USD: EUR:
... в Запорожье
Відновлення Запоріжжя очима бізнесу: запорізькі підприємці відверто розповіли про виклики і можливості для розвитку

Відновлення Запоріжжя очима бізнесу: запорізькі підприємці відверто розповіли про виклики і можливості для розвитку

Рада відновлення Запоріжжя – незалежне об’єднання представників громадських організацій, науковців, підприємців, голів ОСББ та активних громадян, споріднене спільною метою післявоєнного відродження нашого краю – разом з бізнес-громадськістю та місцевою владою під час дискусії визначила виклики і потреби, які стоять перед підприємцями під час повномасштабної війни, а також шляхи вирішення проблем, які допоможуть відновити економічну потужність регіону.

До участі в круглому столі долучилися представники Запорізької міської ради та Запорізької обласної військової адміністрації, Запорізької обласної федерації роботодавців, ЗОСППР «Потенціал», Запорізького кластеру «Інжиніринг-Автоматизація-Машинобудування», бізнес-союзу «Порада», Запорізької торгово-промислової палати, бізнес-спільноти Board, а також громадських організацій, які входять до Ради відновлення.

«Наш захід «Відновлення Запоріжжя очима запорізького бізнесу: виклики, можливості та першочергові заходи» має на меті стати початком обговорення серед представників різних напрямів підприємництва плану відродження нашого регіону. Щоб спільно з владою узгодити саме ті напрямки розвитку, які б стали найбільш результативними для нашої спільноти», – розпочав модератор дискусії, директор Запорізького кластеру «Інжинірінг-Автоматизація-Машинобудування», член Ради відновлення Запоріжжя Андрій Карпенко.

«Для мене честь, що така велика кількість представників бізнесу прийшли сьогодні. Оскільки зараз дуже важливо, щоб суспільство було згуртованим у питаннях повоєнного відновлення, – зазначила координаторка Ради відновлення, голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова. – У минулому році український уряд постановив створити план відновлення і вже почав залучати міжнародних донорів для фінансування, в першу чергу, інфраструктурних та інших проєктів відповідно до європейських норм прозорості та публічності. Ми бачимо, що, приміром, Дніпропетровська область вже почала працювати у напрямку відновлення. Їх підтримує і виділяє кошти Чехія. Миколаївська область також вже активно будує плани відбудови. Навіть Маріуполь, поки місто продовжує перебувати в окупації, вже роздумує над тим, як розвиватися місту після деокупації, як зробити його більш комфортним та стійким. Тому і для Запоріжжя дуже важливо розпочати роботу у цьому напрямку. Як представниця ініціативної групи і голова громадської організації, я вважаю, що економіка Запоріжжя після війни має бути зеленою із урахуванням всіх вимог європейського зеленого курсу. Сьогодні я закликаю поговорити про економічне відновлення Запоріжжя очима бізнесу».

Заступник Запорізького міського голови Андрій П’ятницький подякував представникам бізнесу, які попри загрози ракетних обстрілів та спад обсягів продажів та виробництва продовжують працювати у рідному місті за 50 кілометрів від лінії фронту.

«Запоріжжя тримається і живе завдяки вашим податкам. Бюджет формування міста Запоріжжя – це на 70% податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), єдиний податок (головний підприємницький податок за ставкою 18%, – прим.), 24 місцевих податки та збори. Зараз місто існує та має тенденції до розвитку завдяки вам. Якщо раніше ми говорили, що Запоріжжя це в основному промисловість. То сьогодні через дії російського агресора, руйнування та скорочення, малий та середній бізнес, який працює у місті, виходить на перший план. Питома вага ваших внесків до запорізького бюджету дедалі зростає, підкреслив заступник Запорізького міського голови Андрій П’ятницький. – Незважаючи на те, що Запоріжжя знаходиться поряд з лінією фронту, а майбутнє неможливо передбачити, дискусія про розвиток міста повинна бути. Цим зараз займаються наші колеги в інших містах, які потерпають від ворога. Усвідомлюючи, що ми станемо частиною європейського товариства, всі процеси відбудови потрібно узгоджувати в рамках європейського бачення. Тільки в такому випадку інвестиції будуть приходити до нашого міста. Давайте разом подискутуємо, якою ви бачите відбудову Запоріжжя. А ми, як міська влада, будемо намагатися це втілити у нашій роботі».

Під час круглого столу член Ради відновлення Запоріжжя, голова Запорізького відділення Національної платформи стійкості та згуртованості, завідувач кафедри загальноправових та політичних наук університету «Запорізька політехніка», доктор політичних наук, професор Дмитро Арабаджиєв презентував результати соціологічного дослідження «Післявоєнне відновлення Запорізького регіону: проблеми, виклики, ризики та можливості з точки зору населення». Опитування та фокус-групові дослідження були проведені у Запоріжжі протягом липня-серпня 2023 року. Зокрема, одну з фокус-груп (цей метод дослідження передбачає отримання зворотного зв’язку від респондентів у ході спільної дискусії на задану тему, – прим.) провели за участі підприємців Запоріжжя.

