USD: EUR:
... в Запорожье
Мільярдні збитки, замінування полів та земля в окупації: як бойові дії та підрив Каховської ГЕС вплинули на аграрний сектор і продовольчу безпеку Запорізької області

Мільярдні збитки, замінування полів та земля в окупації: як бойові дії та підрив Каховської ГЕС вплинули на аграрний сектор і продовольчу безпеку Запорізької області

Які наслідки повномасштабного вторгнення та осушення Каховського водосховища для аграрного сектору Запорізької області? Які збитки аграріїв через окупацію, знищення підприємств та бойові дії? Чи вистачить регіону хліба і скільки може тривати розмінування знищених війною полів?

Про все це під час онлайн-конференції розповів директор департаменту агропромислового розвитку Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Ясинецький. «Перший Запорізький» записав найважливіше. 

Далі – пряма мова:

  «До вторгнення фермери Запорізької області давали рекордні врожаї та понад 10 мільярдів гривень податків»

У 2021 році Запорізька область зібрала 3,8 мільйона тонн зернових культур. За останні 113 років — це рекордний врожай. В тому ж році область отримала 1,07 мільйона тонн соняшнику. Щорічно ми збирали понад 250 тисяч тонн овочевих культур, понад 150 тисяч тонн ріпаку озимого та ярого, 125 тисяч тонн гороху. До речі, в Запорізькій області засіювали найбільшу площу гороху в Україні. У нашому регіону були найбільші площі озимих культур — понад 700 тисяч гектарів. Урожайність була дещо менша, тому що область знаходиться в зоні ризикованого землеробства (зона недостатнього зволоження, — прим.). До війни наша аграрна галузь перераховувала до різних бюджетів понад 10 мільярдів гривень.

На всій території області було розвинено тваринництво. Велика кількість підприємств мала статус племінних господарств з розведення великої рогатої худоби, свиней, птиці та інших тварин. Наша область займала провідне місце серед інших регіонів. 

До початку повномасштабного вторгнення запорізькі фермери загалом обробляли 1,8 мільйонів гектарів землі. На сьогодні 80% площ — 1,5 мільйона гектарів — знаходиться в окупації. На підконтрольній території обробляється лише 380 тисяч гектарів  ріллі. Дуже багато часу потрібно, щоб досягти тих врожаїв, які були досягнуті у 2021 році.

Левова частка тваринництва залишилася в окупації. Якщо до війни у нас було близько 60 тисяч великої рогатої худоби, на сьогодні на підконтрольній території залишилось близько 2 тисяч голів. Всього нараховували 126 тисяч свиней, а на сьогодні на підконтрольній території залишилася дуже незначна кількість. Те ж стосується і птиці: було понад двох мільйонів голів птиці, а на сьогодні у сільгосптоваровиробників на підконтрольній території знаходиться 300 тисяч. 

Відео: «Центр журналістських розслідувань»

        «Внаслідок війни запорізькі фермери зазнали мільярдних збитків»

Ще на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році була викрадена й знищена дуже велика кількість техніки, вивезено більше мільйона зернових культур, знищено й постраждало тваринництво.

Аграрії подавали такі заяви до правоохоронних органів, фіксували свої збитки. Збитків буде ще більше, тому що багато підприємств через окупацію та бойові дії не мають доступу до своїх основних засобів виробництва.

Найбільше постраждали Пологівський і Василівський райони. На Пологівщині було повністю знищено понад 30 підприємств, ще близько 50 підприємств постраждали — їм була завдана дуже значна шкода. Скільки це в коштах, сказати важко. Фермери продовжують подавати заяви у правоохоронні органи, але збитки обчислюються мільярдами гривень.

Внаслідок російського вторгнення Запорізька область зазначала велику кількість збитків. Підприємства, які мали таке бажання, виїжджали з окупації на підконтрольну територію. Але на сьогодні у Запорізькій області дуже важко знайти і землю, і основні засоби виробництва, щоб розпочати свій бізнес. Тому деякі фермери, щоб наново розпочали свій бізнес, їхали в інші регіони, наприклад, на західну Україну. Більшість підприємств на сьогодні, які знаходиться на підконтрольній території, чекає визволення, щоб потім розпочати справу з нуля.

            «600 тисяч гектарів ріллі перетворили у поле бою»

У Запорізькій області — 150 кілометрів лінії розмежування між Україною і загарбниками. Тобто 20 кілометрів з одної сторони і 20 кілометрів з другої сторони — це та земля, на якій неможливо здійснювати господарську діяльність. На площі 600 тисяч гектарів — постійні бойові дії та «прильоти». Підприємства, які знаходяться на цій територіЇ, не можуть здійснювати свою господарську діяльність.

Але ще є і такі підприємства, які не можуть працювати через недостатність обігових коштів. На сьогодні багато аграріїв не отримують великої підтримки з боку держави, бо знаходяться у ризикованій зоні можливих бойових дій. Банки не надають кредити через близькість лінії розмежування. 

Є така державна програма «Доступні кредити 5-7-9%». На сьогодні понад 300 підприємств отримали 700 мільйонів гривень такої допомоги під державні гарантії у 2023 році та 2022 році.

