USD: EUR:
... в Запорожье
У Запоріжжі волонтери перетворюють покинуті приміщення у шелтери для вимушених переселенців, – ФОТО

У Запоріжжі волонтери перетворюють покинуті приміщення у шелтери для вимушених переселенців, – ФОТО

У Запоріжжі станом на травень було зареєстровано близько 200 тисяч вимушених переселенців. Місцева влада обласного центру з населенням у +700 тисяч мешканців переконує, що робить все, щоб надати людям безкоштовне житло. Велика кількість об’єктів у місті вже переобладнані для цієї мети.

Велику роботу у цьому напрямку роблять і місцеві громадські організації за підтримки міжнародних донорів та партнерів.

Про це йдеться у статті «Благодійна відбудова: як у Запоріжжі волонтери відновлюють зруйноване росіянами житло та будують помешкання для переселенців»

Зокрема, наприкінці липня у Запоріжжі розпочав роботу ще один шелтер для внутрішньо переміщених осіб, а саме – жінок з дітьми. Тут є все необхідне для комфортного проживання 12 людей – двоповерхові ліжка, кухня з усім необхідним обладнанням, санітарні кімнати.

Шелтер для жінок з дітьми, який створено ГО «Захист жінок України»
Фото: Асоціація Шелтерів м.Запоріжжя

Цей шелтер у співпраці з міжнародними та всеукраїнськими благодійними організаціями облаштувала громадська організація «Захист жінок України».

Історія організації, розповідає її голова Любов Кінчевська, розпочалася у 2014 році. В той час команда брала активну участь у створенні ОСББ, створювала програму допомоги у забезпеченні житлом ветеранів АТО тощо.

«Перед пандемією «Захист жінок України» почав реалізувати проєкт «Громадська приймальня для мешканців міста Запоріжжя». Для цього місто виділило нашій організації приміщення на п’ятому поверсі в одній з будівель на проспекті Соборному. Але через ковід ми так і не встигли розпочати роботу, – розповідає голова ГО «Захист жінок України» Любов Кінчевська, – Тож коли почалася війна і людям-переселенцям не було, де жити, ми разом з членами організації вирішили організувати у цих двох кімнатах пункт прийому – шелтер».

Стараннями усіх небайдужих, як жителів Запоріжжя, ВПО, так і громадських організацій, 25 березня 2022 року у цьому вже відремонтованому та обладнаному для проживання людей приміщенні заселили перших 25 мешканців.

«Ви пам’ятаєте той час, у Запоріжжі місця для поселення переселенців не вистачало. На нашому поверсі поряд залишалися ще порожні кімнати, які перебувають у власності міста. Щоб розширити існуючий шелтер, ми попросили міську владу надати нам ще дві кімнати у пільгову оренду – за 1 гривню на рік, – згадує голова організації. – Завдяки допомозі міжнародної гуманітарної організації ми зробили гарний ремонт. Якщо раніше, коли починали, були просто туалети, то зараз є ще дві душові кабіни, пральні машини, бойлери і, навіть, фільтри для води».

На сьогодні у розширеному шелтері вже проживає 40 людей. Є дві кімнати для прийому їжі з необхідним обладнанням, всередині замінили вікна, відремонтували коридор, у двох кімнатах є кондиціонери. У цьому шелтері наразі проживає 18 чоловіків, шість осіб похилого віку, три людини з інвалідністю та двоє дітей. Усі інші – жінки.

Голова ГО «Захист жінок України» Любов Кінчевська (на нижньому лівому фото)
Завдяки співпраці міської ради та волонтерів у Запоріжжі зʼявляються нові комфортні шелтери для вимушених переселенців та містян, які залишилися без житла
Фото: Асоціація Шелтерів м.Запоріжжя

В той же час громадські організації Запоріжжя, які займаються прихистком внутрішньо переміщених осіб, об’єдналися у Асоціацію шелтерів Запоріжжя.

«Місто на пільгових умовах надало приміщення для створення шелтерів не тільки «Захисту жінок України», а й нашим колегам з асоціації – Всеукраїнській організації «Патріот», Християнській церкві Еммануїл, благодійному фонду «Допомога нації» та ін. Сьогодні у складі асоціації – 19 членів. Загалом 20 шелтерів: 17 з них вже функціонують, три – на стадії ремонту. Усі організації зі складу асоціації спільно готують заявки до міжнародних партнерів, розписуємо, чого потребує конкретний шелтер конкретної організації, – говорить Любов Кінчевська, яка стала координаторкою організації. – Коли до Запоріжжя приїжджав представник ООН в Україні, він сказав, що асоціаціям – об’єднанням громадських організацій – простіше працювати разом, писати заявки та отримувати допомогу напряму з Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН). Завдяки будівельним матеріалам, які там надали, і вдалося відкрити шелтер для матерів з дітьми».

