USD: EUR:
... в Запорожье
Відбудова Запоріжжя: як просуваються роботи з відновлення зруйнованих ракетними ударами РФ багатоповерхівок

Відбудова Запоріжжя: як просуваються роботи з відновлення зруйнованих ракетними ударами РФ багатоповерхівок

У Запоріжжі активно продовжують відбудову частково зруйнованих російськими ракетами багатоповерхових житлових будинків. Нагадаємо, ворожі ракетні удари знищили 446 квартир у 11 багатоповерхівках.

Натепер у нашому місті вже активно ведуться відновлювальні роботи у чотирьох частково зруйнованих житлових будинках, підготовку проєктно-кошторисної документації та перший етап робіт яких профінансували за кошти міського бюджету: вул. Кияшко, 22, вул. Сталеварів, 16, вул. Зестафонська, 10, пр. Соборний, 151. Ще сім багатоповерхівок (Зестафонська, 8, Незалежної України, 67, Незалежної України, 80, Кам’яногірська, 6, Миру, 14, Запорізька, 2-А та 2-Б) будуть відновлені Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури. Приміром, на відбудову багатоповерхівки по вулиці Зестафонській, 8 виділять близько 249 млн грн, будинку на Запорізькій, 2-Б – 45 млн грн.

Сталеварів, 16: зруйнований під’їзд у центрі міста

6 жовтня ракета ворожого зенітно-ракетного комплексу С-300 знищила кутовий під’їзд чотирьохповерхового будинку всередині житлового кварталу на вулиці Сталеварів.

Будівельні роботи на цьому об’єкті розпочалися наприкінці червня. Першочергово підрядники демонтували залишки напівзруйнованого третього під’їзду і почали на його місця зводити новий.

«На нинішньому етапі ми виконуємо облаштування перекриття по відмітці нуль, готуємося до бетонування плити між підвалом і першим поверхом», – розповів під час виїзної наради за участі представників влади та підрядників Анатолій Твердохліб, головний інженер будівельної компанії «Стройінвест», що за результатами конкурсу займається відновленням двох постраждалих будинків – на Сталеварів, 16 та Зестафонській, 10. Після завершення складних робіт з бетонування будівництво поверхів (з монолітного бетону, заповнення з газобетону) відбуватиметься помітно швидше.

«Зараз демонтуємо стару покрівлю, оброблюємо дерев’яні конструкції задля пожежної безпеки і від грибку, замінюємо стропильну частину, щоб розпочати заміну даху. Плануємо укладання листів металочерепиці та утеплення, – розповів будівельник. – Також наступного тижня збираємося приступити до наступної частини робіт – повний ремонт дев’яти квартир вцілілих під’їздів, включно з заміною вікон та оновленням балконів. Також розпочинається термомодернізація будинку».

Наразі на будівельному майданчику чекають фахівців «Запоріжгазу», щоб забезпечити нормативну відстань між стіною та газовою трубою для утеплення фасаду (аналогічно цей процес відбувається і на Кияшка, 22).

Завдання підрядника на цей рік – відбудувати конструкції третього під’їзду на початок зими, замінити покрівлю та підключити комунікації – забезпечити роботу систем опалення та інженерних мереж. Це дозволить у новому році перейти до внутрішніх робіт у новозбудованій частині будинку. Відновлення чотириповерхового будинку планується повністю завершити до кінця 2024-го.

Соборний, 151: відновлення пам’ятки архітектури зі збереженням автентичності

У пам’ятці архітектури та містобудування місцевого значення – історичному будинку на проспекті Соборному, 151, в якому внаслідок ракетного удару 6 жовтня було зруйновано два під’їзди, вже почали будувати другий поверх.

Нагадаємо, ворожа атака знищила 24 квартири. Внаслідок терористичного акту загинули 15 людей.