«Мета дослідження полягала у тому, щоб виявити потреби і бачення післявоєнного відновлення широких верств населення Запоріжжя і області, а також готовності людей особисто долучатися до процесу відновлення. Крім того, завданням дослідження було з’ясувати оцінку поточної ситуації у регіоні та актуальну проблематику – те, що зараз бентежить жителів Запоріжжя і громад біля нього, – зазначив Дмитро Арабаджиєв.

Детально про те, якою жителі нашого регіону бачать відбудову, за якими принципами її мають реалізувати і хто має бути долучений до цього процесу, можна прочитати у статті «Першого Запорізького».

Щоб допомогти локальному бізнесу підвищити свою потужність та замістити втрачені можливості для збуту, Запорізька торгово-промислова палата допомагає підприємцям розвивати експортну діяльність. Членська база Запорізької торгово-промислової палати до війни нараховувала понад 500 людей, але сервіси та інформаційні матеріали отримують більше 1000 підприємств.

«У цьому році Запорізька торгово-промислова палата в межах Програми з відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу провела дві серії освітніх вебінарів від досвідчених бізнес-консультантів. Підсумкова в цьому році серія вебінарів стартує 1 листопада і триватиме майже два місяці – до 22 грудня 2023 року. Цього року нашим партнером стала ще й Волинська торгово-промислова палата, зазначив віцепрезидент Запорізької торгово-промислової палати (ЗТПП) Андрій Куц. Ще один проєкт, який започаткувала ЗТПП, це спеціалізований онлайн-сервіс для запорізьких компаній PRO_Business. Цифрова платформа з одного боку допомагає заявити про можливості запорізьких виробників, з іншого – надати підприємцям майданчик для міжнародної презентації».

Наразі на онлайн-платформі представлені понад 600 підприємств області з різних галузей промисловості: машинобудівної, металургійної, легкої, харчової, агропромислової, поліграфічної, хімічної, сфери послуг, консалтингу.

«Ще один проєкт «Відновлюся та експортуй» в рамках співпраці Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні за фінансування уряду Німеччини через Німецький банк розвитку (KfW) допомагає українським компаніям для початку експортної діяльності, у просуванні української продукції та послуг за кордоном під час війни. Ця послуга складається з аналітики ринку, сертифікації, пропозиції щодо найбільш оптимального шляху виходу на ринки. Завдяки фінансуванню донора, всі консультації безкоштовні, – розповів Андрій Куц. – Також Запорізька торгово-промислова палата надає експертні послуги з оцінки збитків малому та середньому бізнесу внаслідок агресії РФ. Понад 40 підприємств отримають такі звіти, також надано більше 100 консультацій».

За словами президента Запорізької обласної федерації роботодавців Олександра Головка, місцевому бізнесу заважають розвиватися об’єктивні загрози воєнного часу та інші проблеми, частину з яких цілком можливо подолати за наявності такого прагнення у державної влади.

«Що зараз заважає працювати бізнесу? По-перше, це питання енергетики, яким влада заганяє підприємців у глухий кут. Як приклад, Запорізький завод феросплавів, для якого електроенергія – основна складова собівартості продукції. Зараз з 32 печей працює три. Після зростання вартості енергоресурсів підприємство зменшило зарплатню колективу, щоб тримати на рівні собівартість. Через падіння вартості на міжнародних ринках, є ризик того, що 2,5 тисяч робітників підуть у «простій». Запоріжжя втратить ПДФО, а місцевий бізнес – гроші, які міг би заробити від продажу товарів та послуг працівникам заводу. Наступне питання – кадри. 30% людей виїхали за межі області, багато людей на фронті. Звідси – кадровий голод. Ми робимо все, що спростувати думку про те, що Запоріжжя – це депресивна територія. «Потенціал» співпрацює з німецькими партнерами, з організацією SEQUA щодо перепідготовки кадрів робітничих спеціальностей. Реалізуємо проєкт бізнес-хабу, який допоможе людей створити свій перший бізнес, розповів президент Запорізької обласної федерації роботодавців, Запорізького обласного союзу промисловців і підприємців (роботодавців) «Потенціал» Олександр Головко. Ці проблеми призводять до того, що бізнес просто не в змозі працювати. Щоб вирішити ці питання, ми співпрацюємо з Верховною Радою, Кабінетом міністрів, місцевою владою. Але у нормальних довоєнних умовах це були б точкові удари. А сьогодні проблему потрібно оперативно вирішувати в комплексі».

Ще одна проблема, за словами президента «Потенціалу» – це релокація бізнесу з території Запорізької області. На його думку, потрібно створити пільгові умови, щоб людина була зацікавлена залишатися працювати тут або повернутися додому, якщо виїзд вже відбувся.

