USD: EUR:
... в Запорожье
Інфраструктура брехні: як Росія створила потужну пропагандистську машину на окупованій території Запорізької області

Інфраструктура брехні: як Росія створила потужну пропагандистську машину на окупованій території Запорізької області

Після захоплення 67% території Запорізької області ворог зробив все для того, щоб у короткий термін зупинити в окупованих населених пунктах діяльність українських телерадіомовників, друкованих видань та онлайн-медіа, а професійних журналістів тиском і погрозами змусити або замовкнути та забути про свою професію, або виїхати за межі рідного міста.

Знищивши напрочуд розмаїту регіональну екосистему вільної преси, на потужностях захоплених медіакомпаній російські куратори почали створювати власну пропагандистську машину, щоб поширювати антиукраїнські наративи.

Одразу після вторгнення у Запорізьку область російські окупанти у перші ж тижні взяли під свій контроль тамтешні телевежі та вежі радіозв’язку, щоб повністю зупинити українське телерадіомовлення. Паралельно з цим ворог захопив обладнання місцевих інтернет-провайдерів та роботу українських мобільних операторів. У підсумку жителі окупованих територій швидко опинилися в інформаційному вакуумі, який поступово наповнили російськими пропагандистськими медіа.

Росіяни вирішили не обмежуватися трансляцією своїх загальнодержавних телеканалів та радіостанцій, а й виділили величезний ресурс на створення «фейкової» реальності у регіональній мережі підконтрольних ЗМІ. 

Далі – про пропагандистські медіа, які на окупованій території Запорізької області брешуть про покращення після приходу «русского мира» та займаються дискредитацією української влади та ЗСУ.

Медіахолдинг «ЗаМедіа»: за підтримки засновника «Вагнер» Євгена Пригожина

До складу пропагандистського медіахолдингу «ЗаМедіа» (згідно російського реєстру підприємств – автономна некомерційна організація «ЗаМедіа», зареєстрована 29 липня 2022 року) входить телеканал «За!ТВ», радіостанція «За!Радіо», газета «Запорожский Вестник» та онлайн-майданчики цих видань.

Пропагандистський медіахолдинг «ЗаМедіа», вочевидь, добре фінансує країна-агресор

Куратором створення мережі пропагандистських ресурсів на окупованих територіях України є кремлівський політтехнолог та медійник, член Громадської палати РФ, гендиректор телеканалу «Санкт-Петербург» Олександр Малькевич. З 2018 року він перебуває під санкціями США, з 2022 року – і ЄС.

За інформацією української СБУ, з 2018 року Малькевич входить до найближчого оточення очільника російської приватної військової компанії «Вагнер» Євгена Пригожина. Саме за його координації Малькевич створював медійні проєкти у різних країнах світу для поширення прокремлівського контенту.

Після початку повномасштабного вторгнення саме під керівництвом Малькевича з початку окупації на захопленому півдні України за рекордно короткі терміни почали розбудовувати пропагандистську машину. Він керував запуском росТБ на базі захопленого Суспільного телебачення у Херсоні (телеканал «Таврія» почав мовлення 30 червня 2022 року, після деокупації Херсона мовить з Генічеська. Малькевич став творчим керівником телеканалу), на базі «Маріупольського телебачення» у Маріуполі (телеканал «Маріуполь 24», почав мовлення у вересні 2022 року). У Запорізькій області Малькевич керував створенням медіахолдингу «ЗаМедіа» у Мелітополі. Новостворені пропагандистські мовники використовували, як регіональний рупор Кремля у розповсюдженні фейкових новин про ситуацію на фронті, обстановку в Україні, а також для підтримки псевдореферендуму про «приєднання» до РФ, повідомили в СБУ.

Російські заробітчани Вадим Кучер та Олександр Малькевич

Керівник медіахолдингу «ЗаМедіа» – громадянин Росії Вадим Кучер з Санкт-Петербурга. Депутата трьох скликань муніципального округу Оккервіль (Невський район Санкт-Петербурга) від «Єдиної Росії», головного редактора газети «На девяти мостах» та члена Всеросійської громадській організації ветеранів «Бойове братство» із Запоріжжям поєднує лише знайомство зі своїм земляком, вже згаданим Олександром Мелькевичем, який також родом із Санкт-Петербурга.

