USD: EUR:
... в Запорожье
Як у Запоріжжі вимушені переселенки відкривають власну справу: три історії підприємниць-ВПО, які зуміли розпочати нове життя після переїзду

Як у Запоріжжі вимушені переселенки відкривають власну справу: три історії підприємниць-ВПО, які зуміли розпочати нове життя після переїзду

У Запоріжжі ініціативні внутрішньо переміщені особи після вимушеного переїзду з окупованої території з допомогою різноманітних державних та грантових програм розпочинають нове життя. Тренінги із самозайнятості, курси професійної майстерності та школи підприємництва допомагають новим жителям віднайти себе і стати економічно самостійними.

Економічна ситуація у прифронтовому Запоріжжі з початку повномасштабного вторгнення значно погіршилася. За даними обласного центру зайнятості, лише за 2023-й рік кількість підприємств-роботодавців зменшилася на 45%. Дедалі важче знайти роботу з гідною зарплатнею, особливо – внутрішньо переміщеним особам, котрі після переїзду залишились без фундаменту під ногами і як ніхто інші потребують допомоги.

За офіційними даними у Запоріжжі та Запорізькому районі зареєстровано майже 230 тисяч вимушених переселенців. Поки держава не може повністю вирішити найголовніші проблеми ВПО – втрату власного житла та складнощі з пошуком роботи – з цим працює чимало ініціатив, які допомагають переселенцям зробити поступові кроки до психологічної рівноваги після радикальних змін у житті, адаптації до нових умов та фінансової стійкості.

У цій статті розповідаємо про один з таких проєктів та знайомимо з історіями успіху жінок-ВПО, які після вимушеного переїзду знайшли сили та можливості розпочати у Запоріжжі власний бізнес.

«Планую розвивати та розширювати власну справу»: Інна Новікова з Мелітополя відкрила студію друку сувенірної продукції

Жінка виїхала з родиною з окупованого Мелітополя 18 березня 2022 року. Спочатку поїхала до Тернополя, через чотири місяці, у липні, повернулася до Запоріжжя. Каже, що складнощі переслідували на кожному кроці. Але не дивлячись на це, після вимушеного переїзду змогла відновити свій бізнес і відкрити студію друку «Птах Мрії».

«Труднощі життя переселенця були в пошуку і житла, і роботи – в усьому. У нас у Мелітополі було власне житло. А тут доводиться орендувати: вартість чимала, часто ніхто не розуміє твоєї ситуації. Вже змінили дві квартири», – розповідає Інна Новікова.

Задовго до повномасштабного вторгнення, ще з 2007 року, жителька Мелітополя займалась різноманітними напрямками підприємництва. З 2016 року у родинному бізнесі відкрили напрямок сувенірної продукції. Після вимушеного переїзду до Запоріжжя Інна на початках спробувала шукати роботу, а згодом вирішила якнайшвидше відновити власну справу.

«Спочатку ходила на співбесіди. Але то зарплатня, яку пропонували, не влаштовувала, то працедавці не бажали брати на роботу переселенців. Так і надумала знову відкрити власну справу, – розповідає Інна. – Звичайно, якщо ми довгий період часу були підприємцями, то, авжеж, хотілося б це продовжувати».

Невдовзі жінка побачила оголошення щодо гранту від проєкту «Центри розвитку та підтримки жінок Запорізької області». Знайомі надіслали посилання, бо всі знали, що Інна шукає подібні можливості. Про цей проєкт «Перший Запорізький» вже згадував у матеріалі за посиланням.

«У мене вже був великий досвід. Крім того, маю фінансову освіту і розумію, що таке бізнес-плани. Тому побачила у цьому перспективу і зареєструвалася зі сподіванням, що звернуть увагу і профінансують», – розповідає Інна Новікова. У жовтні минулого року за підсумками проєкту вона виграла грант на придбання п’яти видів необхідного для відновлення власної справи обладнання: принтер формату А4, два преси для термодруку та два різаки.