«Сьогодні одне з головних питань – як утримати тих, хто залишився, і як повернути назад тих, хто виїхав, або залучити інших. Я багато їжджу країною і дуже сумно за Запоріжжя, поки Дніпро, Київ та Львів  активно забудовуються житловими кварталами. На Львівщині буквально за рік-півтора побудували нові виробничі потужності, індустріальні парки. Мені телефонує влада Житомирщини, Рівненщини і  Хмельниччини і вмовляє: приїжджайте, створимо всі умови, щоб ви працювали на нашій території і платили податки, – поділився директор підприємства «Тріада-зварка», учасник Запорізького кластеру «Інжиніринг-Автоматизація-Машинобудування» Кирило Красносельський. – Мені важливо, щоб моє підприємство розвивалося. У сучасних компаніях працює молодь. Але у нас в Запоріжжі немає жодного парку, жодного місця, де молодь могла б затриматися. Користуючись цим, інші міста всіх «забирають» до себе».

«Ми, як патріоти, розуміємо, що нам потрібно залишатися, підтримувати і підіймати наше місто, – додав директор хлібопекарного виробництва «Урожай» Олексій Пучков. – Але підприємці – це люди молодого, середнього віку, які живуть не лише роботою. Саме ця складова стає причиною того, що люди обирають для життя більш розвинені, комфортні, безпечні міста. Те, що запоріжці їздять відпочивати до Дніпра – це погано. Звісно, ми б хотіли це робити у рідному місті. Але сумно, що у Запоріжжі складно знайти, куди б піти з дітьми на вихідних».

На думку голови бізнес-союзу «Порада» Олени Єрьоменко, цей складний час є дуже актуальний для того, щоб формувати у жителів Запоріжжя звичку підтримувати продукт та послуги місцевого бізнесу. Саме тоді «Порада» пропонує запустити суспільну кампанію «Купуй запорізьке», а міській владі знайти можливості для підтримки потенційних інвесторів.

«Міська влада разом з депутатами має зробити все, щоб залучити інвесторів. Наприклад, підготувати земельні майданчики з підведеними комунікаціями. Наш місцевий бізнес проходить кола пекла, щоб підключитися, приміром, до обленерго або водоканалу. Якщо ми спільно з депутатами створимо дорожню карту землі з комунікаціями для інвестицій, це можемо бути одним з напрямків плану відновлення Запоріжжя. Відбудова неможлива, якщо бізнес не буде заробляти гроші», – підкреслила Олена Єрьоменко. – Я хочу нагадати усім присутнім, це ще статистикою 2015-2016 років більше 50% надходжень у бюджеті були саме від малого та середнього бізнесу. Понад 70% працівників Запоріжжя працювали саме у малому та середньому бізнесі».

Під час відвертої дискусії представники бізнесу прямо говорили про ті проблеми, які заважають розвивати їхній справі, і вказували на те, що має змінитися, щоб підприємницька спільнота продовжувала залишатися у місті.

«Мені дуже подобається ініціативи Ради відновлення Запоріжжя. Тому що це про суспільний діалог, зокрема, між бізнесом і владою. Для нашої країни соціальний капітал – це дуже важливий елемент. Влада має думати про людину, – поділився заступник голови Запорізької ОВА Євген Мироненко. – Я бачу різні підприємства, які зайшли у глухий кут. Які мають виробничу базу, працівників, але не можуть вирішити питання своїх кредитних зобов’язань, управлінських прорахунків. Тому важливо виходити і ділитися. На щастя, у нас в країні є люди, які готові інвестувати, але треба бути відкритими. Якщо ми знайдемо спільні точки дотику, вийдуть правильні речі. Цей круглий стіл і сама ініціатива Ради відновлення Запоріжжя – це якраз про комунікацію. Якщо буде діалог, у нас все вийде».

Організатори заходу сподіваюся, що обговорення серед представників різних напрямків бізнесу стане першою ланкою у відвертому і ефективному суспільному діалозі щодо відновлення Запоріжжя та загалом майбутнього розвитку нашого рідного міста.

«Всі пропозиції, озвучені під час цієї дискусії, будуть занотовані і використані для більш якісного планування відновлення Запоріжжя з точки зору бізнесу, – підсумувала голова Ради відновлення, голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова. – Рада відновлення Запоріжжя – це відкрита структура, яка нещодавно почала працювати у Запоріжжі. Ми налагоджуємо контакти з владою і запрошуємо людей, які готові формулювати конструктивні пропозиції, брати участь у робочих групах. Давайте продовжувати цю дискусію. Кожен з нас може подавати свої пропозиції та проєкти».

 Текст – Андрій Вавілов

Стаття підготовлена завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії в рамках проєкту «Рада відновлення як інструмент залучення громадськості до формування екосистеми сталості, стійкості та демократії в Запорізькій області», який виконує ГО «Екосенс», у партнерстві з ГО «Дивосвіт» та Національною платформою стійкості та згуртованості.


Читайте також:

Прозорість, залучення громадськості та «зелені принципи»: Рада відновлення презентувала результати соціологічного дослідження щодо післявоєнної відбудови Запорізької області

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0