USD: EUR:
... в Запорожье
Як навчитися жартувати і заробляти на цьому: інтерв'ю з тренером першої в Запоріжжі Школи гумору

Як навчитися жартувати і заробляти на цьому: інтерв'ю з тренером першої в Запоріжжі Школи гумору

Вже у вересні вперше в історії Запоріжжя відкриється Школа гумору. Досвідчені КВНщики, редактори Запорізької Ліги Сміху навчатимуть всіх бажаючих жартувати і заробляти на цьому. «Перший Запорізький» зустрівся з одним з викладачів школи Микитою Наливкіним і дізнався, чого чекати майбутнім «студентам», хто їх буде вчити гумору і, головне, як на жартах побудувати успішну кар’єру.

– Навіщо придумали Школу гумору?

–Ініціатором створення школи став [відомий запорізький КВНщик, учасник легендарної команди «Запоріжжя-Кривий Ріг-Транзит», художній керівник Запорізької Ліги Сміху] Ігор Литвиненко – величина гумору. У нашій команді люди, які займаються підготовкою всіх великих міських гумористичних майданчиків: Запорізької ліги сміху, Відкритої запорізької ліги КВН, Ліги сміху ЗНУ. Ми вирішили передати наші знання, тому що відбувається певного роду криза в кадрах.

Я вже 11 років у комедії і бачу, що людей вже не так вабить сцена і телебачення, як нас раніше. Сцена поступилася місцем IT-технологій, продажу, бізнесу. Але все одно дуже важливо підтримувати культуру, розвивати (нехай це і неймовірно пафосно звучить) і підтримувати в Запоріжжі високу гумористичну планку – одне із завдань цієї школи. Показати, хто із Запоріжжя завдяки гумору зробив собі ім’я, кар’єру, заробіток. Насправді, таких – десятки людей. Ми розуміємо, що гумор – це соціальний ліфт, який відмінно працює. Якщо працювати, якщо розуміти, що робиш. В тому числі, для цього ми і зробити цю школу – тримісячний курс молодого бійця.

Зараз нікому виступати на сцені?

Якщо і є кому, але набагато менше, ніж раніше. Я вже кілька років в ЗНУ займаюся підготовкою Ліги сміху і Кубка ректора з КВК. Сезон 2018-2019 ми починали з 7 командам. Такого не було ніколи! Раніше приходили 15-20 команд, частина з яких відсіювалася на фестивалі.

Раніше всі хотіли йти на сцену. Раніше було зрозуміло, що сцена – відмінний шлях самореалізації. А зараз у молодих людей немає бажання йти на сцену. Зараз для самореалізації вистачає соціальних мереж, YouTube, Instagram. Змінилася парадигма. Крім того, інші професії стали значно престижніше.

Що буде являти собою Школа гумору?

– Це буде тренувальна база з теорією і практикою. Ніяких опитувань і контрольних робіт. Тільки наш реальний досвід. Завдання цих лекцій дати базові знання. Як правильно тримати мікрофон, що не матюкатися за лаштунками, як не писати старі жарти, де їх відстежувати. Як надихати себе, що таке мозковий штурм, що таке драматургія і як вона вибудовується. Протягом років ми попрацювали з самими топовими редакторами, як КВН, так і Ліги сміху. Ти дамо теоретичний базис.

Крім того, буде відкритий мікрофон, внутрішня гра. Ми стартуємо з початку навчального року. Мені хочеться вірити, що на базі нашої школи виросте відмінний сезон Ліги Сміху ЗНУ. Після місяця лекцій молодь зможе зайти в стартуючий сезон університетської Ліги Сміху. Якщо все вийде, будемо раді бачити команди на фестивалі Запорізької Ліги Сміху.

Той шлях, який ми проходили за 5-6 років в свій час, наступаючи на граблі, завдяки цій школі хлопці зможуть проходити за рік-два.

Створення жартів – це певна математика?

