USD: EUR:
... в Запорожье
Які фейки ворожа пропаганда на початку травня просувала у Запорізькій області

Які фейки ворожа пропаганда на початку травня просувала у Запорізькій області

Проти України воюють не лише збройні сили, але і величезне інформаційне військо країни-окупанта. Ворог використовує не тільки бойове озброєння, а також і всі потужності своєї пропагандистської машини.

«Одеська трагедія 2014 року була ретельно спланованим масовим вбивством», «Понад 100 тисяч українських військових самовільно залишили військову частину», «На території Україні воюють іноземні найманці», «Українська влада розкрадає кошти, виділені на будівництво фортифікаційних укріплень», «Французька преса висміює Макрона, яких хоче відправити французів воювати в Україну».

Подібні неправдиві антиукраїнські меседжі російська пропаганда системно тиражує з допомогою мережі пропагандистських ресурсів.

Які ще антиукраїнські меседжі на початку травня поширював серед місцевих жителів ворожий агітпроп, аналізуємо у матеріалі на основі результатів моніторингу проросійських telegram-каналів.

Фейк: Одеська трагедія 2014 року була ретельно спланованим масовим вбивством

«Трагедия в Одессе 2 мая 2014 года была четко спланированной операцией, а не трагическим стечением обстоятельств, рассказал РИА Новости экс-подполковник СБУ Василий Прозоров. Еще в конце апреля 2014 он видел письмо от председателя СБУ Валентина Наливайченко и. о. президента Украины Александру Турчинову, в котором Наливайченко советовал не церемониться с “антимайданом”» (На самом деле в Запорожье, 02.05.24).

Обережно, російська пропаганда!

«Десять лет назад, 2 мая 2014 года, в Одессе произошло массовое убийство жителей. В ту весну в городе формировалось народное движение, готовое противостоять радикальным националистам, которые начинали править бал на Украине. Никто из виновных в массовой гибели людей так и не понес наказания. Более того, украинские радикалы утверждают, что 2 мая 2014 года они якобы «защитили» таким образом город от «российской агрессии» (На самом деле в Запорожье, 02.05.24).

У десяті роковини трагедії 2 травня в Одесі російська пропаганда спекулювала інформацією та маніпулювала фактами тих подій. Ворог знову намагався зобразити трагедію як «жорстоку розправу над «антимайданівцями» та ретельно сплановану «каральну акцію».

Обережно, російська пропаганда!

Поширюючи такі меседжі, пропагандисти підводять до підсумку, що так звана «СВО», якою росіяни називають загарбницьку війну проти України, почалася, щоб покарати винних у трагедії, і що події 2014 року нібито доводять факт розколу українського суспільства. Для більшої переконливості до пропаганди залучають зрадників України.

«Варварское убийство в Доме профсоюзов определило необходимость проведения  спецоперации. То, как бесчеловечно бандеровцы расправились с людьми в запертом здании, продемонстрировало очевидное — денацификация для постукраинского пространства необходима и неизбежна» (Владимир Рогов, 02.05.24).

Обережно, російська пропаганда!

«Для установления истинных виновных в трагедии в Доме профсоюзов в Одессе нужна победа Вооружённых сил России в СВО. Уверенность в этом в десятую годовщину событий, когда людей сжигали заживо и забивали насмерть на улице перед горящим зданием, выразил Олег Царёв» (На самом деле в Запорожье, 02.05.24).

Спростування: ворог щороку використовує події  на Грецькій площі та Куликовому полі в Одесі  в 2014 році для дестабілізації України, розпалювання ворожнечі та підживлення ненависті. Росія перетворює трагедію у міф про вбитих прихильників «русского мира», яких спалили українські нацисти. У такий спосіб вони намагаються виправдати свої терористичні дії.

Фактчекери вже неодноразово розвінчували міф про «Одеську Хатинь», який російська пропаганда поширює, аби нав’язати свою версію подій.

Насправді у 2014 році в Одесі Росія організувала спробу захопити місто та створити там підконтрольне кремлю псевдодержавне утворення на кшталт «ДНР» та «ЛНР». Як пізніше з’ясувала СБУ, лідери проросійських мітингувальників отримували прямі вказівки з Кремля.

