USD: EUR:
... в Запорожье
Невдачі відновлення: що гальмує процес відбудови частково зруйнованих будинків у Запоріжжі

Невдачі відновлення: що гальмує процес відбудови частково зруйнованих будинків у Запоріжжі

Поки в одному багатоквартирному будинку, який понівечило влучання російської ракети, вже завершують капітальний ремонт, у зруйнованій багатоповерхівці у тому ж дворі – навіть і не починали роботи. Йдеться про будинок №8 по вулиці Зестафонській, долю якого остаточно вдалося вирішити лише через півтора року після ворожого удару.

Чому відновлення окремих зруйнованих багатоповерхівок затягнулося, а деякі власники вимагають компенсації замість нового житла – у статті «Першого Запорізького».

Зестафонська, 8: будинок, що лишався поза процесом відновлення

У ніч на 9 жовтня 2022 року російські війська вгатили крилатою ракетою Х-22 по дев’ятиповерховому будинку по вулиці Зестафонській, 9 – одній з багатьох непримітних панельок у Осипенківському мікрорайоні на правому березі Запоріжжя.

Через ракетний удар серйозно постраждав і сусідній п’ятиповерховий будинок
Фото: Запорізька ОВА

Ракета повністю зруйнувала секцію квартир між третім і четвертим під’їздом, а іншу частину будинку зробила непридатною для проживання. Тієї ночі загинули 19 людей, ще 77 жителів отримали поранення.

Після завершення розбору завалів та прибирання уламків руїн будь-які роботи біля понівеченого будинку зупинилися. Кістяки згорілих тієї ночі автомобілів продовжують стояти у дворі.

На сьогодні тут мало що змінилося. Цей будинок став четвертою багатоповерхівкою у Запоріжжі, яка серйозно постраждала через влучання російської ракети. На сьогодні таких загалом 13

Процеси відбудови частково зруйнованих багатоповерхових будинків у місті розпочали влітку минулого року. За цей час будівельні роботи поступово стартували у десяти будинках. Показовий приклад – відновлення багатоповерхівок на проспекті Соборному, 151 та вулицях Кияшка, 22 і Сталеварів, 16. Туди російські ракети прилетіли раніше, ніж на Зестафонську, 8, але відбудовані квартири жителям планують повертати вже зовсім скоро – у травні і липні.

Відновлені квартири на місці двох зруйнованих під’їздів будинку по проспекту Соборному, 151 у центрі Запоріжжя

По сусідству зі сумнозвісним будинком №8 у тому ж дворі також серйозно постраждав і п’ятиповерховий будинок (вулиця Зестафонська, 10). Вибухова хвиля перетворила квартири у першому, найближчому до епіцентру ракетного удару, під’їзді на непридатні для проживання. Але відмінність в тому, що відновлення «хрущівки» все ж розпочали у влітку 2023-го.

Роботи обіцяють завершити на початку літа

Через це серед жителів міста доводилося чути думки про те, що, мовляв, відновлення будинку №8 по вулиці Зестафонській взагалі вже не планують, а людей вирішили залишити без житла. Насправді ж ситуація інша.

Навіть будівельники не захотіли братися за роботу

У липні 2023 року представники міської влади зустрілися з жителями будинками і розповіли, що проєкт відновлення будинку вже підготовлений, а фінансувати капітальний ремонт зобов’язалась держава. Відновлення напівзруйнованої багатоповерхівки взяло на себе Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури.

Постановою Кабміну № 770 від 25 липня 2023 року на відновлення зруйнованої дев’ятиповерхівки з державного бюджету виділили понад 249 мільйонів гривень.

«За умови стабільного фінансування завершити відбудову можуть у 2024 році», – анонсував тоді виконуючий обов’язки міського голови Анатолій Куртєв.

Ця зустріч стала відповіддю влади на звернення розгніваних жителів будинку, яке вони публічно поширили незадовго до того. Люди були незадоволені, що влада протягом дев’яти місяців не давала відповідей щодо долі будинку.

