USD: EUR:
... в Запорожье
Підготовка до мобілізації, захоплення житла та комунальна катастрофа: як сьогодні живе Бердянськ у російській окупації (ІНТЕРВ’Ю)

Підготовка до мобілізації, захоплення житла та комунальна катастрофа: як сьогодні живе Бердянськ у російській окупації (ІНТЕРВ’Ю)

Житлово-комунальний сектор на межі катастрофи, масове привласнення житла та комерційної нерухомості, знищення економічного потенціалу та  велика загроза екологічних проблем. Такими є наслідки російської окупації Бердянська – одного з найбільших туристичних та промислових центрів Азовського узбережжя та півдня України. Як живе місто сьогодні, в інтерв’ю «Першому Запорізькому» розповів заступник голови Бердянської районної ради Віктор Дудукалов.

 Заступник голови Бердянської районної ради Віктор Дудукалов  Фото: Суспільне Запоріжжя
Заступник голови Бердянської районної ради Віктор Дудукалов
Фото: Суспільне Запоріжжя

«Рано чи пізно жорсткі мобілізаційні процеси на окупованій території будуть посилені»

– 17 квітня голова головний зрадник області, очільник окупаційної адміністрації РФ Євген Балицький підписав розпорядження про організацію призову на захопленій території Запорізької області. Згідно з цим «документом», план призову слід виконати з 1 квітня по 15 липня. Як ви трактуєте цю новину? Якою є реакція жителів окупованих територій Запорізької області?

– По-перше, сам документ. Ми завжди сміємося з тупості окупантів і колаборантів. Завжди сміємося з того, як вони все безглуздо і недолуго роблять. Але ми не просто так сміємося. Тому що документ підписано 17 квітня. А певні заходи з призову мають відбуватися з 1 квітня. Тобто документ вже подорожує в часі. Тут коментарі зайві. Треба просто зрозуміти: в цьому моменті – вся окупаційна влада нашої окупованої Запорізької області. Такий цирк там постійно.

По-друге, власне, призов. Наскільки я розумію і як ми можемо його трактувати, це стосується призову на строкову службу в армії. На підставі того, що весняний призов з 1 квітня відбувається на материковій території Росії (президент Росії 31 березня підписав указ про те, що з 1 квітня до 15 липня на військову службу призвуть 150 тисяч осіб віком від 18 до 30 років, які не перебувають у запасі та є військовозобов’язаними, – прим.). Тому, відповідно, його спроектували і на окуповану територію.

Коли всередині-наприкінці березня тривала дуже активна кампанія так званих «виборів» диктатора Путіна, то серед місцевих мешканців і серед колаборантів йшла розмова про наступне: щойно закінчаться вибори, одразу почнуться мобілізаційні процеси. І на словах, неофіційно, без документів, постійно озвучувалася одна дата – 1 квітня. Але тоді призов не розпочався. Два тижні квітня минули – нічого не відбувалося. А 17 квітня з’явився такий документ.

Ворожа пропаганда намагається переконати російського споживача, щоб під контролем РФ Бердянськ розквітає. Насправді ж хвалитись немає чим: у кожній сфері життєдіяльності міста – проблеми

Що фактично відбувається на окупованій території? З одного боку, окупанти намагаються проводити максимальну піар-кампанію, роз’яснювальну роботу і рекламу своєї армії. Місцеве населення, з іншого боку, намагається, так би мовити, чинити цьому активний спротив: не йти, всіляко уникати контактів із цими потенційними мобілізаційними процесами.

Місцевому населенню ментально «не зайшла» армія агресора, вона не стала популярною, не стала престижною. Я навіть не порівнюю із відношенням населення підконтрольної  частини України до української армії. Тут це – повага, шана і героїзм, на окупованій території [відношення до російської армії] –абсолютно протилежне явище. Тобто мешканці окупованої території не підтримують взагалі армію країни-агресора, незважаючи на те, що вона фізично контролює цю територію.

Тому окупанти, мабуть, і побоюються активних дій у напрямку мобілізації. Саме через це окупанти не можуть вчасно приймати документи, які будуть регламентувати ті процеси. І саме через це документи містять такі незрозумілі формулювання.

