
Гумор під час війни: як запорізькі коміки на своїх стендап-шоу збирають гроші для допомоги армії
Після початку повномасштабного вторгнення, щоб зібрати кошти для військових та відволікти людей від воєнної буденності, коміки «Запорізького стендап-клубу», почали організовувати концерти та проводити благодійні аукціони. Таким чином на потреби ЗСУ за рік їм вдалось зібрати вже понад один мільйон гривень.
Керівник клубу Олексій Приймаченко згадує, що після початку повномасштабного вторгнення стендап-концерти були не на часі. Лише восени 2022 року гумористичні заходи відновили, перераховуючи Збройним силам України 20% з кожного квитка. Олексій каже, що стартувати після перерви було дуже важко з моральної точки зору, але це було необхідно робити, щоб відволікти людей й фінансово допомагати захисникам й захисницям.
Після повномасштабного вторгнення змінились і формати концертів. На момент відновлення виступів у Запоріжжі Олексій, який дуже хотів займатися стендапом, мешкав й майже щодня виступав у столиці. Набравшись досвіду, він зрозумів, що хоче виступати у рідному місті з найкращим матеріалом та привозити сюди інших чудових коміків.

Перші чотири місяці після відновлення роботи «Запорізького стендап-клубу» у місті проводили виключно великі концерти, розраховані на понад 100 глядачів за участі чотирьох коміків. На цих івентах виступали не тільки запорізькі гумористи, а й стендапери з Києва, Дніпра та інших міст України. Приблизно з березня цього року з’явився новий формат — імпровізаційні концерти, які можуть відвідати до 50 людей. Тож, коли коміки приїжджають до Запоріжжя, то в перший день проводять великий концерт, а на наступний — імпровізаційний.
«На великих концертах кожен комік виступає по 20 хвилин із заздалегідь підготовленим матеріалом, який на 80% перевірений. Також ми додаємо у виступ запорізьку тематику. Дуже багато невмираючих жартів, що завжди працюють, про ту ж «гуманітарку». Наприклад, на виступі кажу, що зараз в країні дуже багато проблем з укриттями. Десь вони в неналежному стані, десь купляють барабани, а от у Запоріжжі таких проблем немає. Нема укриттів — немає проблем. Тут висміюється і відсутність укриттів, і натякаю, що в місті є проблеми. Проблеми хочеться висвітлювати не «в лоб», але щоб було зрозуміло. Це 100% десь «випливає», хтось побачить ці жарти і вони до потрібної людини дійдуть. Дай Боже, щоб нам побудували ці укриття, — зазначив Олексій. — На імпровізаційних концертах у нас немає підготовлених заздалегідь жартів. Глядачі пишуть нам питання, що їх турбують і ми вже імпровізуємо: сидимо і «розганяємо» ці теми. Там є дуже різні питання, але найчастіше: «Коли звільнять Куртєва?».

У серпні з’явився третій формат — «відкритий мікрофон», де кожен молодий комік може виступити на концерті й спробувати свої сили в стендапі. Наразі організатори «Запорізького стендап-клубу» намагаються проводити івенти кожні два тижні.
«Спочатку проходить концерт з запорізькими стендаперами, за два тижні ще один івент з місцевими коміками, а потім ми приїжджаємо з великим концертом. Наразі планую на 22 жовтня шоу, на якому, окрім мене, будуть коміки з Запоріжжя, Дніпра та Києва», — каже Олексій.
Стендап-концерти проводять на різних майданчиках. Великі концерти влаштовують у просторі «Respect» — там гарна зала, але оренда досить висока. Тому, щоб «вийти в нуль», в залі має бути понад 50 глядачів. Концерти з меншою кількістю глядачів, спочатку проводили в артресторані «Дом Лещинского», співвласник якого воює на фронті. 20% від кожного квитка, а також кошти з аукціонів організатори заходу переказували на його «банку».
«З літа ми там не проводили івенти, бо був потрібний майданчик ближче до центру», — зазначає керівник клубу.
Проводять стендапи також у Туристичному інформаційному центрі. Їхні представники самі зв’язались з керівництвом клубу та запропонували безкоштовний майданчик для виступів, але за однієї умови: концерт має бути повністю благодійний. Тож всі зібрані кошти на малому імпровізаційному концерті йдуть Збройним силам України.