«За минулий тиждень на зруйнованій частині будинку вже завершили бетонування плити перекриття першого поверху (він найвищий з усіх через комерційні приміщення всередині, – прим.) і розпочали зведення другого поверху. До кінця наступного тижня після завершення цих робіт розпочнемо перекриття другого поверху, – зазначив директор комунального підприємства «Управління капітального будівництва» Олександр Андреєв. – Продовжуємо роботи по капітальному ремонту покрівлі. Зняли старий шифер, замінюємо дерев’яне риштування. Встановлений гідробар’єр. Там, де ще такі роботи не проведені, на випадок дощу закриваємо дах плівкою. Наступного тижня плануємо проводити чистову роботу, розпочинаємо з 15-го під’їзду».

Термомодернізація буде проводитися з 1-го та 15-го під’їздів будинку одночасно. Але тільки з внутрішньої частини, яка на відміну від зовнішньої, що виходить на проспект Соборний, не має охоронного статусу Міністерства культури та інформаційної політики. Стіни будуть утеплювати мінеральною ватою. Крім того, вже розпочали ремонти у першому та другому під’їздах будинку.

До вівторка буде по-новому організовано дорожній рух, пішоходи по проспекту Соборному зможуть більш зручно проходити повз будинок (зараз їм доводиться виходити на проїжджу частину, де до того паркувалися автомобілі, – прим.).

Як пояснив в.о. мера Анатолій Куртєв, зараз роботи відбуваються за кошти бізнесу – комбінату «Запоріжсталь», який виділив на перший етап робіт 50 млн грн. У минулому цей будинок був побудований саме за замовленням заводу та введений в експлуатацію в 1955 році. Після проведення тендеру містом підрядник, визначений приватний інвестором, передасть роботу переможцю конкурсу.

Вартість відновлення будинку на проспекті Соборному є вищою, ніж у інших трьох будинках, які почали відновлювати за кошти з міського бюджету. Справа в тому, що проєкт відбудови передбачає не лише зведення зруйнованого частини, а й повне оновлення всього будинку. А ця історична багатоповерхівка має 15 під’їздів. У міській раді обіцяють, що під час третьої черги робіт, не дивлячись на те, що керамічна плитка Мелія, якою оздоблена пам’ятка архітектури, більше не виробляється, будинок будуть робити максимально автентичним.

Зестафонська, 10 та Кияшка, 22: будівельні роботи йдуть за графіком

Під час ракетного удару по Запоріжжю 8 жовтня 2022 року епіцентром удару став дев’ятиповерховий будинок по вулиці Зестафонській, 8. Жителі міста досі пам’ятають шокуючі кадри руйнувань. Відновлення цього будинку, зважаючи на масштаб руйнувань, буде дороговартісним (запланована вартість відбудови – 249 млн грн) і тривалим.

Наразі роботи з відновлення відбуваються у будинку поряд – під номером 10, який менше, але також постраждав внаслідок ворожої атаки. В цьому випадку аналогічно з іншими кейсами відбудови не лише ремонтують найбільш постраждалу частину будівлі, а повністю оновляють будинок – з ремонтом покрівлі, балконів та під’їздів.

«Наразі завершуємо штукатурні роботи, лишилося 200 квадратних метрів. Електромережі в квартирах ми вже змонтували, зараз вкладаємо у під’їздах. Завершуємо монтаж нових енергоефективних вікон, – розповів головний інженер будівельної компанії-підрядника «Стройінвест» Анатолій Твердохліб. – Завершуємо роботи з оновлення даху. Виконаний покрівельний «пиріг». Залишилося 320 квадратних метрів покрівлі над поки що нежитловою частиною вкрити мембраною (тип безшовного покриття для пласких покрівель, – прим.). Цього тижня вже завершимо. Третій день поспіль займаємося утепленням фасаду».

Інженерні мережі (водопровід, каналізація) вже розведені по квартирах. Цього тижня у пошкодженій частині будівлі розпочинають прокладання системи опалення в квартирах.

У будинок по вулиці Кияшка, 22 ворожа ракета влучила у ніч на 24 вересня. Це було перше влучання по житловому багатоквартирному будинку у Запоріжжі. Внаслідок влучання одна людина загинула, ще дев’ятеро постраждали.

Відновлювальні роботи активно продовжуються з початку черпня.