Свого часу я прочитав фразу про «Золотий м’яч» в футболі. Це необов’язкова, але достатня умова, щоб вважатися великим футболістом. Отак і теорія в комедії. Це не обов’язково. Є люди, які інтуїтивно роблять смішні речі, умовні, Джим Керрі або Михайло Галустян. Але це поодинокі випадки.

А якщо ти володієш базовими навичками створення жартів, ти можеш стати відмінним автором, ти можеш стати учасником телевізійної Ліги сміху, можеш писати ситкоми, працювати весільним ведучим. Ми хочемо дати навіть найбільш яскравим і талановитим молодим людям теоретичну базу. Без неї, на жаль, ніяк. Без неї ти будеш виходити і дивитися в підлогу, говорити в музику, тікати зі сцени в страху.

Розкажи, будь ласка, детальніше про програму Школи.

– Ми будемо виокремлювати й показувати сценічні помилки, авторські помилки і помилки співіснування в команді. Якщо говорити про сцену, це робота зі сценічним мікрофоном, реакція на тишу в залі у відповідь на твою жарт і т.п.

По-друге, сьогодні спостерігаємо безліч помилок в написанні жартів. Їх дуже багато. Наприклад, вульгарні або стереотипні жарти. Зараз комедія дуже сильно змінюється. Раніше були в моді жарти про національності, естонців, вірмен, про жіночі стереотипи. Зараз прогресивна молодь це сприймає, можна сказати, агресивно. Незгода з сексизмом, расизмом, бодішеймінгом, ейджизмом, яка, я вірю, веде наше суспільство до чогось хорошого, трансформує гумор. Умовно, гумор «Дизель-шоу» є навіть не вчорашнім, а позавчорашнім. Я кажу конкретно про тематику. Коли хлопці, яким по 20 років, показують мініатюру про тещу і зятя, ти просто цього не віриш. Хочеться свіжої комедії. Комедії, яка відбиває суспільні віяння, яка швидко реагує на тенденції. Цей одвічний принцип «вранці в газеті, ввечері в куплеті» завжди буде діяти.

Третє, ми будемо говорити про загальнолюдські помилки. Коли тебе не розуміють. Коли твоя дівчина каже «годі займатися дурницями, влаштуйся на роботу і будемо жити разом», ти можеш плюнути на все. Ми бачимо, як молоді люди через це починають спиватися, вживати наркотики. У цій школі ми будемо доносити до людей: люди, ви круті, не впадайте у відчай, пробуйте і у вас все вийде. Особисто у мене червоний диплом, хороша робота і безліч видів прояву своєї діяльності. Я встигаю себе проявити у всіх іпостасях і дуже щільно займаюся комедією. Чому це не вийде у іншої людини?

Хто стане тренерами Школи гумору?

– Основне навантаження ляже на мої плечі, плечі Олексія Савицького та Дмитра Муринюка – редакторів усіх запорізьких ліг КВН і Ліги Сміху. Ми зараз працюємо в цій сфері і бачимо зріз запорізької комедії. Дуже добре розуміємо, що потрібно додати, що потрібно сказати.

Якщо все вдасться, своїми знаннями поділиться [член команди «Дніпро», відомий актор, автор] Володимир Борисов. Будуть запрошені тренери Запорізької Ліги Сміху.

Існує такий конкурс, як полотно із зірковим другом-тренером. Ми запросимо запорізьких зірок гумору, щоб вони теж з задоволенням розповіли, як на цьому заробити, як не робити помилки, як поєднувати роботу з особистим життям.

Це перша школа гумору в Запоріжжі?

– У Запоріжжі – 100%. Та й взагалі в Україні таке давно не проводили. Років 6-7 тому існував фестиваль в Грибівці – це був захід на березі моря на кілька днів. Курс лекцій приїжджали читати редактори центральних міжрегіональних ліг КВН. З того часу подібних шкіл гумору в нашій країні не було. Дуже хотілося б, щоб знову виник інтерес до цього.

Як сьогодні в Україні можна заробляти на гуморі?