Призов за замовченням відрізняється від мобілізації. Але, звісно, ми розуміли, що рано чи пізно жорсткі мобілізаційні процеси на окупованій території будуть посилені. Тому що окупанти проводили мобілізаційну підготовку. Вони все доступне чоловіче населення максимально «проганяли» через військовий облік: військкомати, медичні комісії, через роботодавців, вводячи там обов’язкові правила щодо наявності військово-облікових столів, через органи влади і т.д.

Тобто мобілізаційна підготовка на сьогодні активно триває вже більше ніж рік. І завжди було питання: коли в них вимкнеться запобіжник і коли почнуться жорсткі репресії щодо мобілізації? На щастя, сьогодні такого немає. Здається, тому що росіяни відчувають, що не отримають підтримки місцевого населення.

– У російській пропаганді дедалі частіше можна побачити інформаційні публікації про нібито шалений розвиток бізнесу після початку окупації територій Запорізької області. З’являються повідомлення про нібито багатомільйонні інвестиції Росії у місцеві підприємства, наприклад, бердянський завод «Азмол» – відомий виробник мастил. Як би ви могли прокоментувати ці новини? В якому стані зараз бізнес на окупованій території?

– Якщо беремо в класичному вигляді бізнес і економіку, яка працює в нашому уявленні в нормальній державі, за нормальних правил і законодавства, такого [на окупованій території] просто немає взагалі. Можемо спокійно стверджувати, що незалежного, самостійного, спроможного, того, що має права, обов’язки і може працювати, такого бізнесу на окупованій території немає.

За рахунок чого сьогодні виживає місцеве населення? За рахунок того, що намагаються надавати якісь послуги, сплачуючи неймовірну кількість так званих «податків», перебуваючи під дуже жорстким контролем окупантів. У загарбників штрафи для дрібного бізнесу абсолютно неспівставні із його обсягами. Штрафи, наприклад, для дрібної крамниці за певні порушення можуть складати від 200 до 500 тисяч рублів, що в перекладі на долари – від 2 до 5 тисяч доларів. Там дуже жорстка система у контексті оподаткування і в контексті репресій.

Бердянських підприємців очікують нові штрафи від окупантів – за вивіски українською мовою

Крім того, діє принцип «хто раніше встав – того і капці». Хто ближче до ФСБ, хто ближче до окупантів і колаборантів, той має більше прав.

Свого часу наші люди могли торгувати товарами з усього світу за допомогою сервісів, сучасної доставки, маючи прозоре оподаткування. Сьогодні ті, хто добився певного визнання в окупаційній владі, до прикладу, мають право ексклюзивно їздити за товаром в Крим, Ростов або Бєлгород і перепродавати його на окупованій території. Але це одиниці. Такого вільного відкритого ринку [як було до окупації] взагалі не немає.

Комерційна нерухомість, яка де-юре належить офіційним власникам, які свого часу її купляли, будували або реконструювали, сьогодні де-факто їм не належить. Розуміємо, що неймовірна кількість комерційної нерухомості знаходиться під знаком запитання, тому що її можуть «віджати» в будь-який момент. Тобто це абсолютно нездорова атмосфера.

Про «залучення інвестицій» ми чуємо з 2022 року. Не люблю оцінювати обіцянки окупантів, тому що це завжди брехня. Наприклад, вони нібито запустили якесь підприємство на кшталт «Азмолу», рапотують, що випустили вже стільки-то продукції. Але насправді, знаючи ситуацію зсередини, можу сказати: працівників немає, заробітні платні не сплачуються. Підприємство контролюється виключно Росією через ФСБ. Не йде мова про незалежність цього бізнесу, тим більше – про справедливу торгівлю сировиною.

І виглядає так, що це все [повідомлення про успіхи бізнесу в окупації] роблять виключно для російського споживача, який десь там за Уралом чи в Заполяр’ї побачить по телевізору, як все добре на так званих «нових територіях». Місцеві жителі прекрасно розуміють, що абсолютно нічого не працює. Заклади харчування – це максимум, що реально більш-менш працює в окупації, більше нічого.

«Через дефіцит працівників ремонтувати труби до Бердянська приїжджають зварювальники із російської Твері»

– Нещодавно були повідомлення про те, що в окупації з комунальних підприємств масово звільняються співробітники. Якою зараз є ситуація з житлово-комунальним сектором на окупованій території?

