USD: EUR:
... в Запорожье
Поки батьки на роботі, а школи та дитсадки – на «дистанційці»: хто і як допомагає організувати дозвілля дітей у прифронтовому Запоріжжі

Поки батьки на роботі, а школи та дитсадки – на «дистанційці»: хто і як допомагає організувати дозвілля дітей у прифронтовому Запоріжжі

У Запоріжжі, як і у багатьох містах України, під час війни перед батьками, які працюють, постає питання: з ким залишити малечу в робочий час? Адже школи та садки перейшли в онлайнформат. З цим можуть допомогти дитячі центри та простори, які відкрились на базі громадських організацій. На щастя, їх чимало в нашому місті, тож можна обрати локацію відповідно до вподобань дитини. «Перший Запорізький» розповідає про три таких ініціативи, які працюють на безоплатній основі та можуть стати в пригоді маленьким запоріжцям та їхнім батькам.

«Безпечні простори»: майстер-класи та ігри на цілий день

У середині серпня цього року на базі двох запорізьких лікарень відкрились дитячі «Безпечні простори». Це справжня знахідка для працюючих батьків, адже тут по буднях можна залишити малечу на цілий день — з 8:00 до 16:00. Всі активності безкоштовні.

«Ми подивились, що дитсадки та школи перевели в онлайн, тому вирішили трошки полегшити життя саме працюючим батькам. Це наші основні бенефіціари – люди, які не можуть здійснювати свою трудову діяльність на повну, бо не з ким залишити дітей. Ми відкрились саме для них», — розповідає проєктна менеджерка «Безпечних просторів» Алла Шандрук.

Дитячі простори створено за підтримки громадської організації «ЙЕС» та уряду Німеччини в рамках проєкту GIZ «Зміцнення ресурсів для сталого розвитку приймаючих громад на сході України».

У дитячій лікарні №5 по вулиці Сорочинська, 28 А (раніше – Новгородська) працює простір для дітей віком від 3 до 6 років, у лікарні по вулиці  Жаботинського, 32 – 6-10 років.

«Ми організуємо дуже цікаве дозвілля. У нас є ігрові комплекси, шведські стінки, м’ячі, настільні ігри, канцелярія, телевізор для мультфільмів, проводимо майстер-класи та багато інших активностей, — зазначає Алла Шандрук. — Обладнання двох просторів відрізняється, щоб було цікаво дітям різної вікової категорії. Для малечі до 6 років – це тунелі, батути тощо, тобто більш ігрова зона, а для старших діток трошки інші іграшки, які відповідають віку, бо інтереси у трирічної та десятирічної дитини різняться. Також є боулінг, хула-хупи, килимки для сидіння, багато пуфів, ортопедичні стільці та парти, які можна підкручувати по зросту, та ще купа всього».

«Безпечні простори» не ведуть освітньої діяльності, проте створюють сприятливі умови для навчання: тут діти можуть підключитися до інтернету зі свого гаджета та бути присутніми на онлайн-уроці в школі.

«Ми можемо облаштувати учню місце та запропонувати свою допомогу, але в навчальний процес не втручаємось. Тобто дитина сама навчається онлайн в школі, а ми за нею дивимось і чимось її займаємо під час перерв або повітряних тривог», — каже проєктна менеджерка.

Одночасно у просторі мають змогу знаходитись до 20 дітей. Дитину можна привести з ранку, а забрати вже ввечері, або залишити на декілька годин.

«До груп ми не прив’язувались, бо сьогодні дитина прийшла, а завтра можливо вже є з ким її залишити вдома. Більшість наших відвідувачів – це діти працівників лікарень, на базі яких створили простори. Медперсонал працює позмінно, тож в робочий час батьки-медики залишають малечу з нами, а у свої вихідні здебільшого проводять час з дітьми. Ми розраховували саме так: щоб працюючі люди могли залишити дитину нам на той час, якій їм потрібен. Це може бути цілий день, або декілька годин, наприклад, щоб з’їздити у справах або виконати роботу вдома. Саме тому у нас немає сталих дитячих груп, проте, звісно, є журнал відвідувань. Так, за планом, до 3 листопада наш проєктний показник складає 200 дітей на один простір, тобто наш проєкт по Запоріжжю разом охопить щонайменше 400 дітей»,  — розповідає Алла Шандрук.

