згадує, як разом із матір’ю надсилала родичам у РФ поминальні вінки.
Спростування: це чергова вигадка окупантів. Російські пропагандисти використали кадри з навчальної гри з протидії насильству «Крок», розробленої громадською організацією «Ет Сетера», та відредагували коментарі персонажів.
Шкільні психологи та соціальні педагоги отримали змогу безплатно протестувати гру у вересні 2024 року. У грі моделюються ситуації, які потенційно можуть призвести до насильства в реальному житті. Перебіг подій змінюється залежно від рішень гравців, проте, незалежно від вибору, головний персонаж усе одно стикається з насильством. Це створює основу для подальшого обговорення й рефлексії з класом під керівництвом психолога. Усього гра містить 30 сценаріїв, що охоплюють різні типи насильства, зокрема домашнє насильство, булінг і сексторшн (форма шантажу, де злочинець погрожує жертві опублікувати надіслані інтимні фото чи відео усім друзям та рідним).
Серед запропонованих сценаріїв у грі немає жодного, який би навчав дітей нетерпимості до росіян чи російськомовних. Навпаки, сценарій під назвою «Мене ображають через мову, якою я спілкуюся» розповідає про 11-річну дівчинку Ілону. До її міста почали приїжджати російськомовні переселенці зі сходу України. У класі школярки з’являється нова учениця Ніна, яка переїхала із зони бойових дій і погано володіє українською мовою. Через це однокласники починають із неї глузувати. Гра покликана навчити дітей із розумінням ставитися до таких людей і підтримувати їх у прагненні вивчити українську, а також наголошує, що дискримінація за будь-якою ознакою є неприпустимою. Таким чином, зміст і мета гри цілком суперечать тому, що вигадали кремлівські пропагандисти.
Окупанти використали кадри саме з цього сценарію для подальшого редагування. Персонажі, показані в їхньому фейковому матеріалі, ідентичні тим, що представлені в грі, зокрема їхній одяг і локації подій. Проте текст реплік персонажів був змінений. При цьому фейкороби використали шрифт, який відрізняється від оригінального. Ця деталь одразу «видала» фальсифікаторів.
Варто зауважити, що у серпні цього року гра «Крок» отримала гриф Міністерства освіти і науки України «Схвалено для використання в освітньому процесі». МОН не могло б надати офіційне схвалення, якби гра містила дискримінаційні меседжі чи порушувала гуманістичні цінності.
Російські пропагандисти вже не вперше вигадують фейки про «русофобію» українців. Наприклад, раніше «Перший Запорізький» спростовував неправдиву інформацію про те, що першокласникам в українських школах нібито роздали олівці з русофобським написом, щоб із раннього віку привчати їх ненавидіти росіян і російськомовних.
Таким чином, ворожий агітпроп намагається дегуманізувати українців в очах росіян і представити Україну агресором, а РФ – жертвою, а не загарбником.
Фейк: в Україні почали масово позбавляти водійських прав за неявку в ТЦК
«Водителей массово начали лишать прав из-за неявки по повестке в ТЦК (местный военкомат). Все из-за того, что с мая действует закон, разрешающий судам по ходатайству военкомов приостанавливать действие водительских прав лиц, уклоняющихся от учета или мобилизации. Причем, такая ситуация коснулась не только водители в незалежной, но и искренних патриотов за границей» (Запорожский Вестник, 16.11.2024).
![](https://1news.zp.ua/media/2024/11/img_20241121_215437_296-589x1024.jpg)
Ворожі анонімні канали у Telegram поширили інформацію про нібито масове позбавлення українців водійських прав через неявку за повісткою до ТЦК. Вони стверджують, що це стосується не лише водіїв в Україні, а й тих, хто перебуває за кордоном.
Спростування: як повідомив Центр протидії дезінформації при РНБО, інформація про автоматичне позбавлення українців водійських прав за неявку до ТЦК не відповідає дійсності. Фахівці Центру звернулися до Міністерства оборони України для роз’яснення цієї ситуації. У відомстві пояснили, що на практиці позбавити посвідчення водія через неявку до ТЦК не можуть. Водночас вони наголосили, що закон передбачає тимчасове обмеження права керування транспортними засобами щодо громадян, які ухиляються від виконання військового обов’язку, але виключно за рішенням суду.
