USD: EUR:
... в Запорожье
Керівник Департамент захисту довкілля Запорізька ОВА розповів про масштаби екологічних збитків внаслідок війни

Керівник Департамент захисту довкілля Запорізька ОВА розповів про масштаби екологічних збитків внаслідок війни

Найбільш масштабних екологічних наслідків російського вторгнення Запорізька область зазнала внаслідок бойових дій та руйнування Каховської ГЕС.

Про це йдеться у статті «Як ворог знищує довкілля Запорізької області: огляд найбільш серйозних екологічних наслідків російського вторгнення».

«Водосховище втратило більшу частину води і знов повернулось у старе русло річки Дніпро. Це призвело до того, що частина наших населених пунктів, які знаходяться на окупованій території, втратили джерела водопостачання. Таким у південній частині Запорізької області був канал Р-9, який мав запитку саме з Каховського водосховища. Тепер джерелом водопостачання є привізна вода або інші джерела, зокрема, артезіанські свердловини. Під час окупації кількість населення значно зменшилась, але в процесі деокупації та після відновлення водопостачання стане проблемою №1, – розповів директор Департамент захисту довкілля Запорізької обласної військової адміністрації Антон Петрухін. – Неокупована частина області відчула проблему втрати води в Каховському водосховищі. На відміну від Херсонської області у нас було не затоплення території, а навпаки осушення. Близько 60% зрошувальних систем нашого регіону втратили воду. Також є великі площі осушених територій з обох берегів Дніпра, в тому числі – на острові Хортиця».

Геологічний заказник «Дніпровські пороги» (до території якого входять частина острова Хортиці, острів Байди та скелі поряд, – прим.) зазнав збитків на 1,5 мільярда гривень. Ці збитки, розраховані Державною екологічною інспекцією за результатом обстеження комісії, яка була створена обласною державною адміністрацією. І передані у Міндовкілля та до правоохоронних органів, щоб врахувати в подальшій роботі щодо вимог від держави-агресора після перемоги України у цій війни.

Національний природний парк «Великий Луг» (в межах Василівського району, загальна площа – 16,7 тис га. До його складу входять шість заказників, серед них – орнітологічний заказник загальнодержавного значення «Великі і Малі Кучугури». – прим.) також був осушений, зазнав 70% втрат. На цій території, як і на острові Хортиця, відбувалась загибель донної та водної рослинності, малюсків тощо. На сьогодні збитки поки оцінити неможливо.

Супутникові знімки Каховського водосховища після підриву окупантами Каховської ГЕС.
Джерело: «Укргідроенерго»

«Після втрати Каховського водосховища залишилось лише природне русло річки Дніпро. Тобто кількість води є значно меншою і це дозволяє в повній мірі розбавити ті промислові та побутові стоки, які традиційно потрапляли у річку. Зокрема, і каналізаційні стоки тих домоволодінь, які знаходяться поруч з малими річками. У Запоріжжі, найбільш урбанізованій частині області, третина мешканців приватних будинків, не мають централізованого водовідведення. Потенційно ці стоки потрапляють до малих річок, а звідти – до Дніпра, де тепер недостатньо води для того, щоб розбавити і вирівнювати показники. Навіть, зважаючи на те, що обсяги промислових стоків, як і раніше потрапляли в річку, значно зменшилися через знищення обсягів роботи підприємств. Тим не менш, показники забруднення води знаходяться на граничній межі, а по деяким показникам мають перевищення. Це може призвести до того, що Дніпро в своїй південній частині у майбутньому потенційно не матиме відповідної якості для питного водозабезпечення. Тому одна із актуальних задач для влади на зараз, і на майбутнє – це зменшення обсягу скиду забруднюючих речовин у водні об’єкти, щоб привести стан водних об’єктів до нормальних показників з зарахування цієї Каховської катастрофи, яка відбулася після прориву Каховської ГЕС, – аналізує директор Департамент захисту довкілля Запорізької ОВА. – Велика площа осушених територій самозаростала. Так, певну територію захопили інвазійні рослини, такі як амброзія, але в більшості – притаманні цій місцевості рослини. Наприклад, на острові Хортиця на території осушених плавнів та озер майже повністю заросли вербою та тополями висотою під 2,5 метри. За попередньою інформацією від науковців, верба у перспективі залишиться на цій території і поступово витіснить тополю. Можна сказати, що природа почала дуже швидко відновлюватись завдяки великому родючому шару. Тому ця проблема, яка викликала занепокоєння, на сьогодні вже локалізована. Так, є окремі ділянки осушених берегів, але в більшості можу сказати, що природа сама на сьогодні стабілізує ситуацію».

За інформацією Департаменту захисту довкілля Запорізької ОВА, Державна екологічна інспекція після кожного «прильоту» на місці події фіксує збитки після кожного обстрілу. Але ці розрахунки проводяться лише на неокупованій території області і поза межами зони бойових дій. Тому реальний масштаб збитків може бути на порядок або два порядки більшим. Оцінити їх буде можливо лише після вже деокупації всієї території Запорізької області.

«Під час деокупації ми стикнемося з тим, що територія зони активних бойових дій буде розширюватися, навантаження цю територію внаслідок використання снарядів, ракет, металів, палива, сторонні забруднень, токсичних речовин, які розчинилися в ґрунті, буде на декілька порядків вище. Потрібно вивчати, які бойові речовини будуть залишатися в грунті та забруднювати водні об’єкти, які знаходиться поруч. Дуже важко на сьогодні дати конкретну оцінку для територій, до яких немає доступу, – підкреслив керівник Департамент захисту довкілля. – Захоплену територію окупанти використовують для власних потреб, у тому числі мінують, будують оборонні рубежі. У національному парку «Приазовський» ворог влаштував військовий полігон, а також здійснює масовий вилов водних біоресурсів. На окупованій території знаходиться більша частина лісових ділянок Запорізької області, які в першу чергу знищуються пожежами. Ми розуміємо, що після деокупації Запорізька область втратить більшу частину лісів, які потрібно буде відновлювати з нуля. В тому числі, і частину природно-заповідного фонду, які знаходяться у зоні бойових дій. Тож ми розуміємо, що величезні наслідки для довкілля Запорізької області ми зможемо оцінити тільки після деокупації та розмінування».

Знімки російських окопів, які загарбники вирили неподалік Роботиного.
Фото: Бавовна ТБ

Нагадаємо, що наша редакція готує спеціальний проєкт, в якому розповідає про те, як злочини РФ завдають непоправної шкоди навколишньому середовищу Запорізької області.


Читайте також:

Родючі землі перетворили у поле бою: як російські снаряди отруюють ґрунти Запорізької області

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0