Щоб додати росіянину ваги та легітимності у якості керівника нібито незалежної медійної організації в очах жителів Запорізької області та аудиторії телеканалів на території РФ, з 1 листопада 2022 року Кучер очолював так зване «Запорізьке відділення Союзу журналістів Росії».

Телеканал «За!ТВ»: чотири години фейків та маніпуляцій

З 1 серпня 2022 року на тимчасово окупованій російськими військами території Запорізької області розпочав мовлення перший офіційний пропагандистський мовник так званої «військово-цивільної адміністрації Запорізької області» – «За!ТВ». Антиукраїнське медіа створювали в рамках підготовки до проведення псевдореферендуму, а тому назва вказувала на те, що жителі регіону, мовляв, підтримують (тобто голосують «за») так зване «освобождение» та «воз’єднання» з Російською Федерацією.

Логотип пропагандистського телеканалу «За!ТВ»

Телеканал не створювали «з нуля», а запустили на базі добре відомогожителям Мелітополя телеканалу «МТВ-плюс» (вперше з’явився в ефірі ще у 1990 році). Це чи не єдина редакція Запорізької області, куди російські військові та ФСБ не навідувалися з обшуками та «профілактичними бесідами» (більше про це «Перший Запорізький» детально розповідав у попередній частині статті «Зачистка інформаційного простору: як Росія знищила українські медіа на окупованій території Запорізької області»). Причина проста – власником телеканалу є колишній народний депутат Євген Балицький, який очолив окупаційну адміністрацію та отримав посаду «губернатора» Запорізької області.

Після вторгнення РФ «МТВ-плюс» швидко почав транслювати російські пропагандистські канали, які виправдовували захоплення українських територій. 12 березня в ефірі цього телеканалу місцева депутатка від «Опозиційного блоку» Галина Данильченко в якості голови окупаційної адміністрації Мелітополя зробила своє перше «офіційне» звернення до жителів міста. Колаборантка закликала жителів міста адаптуватися до «нової дійсності, щоб якнайшвидше почати жити по-новому», а учасників щоденних протестів проти окупантів – «не дестабілізувати ситуацію, закликаючи до екстремістських дій».

Обережно, російська пропаганда!

Телекомпанія має лише чотири години на добу власного ефірного часу, який заповнює випусками новин та різноманітними передачами. Весь інший час ретранслює ефір російського державного телеканалу «Росія 24». До 24 лютого 2022 року «МТВ-плюс» за аналогічною схемою більшу частину дня транслював всеукраїнський телеканал «Сонце».

Директор телеканалу «За!ТВ» – Вадим Іванов. Ще один росіянин-заробітчанин і особистий знайомий Олександра Малькевича. Під його керівництвом Іванов в минулому працював у Новгородській обласній телекомпанії. Крім того, директор «За!ТВ»є членом правління Новгородського обласного відділення Спілки журналістів та довіреною особа президента Росії.

Директор телеканалу «За!ТВ» Вадим Іванов

Головна редакторка «За!ТВ» – ще одна росіянка Юлія Шамаль з досвідом роботи на «НТВ» та «Першому каналі». Після журналістської кар’єри на телебаченні РФ, створювала різноманітний контент, як продюсерка. З роботою у Мелітополі поєднує посаду генеральної директорки Інформаційного агентства Telecenter та головної редакторки пропагандистського ресурсу «Голос Новороссии».

Московська продюсерка Юлія Шамаль очолила агенцію «Голос Новороссии» і тепер працює у Мелітополі

Колишній багаторічний директор «МТВ-плюс» Олег Шостак уступив крісло колегам з Росії, а сам став головою пресслужби так званої «військово-цивільної адміністрації» Запорізької області.

Оскільки більшість відомих і професійних місцевих журналістів відмовилися від співпраці з окупантами, в більшості випадків обличчями новоствореного проросійського телеканалу стали люди, які не мають жодного стосунку до запорізької преси або згодилися через відсутність досвіду.

Володимир Андронакі – кримський журналіст, який після 2014 року служить російським загарбникам. У Мелітополі в ефірі «За!ТВ» бере інтерв’ю у керівників окупаційної адміністрації та російських посадовців, які приїжджають до Запорізької області. Його програми також можна почути в ефірі пропагандистського «ЗаРадіо».

