Знущання з біженців та глузування з України: яку дезінформацію ворожа пропаганда на початку листопада поширювала у Запорізькій області

Знущання з біженців та глузування з України: яку дезінформацію ворожа пропаганда на початку листопада поширювала у Запорізькій області

Проти України воюють не лише збройні сили, але і величезне інформаційне військо країни-окупанта. Ворог використовує не тільки бойове озброєння, а також і всі потужності своєї пропагандистської машини.

«У Німеччині почали масово штрафувати українських безробітних на десятки тисяч євро за повернення в Україну без дозволу центру зайнятості», «Президент України Володимир Зеленський хоче втягнути Польщу у війну з Росією», «Західні країни роками грабували Україну і перетворювали її на знаряддя задля поразки Росії», «Німецьке видання після перемоги Трампа на виборах створило обкладинку про вихід США з України з відсилкою до подій в Афганістані».

Які антизахідні меседжі у першій половині листопада поширював серед місцевих жителів ворожий агітпроп, аналізуємо у матеріалі на основі результатів моніторингу проросійських telegram-каналів.

Маніпуляція: президент України Володимир Зеленський хоче втягнути Польщу у війну з Росією

«Зеленский хочет, чтобы Польша вступила в войну с РФ, – вице-премьер Польши Гавковский. Он также заявил, что выступает категорически против идеи сбивать российские ракеты из Польши над территорией Украины» (РИА Мелитополь, 05.11.2024).

«Давайте говорить откровенно: чего хочет Зеленский. Он хочет, чтобы Польша сбивала ракеты над Украиной, то есть хочет, чтобы Польша вступила в войну, то есть хочет, чтобы Польша воевала с Россией», – заявил вице-премьер.

Гавковский добавил, что Украина «забыла, сколько Польша сделала для нее и не осознает, какой была бы ситуация, если бы не польская помощь, поэтому ведет себя нечестно по отношению к Польше». На поляках «дай, дай, дай» Зеленского больше не работает» (Запорожский Вестник, 05.11.2024).

Ворожі канали у Telegram з посиланням на заяву віцепрем’єр-міністра Польщі Кшиштофа Гавковського поширили повідомлення, ніби президент України Володимир Зеленський хоче втягнути Польщу у військове протистояння проти Росії.

Спростування: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, створений при Міністерстві культури та інформаційної політики України, заявив, що ці твердження є фейковими.

Президент Зеленський дійсно запропонував країнам Європи, зокрема Польщі, збивати в небі України ті ракети і дрони, які летять в їхньому напрямку. Про це він розповів 31 жовтня під час спілкування з керівниками територіальних громад та районів Закарпаття.

Згодом віцепрем’єр-міністр Польщі Кшиштоф Гавковський сказав в ефірі Radio Zet, що Володимир Зеленський, закликаючи, щоб Варшава збивала російські ракети та безпілотники, хоче втягнути його країну у війну з РФ.

На слова польського урядовця відповіли у МЗС України, назвавши його звинувачення безпідставними. «Переконані, що збиття російських ракет та дронів, які летять в напрямі Польщі, над територією України, а не над територією самої Польщі, відповідає інтересам безпеки самої Польщі та її громадян», – зазначили у відомстві.

У МЗС наголосили, що Росія веде війну не лише проти України, але й загалом проти європейської архітектури безпеки, важливою частиною якої є Польща, а подолання російської агресії проти України є життєвим інтересом Польщі.

Фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки погоджуються, що такі дії з боку Польщі були б адекватною відповіддю на загрози РФ, адже ворожі ракети і дрони вже неодноразово порушували повітряний простір західних держав-сусідів України.

Російські пропагандисти поширюють фейк про те, що Зеленський нібито прагне ескалації війни, щоб загострити відносини між Україною та Польщею, які є стратегічними союзниками. Цією дезінформацією ворожий агітпроп також намагався підживити наратив про «прагнення Києва спровокувати війну між державами НАТО і Росією» і підірвати рішучість Заходу щодо допомоги Україні, залякуючи перспективою «третьої світової війни» чи «ядерної ескалації» у разі продовження підтримки України.

Росіяни систематично створюють та розповсюджують дезінформацію, яка покликана погіршити українсько-польські відносини. Наприклад, нещодавно російські пропагандисти поширювали фейк про те, що Україна нібито планує укомплектувати штат ТЦК на 70% із поляків, а також брехню, що поляки буцімто дають хабарі директорам шкіл, щоб їхні діти не навчалися з українськими учнями.

