З турботою про наше майбутнє: Важливість раннього втручання психологів для дітей, які постраждали від війни

З турботою про наше майбутнє: Важливість раннього втручання психологів для дітей, які постраждали від війни

Діти важко переживають і сприймають всі події, що відбуваються навколо. Попри те, що наймолодшим мешканцям доводиться вперше бачити певні ситуації, сприймати світ і контактувати з оточуючими, юні українці опинились в ще складніших умовах. Коли за вікном війна, сім’ї залишають домівки, діти залишаються без того, до чого звикли, страждає, в першу чергу, психічне здоров’я. І важливо не тільки звернути увагу психологів, а й зробити це своєчасно. Також зараз працюють певні програми для підтримки дітей, що постраждали від війни.

Розуміння психологічного впливу війни на дітей

Ряд симптомів вказує на те, що дитина потребує психологічної допомоги. Зверніть увагу на поведінку і мову тіла. Занепокоєння має викликати гіперактивність чи, навпаки, насупленість і закритість. Через війну і життєві обставини діти можуть впадати в депресію, плакати без причини і вести спосіб життя, який не характерний для певного віку. 

Ще одна причина звернення до психолога – зміни в харчовій поведінці. Занепокоєння має викликати відсутність апетиту чи відмова дитині від продуктів, які раніше їй подобались. 

Також якщо з’явився привід думати про те, що психіка дитини потребує кваліфікованої допомоги, спробуйте спитати її про сни. У сновидіннях діти часто бачать те, чого підсвідомо бояться.

Маленькі діти часто проявляють весь спектр емоції, нічого не скриваючи. Тому уважні батьки відразу зрозуміють, що з донькою чи сином щось не так.

Роль психологів у підтримці психічного здоров’я дітей

Діти можуть соромитись і не розповідати батькам про все, що їх непокоїть. Проте вони часто відкриті до психологів, які створюють комфортне середовище і спонукають до відкритості і чесності. 

У своїй практиці психологи, в тому числі і ті, що пропонують свої послуги на платформі Buki, використовують наступні методики:

  • пропонують вправу «дихання квадратом» з метою заспокоєння дитини;
  • пропонують дитині озвучити побоювання щодо майбутнього;
  • створюють теплу і довірливу атмосферу, в якій дитина «відігрівається»;
  • намагаються визначити, що саме спричинило депресивний стан через розмови і ігри;
  • рекомендують певні вправи і методики батькам.

Актуальність і поширеність послуг психологів в Україні

Дивлячись на те, якою популярністю користується розділ «Психологічна допомога/ментор/психолог» на платформі Buki, стає зрозуміло, що батьки не бояться звертатись до професіоналів. Наразі існують різні програми, якими також можна скористатись. У батьків, які помітили тривожні симптоми і зміни у поведінці дитини, можуть звернутись:

  • до організацій, які надають психологічну підтримку;
  • до інтернет-платформ, на яких розміщені корисні вебінари і лекції;
  • до неурядових програм, розрахованих на підтримку психічного здоров’я дітей, які постраждалі від війни.

Програми підтримки дітей, які постраждали від війни

Існує ряд програм, працюючих офлайн. Розглянемо найпопулярніші з них.

  1. Поруч ЮНІСЕФ. Тут допомогу отримують дорослі і діти, які стикаються зі змінами у житті через війну. В центрах працюють професійні психологи, які кваліфіковані на допомозі людям, постраждалим від воєнних дій. Цей проект є спільною роботою Дитячого фонду ООН, Міністерства освіти і науки України і Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії.
  2. Спільно ЮНІСЕФ. В спеціальні точки звертаються родини з дітьми, які потребують допомоги. Тут юні українці отримують неформальну освіту і відвідують розвиваючі заняття, включаючи арт-терапію і інші. Також в центрах працюють соціальні працівники, психологи і лікарі. Психологічна допомога здійснюється у ігровій формі, що є ефективним і приносить гарний результат.
  3. Простір Дружній до дітей Карітас. Фонд «Карітас» створили спеціальні простори для дітей, аби ті поринули у безтурботне дитинство. Відвідуючи простори, діти навчаються і відвідують різні заходи. Працівники проводять арт-терапію, індивідуальні психологічні консультації, майстер-класи і тренінги.
  4. Коло Турботи. Тут працює смілива команда психологів, які націлені на допомогу великій кількості дітей. Психологи, які тут працюють, знають, наскільки важливо своєчасно надати дитині допомогу. Так, звернувшись в «Коло Турботи», ви можете бути впевнені в тому, що спеціалісти знайдуть підхід і допоможуть дитині.

Комплекс дій

  1. Раннє втручання та його вплив на довгострокове благополуччя. Перебуваючи у депресії, дитина може стикнутись із серйознішими наслідками і навіть проблемами зі здоров’ям. Варто звертатись за психологічною допомогою відразу, як тільки з’явились перші тривожні дзвіночки. Більш того, консультації допоможуть розвинути життєстійкість і навички для подолання складних життєвих ситуацій.
  2. Спільні зусилля. Бувають випадки, коли однієї консультації зі спеціалістом замало. Важливо діяти в комплексі – вчитель працює зі своєї сторони, батьки – зі своєї.
  3. Подолання бар’єрів та викликів. Так як воєнні дії досі тривають, з’являються нові і нові випадки, коли дітям необхідна допомога. Виходячи з цього, важливо розробляти нові програми і інвестувати в інфраструктуру психічного здоров’я. Якщо ситуація контрольована, але ви бачите, що дитина поводиться не так, як завжди, можете знайти психолога на платформі Buki. Там спеціалісти працюють онлайн, виявляють симптоми посттравматичного синдрому і допомагають юним українцям справитись з цим. 

Інвестиції в наше майбутнє

Війна дісталась кожного юного українця – хтось втратив родича, хтось залишив рідну домівку чи живе лише з частиною родичів у новому місці. Є також діти, які залишаються в зоні проведення бойових дій чи проживають на тільки що звільнених територіях. Всім їм важливо отримувати психологічну допомогу, так як країні потрібна психологічно здорова і стійка молодь.

0