Багато проблем у аграріїв ще й через те, що закупівельні ціни на новий врожай були дуже низькі. До вторгнення зернові культури коштували близько 9 тисяч гривень за тонну, а на сьогодні це 6,4 тисяч, озимі культури 3,5 тисячі. В деяких випадках фермерам навіть не вдавалося покрити витрати, щоб далі розвиватися. Дуже подорожчала логістика.

«Щоб розмінувати всю нашу територію, потрібно не одне десятиліття»

Після перемоги, в першу чергу, необхідно буде розміновувати території, на яких сьогодні відбуваються бої. Близько 600 тисяч гектарів землі засмічено вибухонебезпечними предметами.

На сьогодні в Запорізькій області обстежено 1 235 гектарів. Це землі не ближче 20 кілометрів до лінії розмежування, які можливо обстежити з урахуванням безпекової ситуації. З них сім гектарів розміновано, інша площа обстежена. Всього виявлено 17 вибухонебезпечних предметів, їх знешкодили.

По мірі деокупації території ці роботи будуть тривати, але дуже повільно, адже величезні площі потребують розмінування. І є обмеженість в людях, піротехнічних підрозділах, які можуть здійснювати такі роботи. 

Ми всі розуміємо, що в першу чергу будуть розміновуватися населенні пункти, приміщення і все інше, в тому числі сільськогосподарські землі, щоб можна було здійснювати господарську діяльність. Щоб розмінувати всю нашу територію, потрібно не одне десятиліття.

            «Через знищення Каховської ГЕС та осушення водосховища і після деокупації ми довгий час не зможемо вирощувати овочі»

У Запорізькій області до початку вторгнення використовувалося 241 тисяча гектарів зрошуваних земель, із яких поливалося майже 75 тисяч. 93% цієї території (близько 70 тисяч гектарів) опинилася в окупації. Після осушення Каховського водосховища води тепер немає, та площа тепер не зрошуються. І де будуть вирощувати такі культури, як зернові? 

Крім того, на тій території вирощувалася левова частка овочів, наприклад, у Кам’янсько-Дніпровському районі. Тепер всі господарства, які там були, на сьогодні для нас втрачені. І після деокупації значний проміжок часу ми не зможемо вирощувати там овочі, тому що води там немає і не скоро буде.

На підконтрольній території Запорізької області фермери, які працювали на зрошувальних землях і вирощували кукурудзу, сою, горох, інші культури, зазнали збитків.

Шість господарств, які займалися зрошенням на території біля Каховського водосховища, недоотримали в цьому році 10,5 тисяч тонн врожаю. Сума збитків — близько 90 мільйонів гривень.

Культури продовжуватимуть вирощувати, але вже не буде того врожаю, що був при зрошенні. Деякі фермери можуть змінити кількість посівів кукурудзи на озимі зернові (пшеницю, ріпак) — ті культури, які можуть давати гарний врожай і без поливу. Ба більше, на сьогодні ціни на ріпак кращі, ніж на зернові культури.

Ще зазнали збитків, крім агропідприємств, садівницькі кооперативи, які теж використовували воду для поливу із Каховського водосховища.

На 1 800 гектарах, які знаходяться на верхньому б’єфі (тобто вище греблі Дніпровської ГЕС) на Дніпровському водосховищі, люди поливають свої землі і продовжують вирощувати сільськогосподарські культури.

      «Попри війну Запорізька область не залишиться без хліба»

У цьому році агропідприємства на підконтрольній територій Запорізької області отримали 450 тисяч тонн зернових культур, 170 тисяч тонн соняшнику, 75 тисяч тонн ріпаку озимого ярого. Якщо в минулому році на початку війни була врожайність 29 центнерів з гектара, то цього року на тій же землі ми отримали вже на три центнери більше. 

Крім того, у нас ще були перехідні залишки зернових культур, які зберігалися на дев’яти елеваторах.

Для того, щоб прогодувати населення Запорізької області, до початку вторгнення нам було потрібно 220-230 тисяч тонн продовольчого зерна. На сьогодні жителям підконтрольної Україні території його потрібно 125 тисяч тонн. Іншими словами, зважаючи на цьогорічний врожай, область залишиться з хлібом. 

Овочеві культури, в основному, вирощує приватний сектор. Але на підконтрольній території дефіциту немає ні в овочах, ні в інших культурах. Ринки працюють, нам привозять продукцію з інших областей.

Тваринництвом на підконтрольній території займаються 11 господарств. Вирощують велику рогату худобу, понад 300 тисяч голів птиці, у значно меншій кількості — свиней. 

Обсяг тваринництва не зменшився, а в деяких господарствах навіть збільшився. Наприклад, є підприємство у Запорізькому районі, яке зараз здійснює приріст поголів’я великої рогатої худоби. Розвиваються, роблять реконструкцію приміщення, закуповують племінний молодняк, щоб здійснювати свою господарську діяльність.

Щоб відновити роботу, після деокупації аграрії потребуватимуть техніки, насіння, добрива. Для цього нам буде важлива допомога як держави, так і наших міжнародних партнерів. Велика вдячність їм за те, що нас не полишають сьогодні і, сподіваємося, будуть нас підтримувати після перемоги.

Як ворог знищує довкілля Запорізької області: огляд найбільш серйозних екологічних наслідків російського вторгнення


Читайте також:

Родючі землі перетворили у поле бою: як російські снаряди отруюють ґрунти Запорізької області

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!


0