USD: EUR:
... в Запорожье
У Запоріжжі завершують відновлення чотирьох частково зруйнованих ракетами будинків, – ФОТОРЕПОРТАЖ

У Запоріжжі завершують відновлення чотирьох частково зруйнованих ракетами будинків, – ФОТОРЕПОРТАЖ

У Запоріжжі активно триває відбудова та модернізація часткового зруйнованого та пошкодженого російськими ракетами багатоповерхового житла. Відновлення перших чотирьох понівечених ворожими ударами будинків вже підходить до свого завершення. «Перший Запорізький» побачив, що відбувається на будівельних майданчиках.

Соборний, 151: відбудова зі збереженням історичної пам’яті  

6 жовтня 2022 року російський ракетний удар зруйнував два під’їзди історичного будинку №151 на проспекті Соборному – пам’ятки архітектури та містобудування місцевого значення, побудованої на замовлення заводу «Запоріжсталь» та введеної в експлуатацію у 1950-х роках. Ворожа атака ракетами С-300 знищила 24 квартири – загинули 15 мешканців.

Цей будинок став третьою запорізькою багатоповерхівкою, яка трагічно постраждала через обстріл країни-агресора. На сьогодні таких усього тринадцять. В 10 з них вже на різних етапах тривають відновлювальні роботи, за такими адресами: Кияшка, 22, Сталеварів, 16, Зестафонській, 10, пр. Соборний, 151, Незалежної України, 67, Незалежної України, 80/Якова Новицького, 3, Кам’яногірська, 6, Миру, 14, Запорізька, 2-А та 2-Б. Також планується відновлення за державний кошт часткого зруйнованого у жовтні 2023-го будинку по пр. Соборному, 44 та багатоповерхівки на вул. Бородинській, 2, біля якої 22 березня влучила ворожа ракета. Будинок по вулиці Зестафонській, 8, в якому удар повністю знищив секцію квартир між третім і четвертим під’їздом, будуть відновлювати частково: третій і четвертий під’їзди знесуть (жителі отримають житлові сертифікати), перший та другий під’їзди відремонтують до 1 грудня цього року.

Відновлення кожного будинку передбачає не лише відбудову зруйнованих квартир, а й капітальний ремонт усієї будівлі. Проєкти капітального ремонту включають термомодернізацію фасаду, ремонт даху та підвалу, заміну комунікацій та благоустрій прибудинкової території. Ремонт будинку по проспекту Соборному є одним з найбільш масштабних і складних, оскільки включає повне оновлення усіх 15 під’їздів.

Відновлення історичного будинку розпочали у червні 2023 року, 10 серпня будівельники вже поклали першу цеглину на місці руїн від ракетного удару.

У проєктно-кошторисній документації вказано, що графік виконання робіт складає 30,5 місяців і має завершитися наприкінці 2024 року. Але будівельні роботи вже добігають кінця. Тож підрядники з компанії «Українські інвестиційні технології» запевняють, що здадуть будинок в експлуатацію на сім місяців раніше – вже у травні.

Усі передумови для цього є. На сьогодні понад 80% запланованих робіт вже виконано. У квартирах відбудованої наново секції будинку зробили внутрішнє оздоблення. В усіх 15 під’їздах будинку зробили капітальні ремонти, замінили електромережі, встановили енергоефективні вікна та зробили термомодернізацію фасаду. Будівельники також зробили капітальний ремонт покрівлі 300-метрового будинку площею майже 4,5 тисяч квадратних метрів з утепленням.

Мешканців збудованих наново квартир та квартир інших під’їздів, які також були частково пошкоджені під час ракетного удару, чекає сучасний ремонт «під ключ».

Щоб повернути пам’ятці архітектури та містобудування (особливо – відбудованій частині) історичний вигляд, під час відновлення велику увагу приділили реставрації. Під час капітального ремонту повністю відновили понад 200 архітектурних елементів і змонтували виготовлену за спеціальним замовленням плитку з шамотної глини.

Складність полягала в тому, що єдине місце в Україні, де зараз можна знайти шамотну глину та виготовити автентичну плитку Мелія для фасаду – це прифронтовий Слов’янськ. Для її виготовлення підприємство у Донецькій області з необхідним обладнанням на прохання підрядників відновлювало свою роботу.

Одним із завдань під час відновлення було максимально зберегти історичний вигляд будинку.

Початковий проєкт відновлення передбачав облаштування у дворі невеликої зони відпочинку з дитячим та спортивним майданчиками. Втім, плани довелося корегувати на прохання мешканців, які бояться, що цей сквер стане магнітом для чужих людей та розпиття алкоголю.  Тому планується, що біля будинку з’явиться дитячий майданчик зі спортивними елементами з захистом від сонця.

Крім дитячої зони, у дворі будинку на проспекті Соборному збудували підземне укриття площею 150 квадратних метрів, розраховане на перебування там близько сотні людей. Це була необхідність, оскільки наявні підвальні укриття будинку або замалі, або вже приватизовані.

Сховище обладнане двома входами/виходами (двері будуть автоматично відкриватися під час оголошення повітряної тривоги), роздільними вбиральнями, зокрема – для людей з інвалідністю, а також кімнатою матері та  дитини, системами вентиляції та безперебійного живлення.

