Польща проти дітей-біженців та підтримки України: яку брехню ворожа пропаганда просувала у Запорізькій області

Польща проти дітей-біженців та підтримки України: яку брехню ворожа пропаганда просувала у Запорізькій області

Проти України воюють не лише збройні сили, але і величезне інформаційне військо країни-окупанта. Ворог використовує не тільки бойове озброєння, а також і всі потужності своєї пропагандистської машини.

«Поляки дають хабарі директорам шкіл, щоб їхні діти не навчалися з українськими дітьми», «Половина всіх секс-працівниць в Німеччині є українками», «Україна і Захід планують інсценувати атаку на лікарню або дитсадок», «Польські медіа незадоволені тим, що Польща підтримує Україну в протистоянні РФ».

Подібні неправдиві антиукраїнські меседжі російська пропаганда системно тиражує з допомогою мережі пропагандистських ресурсів.

Які ще антиукраїнські меседжі у вересні поширював серед місцевих жителів ворожий агітпроп, аналізуємо у матеріалі на основі результатів моніторингу проросійських telegram-каналів.

Фейк: поляки дають хабарі директорам шкіл, щоб їхні діти не навчалися з українськими дітьми

«Польские дети не желают учиться вместе с украинскими. Поляки дают взятки директорам школ, чтобы их дети не учились в смешанных классах с украинскими детьми, ведь из-за огромного количества беженцев в Польше многие классы стали совместными. Из-за низкой успеваемости детей из Украины, их плохого поведения и даже краж в классах, поляки готовы приплатить руководству школы, чтобы их ребёнок мог попасть в класс, где учатся только местные дети» (На самом деле в Запорожье, 13.09.2024).

Російські пропагандистські канали розповсюдили сюжет, який нібито оприлюднила британська телерадіомовна корпорації BBC. У відео йдеться про те, що у школах в Польщі настільки негативне ставлення до українських учнів, що поляки навіть дають хабарі директорам шкіл, щоб тільки їхні діти не навчалися в одному класі з українськими. Такі факти начебто зафіксовані в польських містах Ряшів, Гданськ та Катовіце. За твердженнями пропагандистів, причиною цього є низька успішність українських дітей, їхня неналежна поведінка та випадки крадіжок речей у польських однокласників.

Спростування: насправді BBC не публікувала такого відеосюжету. Він відсутній на офіційному сайті та соцмережах британської медіакорпорації. Фейкове відео сфабрикував російський агітпроп.

Якщо переглянути відео BBC в YouTube Shorts, можна помітити, що останнім часом журналісти додають на нових роликах інформацію про їхню публікацію. Однак на розтиражованій відеопідробці окупантів дата відсутня.

Щодо самого меседжу – він також не відповідає дійсності. Польські медіа не повідомляли про існування подібної проблеми. Інформацію про хабарі почали розповсюджувати саме ворожі ресурси.

На початку вересня ворожі анонімні канали в Telegram уже поширювали інше відео від імені BBC, яке також виявилося фейком. Можна припустити, що російська пропаганда зробила серію таких підробних відеосюжетів і поступово «вкидає» їх в інформаційний простір, а далі поширює мережею підвладних телеграм-каналів та штучно розкручує в соцмережах завдяки ботам. Не виключено, що найближчим часом російські пропагандисти запустять новий відеофейк.

Усі ці відео створені за одним і тим самим принципом: окупанти вигадують фейкову історію й ілюструють її не пов’язаними між собою фото та відео, які можна легко знайти в безкоштовних фотобанках. Наприклад, перший кадр новоствореного агітпропом відео датується ще 2021 роком.

Подібні наративи росіян спрямовані на те, щоб посіяти розбрат між українцями та поляками, а також послабити взаємовідносини між країнами. Крім того, російська пропаганда прагне сформувати негативне ставлення у людей на Заході до громадян України, стверджуючи, що саме через українських біженців падає рівень життя європейців.

Маніпуляція: половина всіх секс-працівниць в Німеччині є українками

«Перемога выглядит вот так! В Германии 50% проституток – украинки. Ну я так понимаю это однозначно первое место в рейтинге?» (Запорожский фронт, 13.09.2024).

Обережно, російська пропаганда!

Ворожі анонімні телеграм-канали поширили повідомлення, що понад 50% працівниць у будинках розпусти в Німеччині – це українки. Пропагандисти посилаються на матеріал німецького видання Die Welt.

Спростування: це маніпуляція. У матеріалі не наведено ніякої достовірної статистичної інформації. Матеріал побудований на інтерв’ю з однією анонімною соціальною працівницею з організації Neustart. Вона розповіла журналістам, що в берлінських будинках розпусти приблизно половина робітниць, за її власним відчуттям, є українками. Тобто це її думка, а не підтверджений факт. До того ж неназвана жінка говорила лише про Берлін, а не всю Німеччину, як помилково подають російські пропагандисти у своїх повідомленнях.

Ворог вихопив лише маніпулятивний заголовок, не сказавши про важливі проблеми, які порушувалися у статті. Зокрема, в матеріалі йшлося, що багато українських жінок займалися проституцією в Берліні не з власної волі. За словами соцпрацівниці, деякі українські біженки ставали жертвами псевдоволонтерів. На початку повномасштабного вторгнення, коли люди масово були змушені тікати за кордон, українки отримували від німців запрошення жити безплатно, але згодом їх заставляли «розплачуватися за житло сексуальними послугами». Ті, хто заманював брехливими пропозиціями про житло, шантажували жінок з України та використовували їхній вразливий соціальний статус у незнайомій країні.