«На даху вже повністю встановлено крокви (елементи тримальної системи схилового даху, – прим.) та огорожу, укладається гідроізоляційне мембранне покриття з обрешіткою. Наступного тижня будемо все накривати дах металочерепицею. На даний момент закінчуються оздоблювальні штукатурні роботи у сховищі, – розповів Сергій Дідух, керівник підрядної організації «Статусбудінжиніринг», що яка виконує роботи на об’єкті. – Виконуємо демонтажні роботи з центрального фасаду для заміни вікон. Будемо монтувати стояки системи опалення. Розпочати заплановану термомодернізацію будинку зможемо після проведення необхідних робіт газовою службою, щоб забезпечити нормативну відстань між стіною та газовою трубою».

Як розповів на будівельному майданчику в.о. мера Анатолій Куртєв, роботи з відновлення перших чотирьох запорізьких багатоповерхівок відбуваються поетапно і за графіком.

«Завданням Запорізької міської ради було знайти джерела фінансування на відбудову зруйнованого житла. Наразі ми вже отримали кошти на всі 11 будинків за рахунок державного бюджету, – зазначив Анатолій Куртєв. – Для відновлення пошкоджених приватних будинків у Запоріжжі, зокрема, вже працює державна програма «єВідновлення».

Відновлення усіх частково зруйнованих багатоповерхових будинків у Запоріжжі (з ремонтом покрівлі, під’їздів  та повною термомодернізацією) заплановано завершити до кінця 2024 року. Згідно міської програми відбудови зруйнованого житлового фонду орієнтовні обсяги фінансування – майже 990 млн грн.

***

Згідно постанови Кабінету міністрів України від 18 липня 2023 р. № 731 «Про затвердження порядків з питань відновлення та розвитку регіонів і територіальних громад», постраждалі внаслідок російського вторгнення (бойових дій, окупації, обстрілів та значного переміщення населення) територіальні громади мають розробити план відновлення та розвитку, що включає завдання і заходи, прогнозовану потребу та можливі джерела фінансування, індикатори виконання завдань,перелік проєктів, реалізація яких передбачається, тощо.

Плани потрібно розробити на період до 31 грудня 2027 року з урахуванням пріоритетів, визначених документами стратегічного планування.

«План відновлення – це дуже важливий стратегічний документ. Тому до його розробки повинні долучатися не тільки експерти громадської організацій Запоріжжя, а й всеукраїнського та міжнародного рівня. Щоб план корелювався  з Європейською Хартією місцевого самоврядування, цілями сталого розвитку (ключовими напрямками розвитку країн, що були ухвалені на Саміті ООН зі сталого розвитку, – прим.). Велика кількість документів має лягти в основу затвердження плану відновлення, щоб надалі проєкти та програми, які будуть затверджені, відповідали вимогам викидів парникових газів, енергоефективності, будівельним нормам та іншим політикам європейської спільноти. Наприклад, якщо говоримо про соціальний захист – це напрямок безбар’єрності та мобільності. Ми розуміємо, що відновлення України буде відбуватися з допомогою європейських партнерів, тож потрібно все це врахувати, – розповіла директорка КП «Інститут розвитку міста Запоріжжя» Запорізької міської ради Вікторія Агентаєва. – Агенція комунікує про можливість менторства експертів декількох програм USAID (Агентства США з міжнародного розвитку, – прим.), які готові допомогти нам у розробці цього плану, нідерландської спільноти «Розквіт» тощо. У кожного департаменту міської ради є свої напрацювання. Зараз триває підготовчий етап розробки стратегічного документу розвитку з завданнями, індикаторами моніторингу. Сподіваюся, у жовтні ми вже зможе більш предметно обговорити план відновлення».

За словами керівниці Інституту розвитку міста Запоріжжя, складністю у підготовці документу стратегічного розвитку є близькість до зони активних бойових дій, що не дозволяє з об’єктивних причин у повній мірі планувати заходи з відновлення.

Текст – Андрій Вавілов, фото автора

Стаття підготовлена за фінансової підтримки Уряду Великої Британії в рамках проекту «Рада відновлення як інструмент залучення громадськості до формування екосистеми сталості, стійкості та демократії в Запорізькій області», який виконує ГО «Екосенс».

Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.

Післявоєнна «зелена» відбудова Запоріжжя: яким має бути відновлення зруйнованих будинків


Читайте також:

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0