Маніпуляція: у Німеччині почали масово штрафувати українських безробітних на десятки тисяч євро за повернення в Україну без дозволу центру зайнятості

«Опять за границей у украинцев происходит зрада. Весь мир с ними, но пристраивается сзади» (На самом деле в Запорожье, 10.11.2024).

Обережно, російська пропаганда!

Пропагандистський телеграм-канал «На самом деле в Запорожье» поширив відео блогерки Юлії Цимбалюк, у якому вона стверджує, що в Німеччині почали масово штрафувати безробітних українських біженців. За її словами, у разі повернення в Україну без дозволу Jobcenter – німецького центру зайнятості та допомоги біженців позбавляють соціальної допомоги та змушують сплачувати штраф від 10 до 15 тисяч євро.

Спростування: інформація про масову втрату соціальної допомоги та штрафування українських біженців центром зайнятості є викривленою.

Дійсно, за правилами німецького центру зайнятості працездатні українські біженці, які отримують соціальні виплати в Німеччині, мають заздалегідь повідомляти Jobcenter про свої наміри покинути країну.

«Немає значення, на який проміжок часу ви повертаєтеся: лише на три тижні, на пів року чи назавжди. Ви маєте визначитися з тривалістю перебування в Україні заздалегідь, бо залежно від цього діють різні правила та приписи», – наголошують у Федеральному відомстві у справах міграції та біженців.

Подорожі до України, відповідно до німецької політики щодо повернення, можна класифікувати на три широкі групи за тривалістю:

  1. короткострокові поїздки – до 3 тижнів (21 календарного дня) на рік;
  2. довгострокові поїздки – до 6 місяців;
  3. повернення в Україну.

За умови попереднього узгодження з центром зайнятості (Jobcenter) та тимчасових причин для поїздки під час короткострокових поїздок соціальні виплати не припиняються, і реєстрація в Німеччині залишається дійсною.

У разі поїздки, довшої за три тижні, соціальну допомогу зазвичай виплачують лише за три тижні, а після повернення до Німеччини її виплату можуть припинити. Щоб відновити виплати, необхідно подати нову заяву.

Якщо особа перебуває за межами Німеччини понад 6 місяців, її дозвіл на проживання можуть анулювати. Імміграційні органи можуть продовжити цей термін, але для цього потрібно надати обґрунтування тимчасовості відсутності.

Тобто у разі повернення в Україну українські біженці ризикують втратити соціальну допомогу або дозвіл на проживання в Німеччині, проте штрафи за це не передбачені. Соціальна служба вимагатиме повернення виплачених грошей, а також може накладати штрафи лише, якщо людина надасть неправдиву інформацію про своє майно і доходи. Умисне приховування інформації може кваліфікуватися як шахрайство, що карається позбавленням волі до 5 років.

Також зауважимо, що у Німеччині діє суворе трудове право, яке вимагає легального працевлаштування. Це стосується насамперед оформлення документів, виплати заробітної плати та сплати податків. Порушення карається штрафом від п’яти до 50 тисяч євро. Якщо ж порушення буде кваліфіковано як злочин, загрожує ще більший штраф або арешт.

Російські пропагандисти тиражують подібні маніпулятивні повідомлення для залякування біженців і поширення панічних настроїв. Вони спекулюють на складнощах адаптації та правової бюрократії, з якими стикаються українські біженці за кордоном.

Фейк: західні країни роками грабували Україну і перетворювали її на знаряддя для завдання поразки Росії

«Выступая на проходящей в Москве встрече секретарей совбезов стран СНГ, Сергей Шойгу отметил, что страны Запада на протяжении многих лет не только беззастенчиво грабили Украину, но и всеми силами превращали её в орудие для нанесения России стратегического поражения» (Запорожское Агентство Новостей, 07.11.2024).

«Запад идет на это, снабжает [Украину] дополнительными деньгами только для того, чтобы этот конфликт продолжить. А цель его проста для западного мира, для США, для НАТО: максимально ослабить Российскую Федерацию», – сказал заместитель председателя Совбеза РФ Дмитрий Медведев в интервью RT» (Запорожское Агентство Новостей, 02.11.2024).

На початку листопада ворожі телеграм-канали поширювали заяви секретаря Ради безпеки Російської Федерації Сергія Шойгу та його заступника Дмитра Медведєва про те, що Захід нібито «грабував Україну» протягом багатьох років і використовував її як інструмент для завдання стратегічної поразки Росії. Пропагандисти також стверджують, що західні країни фінансують Україну задля продовження війни та «максимального послаблення» Росії, щоб змусити її «знати своє місце» в міжнародних відносинах.