– За моєю інформацією, це повністю підтверджується. Це не просто проблема, а катастрофа, яка, здається, вже пройшла точку неповернення. Величезним ударом нижче пояса для комунального сектору став теракт на Каховській ГЕС. Коли після підриву греблі окупантами Каховське водосховище, яке давало водопостачання Бердянську та іншим населеним пунктам окупованої території Запорізької області, фактично зникло. Це була точка неповернення, після якої все настільки пішло на дно, що вже і не стукають знизу.

Сьогодні ми маємо захоплене комунальне підприємство «Бердянськводоканал», яке потребує всіх на світі спеціалістів. Починаючи від слюсара-ремонтника і водія вантажівки, закінчуючи середньою ланкою управлінців. Тобто працівників там немає. А тим, хто там працював, заробітні платні реально не сплачувались місяцями.

Сьогодні ми маємо таку ситуацію, що так звані «шефы из Твери» (російська пропаганда у своїх медіа запевняє, що відновленням захоплених територій спільно займаються усі регіони Росії, – прим.) приїжджають до Бердянська на камеру [пропагандистів] зварювати труби. Реально із Твері їдуть зварювальники для виконання цих робіт. Уявіть собі жах і катастрофу, яка справді коїться!

У російській пропаганді не приховують, що дефіцит працівників змушує спрямовувати до Бердянська ремонтні бригади з території РФ

Наслідком цього всього є те, що відбуваються хаотичні відключення водопостачання, електропостачання, опалення, інтернету. Якщо у тебе сьогодні є все з переліченого, то ти щаслива людина, але в окупації. Як правило, в кожній оселі чогось з цього обов’язково немає: або води, або електропостачання, або інтернету, або всього одразу.

Зауважу, що окупанти заходили в опалювальний сезон у 2023 році в жовтні більш-менш нормально. Я тоді ще дивувався і казав багатьом журналістам, що треба віддати їм належне: опалювальний сезон розпочався без проблем. Але всередині сезону почалися хаотичні відключення.

Тобто вся комунальна сфера, те, що досі [до російської окупації] працювало, тепер, без дігностики, профілактики, поточних ремонтів, просто доживає. І дожило до того, що все – гаплик!

Ще один дуже важливий момент – це екологічна катастрофа із розмивом Бердянської коси. Я не знаю, чому так слабко звертають на це увагу. Вода перемиває початок коси. Море вже дійшло до проїжджої частини. Є всі шанси, що коса може перетворити на острів.

Щастя, що зараз сезон із більш-менш комфортним вітром. Якби ми зараз заходили в осінь з сильними вітрами, то море перемило б косу взагалі. Труби, які були під землею, вже назовні, проїзна частина вже почала руйнуватися.

Березень 2024-го. Вода руйнує дорогу на Бердянську косу

Раніше [до окупації], будемо відвертими, також були проблеми. Але народ піднімався, штовхав владу і вона реагувала. Проєктувала, займалася берегоукріпленням – і планово, і екстренно. Але сьогодні ми розуміємо, що окупанти взагалі нічого не роблять. Я вже не кажу про поточні роботи, наприклад, комарів потравити. Про це взагалі не йдеться. Тут хоча б водопостачання працювало.

До речі, була статистика, здається, минулого року. Окупанти розповідали про загальне споживання води населенням. І якось так дивно виявилося, що якраз в той період, коли в Бердянську було найменша кількість населення, споживання води було більшим, аніж до війни. І ніхто не міг зрозуміти, як це так? Тому що реально стало менше людей, зовсім немає відпочивальників, кожна сфера не працює. А виявилося, що споживання води збільшилося, тому що збільшилася кількість поривів. Тобто ця вода просто йде в землю. Такі пориви постійні, постійно щось тече, ламається.

«До вторгнення Бердянськ зустрічав близько мільйона відпочивальників на рік. Після окупації це вже не курорт, а глибокий тил окупантів»

– Російські пропагандисти вихваляються успіхами курортного сезону на Азовському узбережжі. Якою є реальна ситуація? Чи доїжджають до Бердянська бодай відпочивальники з окупованих територій?

– Так звані «курортні сезони» 2022-2023 років [на окупованій території Запорізької області] реально просто смішно та сумно згадувати.