«На сьогодні триває реставрація фасаду зі сторони проспекту Соборного: робота з декоративними елементами, плиткою Мелія та гранітом. Зі сторони вулиці Сталеварів розпочали демонтаж старої тротуарної плитки, яку замінемо на нову. Продовжуються роботи з благоустрою прибудинкової території. Вже запрацювали асфальтні заводи, тому продовжили роботи з укладки асфальту, які були призупинені на зимовий час, – розповів директор КП «Управління капітального будівництва» Запорізької міської ради Олександр Андрєєв. – Продовжують роботи з ремонту квартир, які знаходяться у вцілілій частині будинку, але також були пошкоджені. Завершуємо облаштування укриття. Наступного тижня плануємо продовжити ці роботи».

Як повідомив директор Управління капітального будівництва, завершити усі будівельні роботи іздати будинок в експлуатацію планують у травні.

За його словами, проєкт відновлення складає 360 мільйонів гривень, серед них – кошти благодійника. На сьогодні під час виконання робіт натепер вдалося зекономити близько 70 мільйонів бюджетних коштів. Ці гроші спрямують на відбудову інших постраждалих внаслідок російських обстрілів будинків у Запоріжжі.

Зестафонська, 10: у травні жителі зможуть повернутися до своїх квартир

Під час ракетного удару по Запоріжжю 8 жовтня 2022 року зазнав великих руйнувань дев’ятиповерховий будинок по вулиці Зестафонській, 8, також вибуховою хвилею був пошкоджений п’ятиповерховий панельний будинок №10 поряд, перший під’їзд якого після прильоту став непридатним для проживання.

Зестафонська, 10

Відновлення будинку, яке розпочали влітку минулого року, передбачало повний ремонт найбільш постраждалої частини будівлі з посиленням ушкоджених тримальних конструкцій, термомодернізацією фасаду, будівництвом нового даху, а також ремонтом під’їздів. Вже наприкінці грудня власники могли побачити, як виглядають їхні квартири по завершенню капітальних робіт всередині. Але повернутися до власних квартир поки не можуть через затримку з підключенням до газопостачання.

«Наразі тривають роботи з ремонту четвертого під’їзду. Наступного тижня плануємо підійти до завершення. Розпочинаємо благоустрій території. З понеділка – відновлюємо роботи з утеплення фасаду. Вже виготовлені піддашки ґанків, – розповів Сергій Гавриленко, директор підрядної організації «Стройінвест». За результатами будівельники займаються відновленням двох постраждалих будинків у Запоріжжі – на Сталеварів, 16 та Зестафонській, 10. – У травні плануємо завершити роботи».

Сталеварів, 16: у підвалі будинку створили нове укриття більшої площі

Під час ракетного удару 6 жовтня 2022 року російська ракета повністю зруйнувала кутовий під’їзд багатоквартирного будинку по вулиці Сталеварів. Його відновлення розпочали наприкінці червня минулого року.

Сталеварів, 16

«Тривають внутрішні роботи у новобудові. Вже переходимо на четвертий поверх зі штукатурними роботами. Продовжуємо улаштування внутрішніх інженерних мереж: електрика, водопостачання, каналізація, опалення. Після утеплення цоколю плануємо розпочати роботи з утеплення фасаду збудованої частини будинку та благоустрою території. Практично завершені роботи у підвалі, залишилося фарбування», – розповів директор компанії-підрядника «Стройінвест» Сергій Гавриленко.

Сталеварів, 16

Крім того, тривають ремонтні роботи у 11 квартирах вцілілої після ракетного удару частини будинку.

Сталеварів, 16

Під відновленою секцією будинку згідно проєкту запланували збільшене підвальне приміщення, де облаштували нове найпростіше сховище площею близько 160 квадратних метрів, розраховано на 50 осіб. Укриття відповідно до усіх норм буде оснащене вентиляційною системою, санітарними кімнатами, а також приміщеннями для зручного перебування там людей з дітьми.

Сталеварів, 16

Завершити будівництво підрядники обіцяють вже у липні. За планом роботи мали тривати до кінця 2024 року.

Кияшка, 22: будівельні роботи вже виконані на 80%

Будинок по вулиці Кияшка, 22 – перша багатоповерхівка у Запоріжжі, в яку влучила російська ракета – у ніч на 24 вересня 2022 року. Внаслідок удару одна людина загинула, ще дев’ятеро постраждали.

Кияшко,, 22

За паперами об’єкт мають здати до кінця 2024 року, але фактично роботи планують завершити вже у липні.

Кияшко, 22

«Тривають опоряджувальні роботи, як у квартирах, так і в приміщенні ЦНАПі на першому поверсі. Також інтенсивно відбувається утеплення фасаду. Паралельно виконують розварювання каркасів балконів під архітектурні особливості будинку, який розташований в історичному ареалі, – розповіла начальниця відділу капітального ремонту департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради Інна Внукова. – Укриття готове на 95%. Залишилося лише фарбування стін. З зовнішніх робіт вже виконали підземну частину утеплення цоколя, а також бетонування. Залишилося асфальтування і вимощення, яке ми можемо зробити після того, як приберуть риштування, необхідне для утеплення стін».

Кияшко, 22

***

Також у Запоріжжі продовжують відновлювати ще шість будинків, якими опікується Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України, за такими адресами: вул. Незалежної України 67; вул. Незалежної України, 80/Якова Новицького, 3; вул. Миру, 14; вул. Камʼяногірська, 6; вул. Запорізька, 2А; вул. Запорізька, 2Б.

Невдачі відновлення: що гальмує процес відбудови частково зруйнованих будинків у Запоріжжі


Читайте також:

Нове житло замість зруйнованого: як запорізькі родини обмінюють державні сертифікати на оселі за програмою «єВідновлення»

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa:https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» вInstagram!

0