Якщо громадянин ігнорує повістку, ТЦК може звернутися до суду. У такому разі процедура подання позову повинна містити детальний опис вимог, які мають бути виконані, а також документальне підтвердження ухилення від обов’язків. Суд може тимчасово позбавити особу права керувати транспортними засобами, але лише після розгляду справи та за умови підтвердження факту ухилення від військового обов’язку.
Раніше «Перший Запорізький» спростовував фейк про те, що застосунок «Резерв+» може блокувати банківські рахунки українців у разі порушення правил військового обліку.
Фейк: компанія Coca-Cola передала на Сумщину десятки мобільних моргів
«Вслед за мобильными котельными, компания Coca-Cola начала поставлять на Украину мобильные морги, потому что обычных не хватает» (Лента новостей Мелитополя, Новый Мелитополь, 15.11.2024).
«Сообщается, что в Сумской области замечены мобильные морги, поставленные компанией Coca-Cola. Судя по всему, из Курской области уже идет такой поток гробов, что обычные морги не справляются» (РИА Мелитополь, Запорожский Фронт, 16.11.2024).
«На фотографии вы видите коллаборацию Coca Cola с Международным Красным крестом: в Сумы были поставлены десятки мобильных моргов в стандартной для колы красно-белой расцветке и любимой украинской вышиванке, чтоб лежать там было приятно» (Токмак Сегодня, 17.11.2024).
![](https://1news.zp.ua/media/2024/11/img_20241121_215437_738-586x1024.jpg)
![](https://1news.zp.ua/media/2024/11/img_20241121_215437_775-577x1024.jpg)
![](https://1news.zp.ua/media/2024/11/img_20241121_215437_959-623x1024.jpg)
![](https://1news.zp.ua/media/2024/11/img_20241121_215438_084-601x1024.jpg)
Натисніть на фото, щоб збільшити
Проросійські телеграм-канали поширювали новину, нібито американська компанія Coca-Cola спільно з Товариством Червоного Хреста України передала на Сумщину десятки мобільних моргів як гуманітарну допомогу. За їхніми твердженнями, морги були оформлені у фірмові кольори компанії та прикрашені українським орнаментом. Ці повідомлення супроводжувалися заявами про нібито великі втрати серед українських військових внаслідок наступальної операції в Курській області. Пропагандисти стверджували, що мобільні морги необхідні через переповнені лікарні та нестачу місць у звичайних моргах. Як «доказ» вони додавали фото металевих контейнерів із написом «Mobile Morgue» («Мобільний морг»).
Спростування: насправді на фото зображені не мобільні морги, а мобільні котельні для безперебійного опалення. Про їхню передачу найбільш вразливим громадам повідомив український підрозділ компанії Coca-Cola у своєму Instagram-акаунті, опублікувавши відповідні знімки. Саме ці фотографії пропагандисти відредагували для створення фейку.
![](https://1news.zp.ua/media/2024/11/dizajn-bez-nazvi-9-1024x853.png)
Цього року компанія Coca-Cola та Червоний Хрест України передали громадам Сумщини 60 мобільних котелень. Проєкт із забезпечення українських громад мобільними котельнями розпочався ще минулого року – тоді Coca-Cola та «Червоний Хрест» передали 45 котелень. Загалом на реалізацію ініціативи у 2023–2024 роках було виділено понад 8,5 млн доларів.
Фактчекери Ґвара Медіа додатково звернулися із запитом до дочірньої компанії Coca-Cola в Україні, щоб уточнити, чи передавалися мобільні морги як гуманітарна допомога. У компанії відповіли, що розповсюджена інформація є фейком.
За даними аналітиків Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, лише за п’ять днів цей фейк поширили 410 Telegram-каналів (переважно з РФ, Білорусі та ТОТ України), 74 акаунти у X та 23 інтернет-сайти. Також зафіксовано початок його розповсюдження у TikTok. У Центрі наголосили, що масштаби поширення фейку та синхронність дій пропагандистів свідчать про проведення скоординованої інформаційної операції.
Метою дезінформації про мобільні морги в Сумській області є просування наративу про великі втрати ЗСУ, зокрема в Курській області. Тема «використання крематоріїв у ЗСУ» також активно підтримується пропагандистами протягом усього періоду повномасштабного вторгнення. Таким фейком агресор насамперед прагнув деморалізувати наші Збройні сили через експлуатацію теми смерті.
Фейк: в Україні почали спалювати опудала мовних інспекторів у знак протесту проти русофобії
«На Украине уже сжигают чучела мовных полицаев. Ненависть к представителям ТЦК на Украине высока настолько, что после окончания боевых действий их будут просто линчевать. А к ТЦКшникам теперь добавились мовные инспекторы, которые помимо мужчин, начнут доставать всех остальных от малого до старого» (На самом деле в Запорожье, 17.11.2024).