Найкращим підтвердженням «успішності» цих курортних сезонів є нещодавно опубліковане пропагандистське відео з закликом до росіян приїжджати до Бердянська. У цьому відео – неймовірна підбірка відео: крутезні бердянські пляжі, заповнена людьми Приморська площа, колесо огляду, катери розсікають по Бердянській затоці. Але справа в тому, що всі ці кадри були відзняті до вторгнення. Росіяни сьогодні рекламують себе кадрами, які знімали ще до окупації!

Російські пропагандистські телеграм-канали звітують про «розвиток курортної інфраструктури», який на порожніх пляжах та базах відпочинку місцеві жителі насправді не помічають

Два курортні сезони були абсолютно провальними. Якщо свого часу Бердянськ зустрічав близько мільйона відпочивальників на рік. То у 2022-му та 2023-му відпочивальників можна було обраховувати в тисячах. Це люди, які, можливо, дійсно захотіли за старими спогадами приїхати з Донеччини чи Луганщини на море.

Туризму немає і не буде там, де немає і не буде туристів. Тобто на наш бердянський курорт сьогодні реально немає споживача. У жителів окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей або немає грошей, або немає настрою їхати на море. Інші [підконтрольні Україні] території проїхати фізично не можуть. Росіяни не мають ані звички, ані комфорту їхати в Бердянськ. Тому що немає нормального транспортного сполучення: рейсові автобуси відсутні. Хіба що приватні перевізники на спринтерах ганяють з переселенцями в один та інший бік. І загалом немає того споживача, який поїде за ті гроші на той сервіс. Бо у Росії дешевше доїхати або долетіти до якоїсь Анапи, або Геленджика, щоб побути на морі, ніж добиратися через «колючку», блокпости і таке інше.

Крім того, Бердянськ – це не просто курортне місто, а ще й глибокий тил окупантів. Десь РЕБ стоїть або протиповітряна оборона, десь схований вертоліт. Тобто це реально дуже мілітаризована територія, де немає такої свободи, як для курорту. Для відпочивальників виділять діляночку, де можна «тусуватися», загонять туди усіх туристів, знімуть «картинку», що їх там реально багато. Але ми розуміємо, що це одна ділянка з тисяч таких ділянок пляжу, які всі свого часу у нас були заповнені людьми. Так що [успішний курортний сезон в окупації] це просто черговий фейк.

Вони зараз кажуть, що будуть відкривати дитячий табір «Червона гвоздика». Відкриють, запустять, фізично привезуть туди дітей, яких відправлять туди безкоштовно відпочивати. Так, вони це зроблять для «картинки». Як свого часу вони робили іншу картинку. Коли привезли потяг на Бердянський залізничний вокзал. З потягу вийшли люди, нібито туристи. Це відзняли на відео, а потім сказали людям «дякуємо», і вони розійшлись по домівках. Тобто це все робиться просто для внутрішнього російського споживача. Насправді туристів там не буде.

«Знаю випадки, коли в окупації людей без російського паспорта з речами виселяли з власної квартири»

– Яким у Бердянську є масштаб «націоналізації», а фактично – захоплення приватної нерухомості?

– Йдеться не лише про житло, а і про земельні ділянки, комерційну нерухомість та все інше. Фактично в окупантів найбільш важливі кроки – вже позаду. Це створення так званого реєстру житла, яке люди не зареєстрували за собою і навряд чи зареєструють. 

Я знаю вже величезну кількість прикладів, коли люди намагалися повернутися на  окуповану територію для того, щоб реально отримати російський паспорт, оформити своє житло, продати його і покинути окуповану територію, розірвавши той паспорт. Але їх не пускають.

Тобто ми розуміємо, що нерухомість в окупації сьогодні фізично перебуває в заручниках в окупантів. Вони через своїх сателітів, через підконтрольні ОСББ, через органи влади і самоврядування, які утворили свого часу, пройшли кожен під’їзд, кожну багатоповерхівку і приватний сектор. Я вже мовчу про комерційну нерухомість.

Вони пройшлися і зрозуміли, яке житло є порожнім. Наступними кроками, для того, щоб з’ясувати, чи взагалі є власник чи його немає, давали вказівки, наприклад, підприємству тепломереж: в когось лічильник повірити або завоздушення системи опалення перевірити. Такі ж завдання свого часу давали і водоканалу. Потім вони опечатували квартири бірками, що туди не можна заходити. Попереджали оголошеннями на під’їздах. І паралельно повідомляли, як зареєструвати житло [за російським законодавством].

