Чому виникає мокротиння при кашлі?
Кашель є характерним симптомом застуди та запалення дихальних шляхів. Розуміння особливостей і причин кашлю з мокротою допоможуть знайти правильний підхід до лікування та забезпечити режим, необхідний для одужання пацієнта.
Типи кашлю
Кашель – це природний рефлекс організму, який захищає та очищає дихальні шляхи від різних подразників. Кашель прийнято ділити на три види:
- сухий чи непродуктивний, що відбувається без виділення мокротиння;
- вологий або продуктивний, що супроводжується відхаркуванням мокротиння;
- змішаний тип, що характеризується чергуванням вологого та сухого кашлю протягом доби.
Перед терапією мокротиння при кашлі потрібно встановити причину її виникнення, тип подразника або інфекції, що спричинила респіраторне захворювання. У цій статті детально розглянемо, чому виникає мокротиння при кашлі, які фактори впливають на це і як слід лікувати цей стан.
Причини виникнення мокротиння при кашлі
У здоровому стані верхні та нижні дихальні шляхи постійно виробляють слиз – спеціальний зволожуючий секрет, що складається з води, білків глікопротеїнів та мінералів. Слиз затримує пил і сторонні частки, що надходять з повітрям, що вдихається. У нормі зволожуючий секрет легко і непомітно виводиться назовні разом із дрібними елементами, що містяться у ньому.
При різних респіраторних хворобах, таких як грип, бронхіт або пневмонія, організм починає виробляти більше захисного слизу із вмістом гною, крові, клітин та інших компонентів, що називається мокротинням.
Мокротиння – це речовина, що виробляється слизовими оболонками дихальних шляхів у відповідь на пошкодження чи запалення. Імунна відповідь при захворюваннях дихальної системи, спрямована на захист організму, включає вироблення лімфоцитів та нейтрофілів – спеціальних імунних клітин, які виявляють та усувають шкідливих агентів. У ході імунної реакції відбувається очищення слизової оболонки дихальних шляхів від пошкоджених і заражених клітин.
Мокрота складається з води, солей, інших речовин, загиблих інфікованих клітин та власне мікроорганізмів, що спричинили запалення. Вологий або мокрий кашель є захисним механізмом, спрямованим на виведення мокротиння. Саме тому такий тип кашлю називають продуктивним, адже він свідчить про активну боротьбу організму із хворобою.
До основних причин, з яких може виникати мокротиння, відносяться:
- Вірусні та бактеріальні інфекції.
- Алергени, такі як пилок, пил, шерсть тварин та інші.
- Тяжкі захворювання, у тому числі астма та хронічний бронхіт.
- Речовини, що забруднюють повітря.
Тютюновий дим також може бути фактором появи вологого кашлю з харкотинням як у дорослих, так і у дітей. Дитина, яка мимоволі стає пасивним курцем, схильна до більшого ризику захворювань органів дихання.
Як краще лікувати кашель з мокротинням?
Лікування мокроти при кашлі залежить від причини його виникнення та особливостей захворювання. Своєчасне звернення до лікаря – умова успішного одужання.
Універсальні прийоми турботи про хворого обов’язково включають рясне питво, провітрювання та зволоження повітря, дотримання режиму харчування та сну. Також показаний прийом якісних фітопрепаратів, що спрямований на пом’якшення кашлю, розрідження та виведення мокротиння. Натуральні рослинні речовини пробуджують захисні сили організму і допомагають швидше відновити дихальну систему.
Крім того, можуть призначати симптоматичне лікування: жарознижувальні, протизапальні та інші засоби. Однак прийом таких препаратів повинен призначати лікар.
Список джерел:
- Міністерство охорони здоров’я. Настанова 00115. Хронічний кашель у дорослих.
- Gerber, Michael A. «Diagnosis and treatment of pharyngitis in children.» Pediatric Clinics 52.3 (2005): 729-747.
- Woodhead M, Blasi F, Ewig S, et al; European Respiratory Society; European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases. Guidelines for management of adult lower respiratory tract infections. Eur Respir J 2005; 26: 1138-1180.
Матеріал опубліковано на правах реклами
0