На одній локації одночасно працює адміністратор, а також двоє фасилітаторів —  це люди, які взаємодіють з дітьми, залучають їх до процесу та повністю закривають потребу в організації їхнього дозвілля.

«У нас є розроблений план, де прописано, як проводити час: розпорядок дня, маса ігор тощо. Також у простори приходять наші партнери, такі як «Карітас», «Посмішка ЮА» та інші, вони проводять майстер-класи або інші цікаві заходи. Дитина завжди під наглядом та ніколи не залишається сама, а під час повітряних тривог всі йдуть в укриття, — каже проєктна менеджерка. — Ще у нас є холодильник і мікрохвильова. Фасилітатори можуть допомогти дитині розігріти їжу, яку дали з собою батьки».

Проєкт запустили не тільки у Запоріжжі, такі дитячі простори діють ще у Дніпропетровській та Харківській областях. В Кривому Розі, де дитсадочки працюють офлайн, є дві локації для школярів 6-10 років на базі дитячих юнацьких центрів. Також нещодавно відкрили простір у місті Жовті Води. У Первомайському Харківської області на базі лікарні є простір для дітей 3-6 років, туди, за словами нашої співрозмовниці, завжди вишукується черга.

«Безпечні простори» у Запоріжжі працюють з понеділка по п’ятницю з 8 до 16 години. Записатись можна, заповнивши анкету.

«Опліч ХАБ»: психологічне здоров’я та арттерапія

У запорізькому палаці культури Металургів 18 липня відкрився інклюзивний комюніті-центр «Опліч ХАБ», де можна безкоштовно отримати психологічну підтримку та подбати про своє ментальне здоров’я. На його базі діє дитячий простір: поки мами відвідують активності хабу, малеча може знаходитись на окремій локації з безліччю цікавинками. Ця опція доступна не тільки людям, які ходять на заходи хабу: на дитячу локацію можна записатися окремо.

«Наш «Опліч ХАБ» не тільки для дітей, але там є дитячій простір. Ми хотіли створити комюніті серед жителів Запоріжжя, які отримали травматичний досвід війни, задля взаємопідтримки, взаємодопомоги та психологічного відновлення», — розповідає координаторка ком’юніті-центру «Опліч ХАБ» Ганна Арінович.

Жінки в хабі займаються йогою або арттерапією – малюють, вишивають, роблять свічки та багато іншого. Вони працюють на індивідуальних сеансах психолога, відвідують юридичні консультації, лекції та безліч заходів, а в цей час з дітьми займається соціальна педагогиня чи психологиня.

«Багато з наших відвідувачів є батьками. Для їхнього комфорту ми зробили простір для дітей. Там є дитяча арттерапія, майстер-класи, йога і ще дуже багато всього: у нас є все те, що зазвичай існує в таких центрах. Поки батьки займаються на дорослій локації, діти можуть знаходитись тут, – розповідає координаторка «Опліч ХАБу». – З нашою психологинею Іриною дітки через творчість –  малювання, співи, танці – позбавляються психологічних наслідків війни».

Дитячій простір  — це спеціально облаштована кімната, яка може прийняти одночасно до 15 дітей віком від 5 до 14 років. За словами Ганни Арінович, у просторі побувало вже близько ста дітлахів.

Батьки, які не відвідують заходи в комюніті-центрі, теж можуть привести дитину, заздалегідь записавши її на певну активність. 

«Опліч ХАБ» працює з понеділка по суботу з 9 до 18 години за адресою вулиця Добролюбова, 7 (палац культури Металургів). Записатися можна за номером телефону 066-853-78-98, або офлайн в адміністратора. За розкладом можна слідкувати в Telegram-каналі.

«Голос Ромні»: англійська, психолог, логопед та комп’ютерний клас

Дитячій простір «Голос Ромні» приймає дітей ромської громади та внутрішніх переселенців. Він створений однойменною організацією, що просуває ідеї гендерної рівності, розширення прав і можливостей жінок та дівчат, в тому числі уразливих груп — ромок, переселенок, мешканок сільської місцевості, людей з інвалідністю та інших. Об’єднання працює над протидією всім формам насильства щодо жінок, дівчат та дітей, підвищенням уваги громадськості до питань різноманітності та гендеру, а також посиленням участі жінок у громадсько-політичному житті.