Незалежна команда «Група 2 травня» дослідила, що представники учасників Маршу єдності та «Антимайдану» домовилися не перешкоджати масовим заходам одне одного. Однак сутички спровокували саме «антимайданівці», коли перекрили дорогу проукраїнським активістам. Першими загиблими були майданівці Ігор Іванов та Андрій Бірюков.

Як свідчать відеоматеріали, насильство застосовувалося з обох боків. Учасники кидали одне в одного «коктейлі Молотова», від чого спалахнув бензин, який проросійські мітингувальники збиралися використати для запалювальних сумішей.

Тож загибель такої кількості людей – це трагічний збіг обставин, а не зумисне вбивство, як стверджує російська пропаганда.

Про те, що пожежа в Будинку профспілок не була спланована проукраїнськими активістами підтверджують і висновки судових експертів.

Путінська Росія цинічно бреше та замовчує «невигідні» факти подій  на Грецькій площі та Куликовому полі в Одесі. Відповідальність за загибель людей лежить на Російській Федерації, яка й зараз продовжує обстрілювати міста та вбивати українців.

Фейк: понад 100 тисяч українських військових самовільно залишили військову частину

«По меньшей мере 15 тысяч украинских военных получили дисциплинарные наказания за отказ выполнять приказы. Нардеп Юрий Камельчук заявил, что фактически эти бойцы «нигде не применяются» на поле боя. Возможно, они где-то работают «в черную», но не содержатся в тюрьме или штрафбате. По его словам, многие из этих людей не хотят снова воевать. Ранее украинский юрист рассказал, что более 100 тыс. военных ВСУ самовольно покидали воинские части» (Запорожский Вестник, 03.05.24).

Обережно, російська пропаганда!

Спростування: цю інформацію швидко підхопили російські пропагандистські ЗМІ та деякі українські медіа. Однак підтверджень заяві нардепа Юрія Камельчука під час ефіру «Новини Live» про близько 15 тисяч військовослужбовців, які отримали так звані дисциплінарні покарання, немає.

Важливо зазначити, що фахово коментувати питання, пов’язані з діяльністю Збройних Сил України, можуть тільки офіційні особи, які мають доступ до відповідної інформації.

Юрія Камельчука раніше вже неодноразово помічали на поширенні фейків, маніпуляцій та антинаукових теорій. Тоді вони стосувалися теми вакцинації та COVID-19.

Як і у багатьох інших ворожих інформаційних «вкидах», пропагандисти нашаровують брехню. У цьому випадку апелюють до фейку про нібито понад 100 тисяч випадків дезертирства в Збройних силах України. Фейкарі посилаються на слова адвоката Ростислава Кравця в прямому ефірі «Новини Live». Утім жодних підтверджень цієї інформації Кравець не надав: ця інформація насправді не відповідає дійсності і лише грає на руку ворогу.

Обережно, російська пропаганда!

У 2020 році адвоката Ростислава Кравця занесли до бази центру дослідження ознак злочинів проти національної безпеки України «Миротворець», зокрема, через маніпулювання суспільно значущою інформацією, поширення неправдивої інформації про ЗСУ, участь в інформаційних спецопераціях країни-агресора, а також допомогу Росії  в діях, спрямованих на дискредитацію державних інститутів України.

Згодом, 5 травня, у телеграм-каналі «Запорожский Вестник» поширили відео, у якому невідомий чоловік відповідає на коментар, залишений іншим анонімним користувачем під ніком «Бин». У ньому він ділиться нібито інсайдерською інформацією, що випадків СЗЧ буцімто вже не 100 тисяч, а 300 тисяч.

«Украинцы массово бегут из ВСУ и таких беглецов уже минимум 300 тысяч, признания СЗЧшника» (Запорожский Вестник, 05.05.24).

Обережно, російська пропаганда!

Жодних підтверджень, що анонімний користувач є військовослужбовцем ЗСУ немає. Наразі користувача тіктоку з ніком «@odyssey005» не знайдено. Вірогідно, його профіль видалено або заблоковано.

