USD: EUR:
... в Запорожье
Зелене відновлення Запоріжжя: чи можливо зробити багатоповерхівки енергоефективними?

Зелене відновлення Запоріжжя: чи можливо зробити багатоповерхівки енергоефективними?

Реалізація енергоефективних рішень у комплексі з технологіями відновлюваної енергетики під час повоєнного відновлення України може зробити нашу країну прикладом «зеленого» відродження та взірцем найкращих стандартів будівництва.

Експерт з питань енергоефективності, керівник інженерної компанії Сергій Чиньонов в інтерв’ю «Першому Запорізькому» розповів, чи можливо зробити багатоповерхівки максимально енергоефективними і що потрібно для цього зробити під час «зеленого» відновлення України.

– Як ви могли б оцінити стан житлового фонду Запоріжжя з точки зору  енергоефективності?

– Якби ви запитали мене про це п’ять років тому, сказав би однозначно: зараз тільки нові будинки будуються вже більш-менш енергоефективними. Але зараз досить активно триває термомодернізація житлового фонду. Якщо ви проїдетеся Україною, побачите безліч утеплених та оновлених будинків старої забудови. У Запоріжжі це не так актуально, бо наше місто – прифронтове. У нас, на жаль, реалізовано невелику кількість проектів термореновації.

Наприклад, у Дніпрі лише на проспекті Слобожанському – величезна кількість термомодернізованих будинків. Хоча він також вважається прифронтовим регіоном.

Достатньо зайти на сайт Фонду енергоефективності (державна установа, яка надає інструменти для термореновації багатоквартирних будинків з ОСББ – прим.) та подивитися, яка кількість таких проєктів реалізується у західних областях України. Великий відсоток термомодернізованих будинків, які перейшли з найнижчого класу енергоефективності G до класу А або В. Якби не війна, цей процес йшов би ще інтенсивніше.

Директор інженерної компанії «Термотехнології» Сергій Чиньонов

– Що за ці п’ять років стало поштовхом до активних змін у житлово-комунальному господарстві? Активізація створення ОСББ?

– З одного боку, так – створення ОСББ. З іншого боку, створення та щодо ефективна робота Фонду енергоефективності. Це державна організація з частково недержавним фінансуванням, завданням якої є комплексна термомодернізація. Держава подумала, що дешевше дати фінансування для ОСББ на заходи з енергоефективності, ніж платити субсидії небагатим людям. Вирішили, що краще зробити термомодернізацію: через певний час, коли будинок розрахується з кредитом, він зможе без субсидій існувати далі.

– Які перші кроки потрібно зробити на шляху до енергетичної незалежності?

– Як і в будь-якій справі, перед тим, як почати діяти, треба роздивитися. У термомодернізації це означає зробити енергоаудит. Будь-яке об’єднання співвласників багатоквартирного будинку перед тим, як приймати рішення, що починати робити, має зробити енергетичний аудит. Тобто, з’ясувати, в якому стані знаходиться будинок, скільки він споживає енергії і на що саме витрачається. Щоб на основі цих даних прийняти рішення, що можна зробити, скільки це коштуватиме і наскільки після цього зміниться споживання енергії.

Після енергоаудиту вже можна ухвалювати рішення не на основі емоцій, особистих побажань чи за принципом «так всі роблять», а на основі цифр. Наприклад, якщо у нас утеплення стін дасть 25% економії, коштуватиме N грошей і окупиться протягом шести років, а утеплення даху дасть 5% економії і коштує Y грошей, але окупиться через 25 років, то, звісно, краще починати з утеплення стін.

У кожному енергетичному аудиті в передостанньому розділі йдеться про заходи енергозбереження з детальним описом: які заходи необхідно провести, скільки це буде коштувати, який економічний ефект принесе на рік і який термін окупності. На основі цифр дуже легко впорядкувати кроки та приймати рішення.

У масштабі країни для повоєнного відновлення необхідно зробити те саме. Частково це вже було зроблено. Провели досить грубу інвентаризацію всього житлового сектора країни. Було проаналізовано дані великої кількості енергоаудитів та зроблено висновки загалом по країні. Якщо ми робимо енергоаудит, наприклад однієї п’ятиповерхівки хрущовського проекту, показання інших будинків цього типу, швидше за все, будуть схожі. Аудити показали ситуацію: скільки зараз витрачається енергії, які типові заходи можна запровадити і якою буде витрата після цього. Ця інформація, аналіз цих даних ліг основою плану діяльності Фонду ефективності. Він бачить свій фронт робіт, свої основні методи та кінцеву мету, до якої потрібно прийти.

Рівненське ОСББ «М. Хвильового 6А» в рамках програми Фонду енергоефективності «Енергодім» термомодернізувало двоповерхівку з шістьма квартирами і скоротило споживання енергії на 46,3%. Середня річна економія коштів на опаленні однієї квартири – 10 500 грн.

– Після проведення енергоаудиту з вашого досвіду, які заходи в будинку проводяться насамперед?