– Коли на старті у тебе нічого не виходить, ти думаєш: «Як тут можна заробити?». Але варіантів, насправді, дуже багато. Є безліч випускників КВН, які, як хороші актори, знімаються в ситкомах. Друге крило – це чудові автори. Свого часу, перебуваючи територіально в Запоріжжі, ми створювали гумористичну рубрику для ранкового шоу центрального українського каналу, а також писали жарти для скетчкому. Зараз можна просто завести блог. В нашій інстаграм-сторінці «Дикий твіттер» вже більше 6 тисяч підписників. Дуже круто, коли у тебе є такий фідбек. Коли під твоїм жартом сотні, а то й тисячі лайків. Це означає, що ми робимо щось забавне, що це цікавить людей. Ми бачимо, що наш гумор пересилають друзям, розміщують в stories. Це дозволить заробляти, рекламу в соціальних мережах ніхто не відміняв.

Кому із Запоріжжя вдалося заробити на комедії? Хто з запорожців відмінно проявив себе в комедії?

– Давай перераховувати. [Учасники легендарної команди «Запоріжжя – Кривий Ріг – Транзит»] Ігор Литвиненко і Руслан Тупилко. Автор команди Вищої ліги КВН «Харківські менти» Дмитро Єрмоленко. Сьогодні – доктор юридичних наук, працює в ЗНТУ. Богдан Донець – один з найбільш затребуваних сценаристів українського кіно і телебачення. Сергій Алімов. Написав неймовірну кількість шоу для різних телеканалів, наприклад, «Педан-Притула Шоу». Стас Хейло пише купу різних проектів на центральних каналах. Ольга Жуковцова – «Жіночий Квартал», «Слуга народу», дует «Вечірні метелики». Гумористичний контент для українського ТБ багато в чому створюють саме вихідці із Запоріжжя.

Славік Юшков, який починав разом зі мною, зараз займається стендап-комедією в Києві, як учасник проекту The Stand Up. Сергій Дєтков працює в «Comedy Club Production», виступає в головному стендап-шоу СНД.

Андрій Бережко, твій колега журналіст, випускник ЗНУ. Зараз працює в Києві, пише проекти, гастролює по країні зі стендапом. Нещодавно він приїжджав в Запоріжжі з концертом.

Руслан Ханумак, Віктор Іваницький, Віталік Гончаренко, Олексій Савицький і багато інших.

Чим і як заробляють ведучі, зрозуміло. А ті, хто пише гумор, багато отримують?

– У багатьох проектах автори заробляють більше, ніж актори. Автори, які пишуть такий контент, можуть отримувати 50 тисяч гривень за трихвилинний скетч.

Півторагодинний гумористичний концерт пишуть кілька авторських груп – людей 50. Авторські групи працюють на конкуренцію. Доповнюють матеріал один одного, а потім пропорційно отримують гроші. Якщо скетч потрапив в ефір, це дуже важливо. Півроку-рік ти працює в такому режимі. Потім отримуєш ставку, плюс преміальні за те, що потрапляє в телевізор.

Якщо цим займатися, приділяти час, розвиватися, стежити за трендами, можна зароблятиме гроші. Навіть ми тут, сидячи в кав’ярні біля ЗНУ, на фрілансі спокійно писали гумор для центрального каналу. Звичайно, це втомлює. Але якщо ти готовий виїхати до Києва, спочатку знімати квартиру з друзями і багато працювати … Дуже багато запорізьких гумористів поїхали до столиці, багато хто залишився і працюють тут.

Ми і починаємо Школу гумору для того, щоб мешканці Запоріжжя могли проявити себе, отримати необхідні навички і почали жартувати, як в житті, так і на сцені.

Школа гумору триватиме з 4 вересня по 29 листопада.

Реєстрація на Школу – до 1 вересня за посиланням: http://forms.gle/Ts6A6tB4A4hGac5q7 . Участь безкоштовна.

Всі подробиці можна дізнатися за посиланням: https://www.facebook.com/humourschool/

Текст – Андрій Вавілов, фото – з архіву Микита Налівкіна

0