«На принтері я друкую зображення на спеціальному папері. Потім це зображення переношу, наприклад, на чашки. Якщо треба на текстиль, то переношу картинку на плівки, потім ці плівки вирізаю з допомогою спеціального апарату, а вже потім переношу на тканину. Тобто це важкий технологічний процес, – розповідає підприємниця про тонкощі роботи. – Також закупила два види різаків. Один ріже прямі лінії, інший може вирізати різні форми, наприклад, метелика тощо. Окрім цього, отримала два види термопресів: один вакуумний 3D – для чашок, другий планшетний – для нанесення на пласкі поверхні: м’які сумки – шопери, футболки, метал та інші поверхні».

У студії друку «Птах Мрії», яку Інна Новікова відкрила у Запоріжжі, наносять зображення на різноманітну сувенірну та корпоративну продукцію: чашки, шопери, футболки, брелки, постільну білизну, дзеркальця, подарункові камені тощо. Крім того, створюють картини з фотографій і виготовляють дипломи.

За словами Інни, участь у проєкті дуже допомогла у бізнесі на першому етапі. Згодом власну справу планує розвивати та розширювати, тому після успішного досвіду хоче і надалі брати участь у подібних грантових програмах. Адже діяльність друкарні сувенірної продукції цікава та різноманітна, а тому потребує специфічного обладнання та сучасної комп’ютерної техніки.

«Мабуть, лише один відсоток клієнтів приходить зі своїм макетом. Більшість має лише ідею, які потрібно втілити у програмі. Поки в мене є техніка, яку я змогла вивезти з Мелітополя, коли виїжджала. Але є куди розвиватися у майбутньому. Згодом буду оновлюватися й докуплятися», – зазначає Інна  Новікова.

«Робота допомагає відволіктися від думок про дім»: Ірина Разваріна з Оріхівської громади започаткувала в’язальну майстерню 

Жителька захопленого нині військами РФ села Копані Оріхівської громади переїхала до Запоріжжя 6 квітня 2022 року. В обласному центрі вона перетворила своє багаторічне хобі на роботу – виготовляє на замовлення в’язані вироби.

«3 березня у наше село зайшли російські танки. Трохи більше місяця ми прожили в окупації, а потім, незважаючи на відсутність «зеленого» коридору для евакуації, виїхали на свій страх і ризик. Залишатися не було сенсу. Окупанти почали ходити по дворах, їздили на шкільному автобусі. І коли ми вже побачили в центрі села машину для мінування, остаточно вирішили виїжджати. Бо зрозуміли: нічим хорошим це не закінчиться, – згадує Ірина Разваріна. – Дорогою було важко і дуже страшно. Вісім блокпостів, обшуки…».

У Запоріжжі Ірина разом з чоловіком і 12-річним сином проживає у родичів, які допомогли з підтримкою в усьому. Вже на другий день після приїзду дитину записали до місцевої школи. У травні її чоловік знайшов постійну роботу, де і працює досі. Попри це, за словами Ірини, вона не одразу звикла до того, що у Запоріжжі, буває, ніщо не нагадує про війну.

У рідному селі родина Разваріних займалася власним бізнесом – продовольчою крамницею. Після початку окупації Копанів майже весь товар довелося роздати людям, а те, що не встигли, забрали російські загарбники.

У березні минулого року Ірина подала заявку на участь у проєкті «Центри підтримки та розвитку жінок Запорізької області», який передбачає психологічну підтримку, навчання та невеликий грант на розвиток власної справи. Якраз в цей час жінка дізналася, що у рідному селі, що знаходиться майже на лінії фронту, був зруйнований родинний будинок.