![](https://1news.zp.ua/media/2024/11/img_20241121_215437_847-597x1024.jpg)
![](https://1news.zp.ua/media/2024/11/img_20241121_215437_090-598x1024.jpg)
Натисніть на фото, щоб збільшити
Анонімний прокремлівський Telegram-канал «На самом деле в Запорожье» поширив інформацію, нібито українці почали спалювати опудала так званих «мовних інспекторів». Пропагандисти стверджують, що ненависть до мовних волонтерів і представників ТЦК буцімто настільки велика, що після закінчення війни їх чекає самосуд. Вони також заявляють, що «мовні інспектори» начебто переслідують громадян за мовною ознакою незалежно від їхнього віку.
Спростування: це не правда. Відео, яке пропагандисти представили як доказ, з’явилося на проросійських ресурсах і поширювалося виключно ними.
Закадровий голос чоловіка, який коментує спалення опудала, повторює ті самі наративи, що й російська пропаганда. Зокрема, він поширює фейки про існування нацизму в Україні та утиски російськомовних, додаючи, що саме через це нібито почалось повномасштабне вторгнення. Загалом, чоловік демонструє проросійські настрої та закликає українців до бунту.
На відео неможливо визначити місце його зйомки, тому невідомо, чи воно дійсно було зняте на території України. Навіть якщо припустити, що відео справжнє і створене українцем, це не є підставою для окупантів заявляти про масові випадки таких підпалів, адже про подібні інциденти не повідомляли ані користувачі соцмереж, ані незалежні медіа.
Зазначимо, що від початку діяльності мовних волонтерів ворожий агітпроп активно використовує цю тему для створення дезінформації. Наприклад, у попередньому огляді «Перший Запорізький» вже спростовував неправдиву інформацію про те, що в Івано-Франківську старшокласники у складі так званих мовних патрулів стежитимуть за російськомовними учнями та передаватимуть дані про їхніх батьків до ТЦК. Тоді ми пояснювали, що мовні волонтери насправді не мають жодних повноважень для покарання чи примусу: вони не можуть затримувати людей, збирати особисті дані чи переслідувати за використання російської мови. Натомість їхнє завдання полягає у популяризації курсів вивчення державної мови серед місцевих мешканців і переселенців, а також у моніторингу дотримання мовного законодавства у сфері обслуговування.
Російський агітпроп поширює фейки, які створюють негативний імідж мовних волонтерів і викривляють їхню діяльність, намагаючись представити їх як агресивних та репресивних осіб. Такі інформаційні вкиди можуть загострити внутрішню напругу в українському суспільстві. Крім того, заклики до самосуду, які звучать у відео, спрямовані на створення хаосу та підрив суспільного порядку. Отже, ці фейки покликані ослабити Україну зсередини, підірвати її згуртованість і викривити уявлення про ситуацію як серед українських громадян, так і серед міжнародної спільноти.
Фейк: українська зенітниця, яка збивала російську ракету із ПЗРК «Ігла», влучила у цивільний будинок
«Неважно, что попала в жилой дом, зато красиво зарисовалась в соцсети» (Бердянск наш, 19.11.2024).
«Вот все у них так» (РИА Мелитополь, 18.11.2024).
«ППО процюе» (Токмак Сегодня, 19.11.2024).
![](https://1news.zp.ua/media/2024/11/img_20241121_215437_329-671x1024.jpg)
![](https://1news.zp.ua/media/2024/11/img_20241121_215437_195-729x1024.jpg)
![](https://1news.zp.ua/media/2024/11/img_20241121_215436_919-805x1024.jpg)
Натисніть на фото, щоб збільшити
У Telegram-каналах і соціальних мережах поширили інформацію, що 17 листопада українська військовослужбовця Наталія Грабарчук пострілом із переносного зенітно-ракетного комплексу «Ігла» замість того, щоб збити російську ракету, зруйнувала цивільний будинок. Для «підтвердження» цих заяв російські окупанти додають скриншот допису невідомого користувача у соцмережі Х. У цьому дописі стверджується, що військовослужбовиця начебто влучила в будинок його родичів, через що ті з дітьми змушені шукати нове житло.