За статистикою офіційних джерел в Україні за понад два роки після початку повномасштабного вторгнення зафіксовано близько 35 тисяч випадків самовільного залишення частини (СЗЧ) та дезертирства.

Навіть якщо припустити, що не всіх таких порушників офіційно подають у розшук та відкривають провадження, подібних випадків все одно набагато менше, ніж заявив адвокат Ростислав Кравець і тим паче анонімні користувачі.

Поширення подібних фейків є свідомою тактикою російською пропаганди. Вони роблять це з метою створити уявлення про те, що українські війська деморалізовані й не хочуть воювати. Ворог активно працює над тим, щоб зірвати мобілізаційний процес в Україні.

Фейк: українська влада розкрадає кошти, виділені на будівництво фортифікаційних укріплень

«Миллиарды на вторую линию обороны пошли на люксовые авто и дома чиновников киевского режима Зеленского. Вчера украинские СМИ отрапортовали о завершении строительства оборонительных сооружений в Сумской, Запорожской, Донецкой, Херсонской и Харьковской областях. Однако боевики ВСУ практически сразу же опровергли это заявление. Так, украинские военнослужащие опубликовали видеозапись, на которой продемонстрированы те самые фортификации, распиаренные киевской пропагандой» (На самом деле в Запорожье, 04.05.24).

Обережно, російська пропаганда!

На початку травня російські ресурси поширили відеозапис, у якому невідома особа у військовій формі ЗСУ нібито розповідає «всю правду» про другу лінію оборони. На відео чоловік заявляє, що українська влада нібито вкрала гроші на будівництві фортифікаційних укріплень та покинула військових напризволяще.

Спростування: соціальна мережаТікТок стала одним із основних інструментів поширення антиукраїнської дезінформації з боку росіян. Росія систематично використовує з цією метою штучно створені анонімні акаунти у китайській соціальній мережі.

У цьому випадку все свідчить про чергову спробу пропагандистської машини країни-агресора маніпулювати інформацією щодо чутливих питань. Акаунт, в якому поширювали одне єдине відео, створили близько місяця тому. Ба більше, для виробництва відеофейку використали зображення людини, яка дійсно служила в ЗСУ у 2015 році, але звуки пострілів наклали окремою звуковою доріжкою.

Обережно, російська пропаганда!

У Міністерстві оборони України 3 квітня повідомили, що будівництво оборонних фортифікацій підходить до завершення у Запорізькій, Сумській, Донецькій, Херсонській та Харківській областях. У публічному просторі досі не зв’являлися журналістські матеріали щодо масштабних зловживань під час зведення фортифікаційних споруд.

Фейк: французька преса висміює Макрона, яких хоче відправити французів воювати в Україну

«Charlie Hebdo» потешаются над рвением Макрона отправить французский легион на Украину. Солдат французского легиона, изрешечённый пулями и мини-загадка» (Запорожский Вестник, 07.05.24).

Обережно, російська пропаганда!

Пропагандистські анонімні телеграм-канали поширюють нібито обкладинку нового випуску французького сатиричного тижневика Charlie Hebdo, на якій зображений солдат у формі французької армії, який тримає в руках автомат, а його тіло пронизане кулями. Ілюстрацію супроводжує «загадка»:  «Холодний, смердить, з дірками, зроблений у Франції, але не сир». У повідомлення дописують відповідь: це солдат із легіону, який президент Франції Еммануель Макрон нібито відправив воювати в Україну.

Спростування: в архіві на офіційному сайті видання обкладинки з таким зображенням знайти неможливо. Це свідчить про те, що зображення, яке пропагандисти називають «першою шпальтою» сатиричного тижневика і жваво поширюють у проросійських медіаресурсах, насправді сфальсифікували.

Російський агітпроп вже не вперше видає свої «творіння» за справжні шпальти журналу Charlie Hebdo. У березні редакція видання вже публікувала офіційну заяву, у якій спростувала подібні фейки.