– Перше, що потрібно зробити – встановити індивідуальний тепловий пункт (автоматизована установка, яка передає теплову енергію від котельні до системи опалення житлових будівель – прим.).

Якщо технічно вивчити питання, тепловтрати залежить від кількох чинників. Перший – це площа стін, площа, що захищає конструкції. Другий – властивість теплопровідності огороджувальної конструкції. Третій – різниця температур. З цього списку найпростіше боротися із різницею температур. Досі є будинки, в яких температура опалення настільки висока, що мешканці відкривають вікна і викидають тепло на вулицю. А в інших настільки холодно, що люди купують електрообігрівачі і всіляко намагаються утеплюватися.

Встановлення індивідуальних теплових пунктів дозволяє отримувати погодозалежне регулювання температури. В обраній «еталонній» квартирі, яка знаходиться не в кутку будинку і не посередині, встановлюється датчик температури. Виходячи з цих даних, у будинку переходять до регулювання.

До речі, Фонд енергоефективності має два пакети змін: базовий «А» і комплексний «Б». У пакет «А» не входить утеплення, а лише робота із системою опалення. Тому що поки вона якісно не відрегульована, допускаються величезні «перетопи».

Модернізація системи опалення, встановлення індивідуальних теплових пунктів, балансування системи опалення, а також – в ідеалі – індивідуальне регулювання радіаторів у кожній квартирі. Таким чином, ми регулюємо на трьох рівнях: на вході, щоб у нас нормальна температура води вирушала подорожувати системою опалення будинку, стояками, щоб витрата тепла корелювала з тепловтратами (у торцевих під’їздах буде більша витрата теплоносія, ніж у центральних під’їздах), а також регулювання безпосередньо на кожному опалювальному приладі.

Такі рішення коштують відносно недорого. Якщо взяти весь процес термодернізації за 100%, то модернізація системи опалення коштуватиме приблизно 10-15%. У той же час вона принесе 25-40% економії. Деякі постачальники цього обладнання знаходять окремі випадки, де рівень економії становить близько 70%.

Також трапляються випадки, коли в будинку хороший голова ОСББ з технічною освітою, який розуміє, як працює система опалення, за допомогою елеваторного вузла імітує роботу теплового пункту і так уникає «перетопів». Але навіть у таких будинках з метою економії найкраще встановлювати індивідуальний тепловий пункт.

Сергій Чиньонов під час зустрічі з головами ОСББ Запоріжжя

– Який наступний етап?

– Утеплення. У першу чергу, утеплення стін, заміна вікон, утеплення горищних та підвальних перекриттів. Пріоритетність залежить від результатів енергоаудиту. Яке рішення принесе більший ефект з меншим терміном окупності, такий і впроваджуємо першим.

У кожному будинку все відбувається індивідуально. Найчастіше люди починають з утеплення стін, тому що, крім теплоізоляційного ефекту, це ще й дає візуальний ефект. Будинок стає естетичним, утеплення захищає огороджувальні конструкції від впливу довкілля, що продовжує життя будинку (особливо це актуально для цегляних будівель). І мешканці йдуть на це охоче, бо одразу видно зміни, емоційно приємніше жити у відремонтованому будинку. Крім того, цілком ймовірно, що після утеплення стін квартири у цьому будинку стануть дорожчими.

Ще одне «слабке місце» багатоповерхових будинків – це термошви (місце приєднання окремих секцій будівлі, у кожному дев’ятиповерховому будинку їх від одного до трьох), яке можна виправити за невеликі гроші. Після модернізації температурного шва два торці площею 800 квадратних метрів стають теплими. Тобто у перерахунку на квадратний метр вартість робіт коштує копійки, але дає дуже гарний ефект. Аналогічно утеплення перекриттів. Це недорогі роботи, що приносять велику користь.

– Що ви можете сказати про «латкове» утеплення окремих квартир?

– У квартири немає окремого лічильника, за допомогою якого можна було б оцінити економію. Тому все одно власники платитимуть у середньому по дому.

По-друге, у місцях, де «латкове» утеплення стикається з утепленою стіною, відбувається конденсація всередині стіни, інакше розширюються стіни. Тобто це прямий шлях до скорочення терміну служби будинку.

З іншого боку, для власників квартир це вимушений захід. Через відсутність нормального регулювання люди просто мерзнуть. І вони починають утеплюватися не задля економії, а для того, щоб вдома була комфортна температура.

Комплексна термомодернізація може дати до 75% економії на енергоресурси. Тобто 3/4 витрат, які несуть жителі ОСББ на оплату насамперед опалення, можна уникнути з допомогою якісної модернізації.


Миколаїв. Результати оновлення ОСББ «Лазурна 50А»  – панельної дев’ятиповерхівки 1990 року будівництва (144 квартири) –  в рамках програми Фонду енергоефективності «Енергодім». Скорочення споживання енергії – 31,1%. Фонд профінансував 9 з 12,9 млн гривень вартості термомодернізації будинку.