«Перший такий дитячий простір «Голос Ромні» відкрили у місті Ужгород. Він пропрацював приблизно пів року, а потім наші донори дали запит на те, щоб такі хаби створили у різних містах України, тож їх відкрили ще у Кривому Розі та Запоріжжі», — розповідає координаторка дитячого простору Марія Опанасенко.

У нашому місті локація для дітей «Голос Ромні» працює з 18 липня за адресою Фортечна, 51. Тут проводять уроки для розвитку малечі від 3 до 5 років, заняття з психологом і логопедом, а також вчать англійську мову. Всі активності — безкоштовні.

«Сам простір невеликий. У нас три кімнати, в котрих займаються діти. Також є комп’ютерний клас: з 1 вересня діти мають змогу приходити і підключатися до шкільного дистанційного навчання, якщо в них немає вдома гаджетів. Наразі для багатьох це важливо», — розповідає координаторка простору.

Англійську мову тут викладають за книжками Oxford для дітей різних вікових категорій. Є три групи: 6-9, 10-12 і 13-17 років.

«На заняттях з англійської все просто та зрозуміло. Спочатку вивчають букви, вже після декількох уроків батьки і діти можуть відчути прогрес. Його бачу і я, коли дитина  виходить з занять і радісно каже мамі: «Я сьогодні все зрозуміла, що мені казали англійською!». Тобто дитина сама надихається, і це стимул: коли ти бачиш, як у неї горять очі, це дуже класно», — каже Марія Опанасенко.

На розвиваючих заняттях для дітей від 3 до 5 років дуже багато активностей та праці з дрібною моторикою. Тут майструють будиночки, малюють, клеять, ліплять з пластиліну та роблять ще багато цікавинок.

«У нас вже є невеличкий план: взимку все обов’язково повинно буди завішано сніжинками та гірляндами, котрі дітки виготовили самостійно. Це будуть робити на розвиваючих заняттях діти другої групи, тобто чотирьох-п’яти років, які вже можуть працювати з ножицями. Ще є перша вікова група — 3-4 роки, її теж залучимо до новорічного прикрашання», — зазначає Марія.

Окрім цього, у просторі є заняття з логопедом, який може не тільки скорегувати, а й запустити мовлення, якщо дитина ще не розмовляє.

Також у центрі проходять сеанси з психологом, який зокрема допомагає дітям впоратися з наслідками війни. Спочатку проводять чотири психологічні консультації, потім може бути перерва, а далі у разі необхідності психолог може провести додаткову зустріч, щоб подивитись на результат і оцінити прогрес.

«Діти приходять до нашого психолога з проблемами, а виходять вже трошки іншими. Я спостерігаю за процесом: дитина інакше починає ставитися до того, що відбувається у місті, наприклад, до повітряних тривог, стає спокійнішою. Адже зараз досить багато тривожних дітей, бо вони чують сирени та, на жаль, вибухи. Серед наших учасників вже 51 дитина, яка пройшла психологічні консультації, — розповідає Марія Опанасенко. — Приміром, до нас ходив 16-річний хлопець, який потім поїхав навчатися в інше місто, але вирішив не покидати сеанси навіть на відстані — попросив перевести консультації з нашим психологом в онлайн, бо йому потрібна підтримка. Звичайно, ми пішли йому назустріч, і наша психологиня веде його вже дистанційно».

Розвиваючі заняття для наймолодших проводять по вівторках, середах і п’ятницях о 10:00 і  11:00. Англійську мову викладають у понеділок і п’ятницю, початок о 15:00, 16:00 та 17:00, щоб було зручно прийти після дистанційних уроків в школі. Все проходить офлайн, тобто наочно з вчителем. Логопед веде індивідуальні заняття у понеділок, середу та п’ятницю теж о 15:00, 16:00 та 17:00. Психолог працює щовівторка і щочетверга.

Щоб записати дитину на заняття у простір «Голос Ромні», треба заповнити форму за посиланням.   

  ***

Це лише короткий список місць, де організовують цікаве та корисне дозвілля для дітей. Деякі з них працюють по декілька годин в форматі гуртків, а кудись можна відвести малечу на цілий день. Тож завдяки українським громадським організаціям та міжнародним донором у працюючих батьків є доступна альтернатива няням та приватним дитячим садочкам.

                                    Текст – Юлія Глушко, фото – з архіву героїв матеріалу


Читайте також:

Творчість воєнного часу: як запорізькі художники роблять витвори мистецтва з уламків російських снарядів та збирають гроші на ЗСУ

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!


0