Такі повідомлення від окупаційної адміністрації з’являються на дверях квартир жителів Бердянська
Фото: «Бердянськ 24»

Вийшло так, що неймовірна кількість житла та іншої нерухомості не була зареєстрована в їхніх окупантських реєстрах. І через це вони щодня «віджимають» майно, передають його іншим особам – приїжджим влаштовуватися на роботу з материкової Росії, авантюристам, які шукають кращої долі, демобілізованим військовим, яким сподобалося у нас і які мають гроші, щоб купити житло, або можливість, щоб його «віджати». Неодноразово в мережу потрапляло, як росіяни чи окупанти зізнаються, що купили квартиру в окупації. А інші кажуть, мовляв, дарма ти її купив, бо ми отримали житло безкоштовно.

Я знаю особисто декілька прикладів. Людина мешкає і зареєстрована в Бердянську у квартирі, яка належить їй за правом власності. Але вона отримувала російський паспорт і не реєструвала це житло за російськими законами. Через це у підсумку людину фізично виселяли з речами.

Або інша історія – квартиранти орендували житло у власника. А потім приходять до нього з папірцем, підписаним так званим «комендантом». Кажуть, мовляв, попросили і той нам віддав цю квартиру у власність для користування, тримайте цей папірець. І продовжують жити у цій квартирі, але вже без сплати оренди власнику. Ситуація жахлива.

– Чи є інформація, скільки зараз людей залишається у Бердянську та Бердянському районі?

– Насправді дуже складно відстежувати. Офіційної статистики взагалі ніхто не веде і не вів. За моєю оцінкою, саме в Бердянську місцевого населення залишилося максимум на рівні 40%.

Якщо говорити про Бердянський район, я б тут окремо виділяв села та колишні райцентри – Чернігівку і Приморськ. У певних селах залишилося 70-80% місцевих жителів, але і є невелика кількість сіл, в яких – 10% населення. Загалом, я думаю, що на території Бердянського району також на рівні 40% населення лишилося.

60% людей виїхало, але впевнено можна стверджувати, що така ж кількість людей і приїхала. Це внутрішні переселенці з Донеччини, Луганщини, Маріуполя, Бахмута, Вугледару, які пішли на співпрацю, позаймали посади. Також додалися приїжджі росіяни, які залишаються і купують або «віджимають» житло.

Тобто раніше у Бердянську було 100 тисяч населення. Сьогодні менше 40 тисяч місцевих, але й приїжджих вже до сотні дотягує загалом. Тобто місцеве населення сьогодні в меншості.

 – Чи є у людей можливості виїхати з окупованої території?

– Такі можливості є. Місцевим про це відомо. Відомо, як виїжджати. Відомо, як це складно. Багато людей, які хотіли б виїхати і могли це зробити, але просто бояться, тому що виїзд дорівнює ризик. Жорстка фільтрація в Новоазовську, щонайменше ще одна жорстка фільтрація і перевірка в Колотилівці [Сумської області] (в Україні працює єдиний пункт пропуску з території РФ: Колотилівка – Покровка, – прим.). І тому багато людей, хто міг би виїхати, не ризикують, бо знають, що це небезпечно.

Крім того, не знаю, як, але досі залишаються певні волонтерські організації, які людям допомагають виїхати безкоштовно. Тобто, якщо зайнятися цим питанням, то можна навіть проблемну людину безкоштовно витягнути з окупації.

Також є певні перевізники (не знаю, як вони отримали дозволи від окупантів), які стверджують, що можуть допомогти вивезти будь-кого і будь-що: людину, машину, телевізор, документи – тільки сплачуйте гроші.

Але люди продовжують виїжджати. На в’їзді з Колотилівки в Україну щодня волонтери зустрічають наших людей. Тож можливість виїхати, на щастя, залишається, але повернутися… Сьогодні виїхати легше, ніж повернутися (йдеться про те, що росіяни влаштовують фільтрацію та ретельні перевірки для жителів окупованих територій, які намагаються повернутися територією РФ додому з Європи, – прим.).


Читайте також:

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0