Спростування: ці безпідставні заяви є частиною пропагандистської кампанії Росії, спрямованої на виправдання її агресії проти України та зображення Заходу як ворога, який нібито прагне знищити Росію.

Насправді саме РФ веде невиправдану й незаконну війну проти України з 2014 року. Відтоді західні країни активно надають Україні значну фінансову, гуманітарну та військову допомогу, щоб наша держава могла протистояти російській агресії та захищати свій суверенітет і територіальну цілісність. Крім того, країни Заходу сприяють розвитку України через інвестиції в різні сектори економіки. Тож твердження про те, що Захід нібито «грабував» Україну, є абсурдними.

Як уже зазначав «Перший Запорізький» у попередніх оглядах російської дезінформації, такими меседжами пропаганда РФ намагається зобразити Україну як «маріонетку Заходу» та несамостійну державу, яка нібито нічого не вирішує. Мета цих ворожих наративів – посіяти сумніви щодо суверенності та незалежності української держави.

Зазначимо, що російський агітпроп використовує термін «колективний Захід» для формування в масовій свідомості образу узагальненого супротивника, який нібито діє проти Росії. Це дозволяє спростити картину світу до примітивного протистояння «свій-чужий». Представляючи збройну агресію як «вимушену відповідь» на дії «колективного Заходу», кремлівська пропаганда намагається виправдати свої численні військові злочини.

Фейк: німецьке видання Titanic після перемоги Трампа на виборах створило обкладинку про вихід США з України з відсилкою до подій в Афганістані

«Немецкие СМИ рисуют карикатуры на тему ухода США с Украины. И нетолерантно намекают на Афганистан, экая дерзость» (Токмак Сегодня, 11.11.2024).

Обережно, російська пропаганда!

Російські пропагандисти поширили в месенджерах і соціальних мережах нібито обкладинку нового випуску німецького журналу політичної сатири Titanic, присвячену виходу США з України після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах. На карикатурі зображено американський літак, на якому висять люди в одязі кольорів українського прапора. Пілот літака каже: «Хм… звучить знайомо? Але цього разу вони більш наполегливі!». Ілюстрацію супроводжує заголовок «Вихід США з України щось нагадує».

Обкладинка відсилає до подій серпня 2021 року, коли американські військові літаки залишали Афганістан після приходу до влади руху «Талібан». Тоді тисячі афганців, намагаючись покинути країну, чіплялися за евакуаційні літаки та гинули, зриваючись з великої висоти.

Спростування: журнал Titanic не публікував такої обкладинки. В архіві всіх обкладинок на офіційному сайті видання цієї карикатури немає. Зображення також відсутнє на сторінках журналу в соціальних мережах.

Насправді «обкладинку» вчергове сфабрикували російські пропагандисти, щоб деморалізувати українців. Уперше цей фотофейк з’явився саме на російських ресурсах
Ліворуч – фейкова обкладинка, праворуч – справжня

На фейкові обкладинці вказано, що це листопадовий номер. Проте справжня обкладинка листопадового випуску зовсім інша і жодним чином не пов’язана з Україною чи США. На ній зображено колишнього тренера футбольного клубу «Ліверпуль», а нині глобального керівника футбольних операцій у системі Red Bull Юргена Клоппа. Випуск має назву «Він просто не може сказати ні! Юрген Клопп стає головою Хезболли». Варто зазначити, що журнал Titanic виходить щомісяця, тож іншої обкладинки, крім згаданої, не могло бути.

Ворог поширив цей фотофейк, щоб переконати, нібито після зміни американського керівництва Україна залишиться без підтримки та опиниться покинутою напризволяще. Мета цієї дезінформації – посіяти зневіру серед українців щодо довгострокової міжнародної підтримки.

Російська пропаганда систематично підробляє обкладинки відомих західних медіа, оскільки такі фейки є потужним інструментом впливу на аудиторію: вони створюють ілюзію, що інформація походить з авторитетних джерел. Найчастіше ворог створює подібні фотофейки, щоб підживити наратив про втому Заходу від підтримки України та переконати, нібито політику Кремля поділяють у світі. Однак це брехня.

У попередньому огляді дезінформації «Перший Запорізький» спростовував фейк, ніби французька газета Charlie Hebdo висміяла українську формулу миру.


Читайте також:

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0