«Пропонуємо [частково зруйновані] третій і четвертий під’їзди знести, а жителям видати житлові сертифікати. Перший та другий під’їзди – відремонтувати. Ми керуємося здоровим глуздом та економічними міркуваннями. Так буде ефективніше і вигідніше – і державі, і мешканцям. А всі люди будуть задоволені», – таку ідею пропонував актив будинку, розрахувавши кошторис відбудови та вартість квартир на ринку житла.

Люди наголошували, що, залишившись без оселі, не можуть ще декілька років чекати на завершення запланованої масштабної відбудови двох під’їздів. Жителі старшого віку могли взагалі не дочекатися повернення до власних квартир.

Визначившись з проєктом та джерелом фінансуванням, 2 серпня 2023 року Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області оголосила тендер на капітальний ремонт будинку очікуваною вартістю у 274 мільйона гривень. Невдовзі тендер відмінили через підозри у завищенні цін під час підготовки проєкту. За офіційною версією – «для додаткового аналізу цін на будівельні матеріали».

Повторний конкурс оголосили вже 23 вересня. Очікувана вартість проєкту значно зменшилася – до 181 мільйона гривень. Однак і ці торги відмінили – через відсутність охочих взятися за відбудову.

Згідно проєкту підрядник мав демонтувати два частково зруйновані під’їзди і побудувати на їхньому місці нові, а два інших капітально відремонтувати
Фото: візуалізація проєкту

Учасники будівельного ринку анонімно пояснюють: ідея відновлювати зруйновані під’їзди панельного будинку від початку була невдалою. А тому і братися за цю роботу ніхто не хотів.

Капремонт і сертифікати: мешканцям будинку пообіцяли до кінця року повернути житло

До дискусії про відновлення понівеченого будинку повернулися вже на початку 2024-го – після призначення мера Мелітополя Івана Федорова на посаду голови Запорізької обласної військової адміністрації. На першій зустрічі з журналістами він розповів, що спільно з державною владою шукає альтернативні рішення, щоб дати власникам зруйнованих осель можливість отримали нове житло. У першу чергу – для жителів будинку по вулиці Зестафонській.

Голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров

У березні у питанні відновлення нарешті вдалося поставити крапку. Влада все ж прислухалася до прохань жителів самого будинку.

«Опрацювали чітку дорожню карту. Капітальний ремонт першого та другого під’їздів: кінцевий термін – 1 грудня цього року. Демонтаж третього та четвертого під’їздів. 1 червня або 1 липня має стати граничним терміном, щоб вручити мешканцям 72 квартир житлові сертифікати», – розповів голова Запорізької ОВА Іван Федоров.

За його словами, до 1 грудня завершити капітальний ремонт вцілілих під’їздів, виходячи з будівельних норм і правил, цілком реально.

Про те, як на Запоріжжі отримати компенсацію від держави за зруйновану нерухомість і придбати нову оселю з допомогою житлового сертифікату в «Дії», читате за посиланням.

Щоб остаточно затвердити це рішення, 22 березня Запорізька міська рада, спираючись на результати останньої технічної експертизи, визнала економічно недоцільним повне відновлення будинку по Зестафонській, 8. Це допоможе мешканцям зруйнованих під’їздів отримати компенсацію від держави на придбання житла.

«Раніше не було законодавчої бази, щоб було можливо розділити один об’єкт на дві частини. Голова ініціював це питання на рівні Міністерства [розвитку громад, територій та інфраструктури]. Я буду дуже радий, що ми зможемо допомогти людям і вирішити це питання. Бо дійсно пів будинку хочуть там жити, пів будинку – ні», – поділився в.о. міського голови Запоріжжя Анатолій Куртєв.

Через два роки після російського ракетного удару жителі будинку на Зестафонській нарешті отримають можливість повернути своє житло.

