USD: EUR:
... в Запорожье
У Запоріжжі національний проєкт відродження Хортиці розпочав потужну трансформацію легендарного острова

У Запоріжжі національний проєкт відродження Хортиці розпочав потужну трансформацію легендарного острова

2021-й став для Запоріжжя роком початку потужної трансформації острова Хортиці.

Про це в ефірі програми «Ранок з TV5» на телеканалі TV5 розповів генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко.

«2021 рік – час, який ми чекали багато років. Всі хотіли, щоб Хортиця оновлювалася, щоб держава нарешті звернула увагу, і це сталося саме цього року. Ми отримали надзвичайно серйозну підтримку з боку Офісу президента, Міністерства культури та Запорізької обласної державної адміністрації. Поєднання цих зусиль за підтримки благодійників – Групи Метінвест – дозволило розпочати цей великий національний проект. У 2021-му відбулися перші кроки. Зазвичай, такі проекти розраховані на десятиліття. Але ми бачимо, що при таких зусиллям і при достатньому фінансуванні Хортицю досить швидко можна оновити і перетворити у туристичний магніт, зберігаючи її історичну та природну спадщину», – розповів Максим Остапенко.

Відродження острова Хортиця є вдалим прикладом того, як держава та великий бізнес можуть разом робити успішні масштабні проєкти перетворень. Група Метінвест вже стала флагманом державно-приватного партнерства, а великий досвід та ефективні експертизи Метінвест можуть бути масштабовані та застосовані в інших соціально-важливих проектах.

Група Метінвест гарантувала оперативне системне залучення в різні галузі та показала результат – лише за декілька місяців з’явилися сучасні знакові об’єкти, що тепер відвідують тисячі людей: арт-об’єкт «Коло Єдності», лазерне шоу «Трансформації крізь історію» та імерсивна аудіовистава «Шлях».

Попри побоювання щодо збереження природної та історико-культурної спадщини острова, під час проєкту відродження вдається дотримати баланс і розвивати заповідник, зберігаючи його унікальність.

«Коли розпочався цей проект, ми втілюємо таке гасло «Розбудовуючи – зберігати». На Хортиці в унікальний спосіб збереглася унікальна історична та археологічна спадщина, а також унікальна природна, яка знаходиться в середмісті. Розбудовуючи знакові об’єкти, потрібно було докласти усіх зусиль, щоб все це не просто збереглося, а й стало доступним. Це завдання вдалося виконати», – зазначив керівник заповідника.

Зробити більш доступною для людей унікальну природу легендарного острова вдалося завдяки конкурсу «Хортиця – втілення мрій». Це спільний проєкт ГО «Запоріжжя. Платформа спільних дій», «Запоріжсталі» Групи Метінвест та Національного заповідника «Хортиця». На реалізацію трьох найкращих ідей студентів ЗНУ ініціатор конкурсу – металургійний комбінат «Запоріжсталь» – виділив 300 тисяч гривень. Всього на конкурс студенти подали 30 ідей різноманітного спрямування. З них члени експертної ради обрали три найкращі.

Одна з реалізований ідей – це проект «Незимно», в межах якого на Хортиці встановлюють відеокамери, аби спостерігати за фауною острова. У південній частині острова вже зробили один годівник для тварин, а також встановили там приховану відеокамеру. Спостерігати за життям на острові можна на офіційному сайті заповідника.

«Декілька місяців тому комбінат «Запоріжсталь» Групи Метнівест звернувся до студентів з пропозицією запропонувати ідеї цікавих і нестандартних проектів для реалізації на Хортиці, – розповів Максим Остапенко. – Проект «Незимно» запропонував, використовуючи сучасні технології та сайт заповідника, зробити онлайн-платформу для спостережень за тваринами. Це, з одного боку, допомагає зберігати фауну у середмісті, спостерігаючи за нею дистанційно, а, з іншого, простежувати певні тенденції та, навіть, проводити наукові дослідження. За цим точно майбутнє».

Нагадаємо, нещодавно Національний заповідник «Хортиця» став номінантами головної туристичної премії України Ukraine Tourism Awards 2021 в номінації «Доступний туризм – Безбар’єрна культура». Як вже писав «Перший Запорізький», у рамках державно-приватного партнерства за участі Групи Метінвест острів Хортиця поступово стає першим в Україні повністю інклюзивним туристичним об’єктом. Під час відродження втілюється багато бєзбар’єрих рішень, що вже є світовою практикою.

«Я вважаю, що це дуже важливо для Хортиці. В першу чергу, важливо пам’ятати, що є люди, які потребують додаткових умов. Це люди з інвалідністю, мами з дітьми у візках, пенсіонери, люди на кріслах колісних.  Створення доступних умов для колективу заповідника стало трендом ще декілька років назад. А зараз в рамках програми Першої леді на Хортиці кожен новий  об’єкт створюють, враховуючи сучасні вимоги безбар’єрності. Від зручної навігації для незрячих людей до доступних туалетів», –  підкреслив керівник заповідника.

Зокрема, на Хортиці згідно сучасних вимог інклюзивності облаштовано Пагорб Єдності з оглядовим майданчиком та флагштоком. Це перший в країні інклюзивний ландшафтний підойм. Після завершення реконструкції музей історії запорозького козацтва буде відповідати усім нормам фізичної доступності та враховувати потреби аудиторії з ментальними порушеннями.

«Буквально вчора я бачив на Хортиці гостей з іншого міста – сім’ю з маленькою дитиною та дитиною у візку. Вони комфортно піднялися стежкою на пагорб і подивилися краєвид міста та Хортиці. Тобто створюються умови, щоб людина відчувала себе зручно і отримувала набагато більше інформації, – каже Остапенко. – Пагорб, який був насипаний під час будівництва музею, до цього року так і не був оформлений. Він був складним для підйому і недоступним для нормального перебування людей. Ми кожного тижня викликали «швидку», тому що хтось падав під час підйому чи спуску і забивався. Навіть, були смертельні випадки. А зараз «Пагорб Єдності» є доступним, комфортним і безбар’єрним. Тепер це знаковий об’єкт, який символічно знаходиться поруч з музеєм історії запорозького козацтва, який, ми сподіваємося, у 2023-2024 році вже зможе прийняти нових відвідувачів».

У 2021 році розпочався лише перший етапу трансформації острова Хортиця. У майбутньому у заповіднику, окрім завершення реконструкції будівлі музею, планують зробити ще чимало.

«Ми хочемо розвинути дуже потужну інфраструктуру паркових зон, які у свій час були закладені на Хортиці, але зараз перебувають у занедбаному стані, бо належали різним об’єктам господарювання. Ще одна наша важлива мета – будівництво нового музею кораблів, в якому ми зможемо показати унікальну колекцію суден, піднятих з дна Дніпра, що мають вік від 100 до 1000 років».

Арт-об’єкт на запорізькій Хортиці надихнув відомого українського художника на проведення фестивалю сучасного мистецтва


Читайте також:

Сучасна  інфраструктура, нова айдентика та унікальні атракції: у 2021-му запорізька Хортиця отримала друге життя і стала туристичним магнітом України

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» у Instagram!

1

Наталья2021-12-22 08:19:45
Для сохранения острова Хортица и сделать его туристическим надо запретить проезд большегрузного транспорта через ул Таганскую и арочный мост .это обеспечит безопасность людей приезжающих на хортицу в качестве туристов.особенно туристов с детьми.а транспорт пустить по ул. Истомина на верхней Хортица.