Після ремонту це приміщення колишнього офісу зможе прийняти до 50 вимушено переміщених осіб
Фото: Асоціація Шелтерів м.Запоріжжя

На сьогодні у 17 існуючих шелтерах громадських організацій Запоріжжя проживають майже 800 внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, у житлі, яке облаштували у вільних приміщеннях небайдужого запорізького бізнесу. Після завершення ремонтних робіт у трьох нових місцях компактного проживання можна буде заселити ще орієнтовно півтори сотні людей.

За короткий час надане міською владою приміщення команді волонтерів Всеукраїнського об’єднання «Патріот» вдалося перетворити у новий шелтер
Фото: Асоціація Шелтерів м.Запоріжжя

В усіх шелтерах проживання безкоштовне. Крім того, завдяки допомозі небайдужих благодійників мешканців забезпечують безкоштовним гарячим харчуванням. Якщо потрібно, приймають людей з домашніми улюбленцями.

Зараз «Захист жінок України» займається облаштуванням ще одного шелтеру для сімейного проживання на 10 кімнат. Він розміщуватиметься в одній будівлі з оселею для жінок, але матиме окремий вхід.

«Ми вже відкрили шелтер у цокольному поверсі гуртожитку, але ще будуть окремі кімнати для сімейних пар на першому поверсі. Зараз завершується ремонт, плануємо відкриття у вересні. Дякуємо за велику допомогу у будівельних роботах запорізькому осередку громадської організації «Будуємо Україну разом» (БУР), – ділиться Любов Кінчевська. – У серпні також відбудеться відкриття шелтеру благодійного фонду «Допомога нації». Вже завершений ремонт, чекаємо на обладнання. У Запоріжжі є велика потреба в організації обладнаних шелтерів для людей з інвалідністю. Зараз один пункт проживання саме для ВПО похилого віку та з інвалідністю плануємо зробити за кошти УВКБ ООН. Це приміщення зі зручними для них умовами на першому поверсі».

Волонтери «БУР Запоріжжя» виконують ремонтні роботи в одному з майбутніх шелтерів
Фото: Асоціація Шелтерів м.Запоріжжя

Зараз Асоціація шелтерів Запоріжжя разом з владою працює над розробкою міської програми з інтеграції ВПО. За словами Любові Кінчевської, замало лише надати людям, які втратили все, місце ночівлі, потрібно максимально інтегрувати їх у суспільство.

«На першому етапі ми надаємо людям безкоштовне житло. Проводимо анкетування, надаємо психологічну, юридичну та медичну допомогу. На другому етапі влаштовуємо дітей у школи чи дошкільні заклади, а батькам допомагаємо з пошуком роботи. За потреби – даємо можливість отримати нову професію. Тільки після успішного пошуку роботи люди можуть почуватися нормально і не думати про повернення додому. Якщо раніше люди писали в анкеті, що планують поїхати на захід України або за кордон, то зараз вони хочуть залишатися у Запорізькій області, – розповідає про заплановану роботу координаторка Асоціації шелтерів Запоріжжя. – Плануємо зробити соціальний готель з безкоштовним проживанням, але оплатою за комунальні послуги та обслуговування шелтера. Третій етап ми вже обговорювали із директором Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву щодо надання пільгових кредитів для придбання житла за участю спонсорів».

Засідання робочої групи, на якому учасники асоціації продовжили активну роботу над програмою зі створення місць компактного проживання
Фото: Асоціація Шелтерів м.Запоріжжя

«У Запоріжжі є велика потреба у житлі для внутрішньо переміщених осіб. У нашому прифронтовому місті влада вкладає гроші у створення резервних місць для жителів деокупованих населених пунктів. Крім того, міжнародні організації активно працюють саме з громадськими неприбутковими організаціями та благодійними фондами. Вони забезпечують необхідним, знаходять підрядників, фінансують роботу. Гроші ми не отримуємо, а лише беремо на обслуговування. Місту це вигідно. Вони надають нам приміщення, а ми його облаштовуємо і створюємо місця для прийому внутрішньо переміщених осіб», – підсумовує голова ГО «Захист жінок України».


Читайте також:

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0