Газова служба та кадровий дефіцит: що ще уповільнює будівельні роботи

Але і в інших будинках, де вже активно тривають відновлювальні роботи, є проблеми, які не дозволяють завершити відбудову раніше вказаного в угоді терміну.

Як приклад, вже згаданий будинок №10 на вулиці Зестафонській. Проєктом відбудови передбачалося посилення ушкоджених тримальних конструкцій, будівництво нового даху, повна заміна комунікацій, комплексна термомодернізація, а також ремонт квартир та сходових маршів.

На сьогодні підрядники виконали вже 80% запланованих робіт

Внутрішній ремонт квартир завершили ще у грудні минулого року. Вже тоді власники житла могли побачити свої оновлені оселі. Втім, заселитися не можуть і досі: підрядники з міською владою вже чотири місяці очікують, поки «Запоріжгаз» підготує необхідні проєктні рішення і повністю підключить будинок до газопостачання. Аналогічні складнощі є, зокрема, і в будинку по вулиці, Кияшка, відновлення якого почали у червні минулого року.

За словами в.о. мера, ця причина є об’єктивною. Бо проєкти повного відновлення будинків технічно складні і потребують коригувань, які неможливо технічно пришвидшити. З іншого боку, відомо, що у листопаді 2023 року «Запоріжгаз» перейшов під управління державного «Нафтогазу», що, вочевидь, стало причиною кадрових змін на підприємстві і затримки прийняття рішень.

Керівник компанії-підрядника «Статусбудінжиніринг» Сергій Дідух

«Під час робіт є те, що неможливо передбачити проєктом. Почали оббивати штукатурку – а всередині тріщини, які потрібно було посилювати. Тонкі перестінки взагалі почали розвалюватися. Все це доводилося робити наново. Дерев’яна підлога виявилася гнилою, тож довелося по всьому будинку її зривати, робили теплу підлогу з використанням пінополістиролу і з бетонною армованою стяжкою. На прохання жителів розділили систему опалення – зробили два теплові вузли для квартир будинку і приміщення ЦНАПу з окремими лічилками», – розповів про непередбачувані тонкощі роботи, які також затримують виконання, керівник компанії-підрядника «Статусбудінжиніринг» Сергій Дідух.

Його команда працює над відновленням будинку по вулиці Кияшка, 22. Це перший житловий багатоповерховий будинок у Запоріжжі, в який влучила російська ракета – у ніч на 24 вересня 2022 року. Внаслідок удару одна людина загинула, ще дев’ятеро постраждали.

Попри значне збільшення обсягу робіт, каже будівельник, роботи планують виконати раніше визначеного договором терміну. За паперами об’єкт мають здати до кінця 2024 року, але фактично збираються це зробити до кінця липня.

На сьогодні вже виконано 80% запланованих робіт

Ще однією проблемою, яка стосується усіх будівельників, Сергій Дідух називає кадровий дефіцит. «Кваліфікованих працівників, особливо, коли йдеться про оздоблення, не вистачає. Особливо, коли люди хворіють, а черга з охочих не стоїть. Ця проблема була завжди, але зараз [під час воєнного стану] стала гострішою», – зазначає керівник будівельної компанії.

«Якщо виникають затримки, реагуємо на все, що залежить від міської влади та комунальних підприємств. Хотілося б завершити відновлення раніше узгодженого терміну. Але ж ніхто не залишає без уваги якість виконання робіт», – зазначає Анатолій Куртєв.

***

Станом на 1 квітня у Запорізькій області в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна зафіксовано 1779 багатоквартирних та 9413 приватних будинків.

Текст, фото – Андрій Вавілов

Нове житло замість зруйнованого: як запорізькі родини обмінюють державні сертифікати на оселі за програмою «єВідновлення»


Читайте також:

Житлові сертифікати в «Дії»: як на Запоріжжі отримати компенсацію від держави за зруйновану нерухомість і придбати нову оселю

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0