Володимир Андронакі бере інтерв’ю у голови окупаційної адміністрації селища Михайлівка В’ячеслава Бідняка

17-річні студентки Мелітопольського багатопрофільного коледжу Аміна Гончаренко та Мирослава Бутенко. Через дефіцит кваліфікованих працівників залучення студентів та недосвідченої молоді стало особливістю роботи Олександра Малькевича. Приміром, на херсонському пропагандистському телеканалі «Таврія» працює «наймолодший воєнкор країни»16-річна кореспондентка Влада Луговська, якій у березні 2023 року диктатор Путін особисто вручив орден мужності.

Олександр Малькевич зі своєю підопічною Мирославою Бутенко

Колишній матрос Чорноморського флоту Андрій Теплов, який після анексії Криму зрадив Україні та перейшов на бік ворог. Працює в парі з оператором Андрієм «Вовчком» (прізвище не називають, вказують саме позивний) – уродженцем російського міста Іваново.

Кореспондентку телеканалу «Крим 24» Маргариту Малініну також командирували до Мелітополя

Журналіст з Челябінська Егор Поберей, який до переїзду у Мелітополь працював на місцевому 31 каналі та в пропагандистській газеті «Комсомольська правді».

Студентка з Москви Олександра Трофімова (за словами Малькевича) взяла академічну відпустку і тепер працює на «За!ТВ» «воєнкором» у Запорізькій області.

Мелітопольський блогер Андрій Федорець. До повномасштабного російського вторгнення ця людина в якості громадського активіста боролася з автопорушниками, викладаючи відеоролики на YouTube. Після окупації Мелітополя Федорець спочатку вступив у ряди «казачества», а потім став працівников «За!ТВ» в якості відеооператора.

Деякі працівники «МТВ-плюс», на жаль, також перейшли на роботу «За!ТВ». Запорізька організація Національної спілки журналістів повідомляла декілька імен журналістів, якій пішли на співпрацю з російськими окупантами. Це, зокрема, Олеся Грусньова, Дмитро Переверзєв, а також ведучий і звукорежисер мелітопольського радіо Михайло Толстолік (псевдонім – Михайло Свєтлов). Крім того, відомо, що мелітопольський весільний оператор Геннадій Нікітенко також пішов працювати на ворога та працевлаштувався на пропагандистському телеканалі.

Радіостанція «За!Радіо»: пропаганда «світового стандарту»

Мовлення радіостанції «За!Радіо» розпочали 3 вересня 2022 року в FM-діапазоні на частоті 103,2. На честь запуску радіостанції з 3 до 4 вересня провели акцію російських радіомовників «Радійний Марафон», у якій взяли участь «Вести ФМ», «Радио России», «Радио Sputnik»  та радіо «Маяк». «Головною подією марафону стане обговорення необхідності протидіяти українській пропаганді на звільнених територіях», – анонсували у пропагандистському telegram-каналі «Зa!ТВ. Новости Запорожской области», який також входить до складу медіахолдингу.

Головний редактор «За!Радіо» – ще один корінний житель Санкт-Петербурга Антон Яковлев, який з 90-х працював на місцевих радіостанціях: «Радио Шансон», «Радио Катюша», «Радио 1», «Питер ФМ», «Русское Радио». Крім того, відомий у рідному місті, як виконавець та композитор у стилі російського шансону.

Головний редактор «За!Радіо» Антон Яковлев

Одним із спікерів пропагандистського сюжету про початок роботи станції є головний звукорежисер радіо Євген Кочубей. У скромно обладнаній студії працівників проросійського ЗМІ каже, що «рівень обладнання відповідає світовим стандартам».

Обережно, російська пропаганда!

В ефірі станції, як анонсували пропагандисти, можна почути «якісну російську музику та головні новини Запорізької області», а також програму «Вечір з Володимиром Андронакі» (згаданим вище ведучим телеканалу «За!ТВ»).

Куратор російської пропаганди у Запорізькій області Олександр Малькевич та його вихованка Анастасія Ковдря з Чернігівки

Ще один працівник радіостанції – колишній спортивний журналіст «МТВ-плюс», колишній ведучий Radio Submarina, автор текстів пісень метал-гурту MegamasS Денис Дорофєєв. Інші учасники MegamasS засудили зраду свого автора та відхрестились від нього.

