USD: EUR:
... в Запорожье
Як у Запоріжжі волонтери «Добробату» ліквідують наслідки ракетних ударів та відновлюють зруйноване, – ФОТО

Як у Запоріжжі волонтери «Добробату» ліквідують наслідки ракетних ударів та відновлюють зруйноване, – ФОТО

У Запоріжжі волонтери громадської організації «Добробат» допомають у розборі завалів після російських ударів, а також у відновленні постраждалого житла та соціальних об’єктів. Окрім нашого регіону Добровольчий будівельний батальйон працює ще у шістьох областях України: Київській, Чернігівській, Сумській, Харківській, Миколаївській та Херсонській.

Про це йдеться у статті «Благодійна відбудова: як у Запоріжжі волонтери відновлюють зруйноване росіянами житло та будують помешкання для переселенців»

З початку повномасштабного російського вторгнення у Запоріжжі ворожі ракетні удари зруйнували  11 багатоквартирних та 14 приватних будинків. Крім того, станом на квітень цього року щонайменше 533 багатоповерхівок та 575 приватних будинків отримали різноманітні пошкодження. Ця кількість збільшується після кожного ракетного удару по Запоріжжю.

Керівником Запорізького будівельного батальйону є місцевий підприємець Андрій Разін. На початку повномасштабного вторгнення російські ракети зруйнували його автоцентр у Маріуполі, через вісім місяців – автосалон і в Запоріжжі.

«Усі, хто в «кістяку» запорізької команди «Добробата», як і я, так чи інакше постраждали після вторгнення РФ. Серед них багато переселенців – із Маріуполя, Енергодара та інших населених пунктів. З багатьма з них познайомився, коли вигрібав розбите скло власного автоцентру. Я відчув це горе на собі і почав активно просувати ваш рух, – розповідає керівник Запорізького будівельного батальйону Андрій Разін. – Коли у вересні 2022 року почалися масові ракетні удари по Запоріжжю, місто не було готове до цього. Волонтери, які бажали допомогти, були, але не мали необхідного інструменту та амуніції. Тож наша допомога була необхідною».

Керівник Запорізького будівельного батальйону Андрій Разін (у центрі) разом з командою по відбудові Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії.
Фото: Добробат

Перший організований виїзд запорізьких волонтерів «Добробату» – це розбір завалів після ракетного удару по будівлях Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії. Відтоді добробатівці постійно працюють на місцях «прильотів», як у Запоріжжі, так і в Запорізькому районі.

«Після прильоту, який найчастіше відбуваються вночі, ми зв’язуємося з ДСНС та аварійно-рятувальною службою «Кобра». Дізнаємося, чи потрібна допомога та в якому обсязі. І одразу по завершенню комендантської години наша бригада виїжджає на місце – із необхідною амуніцією, інструментом та витратними матеріалами, – каже Андрій Разін. – Ми починали з допомоги у розборі завалів, але підхопили ініціативу «Добробатів» Києва і Чернігова та розширилися – до ремонту покрівлі, заміни вікон та дверей, а також інших робіт, які не потребують високої кваліфікації. Нас вже добре знають усі міські та обласні служби, а також голови ОТГ».

Команда Запорізького будівельного батальйону ліквідує наслідки ворожого обстрілу приватного сектору міста
Фото: Добробат

На сьогодні у Запорізькому будівельному батальйоні «Добробат» зареєстровано понад 300 волонтерів. Постійний «кістяк» – це 35-40 осіб. Учасники груп швидкого реагування пройшли навчання: знають, як надавати першу допомогу, розуміють, що потрібно робити під час розбору завалів, і як поводитись, якщо сам опинився під уламками. Небайдужих людей закликають активно приєднуватися до ініціативи. Щоб розуміти вміння нових учасників, волонтерів просять заповнити анкету.

«Наразі наш флагманський проект у Запорізькій області – це Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія. У травні ми оголосили збір п’яти мільйонів гривень на відновлення закладу. Вже тоді, не до кінця розуміючи, чи буде фінансування в повному обсязі, на свій страх і ризик почали проводити демонтажні роботи. І таким чином привернули увагу іноземних партнерів. До цього проєкту вдалося підключити естонську неурядову організацію Mondo, що представляє Міністерство закордонних справ Естонії. В Україні вони допомагають відновити школу у Миколаєві та академію у Запоріжжі», – розповідає керівник будівельного батальйону.

Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія – це освітньо-реабілітаційний заклад, що забезпечує освіту, комплексну реабілітацію, соціальну інтеграцію та розвиток дітей та молоді з обмеженими можливостями здоров’я з першого року життя до здобуття вищої освіти. До початку війни в академії очно навчалося 337 дітей та 1113 студентів. Вперше під ворожий обстріл заклад потрапив у жовтні 2022 року.

Волонтери Запорізького будбату активно займаються відновленням Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії
Фото: Добробат

В академії після декількох «прильотів» – великі руйнування. У деяких корпусах необхідні капітальні роботи, включно з пошкодженням несучих стін. В інших – розбита покрівля. Є приміщення, в яких лише вибиті вікна та зірвано внутрішнє облицювання. Спортивна зала та їдальня майже повністю зруйновані. Постраждала система водо-, електропостачання та опалення.

«На прохання адміністрації в одному з корпусів ми повністю капітально ремонтуємо три кабінети (від заміни підлог, встановлення дверей та вікон – до монтажу електропроводки та системи кондиціювання) і облаштовуємо коридор, де вибуховою хвилею винесло вікна. Наше завдання тут – встановити понад 50 вікон, зробити підвіконня і відкоси, щоб максимально зберегти приміщення в осінньо-зимовий період, – каже Андрій Разін. – Волонтери «Добробату» виконують демонтажні та штукатурні роботи. Встановленням електрообладнання, систем кондиціювання та вентиляції, монтажем вікон будуть займатися виробники, щоб у разі необхідності домогтися виконання гарантійних зобов’язань».

Решту ремонту влада планує зробити у майбутньому в рамках проєкту відновлення всього навчального закладу. Наразі поки не йдеться про повернення навчального процесу в офлайн-режимі. Відремонтовані «Добробатом» приміщення академія планує використовувати для дистанційних занять.

«Щодо шкільних та дошкільних закладів ми якісно комунікуємо з міським департаментом освіти, обираємо найбільш актуальні на сьогодні потреби, а потім через наш відділ по роботі з іноземними партнерами подаємо заявки на фінансування, – каже керівник Запорізького будівельного батальйону. – Наприклад, у дитячому садку «Горобчик» (російська ракета значно пошкодила його вночі, 10 жовтня 2022 року, – прим.) ми зробили демонтажні роботи, а наш підрядник, враховуючи вимоги департаменту освіти до якості, встановив 44 нових вікна. Це крило дитсадка вимагає капітального ремонту. Поки не стоїть питання про очне навчання, ми зробили необхідні роботи, щоб підготувати будівлю до осінньо-зимового періоду».

Добробатівці ліквідують наслідки ворожих «прильотів» по місцевих підприємствах.
Фото: Добробат

За словами Андрія, у Запоріжжі (а також в Миколаєві та Херсоні), поки до міста долітають ракети С-300, на жаль, мови про капітальне будівництво за рахунок іноземних донорів немає. Але міжнародні організації готові допомагати більше, коли стабілізується безпекова ситуація.

«Тільки-но вдасться відсунути лінію фронту за Мелітополь, повірте, тут почнеться велика активність, дуже швидко розпочнуться перетворення. Я бачу, як це відбувається в Ірпені та Чернігові. Приміром, у селі Ягідному Чернігівської області «Добробат» вже будує з газобетону капітальні будинки невеликої площі – 65 квадратних метрів. Для Запоріжжя іноземні партнери наразі виділяють гроші на частковий ремонт, особливо щоб люди могли пережити холодну пору року».

Волонтери Запорізького осередку ладнають потрощену ворожим обстрілом покрівлю будинку, у якому мешкає одинокий літній чоловік
Фото: Добробат

На питання, чи вистачить мотивації волонтерів «Добробату», щоб і далі працювати для допомоги населенню, Андрій Разін відповідає ствердно.

«Я разом із головами інших регіональних організацій вже задавався цим питанням, коли запал нашої команди може вичерпнутися. Але бачу, що з кожним новим «прильотом» активність не зменшується. Наші волонтери далі виконують свою роботу, набираються досвіду. Деякі з них після такої практики збираються заробляти на життя будівельними роботами вже на комерційній основі», – підсумовує очільник Запорізького осередку добровольчого будівельного батальйону «Добробат».


Читайте також:

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0