«У соціальних мережах зараз циркулюють фальшиві екземпляри Charlie Hebdo. Не кажучи вже про їхній сумнівний і конспірологічний характер, вони зовсім не відображають редакційну лінію нашої газети. Нагадуємо, що наші офіційні головні сторінки щотижня закріплюються в нашому обліковому записі у Twitter або їх можна знайти на нашому вебсайті», – йдеться у повідомленні від редактора.

Варто зауважити, що сам тижневик раніше неодноразово публікував карикатури, в яких глузував над керівником РФ Путіним.

Підробляючи обкладинки відомих іноземних видань, пропагандисти прагнуть переконати людей у тому, що на Заході підтримують російські наративи, а Україна втрачає свою підтримку.

Фейк: на території Україні воюють іноземні найманці

«Иностранные наёмники всё чаще отказываются ехать воевать за Украину даже за большие деньги, сообщил РИА Новости председатель комиссии Общественной палаты по вопросам суверенитета, сопредседатель координационного совета по интеграции новых регионов Владимир Рогов.

По словам Рогова, данная тенденция заставляет киевские власти давить на западных союзников в вопросе принудительной отправки на Украину своих регулярных войск» (Владимир Рогов, 07.05.24).

Обережно, російська пропаганда!

Спростування: російська пропагандистська машина ще з початку повномасштабного вторгнення поширює дезінформацію про те, що в Україні нібито воюють найманці з різних країн Заходу. «Перший Запорізький» вже неодноразово спростовував цей фейк.

Ворожий агітпроп регулярно постійно бездоказово стверджує, що у Запоріжжі (а таких інших прифронтових містах) великі промислові підприємства та соціальні об’єкти нібито перетворили у бази ЗСУ. Подібні фейки стають підґрунтям та виправданням після ракетних ударів по цивільній інфраструктурі.

Наприклад, після ракетного удару по території готельного комплексу у центрі Запоріжжя, ворожі пропагандисти збрехали про розміщення у ньому «бази солдатів добробатів та іноземних бойовиків». А після обстрілу медичного центру Харкова заявили про нібито присутність там  французьких найманців: цю інформацію спростувало МЗС Франції.

Пропагандисти, працівники державних ЗМІ та проросійські блогери систематично вигадують і про присутність «іноземців» на лінії фронту. Наприклад, навесні у Запорізькій області проросійські ресурси з посиланням на службу зовнішньої розвідки Росії поширювали фейк, що американські приватні військові компанії нібито вербують ув’язнених членів наркокартелів, щоб відправити на війну в Україну

Систематично просуваючи наратив про участь у війні на боці Збройних сил України так званих «іноземних найманців», російська пропаганда виправдовує невдачі на полі бою, применшуючи професіоналізм українських військ. З допомогою таких повідомлень Росія  намагається переконати світ, що Росія воює не з Україною, а «проти НАТО і колективного Заходу».

Дійсно, згідно з положенням про проходження військової служби у ЗСУ іноземцями та особами без громадянства громадяни інших країн мають право вступити до ЗСУ на військову службу за контрактом у добровільному порядку.

27 лютого 2022 року Президент України підписав Закон про формування в Україні Інтернаціонального легіону територіальної оборони Збройних сил України, а 21 лютого 2023 року указом Верховного Головнокомандувача був затверджений «порядок проходження військової служби за контрактом іноземцями та особами без громадянства».

Отже, Інтернаціональний легіон ЗСУ є аж ніяк не найманцями, а військовою частиною ЗСУ, яка отримує таке ж грошове забезпечення, як і решта формувань. Рішення воювати проти російських загарбників іноземці приймають добровільно, а не примусово. Посольства України надають лише інформацію про алгоритм вступу до Легіону для всіх, хто бажає до нього приєднатися.

Водночас найманство та приватні військові компанії, які так часто згадують російські пропагандисти, заборонені українським законодавством.


Читайте також:

Зневіра Заходу, контрабанда на борту президента та заклики до капітуляції: які антизахідні фейки ворожа пропаганда навесні поширювала у Запорізькій області

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa:https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» вInstagram!

0