ТРК «Свободный Бердянск»: вільний від правдивих новин

Як вже писав «Перший Запорізький» у першій частині цієї статті, 8 березня російські військові захопили місцевий холдинг «ПРО100», у структуру якого входить телеканал «ЮГ», радіостанція «Азовська хвиля», газета «Приморские ведомости», «Бердянские ведомости», «Бердянск деловой» та «Ведомости ЮГа», а також онлайн-медіа pro.berdyansk.biz та pro.primorsk.biz. Того ж дня з допомогою власних технічних спеціалістів на частотах «Азовської хвилі» (106 FM) запустили пропагандистське радіо «Свободный Бердянск», яке до сьогодні на потужностях холдингу продовжує поширювати антиукраїнські пропагандистські меседжі та дезінформацію майже по всій території Бердянська та Бердянського району.

Зараз до складу ТРК «Свободный Бердянск», як вказано на ресурсі мовника, входить телеканал у аналоговому мовленні, однойменна радіостанціїя, сайти freebrd.ru та свободныйбердянск.рф, телеграм-канали «Бердянск.Актуально» та «Радио Свободный Бердянск», а також друкарня та рекламна служба. Окрім каналів у telegram, все інше – захоплене майно холдингу «ПРО100».

Комунальне підприємство так званої «військово-цивільної адміністрації міста Бердянська» ТРК «Свободный Бердянск», що юридично зареєстроване у російському реєстрі лише 29 липня 2022 року, очолив невідомий журналістській спільноті Станіслав Смаковський.

Окрім діяльності у пропагандистських ЗМІ, Станіслав Смаковський вже встиг висунути свою кандидатуру на попереднє голосування від партії «Єдина Росія»

За повідомленням Національної спілки журналістів України у тимчасово окупованому Бердянську лише декілька журналістів погодились співпрацювати з загарбницькою владою. Зокрема, це співробітник ТРК «ЮГ» Володимир Дьомін та тележурналістка Юлія Ваченкова, яка працювала на комунальному «ТБ-Бердянськ».

Журналістка бердянського телеканалу Юлія Ваченкова тепер знімає російську пропаганду

Перший сюжет Ваченкової, опублікований 30 червня 2022 року в telegram-каналі «Бердянск.Актуально» був присвячений гуманітарній допомозі «біженцям з Маріуполя» від «з дружнього Дагестану».

Голос «Азовської хвилі» Семен Шатурський також пішов на співпрацю з ворогом і тепер працює на радіостанції «Свободный Бердянск». Ще однією ведучою пропагандистської станції стала студентка коледжу культури та мистецтв з окупованого Донецька  Вікторія Логвиненко.

Через брак професійних кадрів команду пропагандистів поповнюють колишні студенти

Друкована преса: з вкраденою назвою та Путіним на обкладинці

На початку квітня минулого року в окупованому Мелітополі почали поширювати пропагандистську листівку під виглядом видання «Мелитопольские ведомости». Перший випуск газети з портретом голови окупаційної адміністрації Галини Данильченко був датований 21–27 березня 2022 року і містив антиукраїнські повідомлення. Як вже писав «Перший Запорізький» у першій частині цієї статті, редакція газети з такою назвою не мала стосунку до цього видання.

Російська пропаганда використовує бренд відомої місцевої газети «Мелитопольские ведомости»

У грудні 2022 року російські окупанти з медіахолдингу «ЗаМедіа» використали бренд єдиної на території області українськомовної газети «Запорізька правда» і надрукували низькоякісну російськомовну підробку пропагандистського змісту.

Обережно, російська пропаганда!

У червні 2023 року стало відомо, що росіяни скористалися брендом найпопулярнішої (в довоєнний час) у Мелітопольському районі газети «Новий день», редакція якого повідомила про свої закриття через окупацію ще у березні 2022 року. Пропагандисти скопіювали оформлення видання, від логотипу до верстки, але наповнили антиукраїнським змістом.

Обережно, російська пропаганда!

Напевно, росіяни сподівалися, що завдяки знайомому бренду зможуть зацікавити читачів серед жителів захоплених населених пунктів. Втім, газети-підробки не користувалися великим попитом. Тому пропагандисти на окупованій територій Запорізької області розвивають і власні бренди.

