Як Запорізька область готується до контрнаступу та деокупації територій: інтерв’ю очільника військової адміністрації
Голова Запорізької обласної військової адміністрації Юрій Малашко в інтерв’ю Суспільному Запоріжжя розповів про майбутню деокупацію та реінтеграцію захоплених територій нашого регіону, відновлення зруйнованої інфраструктури та вимушену евакуацію жителів прифронтових населених пунктів.
Влада зробить все, щоб жителі Запорізької області, яких незаконно вивезли до РФ, повернулися додому
Зараз вся увага прикута до контрнаступу ЗСУ, якого всі чекають. Яка наразі ситуація?
На сьогоднішній день ми маємо інформацію, що окупанти готуються до деокупації і вже починають евакуюватися. Особливо ті колаборанти, які мають тісні зв’язки з Російською Федерацією і допомагали їм в цьому.
Чи будують окупанти на тимчасово окупованих територіях додаткові фортифікаційні споруди, щоб оборонятися?
Вони кожного дня працюють над цим питанням, укріплюються, роблять ВОПи, ДОТи і мінують наші українські поля, в тому числі ті, що вже були засіяні.
На тимчасово окупованих територіях залишається населення. Голови громад розповідають про те, що людей масово вивозять без їхньої згоди на території РФ. Чи дійсно такі ситуації відбуваються?
Так, відбуваються. Є також інформація щодо перебування таких людей, наприклад, у місті Бердянську. Незрозуміло, що з ними далі буде. Тому деякі люди повертаються назад додому, щоб їхні домівки не пограбували.
Крім того, були випадки, коли росіяни забирали дітей до Криму під егідою «оздоровлення» чи ще чогось. Зараз вони також пропонують вивести – або тільки дітей, або разом з родинами.
Як будемо потім повертати людей?
Є певні механізми. Ті люди, які були примусово вивезені і не мають бажання залишатись у Російській Федерації, можуть повернутися через треті країн. Або дочекатися звільнення наших територій і повернутися вже безпосередньо.
Після перемоги людям будуть надані всі юридичні можливості, щоб повернутися. Бо я знаю, що паспорти деякі отримували за своїм бажанням, а деякі – примусово. Для тих осіб, які отримали примусово, ми зробимо все, щоб вони повернулися додому.
За темою: Стало відомо, скільки людей «евакуювали» окупанти із Запорізької області
Колаборанти також готуються на вихід?
Ми мали інформацію щодо того, що родина колаборантів вже виїжджають, а самих колаборантів поки залишають, щоб вони продовжували свою «роботу» і відпрацьовували рублі.
Попри те, що триває підготовка до деокупації наших територій, правоохоронці, волонтери, співробітники ДСНС закликають людей евакуюватися з цих територій, де тривають масовані обстріли. Чи дійсно евакуація продовжується зараз. Як надовго людям треба виїхати?
Там, де проходять активні бойові дії, ми закликаємо всіх людей евакуюватися. Ми готові до цього. Є місця. Ми показуємо родинам з дітьми, де вони будуть мешкати. У нас також є співпраця з волонтерськими організаціями і міжнародними організаціями, які готові ці сім’ї вивезти за кордон і забезпечити їх там всім необхідним.
Родини внутрішньо переміщених осіб у Запоріжжі та Запорізькому районі будуть забезпечені всім необхідним до деокупації
Як довго родинам потрібно буде залишатися тут? Маємо на увазі через безпекову ситуацію.
Ми вже маємо такий досвід на прикладі Херсона та громад області. Після військових дій, після розмінування, ми одразу будемо повертати жителів, коли буде надано дозвіл щодо перебування цивільних людей в тих чи інших місцях.
Хоча б приблизно рахували, скільки часу потрібно на розмінування?
За тією інформацією, якою ми володіємо, росіяни дуже багато замінували саме на лінії розмежування – по лінії фронту. Не лише землі, а й об’єкти інфраструктури. Крім того, маємо розуміння: коли вони будуть відходити, залишатимуть ще більше таких мінувань та завдаватимуть руйнувань об’єктам цивільної інфраструктури.
На сьогоднішній день разом з обласном управлінням ДСНС ми вже відпрацьовуємо це питання. У нас вже є 30 груп розмінування, які, зокрема, працюють на Херсонському напрямку. Також відпрацьовано питання щодо залучення міжнародних фахівців для гуманітарного розмінування.
Чи зможуть люди, які евакуювалися до Запоріжжя чи Запорізького району, сподіватися на довготривалий термін проживання і бути усім забезпеченими?
Ми вже опрацювали це питання. Ті люди, які зараз є внутрішньо переміщеними особами і проживають у Запоріжжі та Запорізькому районі, зможуть отримують всі необхідні матеріальні дотації.
Наслідки російських обстрілів Гуляйполя. У місті продовжує залишатися близько 10% населення
Якщо мова буде йти, наприклад, не лише про один рік, а про довший час?
Такого не буде.
Чи розроблений план деокупації, на яку всі зараз чекають?
Так, він розроблений і постійно оновлюється, коли бачимо нові виклики. Найголовніше в нашому плані деокупації – це повернення до деокупованих територій органів місцевого самоврядування, які мають з першого дня почати свою роботу.
