USD: EUR:
... в Запорожье
«Запорозька Січ» та «Місто за порогами»: як на Хортиці після закриття музею історії козацтва зберігають унікальні фонди експонатів, – ФОТОРЕПОРТАЖ

«Запорозька Січ» та «Місто за порогами»: як на Хортиці після закриття музею історії козацтва зберігають унікальні фонди експонатів, – ФОТОРЕПОРТАЖ

У 2015 році через постійне протікання даху та аварійний стан будівлю Музею історії запорозького козацтва закрили в очікуванні ремонту. Як вже писав наш сайт, будівельні недоліки почали проявлятися вже з перших днів роботи музею ще у 1983 році. Головна проблема будівлі – це постійне протікання перекриття. Щоб захистити музейні фонди – а це близько 40 тисяч предметів історії – від тотального протікання, в заповіднику прийняли рішення закрити музей.

«Це був єдиний профільний спеціалізований музей, який присвячений історії запорозького козацтва та острова Хортиці. Після вимушеного закриття музею у 2015 році естафету гідно прийняв історико-культурний комплекс «Запорозька Січ». На Січі завдяки експонатам з Музею історії козацтва представлені два основних напрямки: це інтер’єрні виставки, в яких відображається побут запорозьких козаків (приміром, будинок кошового та військова канцелярія, – прим. ред.), та концептуальні виставки. Наприклад, «Козак Мамай і люлька», в якій можна побачити майже 300 люльок, а також виставка, яка знайомить нас з Хортицькою, Чортомлицькою, Кам’янською та Покровською Січчю. До речі, деякі з цих експозицій були створені за підтримки соціального відповідального бізнесу – комбінату «Запоріжсталь», – розповів завідувач відділом науково-просвітницькою роботою Національного заповідника «Хортиця» Сергей Дударенко. – Не дивлячись на те, комплекс «Запорозька Січ» – це не зовсім музей, його кожного року відвідують більш ніж 100 тисяч туристів».

Нагадаємо, вже стало відомо, як зміниться Музей історії запорозького козацтва після «Великої реставрації».

Після завершення реконструкції будівлі Музею запорозького козацтва, перший етап якого вже буде завершений цього року, усі експонати планують повернути туди. Після цього на «Запорозькій Січі» планують відтворити куточок живої історії.

«Ми хотіли б, щоб людина, прийшовши на Січ, одразу занурилася у період козаччини. У куренях будуть розміщувати інтер’єрні експозиції, а також планується створити такі інтерактивні об’єкти, як гончарня, кузня тощо», – розказав Дударенко.

Окрім комплексу «Запорозька Січ», чимало експонатів з зачиненого на реконструкцію Музею історії козацтва знаходиться у музейних студіях «Музей за порогами», який знаходиться у середмісті Запоріжжя. Зараз там працює експозиція «Де є бої – там є герої. Українському козацтву присвячується».

«Шлях до відкриття цієї експозиції був складним і довгим. Тому що, по-перше, потрібно було відпрацювати метод створення експозиційного середовища. Цей метод мав бути цікавим для різної за віком та смаком аудиторії. По-друге, було необхідно підготуватися до експозиційного втілення велику колекцію предметів доби козацтва – це складний процес їхньої реставрації. По-третє, ми мали ознайомитися з сучасним досвідом інноваційних експозицій та відпрацювати тематику запорозького козацтва, – розповіла завідувач відділу науково-експозиційної роботи Національного заповідника «Хортиця», автор та куратор проекту Світлана Копилова. – Музейні студії «За порогами» – це експериментальний майданчик, на якому ми відпрацьовуємо наш концептуальний метод побудови експозиційного середовища. Зараз перед вами виставка «Де є бої – там є герої. Українському козацтву присвячується», який ми втілили за підтримки комбінату «Запоріжсталь».

За словами Світлани Копилової, після відкриття музею історії запорозького козацтва, усі експонати перейдуть до нової тамтешньої експозиції, а «Музей за порогами» стане майданчиком для експериментальних проектів.

У Запорізькій обласній державній адміністрації переконані в успіху проекту «Великої реставрації» Хортиці, який вже набрав неабияких обертів, і зазначають, що перші результати великої роботи можна буде побачити вже до Дня незалежності України.

«Дуже тішить, що у цьому році поєдналися усі можливі джерела фінансування об’єкту. По-перше, завдяки роботі ОДА та депутатського корпусу, який розуміє значення Хортиці для Запоріжжя, з обласного бюджету надали рекордне фінансування – 19,8 мільйонів. По-друге, приватний бізнес. Підписання трьохсторонньої угоди між ОДА, Групою Метінвест та Міністерством культури та інформаційної політики стало свідченням того, що держава розуміє важливість державно-приватного партнерств. По-третє, державні кошти. Майже 80 мільйонів гривень з держбюджету – це чи не рекордна сума за всі роки фінансування галузі культури, що виділялися на конкретний об’єкт», – розповів директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА Владислав Мороко. – Реалізуючи такі проекти, ми показуємо приватному інвестору, що варто вкладати в розвиток туризму, сучасної інфраструктури, музейного простору острову Хортиці».

Нагадаємо, 23 квітня в історико-культурному комплексі «Запорізька Січ» відбулося підписання меморандуму між Міністерством культури і інформаційної політики України, Запорізькою обласною державною адміністрацією і комбінатом «Запоріжсталь» Групи Метінвест про співпрацю з комплексного відновлення острова Хортиці.

По темі: Оглядовий майданчик, доступна інфраструктура та збереження природи: у Запоріжжі продовжується обговорення майбутнього Хортиці


Читайте також:

Молодіжні фестивалі, міжнародний кемпінг та екопарк: у Запоріжжі студенти презентували ідеї майбутнього оновлення заповідника Хортиця

Запорізька Хортиця після «Великої реставрації» стане першим в Україні повністю доступним та безбар’єрним музейним комплексом

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» у Instagram!

0