Спростування: немає жодних доказів того, що внаслідок пострілу з ПЗРК «Ігла» Наталії Грабарчук було зруйновано будинок. Навпаки, 17 листопада Повітряні сили ЗСУ підтвердили, що військовослужбовиця знищила крилату ракету. Це був її перший постріл і перше влучання. Ймовірно, таке досягнення української зенітниці не сподобалося російським пропагандистам, тому вони вигадали та поширили про неї фейк.
Зазначимо, що Грабарчук проходила п’ятимісячний курс підготовки у навчальному центрі, де опанувала різні типи переносних зенітно-ракетних комплексів, тому добре знала, як ними користуватися.
Фото із сумками, які нібито належать родині, чий будинок жінка начебто «зруйнувала», виявилося старим – його вперше опублікували ще 10 років тому. Знімок зроблено у Росії, а речі належали переселенцям з окупованого росіянами Донбасу, яких поселили в селі Шмаково Курганської області РФ. Фейкороби знайшли це фото і віддзеркалили його, щоб ускладнити пошук першоджерела.
Акаунт, який поширив цю неправдиву інформацію, насправді є кремлівським ботом, що маскується під українця. Його створено у квітні 2024 року. Бот регулярно публікує дезінформацію та поширює російську пропаганду. Раніше українські фактчекери вже спростовували фейки, які цей акаунт розповсюджував.
У межах своєї дезінформаційної кампанії Росія прагне знецінити успіхи українських військових і просунути ідею, ніби удари по цивільних об’єктах є не результатом російського терору, а наслідком дій української системи ППО. Мета цієї брехні – уникнути відповідальності за систематичні воєнні злочини проти українського населення.
Фейк: в українських школах заборонили поєднання кольорів прапора Росії, а порушників штрафують на тисячі гривень
«На Украине запрещают соединение цветов синего, красного и белого. Согласно новому распоряжению директора одной из украинских школ, любые сочетания указанных цветов не могут использоваться на рисунках, в одежде, на канцелярских принадлежностях. Сочетания не должны применяться не только в одном предмете, но и при составлении цветочных композиций, а также визуальных изображений. Нарушителям грозит штраф от 1 000 до 10 000 грн» (Бердянск наш, 19.11.2024).
![](https://1news.zp.ua/media/2024/11/img_20241121_215437_279-557x1024.jpg)
Російські пропагандистські ресурси, зокрема телеграм-канали та підконтрольні медіа, поширили повідомлення, що в Україні нібито заборонили поєднувати кольори державного прапора РФ – синій, червоний та білий. За їхніми твердженнями, директор однієї з українських шкіл видав розпорядження, яке забороняє використання цих кольорів в одязі, малюнках, канцелярському приладді та флористичних композиціях. Пропагандисти стверджують, що за порушення цієї заборони передбачено штраф від 1000 до 10 000 гривень, які нібито спрямовуватимуться на потреби школи.
Спростування: це фейк, який вигадали російські пропагандисти. Окупанти не уточнюють, про який саме заклад освіти йдеться, а також не називають імені директора, який начебто видав розпорядження, щоби цю інформацію не можна було перевірити.
Жоден заклад освіти чи українське медіа не повідомляв про запровадження подібної заборони. Також про такі ініціативи не згадували українці в соціальних мережах.
Пошук за зворотним зображенням показує, що вперше вигадану новину поширили саме російські пропагандисти через мережу своїх анонімних телеграм-каналів. Отже, інформація про заборону використання кольорів прапора РФ ґрунтується виключно на заявах окупантів і не має жодного фактологічного підтвердження.
Твердження про штрафи в розмірі від 1000 до 10 000 гривень абсурдні. Всі адміністративні стягнення в Україні чітко регулюються законодавством, тому навіть у разі існування такого розпорядження спрямування коштів «на потреби школи» було б незаконним.
Подібні історії спрямовані на справити емоційний вплив та викликати обурення. Пропагандисти такими «вкидами» намагаються підживити наратив про русофобію в Україні, щоб використовувати його як виправдання своєї загарбницької війни.
Маніпуляція: на окупованій території Запорізької області створюють «козачі організації», які будуть берегти і розвивати православні традиції
«В Запорожском регионе проходит создание казачьих обществ. В Андреевской станице прошел круг атаманов Запорожской области. Казаки обсудили актуальные вопросы дальнейшего развития казачьих обществ в исторических регионах Российской Федерации.
На протяжении столетий казаки защищали Отечество, сохраняли самобытный уклад отцов и дедов, уделяли огромное внимание патриотическому воспитанию молодежи. И сегодня наше казачество с уважением относится к своему историческому прошлому, активно участвует в жизни своего края, сохраняя и развивая православные традиции» (Зa!ТВ. Новости Запорожской области, 19.11.2024).