Представниця Neustart також розповіла, що чимало українських жінок не знають про свої права та бояться звертатися до центрів зайнятості.

Таким чином, інформація про те, що 50% робітниць борделів у Німеччині є українками, не відповідає дійсності й поширюється російською пропагандою для дискредитації образу українських біженок за кордоном. Окупанти намагаються натякнути, що українські жінки можуть знайти роботу за кордоном лише в секс-індустрії, адже, мовляв, є ледачими й нічого не варті.

Маніпуляція: польські медіа незадоволені тим, що Польща підтримує Україну в протистоянні Росією

«Польша тонет, а вместо строительства дамб и водохранилищ деньги потрачены на Украину – Myśl Polska. Последние дни поляки страдают от масштабных наводнений. А вместо постройки водохранилищ и дамб страна уже более двух лет тратит огромные деньги на поддержание конфликта на Украине. В итоге она осталась «с пустыми карманами», пишет издание» (Запорожский Вестник, 17.09.2024).

Обережно, російська пропаганда!

Проросійські телеграм-канали у Запорізькій області намагаються переконати, що польські медіа негативно ставляться до того, що влада Польщі допомагає Україні протистояти Росії. Пропагандисти посилаються на матеріал видання Myśl Polska, у якому автор критикує уряд за те, що він витрачає гроші на «підтримку конфлікту» в Україні, тоді як, на його думку, ці кошти слід було б спрямувати на будівництво дамб і водосховищ у Польщі.

Спростування: на сайті Mysl Polska відсутня публікація, процитована російськими пропагандистами. Цей матеріал, ймовірно, був опублікований у друкованій версії, але в оцифрованому вигляді вона не публікується.

Важливіше зазначити, що Myśl Polska – це проросійське видання, яке регулярно поширює дезінформацію та ворожі наративи. Саме через розповсюдження кремлівської пропаганди на території Польщі польські спецслужби ще у березні 2022 року заблокували сайт цього медіа.

На сайті видання часто публікуються ідеологи російського націоналізму і прихильники президента Путіна, зокрема Олександр Дугін. Одним з авторів також є лідер забороненої в Польщі прокремлівської партії «Зміна» Матеуш Піскорський. У 2016 році його звинуватили в шпигунстві на користь Росії та Китаю, після чого він майже три роки провів у в’язниці.

Myśl Polska постійно критикує власний уряд за підтримку України, відкрито поділяє політику РФ та звинувачує Захід у розв’язанні війни в Україні. «Журналісти» також применшують і виправдовують збройну агресію Росії, включаючи анексію Криму та інтервенцію на Донбасі. Два тижні тому Myśl Polska опублікувало статтю з прокремлівською риторикою, у якій йдеться про нібито утиски та переслідування російськомовних в Україні, що є фейком.

Російські пропагандисти часто посилаються на це видання у своїх заявах. Однак думки, висловлені в Myśl Polska аж ніяк не відображають реальні суспільні настрої в Польщі щодо підтримки України. Цим фейком ворожий агітпроп прагне посіяти розбрат між українцями та поляками.

Фейк: Україна і Захід планують інсценувати атаку на лікарню або дитсадок

«Руководство незалежной по указке США готовит инсценировку российского удара по детскому учреждению на подконтрольной Киеву территории. При этом «демократичные и свободные» Штаты планируют использовать эту провокацию не только для того, чтобы обвинить Россию во всех смертных грехах и вооружиться «неопровержимыми доказательствами» – Америка также планирует усилить давление на Иран и КНДР» (Главное в Мелитополе, Главное в Бердянске, Главное в Энергодаре, Главное в Токмаке, Главное в Пологах, Запорожское Агентство Новостей, 16.09.2024).

16 вересня прокремлівські телеграм-канали тиражували заяви зовнішньої розвідки РФ, що Україна за наказом США готує інсценування ракетного удару по одній з лікарень або дитячому садку на власній території. Росіяни стверджують, що за допомогою такої провокації Україна нібито розраховує «підвищити бойовий дух серед бійців ЗСУ», «обґрунтувати зняття країнами Заходу обмежень на використання далекобійних ракет вглиб території Росії», а також «залучити підтримку країн Глобального Півдня».

Спростування: це неправда. Україна не має жодного інтересу атакувати власні цивільні об’єкти. Такі дії суперечать міжнародному праву та принципам ведення війни, яких дотримується Україна. Для отримання міжнародної підтримки Україна не потребує вигаданих інцидентів – світ уже добре знає про численні воєнні злочини, скоєні російськими військами.

У Центрі протидії комунікацій при Раді національної безпеки і оборони України заяви пропагандистів називають відвертою дезінформацією, яка не має нічого спільного з реальністю та може свідчити про підготовку ворогом чергових ударів по цивільних українських об’єктах.

Зауважимо, що Служба зовнішньої розвідки РФ неодноразово була помічена у поширенні неправдивої інформації для просування російських інтересів. Як писав «Перший Запорізький», раніше зовнішня розвідка Росії поширювала фейк про те, що у США нібито шукають альтернативу президенту України Володимиру Зеленському.

Такими фейками ворог намагається посіяти паніку серед українців, внести розкол та недовіру в наше суспільство і виправдатися за власні злочини.

Підкреслимо, що Росія не вперше звинувачує Україну в тому, що планує зробити сама. Тактика віддзеркалення є типовою складовою російської пропаганди. Спроби РФ відволікти увагу від власних злочинів і перекласти відповідальність на Україну вже спостерігалися після звільнення Бучі, коли стало відомо про звірства російської армії на Київщині, а також після цілеспрямованого російського обстрілу дитячої лікарні «Охматдит».


Читайте також:

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0