У грудні минулого року відбувся один з перших концертів стендаперів у Запоріжжі, на який прийшло близько 110 людей. Олексій зазначає, що така кількість глядачів їх приємно здивувала. Концерти, за участі коміків з інших міст, стали щомісячними. Керівник клубу згадує, що деякі стендапери побоювались їхати до обласного центру, через Запорізьку атомну електростанцію. В їхньому сприйнятті вона знаходиться дуже близько до Запоріжжя. Та наразі наше місто почало з’являтися у гастрольних графіках сольних виступів популярних коміків.
«Коли колеги побачили, що ми возимо багато концертів у Запоріжжя, то і самі стали їздити сюди з сольними виступами. Сольники везуть, бо це набагато дешевше. Квитки до Запоріжжя й назад коштують 1500 гривень, якщо їхати втрьох — це вже 4500 гривень. Тож коли ідеш з сольним концертом, то можеш і собі трошки заробити, і зібрати нормально грошей. У нас до листопада точно відбудуться чотири сольних виступи в Запоріжжі. Кожні три тижні в нас буде «Підпільний стендап» (найвідоміший український стендап-проєкт, — прим.), — зазначає Олексій. — Сподіваюсь, що тут ми зможемо частіше проводити виступи й більш розвинемо це, бо зараз людей треба закликати на концерти. Запорізька аудиторія, яка була до повномасштабного вторгнення, роз’їхалась. Люди евакуювались в інші міста і навіть країни. У кожного різна психіка і кожен сприймає по-своєму. Це нормально. Кожна людина має для себе вирішувати. Вибухи по-різному впливають на кожну людину».

Наприкінці кожного концерту стендап-клубу коміки проводять аукціони, лоти для яких передають, здебільшого, захисники та захисниці з передової. Серед лотів — тубуси, мінометні гільзи, американські та фінські сухпайки. На одному з останніх аукціонів розігрували за донат тубус від снаряда, який підбив російський БМП. На ньому також розписались українські військові.
«Зазвичай до лота ми ще додаємо два квитки на будь-який наш концерт. Мінімальну вартість лота, умовно, ставимо 500 гривень. Кожен наступний крок — плюс 100 гривень. І хто назве найбільшу суму, той і забирає лот. Людина отримує, наприклад, тубус, а військові — кошти на їхні потреби. Всі задоволені, — каже керівник клубу. — Були навіть випадки, коли купляли за 2000 гривень лот, а потім залишали його нам з фразою: «Це мій донат, а лот розіграйте на наступному концерті».
На аукціоні можуть розіграти будь-що, головне, щоб це давало гроші, які потім передають військовим. Серед лотів були також розписані вручну футболки та навіть сертифікат на епіляцію, на якому досить непогано заробили. За словами Олексія сертифікат продали за 3500 гривень, що дуже здивувало організаторів.
Керівник клубу каже, що перед кожним концертом хвилюється, бо боїться, що ніхто не захоче купувати лот. Але, на щастя, таких ситуацій не було. Та іноді людей доводиться заохочувати фразами: «Та, ну, чуваки. На двох квитках з лота ви вже економите 300-400 гривень. А це просто донат, який, можливо, ви робите щодня», — розповідає Олексій і додає, що збирати кошти на концертах стало важче.

«Всі помітили, що після російських атак по місту люди більше донатять, а коли їх немає — перераховують менше коштів. Кожен свій виступ я починаю з того, що кажу про важливість донатити військовим. Зараз ми живемо в соцмережах, але вони блокують дописи зі зборами. Instagram нам дуже «ріже» охоплення переглядів після дописів про збори, в Tik-Tok неможливо щось збирати. Це величезний мінус, — каже керівник клубу. — Але українці дуже круті, вигадують багато оригінальних зборів зі стендап «двіжух». Роблять колаборації, збирають великі кошти. Круто, що ми можемо підлаштуватись і просувати це все в такому виїзному форматі, де можна зацікавити людей. Так сумно, що треба зацікавлювати їх, але це потрібно».
Час від часу після концерту організатори влаштовують «донейшен ком», під час якого люди можуть задонатити будь-яку суму захисникам та захисницям.
Олексій зазначає, що на кожному їх концерті виключно перевірені збори. Зазвичай вони збирають кошти для військових, яких вони знають особисто. Наприклад, після одного з концертів передали зібрані гроші колишньому запорізькому коміку, який наразі служить і займається «мавіками». Також перераховують кошти місцевій волонтерці Аліні Джонас, яка регулярно збирає гроші на ремонт чи купівлю авто, дальноміри, приціли та інші потреби військових.
«Інколи до нас звертаються люди з проханням допомогти у зборі. Наприклад, на наші концерти часто ходила дівчина військовослужбовця. Якось вона попросила допомогти зібрати гроші для нього, — згадує Олексій. — З передової військовий передав тубус, який ми розіграли та відразу передали йому гроші».
Найбільша сума, яку вдалось зібрати з одного концерту й передати військовим була у червні — 6400 гривень. Однак керівник стендап-клубу зазначає, що дуже важко точно порахувати загальну зібрану суму коштів за цей рік. Орієнтовно було зібрано понад мільйон гривень, а також кошти на декілька авто для військових.

Текст – Яна Петрова, фото – зі сторінки «Запорізький стендап-клуб»
Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp
Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!
0