«Була у тяжкому психологічному стані. Я досить закрита людина. Спочатку не могла незнайомим людям розповідати про свої думки. Раніше я ніколи не зверталася до психологів, мені це було ніяково. Здавалося, що ніхто не допоможе, що це тільки мій біль і переживання. Але психологиня проєкту Олена мені дуже допомогла, – згадує Ірина. –  Спочатку я навіть не спілкувалася з моїми односельцями, бо це було боляче і повертало у минуле».

Наступним кроком став розвиток власної справи. Ірина каже, що спочатку не наважувалася, довго вагалася, але врешті жодного разу не пожалкувала. Вигравши грант, вирішила перетворити своє хобі – в’язання – на бізнес. Для цього придбала необхідну для роботи в’язальну машину.

«Я займаюсь цим давно, скільки себе пам’ятаю. Мій син завжди ходив вдома у всьому в’язаному, робила йому новорічні костюми, яких більше ніде не можна було знайти. В’язання для мене – це спокій та рівновага, але в тому стані, в якому я була тут, на новому місці, довго не могла до цього повернутися, – ділиться Ірина. – У Запоріжжі почала в’язати потрошку, бо не було виходу – треба було одягнути родину. Перший светр зв’язала чоловікові, потім кофту дитині, потрохи в’язала і собі. Спочатку клієнтами були родичі, знайомі родичів. Так процес і пішов», – згадує майстриня.

З в’язальним обладнанням Ірина справи ще не мала, тож зараз опановує техніку і створює на продаж теплі та приємні на дотик шапки, шарфи, светри, жилети.

«Зараз навчаюся, в мене є мета. Думки зайняті машинкою і в’язанням, а не домом. Намагаюся зануритися у роботу. Це допомагає не думати про те, що лишилося у Копанях… Вже зробила на продаж шапки, наразі завершую светр, роблю дитячу шапку. Отже, в’яжу і дуже задоволена!», – підсумовує Ірина Разваріна.

«Улюблена справа допомагає заробляти та підтримувати моральний дух»: Світлана Міхно з Бердянська створила домашню кондитерську

Родина Світлани Міхно евакуювалася з окупованого Бердянська у квітні 2022 року. У Запоріжжі жінка відкрила власну домашню кондитерську, де виготовляє різноманітні смаколики.

«У Бердянську чоловік займався власним бізнесом, а у мене була домашня кондитерська. Крім того, здавала в оренду нерухомість та надавала консалтингові послуги в деяких видах діяльності, – розповідає Світлана. – Після вимушеного переїзду до Запоріжжя вирішила знову зайнятися цим. Моя улюблена справа допомагає заробляти та підтримувати моральний дух у цій важкій ситуації».

Участь у проєкті «Центри підтримки та розвитку жінок Запорізької області» допоміг отримати фінансовий грант та відновлення кондитерської вже у Запоріжжі. Такі успіхи дійсно мотивують. Але Світлана не приховує, що після вимушеного переїзду розпочинати життя з нуля було непросто.

«Коли в тебе раніше було все, а тепер – ані житла, ані бізнесу, ані доходів… Коли твій світ зруйнований – це дуже складно. Держава допомагає виплатами для внутрішньо переміщених осіб. Більше – нічого. А в тебе ще є оренда житла, робота, навчання дітей…, – ділиться Світлана. – Нам допомогли друзі, ми спочатку жили у них. Зараз винаймаємо квартиру».

Про грант на відкриття власної справи від «Центрів розвитку та підтримки жінок Запорізької області» жінка дізналась у маркетплейсі фінансових можливостей для бізнесу на порталі «Дія».

За підсумками першої хвилі проєкту наприкінці жовтня 2023 року кондитерка отримала грант і придбала кухонну машину та холодильну вітрину.

«Все моє колишнє обладнання залишилося вдома у Бердянську, нічого вивезти не вдалося. Тому це гарна підтримка, яка мені дуже допомогла на старті, для того, щоб почати щось робити, – каже Світлана Міхно. – Сподіваємось, що ми ще будемо й надалі працювати з грантами – з цією ж або іншими організаціями».