![](https://1news.zp.ua/media/2024/11/img_20241121_215437_272-518x1024.jpg)
Пропагандистські інформаційні ресурси повідомили, що російські загарбники на захопленій частині Запорізької області організували круглий стіл так званих «отаманів», на якому обговорили створення «козачих організацій» на тимчасово підконтрольній Кремлю території. Окупанти намагалися подати «козачі утворення» як важливу частину російської культури, що нібито повинні займатися «збереженням і розвитком православних традицій» на ТОТ. При цьому у повідомленнях пропагандисти називали захоплені території «історично російськими».
Спростування: насправді РФ створює псевдокозачі організації для впровадження тотального контролю над населенням тимчасово окупованих територій. Окупаційна влада планує залучати чоловіків до цих організацій (зокрема і через примус) для поповнення мобілізаційного ресурсу, що свідчить про військовий характер таких формувань.
У вересні «Перший Запорізький» уже спростовував фейк про те, що Росія нібито відновлює в тимчасово окупованому Бердянську історичне запорізьке військо, яке покликане боротися з «українськими нацистами». Центр протидії дезінформації зазначив, що фейкове «запорозьке військо» не має жодного стосунку ані до українського народу, ані до українських військових традицій, і є одним з підрозділів окупаційної армії РФ на території України.
Раніше Центр національного спротиву наголошував, що план окупантів передбачає залучення до цих псевдокозацьких організацій усіх жителів чоловічої статі в захоплених регіонах для поповнення надалі мобілізаційного ресурсу для війни з Україною.
У листопаді «Перший Запорізький» із посиланням на Центр національного спротиву повідомив, що окупанти планують інтегрувати «козаків» до фейкових добровольчих батальйонів. Ці обидві структури за задумом окупантів мають створити ілюзію, ніби місцеві мешканці добровільно підтримують агресора.
Нещодавно «Східна правозахисна група» та «Інститут стратегічних досліджень та безпеки» опублікували дослідження «Парамілітарні утворення РФ. Козацтво». У ньому йдеться, що організації псевдокозаків відіграли ключову роль у гібридній війні РФ проти України, особливо на окупованих РФ територіях Луганської та Донецької областей, де вони брали активну участь у бойових діях, пропаганді й репресіях. У документі зазначено, що організації козаків РФ є важливим інструментом диктаторського режиму з 1990-х років, а через тісну співпрацю з Російською православною церквою вони виконували ідеологічну функцію, сприяючи поширенню радикального націоналізму. Тому заяви про те, що козачі організації займаються поширенням «православних традицій» використовується як прикриття для легітимізації репресивних дій на окупованих територіях.
Зазначимо, що у серпні 2022 року у збройній агресії РФ проти України брали участь 5,5 тисяч так званих «козаків», а до жовтня 2024 року їхня кількість зросла до 18,5 тисяч. Загалом від початку повномасштабного вторгнення в Україну в агресії взяли участь 42 тисяч представників псевдокозацьких формувань.
Окупаційна влада також використовує псевдокозачі організації для ідеологічного тиску на молодь, змушуючи школярів вивчати спотворену історію України та інтегруватися в російські пропагандистські структури. Зокрема, раніше «Перший Запорізький» писав, що окупаційна влада у 2025 році планує відкрити «козачі класи» у школах Запорізької області, головною метою яких буде «патріотичне виховання» дітей на окупованій російськими загарбниками території. Тобто загарбники виховуватимуть нове покоління в дусі ворожої пропаганди та займатимуться підготовкою майбутніх мобілізаційних ресурсів.
Щодо того, що окупанти називають захоплені території «історично російськими» – такі заяви повністю ігнорують багатовікову історію України та її культурну спадщину. Центр національного спротиву повідомляв, що називати захоплені з 2022 року регіони не «новими», а «історичними» запропонував кримський гауляйтер Сергій Аксьонов. Центр акцентує, що так росіяни продовжують здійснювати злочини проти України, намагаючись переписати історію та легітимізувати анексію українських земель.
Отже, «козачі організації» на тимчасово окупованих територіях Запорізької області є черговим пропагандистським інструментом, спрямованим на маніпуляцію суспільною думкою, знищення українського спротиву та виправдання російської агресії.
Текст – Олександр Носок, Андрій Вавілов
Читайте також:
Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp
Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!
0