USD: EUR:
... в Запорожье
Шевченко, тризуб і козаки: запорізький волонтер виготовляє статуетки та брелоки з уламків російських ракет, — ФОТО

Шевченко, тризуб і козаки: запорізький волонтер виготовляє статуетки та брелоки з уламків російських ракет, — ФОТО

Волонтер і підприємець Владислав Калюжний із села Володимирське Запорізької області є засновником благодійного фонду «Допомога людям України» (Help UA People), завдяки якому збирають гроші для військових. Один зі способів збору коштів — продаж статуеток та брелоків з уламків російських снарядів.

Про це йдеться у статті «Творчість воєнного часу: як запорізькі художники роблять витвори мистецтва з уламків російських снарядів та збирають гроші на ЗСУ».

На виробах можна побачити Тараса Шевченка, тризуб в різних варіаціях і запорізьких козаків.

«На початку широкомасштабної війни, коли ще було багато хаосу, мені написав знайомий військовий. Він перерахував всі потреби і попросив знайти волонтерів. Я взяв на себе цю функцію, обдзвонив знайомих. Тоді зібрали приблизно 19 тисяч гривень, купили кави, тушонку, цигарок. Деякі люди надали паки з водою, фермери – крупи, форму, загалом хто що міг. І тоді в перший раз я поїхав у напрямку Донецької області, де хлопці базувалися, і передав їм те, що зібрав. З цього все і почалося, — розповідає Владислав Калюжний. — Потім таких запитів ставало більше, зрозумів, що у волонтерів є деякі обмеження, наприклад, щодо офіційних запитів. Крім того, довіра у людей більша саме до фонду, аніж просто до волонтера. Таким чином з’явилася потреба працювати в офіційній правовій площині та реєструвати фонд, щоб були більш потужні результати. Скоро буде рік, як наша організація офіційно працює».

Фонд займається допомогою військовим, зокрема, знаходить і такі креативні способи збору грошей, як виготовлення брелоків і статуеток з уламків. Ідея належить Владиславу, а от самі вироби виготовляють спочатку у Дніпрі, а потім доробляють у Запоріжжі. 

Брелоки та статуетки зроблені з паливного баку ракети, що впала в полі біля села Володимирського приблизно рік тому, а також з нерозірваної ракети від масштабного обстрілу Запоріжжя і передмістя 16 грудня. 

За словами волонтера, уламки цих ракет нікому не нашкодили, і це є важливою деталлю:

«Використовується ракета, яка не нашкодила населенню та не зруйнувала жодного приміщення. Виготовляти сувеніри з уламків, які нашкодили або вбили людину, не будемо. Погану енергетику тримати біля себе точно не слід», — наголошує Калюжний.

За його словами, процес виготовлення є доволі складним. Всі брелоки і статуетки вироблялися майже рік тому. Це займало певний час, адже ще й співпало з відключеннями світла.

«Ці вироби неможливо просто легко взяти і зробити. Я знаходжу людей, які можуть з цим допомогти. Корпус ракети зроблений зі спеціального сплаву, щоб його розрізати, не зашкодити зовнішньому вигляду та щоб все залишилося автентичним, довелося шукати станки з числовим програмним управлінням, які ріжуть під тиском води. Ми знайшли їх у сусідньому Дніпрі. Перші наші ескізи вирізались там, а вже гравірування та упаковка до виробів робиться у Запоріжжі», — каже волонтер.

Спочатку виготовили майже 200 брелоків, наразі залишилося 25-30 екземплярів. Також фонд зробив до 8 статуеток —  це тризуб на підставці.

«Декілька статуеток ми подарували благодійникам, які нам допомагали в перегоні автівок, в закупівлі або передачі обладнання. Три герби ми продали на початку війни. Їх купували знайомі військових, щоб допомогти та зібрати на машину. Ми не прагнули зробити багато виробів, таких речей виготовлена обмежена кількість», — розповідає волонтер.

Також із частин уламків зробили на продаж шахову дошку і шашки, аби допомогти військовим.

Проте зараз, за словами волонтера, попит дещо спав. Останні брелоки купили два місяці тому.

«На початку широкомасштабної війни це було трошки актуальніше, люди хотіли допомагати, зараз важче з продажем. Тоді брелок коштував 2000 гривень. Це така немаленька сума, не кожен може одразу викласти ці гроші. Хоча, є такі благодійники, які купляли оптом. Я пам’ятаю, що 60 відсотків коштів на першу автівку у цьому році ми зібрали з продажу брелоків. У нас одна компанія, яка побажала бути анонімною, купила 107 брелоків: майже 214 тисяч гривень перерахували на наш рахунок. Ще потім трошки люди задонатили, і в підсумку ми придбали автівку. До речі, ми наразі перевезли її з Бахмутського напрямку, де машина півроку працювала на фронті, до Запоріжжя на ремонт», — розказав Владислав Калюжний.

Придбати всі вироби можна через Instagram-сторінку фонду. Окрім того, волонтери створили Telegram-канал, де виставляють на аукціон серед підписників трофеї, які військові отримують у боях на Запорізькому, Бахмутському, Авдієвському та інших напрямках. Це каски, гільзи, тощо. Всі кошти спрямовують на підтримку армії.

Текст – Юлія Глушко, фото та відео – з архіву героя матеріалу


Читайте також:

Контужені й розірвані снарядами: зооволонтери притулку рятують тяжкопоранених безхатніх тварин з зони бойових дій у Запорізькій області

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0