УЗД органів черевної порожнини: показання, підготовка, процедура

УЗД органів черевної порожнини: показання, підготовка, процедура

Ультразвукове дослідження (УЗД) органів черевної порожнини — неінвазивний метод діагностики, який дозволяє оцінити стан внутрішніх органів за допомогою ультразвукових хвиль. Це дослідження широко використовується для виявлення різних захворювань. УЗД неінвазивне, безпечне та потребує мінімальної підготовки, зокрема приймання препарату Фестал для дегазації кишківника.

Що обстежують за допомогою УЗД

Під час ультразвукового обстеження черевної порожнини лікар досліджує такі органи, як:

  1. печінка;
  2. жовчний міхур;
  3. підшлункова залоза;
  4. шлунок;
  5. селезінка.

Лікар-діагност оцінює розміри та структуру органів, виявляє дистрофії, цироз, новоутворення, кісти, камені та запалення.

Показання для обстеження

На ультразвукове обстеження органів направляють, якщо є:

  1. біль у животі невизначеного характеру;
  2. підозра на запальні процеси (апендицит, холецистит, панкреатит);
  3. жовтяниця або зміна кольору шкіри;
  4. порушення травлення, нудота, блювання;
  5. підозра на новоутворення або кісти в органах черевної порожнини;
  6. травми живота.

УЗД — це додатковий метод обстеження, який має свої показання та інформативність. Тому не варто самостійно записуватися на обстеження, а спершу краще проконсультуватися з клініцистом (терапевтом, хірургом, гастроентерологом). Після консультації лікар визначить, який метод дослідження та аналізи необхідні в конкретному випадку.

Як підготуватися до УЗД черевної порожнини

Підготовка до обстеження передбачає такі нюанси:

  1. Дієта — за 2–3 дні до дослідження рекомендується виключити з раціону продукти, що провокують підвищене газоутворення (чорний хліб, капусту, бобові, газовані напої, солодощі, молочні продукти).
  2. Слід прийти натщесерце — останнє приймання їжі має бути не менш як за 6–8 годин до обстеження. Можна пити воду, але уникати кави, чаю або інших напоїв.
  3. Приймання препаратів — за потреби можна прийняти препарати для зменшення газоутворення (наприклад, Фестал).

Сама процедура підготовки — проста та зрозуміла.

Проведення УЗД

Пацієнта просять зняти одяг з області живота і лягти на спину на спеціальний стіл. Після чого на живіт наносять спеціальний гель для кращого руху датчиком по шкірі та проведення ультразвуку.

Лікар переміщує датчик різними ділянками живота, щоб отримати зображення всіх органів. У деяких випадках лікар може попросити пацієнта змінити положення тіла, наприклад повернутися на бік, для кращого огляду певних органів або структур.

Це триває 20–30 хвилин. Після чого пацієнт отримує висновок спеціаліста та готовий негайно повернутися до звичного режиму, оскільки процедура не вимагає жодного відновлювального періоду.

Матеріал опубліковано на правах реклами

0