12 липня 2022 року вийшов перший номер пропагандистського тижневика «Запорожский вестник» накладом у 200 тисяч примірників (така цифра була вказана у вихідних даних, достовірність цих даних неможливо перевірити), надрукований у Криму. 

Концентрована російська пропаганда у першому номері газети «Запорожский вестник»

Кольорове видання обсягом вісім сторінок антиукраїнського змісту повторювало тези російської державної пропаганди: розповідало про єдність українців з «братським» російським народом, підтримку Володимир Путіна та підготовку до майбутнього псевдореферендуму про приєднання Запорізької області до складу РФ.

Це видання безкоштовно поширюється серед населення.

Вже згадана пропагандистка Мирослава Бутенко – у сюжеті «За!ТВ» про розповсюдження газети «Запорожский вестник»

Крім того, на окупованих територіях регулярно розповсюджують і спеціальний випуск пропагандистської газети «Комсомольська правда» про події у Запорізькій області.

26 серпня росіяни анонсували появу нової газети у Пологівському районі – видання «Новое время», яку обіцяли створювати «завдяки шефській допомозі Пензенської області». Поширення випусків газети – безкоштовне. На першій сторінці нового видання його редакція обіцяє «об’єктивне оцінювання подій», що відбуваються на захопленій частині території Запорізької області.

Обережно, російська пропаганда!

24 лютого 2023 року на окупованій території Запорізької області окупанти надрукували перший випуск щотижневої пропагандистської газети «Голос Новороссии». Редакцію цього медіа, яке фінансує «Президентський фонд культурних ініціатив», очолює вже вищезгадана Юлія Шамаль. Російські медійники повідомляли, що планується випустити п’ять номерів газети.

Обережно, російська пропаганда!

«Запорожский вестник» продовжують друкувати (вже не в Криму, а вже у відібраній у законних власників типографії «МВ-холдингу» в Мелітополі) та розповсюджувати серед жителів окупованого Мелітополя. Доля «Нового времени» та «Голоса Новороссии» невідома.

Telegram-канали: пропагандисти не забувають про молодь

Ще до початку розбудови власної мережі традиційних медіа на окупованій території Запорізької області росіяни почали створювати сітку пропагандистських telegram-каналів.

Лише деякі з великої мережі telegram-каналів, які займаються антиукраїнською діяльністю у Запорізькій області

Кількадесят каналів з аудиторію від 5 тисяч підписників, створених для читачів з числа молоді, умовно можна розділити на чотири категорії: 

1. Канали окупаційної адміністрації самопроголошеної влади, які позиціонують себе, як ресурс «офіційної влади». Канал створений для публікації повідомлень посадовців окупаційної влади та розповсюдження анонсів різноманітних подій, заходів, ініціатив окупантів, привітань голів «адміністрації», актуальних новин про «успішне життя територій у складі РФ»: «Администрация города Мелитополя», «Администрация города Васильевка», «Администрация города Днепрорудное» та ін.

2. Канали очільників «військово-цивільних адміністрацій», які повністю повторюють офіційну риторику Російської Федерації щодо фейкового «звільнення» та «денацифікації» України. Псевдоочільники розповідають про псевдодосягнення окупаційної влади та тісний зв’язок цього успіху з підтримкою Російської Федерації: «Балицкий Евгений», «Данильченко Галина», «Владимир Рогов» та ін.

До речі, вже згаданий Євген Балицький та «член Головної ради Запорізької адміністрації», головою регіональної організації руху «Ми разом з Росією» Володимир Рогов є постійними спікерами російських державних ЗМІ і регулярно озвучують фейки та маніпуляції, спрямовані на дискредитацію  української влади та армії.

3. Канали, які грають роль «незалежних ЗМІ» так званих «звільнених територій» Запорізької області. Їхня мета підтримувати проросійську самопроголошену владу та поширювати дезінформацію, спрямовану на дискредитацію української влади та армії: «ЗАПОРОЖСКИЙ ВЕСТНИК», «ЗaTV. Новости Запорожской области», Бердянск.Актуально», «Бердянск ZaVtra», мережа каналів «Главное в …» («Главное в Энергодаре», «Главное в Токмаке», «Главное в Бердянске», «Главное в Пологах»), «Запорожье 24 | Новости», «Новый Мелитополь» та ін.