Деокупація передбачає реінтеграцію територій та людей. Як будете діяти, зважаючи, що частина населення під час повномасштабної війни залишалася на тимчасово окупованих територіях. І у них можуть виникати певні протиріччя і суперечки з тими, хто евакуювався.
Це дуже складне питання, тому що все ж таки населення, яке перебувало більше року в окупації, воно трошки змінилося. Будемо запрошувати не тільки психологів, а також людей, які будуть робити так звані шляхи примирення.
На відновлення зруйнованої інфраструктури Запорізької області потрібно, щонайменше, 29 мільярдів гривень
Щодо відновлення інфраструктури. Чи підраховували хоча б приблизно, які збитки завдані?
Так, ми підрахували. Також є розуміння, що після деокупації окупанти там нічого не залишать. Ми розраховуємо на те, що в нас там нічого не залишиться. Це ж знову ж приклад Херсонської області. Тому на сьогоднішній день близько 29 мільярдів гривень необхідно на відновлення.
Будемо залучати донорські кошти. Ми розробляємо проекти, робимо плани відновлення.
Ми також розуміємо, що деякі населені пункти перестануть існувати. Наприклад, зруйноване село, в якому лишилося п’ять чи десять хат, куди вже ніхто ніколи не повернеться. Ми це прораховуємо.
Після деокупації на відновлення потрібно 29 мільярдів. Розраховуємо, як на донорські коштт, так і на допомогу держави.
За темою: Післявоєнна «зелена» відбудова Запоріжжя: яким має бути відновлення зруйнованих будинків
Ми вже провели деякі наради з питання відновлення. Запросили архітекторів, урбаністів. Підхід наш буде такий: ми відновимо бізнес, великий бізнес, який буде працювати. Біля цього бізнесу якраз і будуть всі ці населені пункти на віддаленні. Ми пішли по європейському принципу, а не по радянському.
У нас історичний шанс відновити нашу область, зробити все по-новому.
В рамках держави вже працює агенція по відновленню житла. Ми подаємо кожного дня до агенції інформацію щодо нашого зруйнованого житла, щоб після деокупації і знаходити кошти на відновлення. Люди будуть отримувати державні сертифікати, як на ремонти, так і на купівлю квартири в цілому в межах Запорізького або іншого регіонів.
Чи вже прораховано, скільки коштів наразі потрібно на відновлення житла?
Ми прорахували, але розуміємо, що після деокупації ці кошти будуть збільшені. Чому? Тому що той обсяг зруйнованого житла, який знаходиться в окупації, ми ще не знаємо.
Запорізька область зараз має таке становище, коли більша частина знаходиться в тимчасовій окупації, частина території знаходиться під постійними обстрілами. Ще є частина регіону, де продовжує функціонувати інфраструктура та працювати підприємства. Що з бюджетом області?
Через те, що у більше 67 відсотків території області окуповано, бюджет не такий, як в мирний час. Але ми намагаємося все зробити, щоб як можна допомогти військовим, допомогти внутрішньо переміщеним особам і тримати економіку нашої області.
Наразі цифра бюджету – 3,7 мільярда гривень. Але він може бути збільшений, бо тільки п’ять місяців минуло.
Попри війну область має функціонувати. Чим наповнювати бюджет?
В цьому питанні нам допомагають військові.
На сьогоднішній день наші підприємства працюють на рівні завантаження 50-60 відсотків. Я думаю, якщо ми піднімемо рівень цього завантаження, то буде добре.
Плануємо пропонувати спрощені умови та залучення іноземних інвесторів, ведемо перемовини з нашими іноземними партнерами про залучення виробництва наших підприємств.
Є релоковані підприємства, яка хочуть повернутися назад. Але не можуть це зробити через постійні обстріли ракетами С-300. На жаль, ми поки нічого з ними не можемо вдіяти, відреагувати або збити. Тому підприємства хочуть вернутися і чекають деокупації, яка має відбутися в найближчий час.
Якою є гуманітарна криза на деяких територіях?
Особливою є криза на окупований території. Знаю, що в деяких громадах вже немає хлібу, а продуктів харчування все менше і менше. Ми зробили резерв і готові до того, щоб зайти на цій території і дати людям все необхідне.
Запорізька область – це аграрний край. Які збитки зараз несе сільськогосподарський сектор?
На сьогоднішній день близько 1400 гектарів землі вже розміновано. Люди сіють, скоро буде врожай. Але є і заміновані території. Авжеж ми прораховуючи всі питання. Після того, коли відбудеться розмінування, будемо проводити відповідні необхідні заходи щодо відновлення нашої аграрної промисловості. Всі потреби аграріїв для посіву будуть покриватися.
Ще зарано про це говорити, але Запорізька область – курортний регіон. Чи думали про відновлення курортних сезонів після перемоги?
Я думаю, що заміновано, в тому числі, і наше море. Тому, як тільки ми проведемо всі ці заходи, сезон має відкритися.
Більш того, вже були певні перемовини з нашими міжнародними партнерами щодо відновлення і створення курортної інфраструктури на нашій території.
Одна людина загинула, 7-річна дитина у лікарні: наслідки російського обстрілу села на Запоріжжі.
Читайте також:
Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp
Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!
0