У кондитерки з Бердянська можна замовити різноманітні смаколики – пряники, горішки, торти, капкейки та багато іншого.

«На свята популярним замовленням були імбирні пряники, ну а далі – все за бажанням клієнта. Робимо на замовлення будь-які солодощі на свята, або просто так – побалувати себе та свою родину», – каже Світлана Міхно.

Де знайти допомогу у навчанні, працевлаштуванні або відкритті власної справи

На сьогодні існує чимало можливостей, які можуть допомогти з перекваліфікацією, пошуком роботи та підтримкою бізнес-ініціатив. Розкажемо про деякі з них:

 • Державні гранти єРобота: гранти на власну справу (від 50 до 250 тисяч гривень), на сад, на теплицю, на переробне підприємство тощо.
 • Ваучери на навчання від Державної служби зайнятості. Внутрішньо переміщені особи – та категорія людей, які можуть безперешкодно отримати таку допомогу.
 • Маркетплейс фінансових можливостей для бізнесу на порталі «Дія» – інформаційний ресурс, де підприємці (початківці або досвідчені) можуть обрати для себе необхідну фінансову програму, дізнатися детальні умови отримання фінансування та звернутися до банківських та інших установ.
 • Запорізький центр «ВОНА хаб»: кар’єрний центр, тренінги професійного розвитку, курси навчання для жінок за затребуваними професіями, гранти на розвиток власної справи.
 • Проєкт «Центри підтримки та розвитку жінок Запорізької області» ГО «УкрПростір»: навчальні тренінги, психологічна підтримка, грантова допомога з відкриттям бізнесу.
 • Проєкт «U&We Hub»: безкоштовна навчальна онлайн-програма з підприємництва, можливість отримати грант на суму до 2 тисяч доларів  на консультаційні та експертні послуги для посилення свого бізнесу.
 • EU4Business: гранти до 10 тисяч євро для відновлення та розвитку бізнесу для підприємств з експортною спроможністю та інноваційним потенціалом.

Крім того, інформацію для залучення грантових коштів для розвитку бізнесу можна отримати на сайтах українських та міжнародних фондів і організацій:

 • Портали «Гурт» та «Громадський простір»: ресурсні платформи для залучення громадян до активної участі у житті суспільства та впровадження суспільних змін. Містять інформацію про грантові конкурси від міжнародних та національних донорських організацій для тих, хто займається громадською діяльністю, для стартапів, бізнесу.
 • Український соціальний венчурний фонд: ресурс державного фонду, на якому можна побачити актуальні конкурси на отримання грантової підтримки для соціальних підприємств.
 • Український фонд стартапів: державна інституція, що допомагає інноваційним проєктам та технологічним стартапам залучити кошти на ранніх етапах та запустити власні проєкти.
 • Український культурний фонд: державна установа підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Приймає заявки як від  фізичних, так і від юридичних осіб підприємців на певні блоки, програми.
 •  House of Europe: програма, що фінансується Європейським Союзом, створена для підтримки професійного та творчого обміну між українцями та їхніми колегами в країнах ЄС і Великій Британії. Пропонує більш як 20 програм: стипендії, покликані допомогти українським спеціалістам і далі працювати всупереч війні, гранти на персональні проєкти, поїздки на конференції, курси й стажування в ЄС і Великій Британії тощо.
 • Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України»: ресурс, на якому можна побачити усі відкриті гранти.
 • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку АГРО: усі можливості, які сьогодні існують для підтримки та розвитку сільського господарства України.

Текст – Юлія Глушко, фото надані героїнями матеріалу або взяті з їхніх соцмереж

Житло, навчання, гранти на бізнес: як у Запоріжжі інтегрують вимушених переселенців


Читайте також:

Можливості для бізнесу: як у прифронтовому Запоріжжі підприємці отримують грантове фінансування на відкриття або розвиток власної справи

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0