– Термомодернізація – одне з найдорожчих рішень для покращення будинку?

– Так. Але ми маємо пам’ятати, що досі половина вартості термомодернізації компенсується Фондом енергоефективності.

До того ж у багатьох інших містах України існує велика кількість додаткових програм. Наприклад, із міського бюджету компенсують відсотки за кредитом, а банки пропонують мешканцям кредитні канікули.

– Що залишається зробити в будинку після термомодернізації стін та покращення системи опалення?

– Якщо у вас вже повністю утеплена коробка будинку, якщо у вас відрегульована система опалення, вже можна приходити до того, щоб, наприклад, міняти склопакети на максимальну енергоефективність. Вікна – це 10-20% площі конструкцій будинку. Через вікна відбувається 20-25% втрат.

Ще один досить гарний напрямок – це енергоефективна вентиляція. Ми повинні жити в приміщеннях, що добре вентилюються. У Радянському Союзі у санвузлі та на кухні квартир були самопливні витяжки та вікна зі щілинами, таким чином відбувалася вентиляція. Коли витяжки перестали чистити, а вікна поміняли на металопластикові, з вентиляцією сталася біда. Через відсутність вентиляції – виникають проблеми зі здоров’ям, сирими стінами, грибком тощо.

Актуальне зараз рішення – це децентралізована вентиляція. Грубо кажучи, у кожній кімнаті встановлюється окрема вентиляційна система, що працює в реверсному режимі: 30 секунд наганяє повітря з вулиці, 30 секунд прибирає повітря надвір. Її перевага в тому, що всередині знаходиться ємний теплоакумулятор, який з повітря, що відходить, забирає тепло, а повітрю, що входить, це тепло передає. І таким чином ми отримуємо повітрообмін без енергообміну. ККД вентиляції з рекуперацією тепла може досягати 90%.

– Якщо провести всі заходи, про які ми говорили вище, на який клас енергоефективності можна вивести будинок побудови часів СРСР?

– Як правило, можна вивести на клас С, але іноді виходить і на клас A. Для розуміння сьогодні клас С – мінімально допустимий за будівельним законодавством для нових будинків.

Дрогобицьке ОСББ «Перлина» (дев’ятиповерхівка 1978 року) скоротило споживання енергії на понад 35% –  термомодернізацію будинку завершували вже під час повномасштабної війни. За отриманий від Фонду енергоефективності грант, який покрив 70% витрат, виконали комплекс робіт з теплоізоляції зовнішніх стін, технічних поверхів, а також дахів. Ще 10% від вартості компенсували з бюджету міста.

– Якою має бути державна політика для ефективного повоєнного відновлення у напрямку енергоефективності? Виходить, це дешеві кредити, максимальна підтримка через Фонд енергоефективності та …

– … та інформаційна політика. Частково Фонд енергоефективності займається цією роботою. Але мені здається, що інформаційної роботи має бути ще більше. Наприклад, у Запорізькій області працює один представник Фонду. Чи може він ефективно комунікувати з усіма ОСББ Запоріжжя (а їх понад 1400)? Навряд чи.

Крім того, важливо проводити інформаційну політику про те, що кожен мешканець несе відповідальність. Тарифи – не дорогі та не дешеві, вони економічно обґрунтовані. Якщо ви утеплите будинок, тоді у вас все буде гаразд.

Потрібно приводити людей до принципу відповідальності та пояснювати, що все можливо. Я особисто, коли перші рази чув про те, що в багатоповерховому будинку можна платити вчетверо менше за опалення, не до кінця вірив, поки не перерахував і не зіткнувся з цим багато разів на практиці. Економії в 75% цілком можливо досягти.

До війни із міського бюджету компенсували відсотки, державні банки давали кредити під невеликі 8-9%. ОСББ надавали кредитні канікули на погашення тіла кредиту до виплати компенсації Фондом енергоефективності. Тобто у фінансовому плані ОСББ із цим спокійно справлялися. Більшість проектів були розраховані так, щоб загальна сума комунальних платежів для конкретного власника квартири не підвищилася, а лише перерозподілялася – менше платити за опалення, більше – за обслуговування будинку.

У нашому прифронтовому регіоні робота з термомодернізації житлового фонду під час воєнного стану практично зупинилася, але в інших регіонах України активно продовжується.

Текст – Андрій Вавілов

Стаття підготовлена завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії в рамках проєкту «Рада відновлення як інструмент залучення громадськості до формування екосистеми сталості, стійкості та демократії в Запорізькій області», який виконує ГО “Екосенс”, у партнерстві з ГО “Дивосвіт” та Національною платформою стійкості та згуртованості.

Як у Запоріжжі втілюють рішення з енергоефективності та використовують відновлювальні джерела енергії: історії успіху


Читайте також:

Післявоєнна «зелена» відбудова Запоріжжя: яким має бути відновлення зруйнованих будинків

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0