4. «Z-патріоти» – канали з найбільш агресивною риторикою, автори яких розповсюджують агресивні фейки з метою дискредитації ЗСУ, знецінення України та української влади: «Васильевка On-line», «ЭНЕРГОДАРСКИЙ СВЯЗНОЙ», «Южный Плацдарм» та ін.

«Спілка» російських журналістів Запорізької області

Навесні 2023 року у тимчасово захопленому Мелітополі відкрили, цитуючи пропагандистські ЗМІ, «перше у нових регіонах» представництво Спілки журналістів Росії у Запорізькій області. Його очолив Сергій Корабельников. Ця людина – ще один знайомий та колишній співробітник Олександра Малькевича, російського куратора створення машини пропаганди на окупованих територіях.

Представництво так званої Спілки журналістів Росії у Запорізькій області

До речі, сам Олександр Малькевич ще у жовтні 2022 року очолив відділення Спілки журналістів Росії у Херсонській області.

Сергій Корабельников – уродженець міста Омськ. Він працював на місцевому телеканалі «Антенна-7». Був начальником управління інформаційної політики міської адміністрації, очолював муніципальну телерадіокомпанію «Анапа-Регіон» (Краснодарський край). Разом з Малькевичем працював на місцевому «12 каналі».

До складу правління «спілки», зокрема, увійшла головна редакторка газети «Утренняя звезда» Анастасія Ковдря. Після окупації Чернігівського району 20-річна студентка юридичного факультету одного з запорізьких університетів очолила у рідному селищі проросійську молодіжну організацію, організовувала пропагандистські акції у підтримку окупаційної влади. У травні 2022 року отримала посаду головної редакторки чергової проросійської газети.

Анастасія Ковдря від імені «молоді Запорізької області» звертається до російського диктатора з проханням негайно провести псевдореферендум про приєднання до РФ

Обережно, російська пропаганда!

Інший член правління – це редактор бердянського видання «Город» Павло Іщук. У минулому прессекретар міського голови Бердянська та керівник пресслужби виконкому Бердянської міської ради отримав посаду заступника голови «адміністрації» з питань зовнішньої та внутрішньої політики й масових комунікацій. Після замаху, який став 31 жовтня 2022 року (Іщука підірвали в автомобілі), колаборант вижив та «за сміливість у виконанні журналістського обов’язку» отримав російську державну премію «Золоте перо».

Окрім студентів та росіян, запорізькій журналістській спільноті стали відомі ще декілька імен медівників-колаборантів, які перейшли працювати під російський прапор. У селищі Веселе на бік окупантів перейшла ведуча радіостанції «Веселе FM» Анастасія Карпенкова. Від росіян вона отримала посаду заступниці голови Веселівської селищної адміністрації.

Працівниця радіостанції Анастасія Карпенкова стала чиновницею окупаційної адміністрації

У селищі Якимівка Мелітопольского району журналістка місцевої газети «Слово трудівника» Людмила Шклярук після російського вторгнення почала працювати у місцевій псевдоадміністрації та, зокрема, просуває антиукраїнські тези у місцевому пропагандистському телеграм-каналі «Типичная Акимовка».

Людмила Шклярук фотографується з російськими окупантами

***

У першій частині цього матеріалу «Зачистка інформаційного простору: як Росія знищила українські медіа на окупованій території Запорізької області» «Перший Запорізький» детально розповів, як країна-агресор менш ніж за рік окупації за допомогою викрадень, погроз і переслідувань зачистила інформаційний простір окупованої території області і зробила незалежну проукраїнську журналістику в окупації небезпечною для життя справою.


Ця публікація була підготовлена ​​в рамках проекту IWPR “Голоси України: Захист передової”, що фінансується ЮНЕСКО. Автори несуть відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цьому матеріалі, а також за висловлені в ньому думки, які не обов’язково належать ЮНЕСКО та не накладають на Організацію жодних зобов’язань.

This publication was prepared under IWPR’s Ukraine Voices: Protecting the Frontline project funded by UNESCO. The authors are responsible for the choice and the presentation of the facts contained in this discussion and for the opinions expressed therein, which are not necessarily those of UNESCO and do not commit the Organization.

0