USD: EUR:
... в Запорожье
Запорізька Хортиця може стати туристичним магнітом для відвідувачів з усього світу

Запорізька Хортиця може стати туристичним магнітом для відвідувачів з усього світу

Сьогодні, 22 квітня, у хабі громадської організації «Запоріжжя. Платформа спільних дій» відбувся круглий стіл на тему: «Якими повинні бути парки та сквери Запоріжжя?». Під час заходу велику увагу приділили обговоренню питання розвитку Хортиці.

Нагадаємо, минулого тижня відбувся перший етап національної дискусійної платформи «Хортиця: видатна історія – велике майбутнє». У дискусії взяли участь понад 100 осіб: як зацікавлені жителі Запоріжжя, так і відомі експерти з інших міст України. Обговорення триває: кожен бажаючий може надіслати організаторам свої ідеї та пропозиції.

Учасниця попереднього обговорення – Вікторія Титова, керівниця організації Big City Lab, яка займається створенням проектів трансформації великих міських просторів –  також сьогодні долучилася до розмови онлайн. Минулої зустрічі експертка зазначила, що перевага Хортиці в тому, що острів може бути цікавим відвідувачам і як міський парк, і як історико-культурний комплекс, і як природний заповідник, і як майданчик для спортивного відпочинку. А тому потрібно вдало поєднати всі ці напрямки у концепції розвитку острову.

«Один з наших проектів – це розробка архітектурного рішення для міського парку у Маріуполі. Зараз парк будується, сподіваємося, найближчим часом буде відкрита перша частина. Цей приклад є релевантним, тощо Маріуполь – теж індустріальне місто. Ми взагалі часто працюємо у промислових містах і нерідко чуємо від місцевих жителів, що в їхніх містах, мовляв, є своя специфіка і наслідувати приклад Європи там неможливо. Насправді, ніякої специфіки немає. У кожному місті України може бути сучасний парк, і Запоріжжя – не виключення, – розповіла керівниця організації Big City Lab, – Я вважаю, що на острові Хортиця можна створити зразковий безар’єрний простір. Саме у заповідних зонах на території України, у першу черзі, мають бути створені безбар’єрні зони. Набагато простіше взяти чисту територію, де не так багато асфальту та будівель, і там реалізувати принципи безбар’єрності, ніж реалізовувати їх у великому місті. Для початку я пропоную розробити один найпопулярніший маршрут, по якому безбар’єрно можна буде пройти кожній людині».

За словами експертки, за державне фінансування на Хортиці потрібно зробити базову інфраструктуру і розпочати зміни. А щоб продовжити розвиток, можна долучати приватні інвестиції. Крім того, Вікторія Титова запевняє: дуже важливо, щоб не лише Хортиця, а й Запоріжжя теж було частиною туристичного маршруту. Щоб туристи відвідали не тільки заповідник та музей на острові, а й побачили, приміром, архітектуру Соцміста.

Завідувач інформаційно-видавничим відділом Національного заповідника «Хортиця» В’ячеслав Зайцев, який також долучився до обговорення, зазначив, що Хортиця, в першу чергу, заповідник, у якому існує особливий режим роботи.

«Ми поступово розвиваємо туризм в межах нашого заповідника. До війни Хортиця була на третьому місці за відвідуваністю в Україні після Києво-Печерської лаври та Херсонесу. Щороку у нас до 200 тисяч екскурсантів, які купляють квитки до комплексу «Запорізька Січ». Вдалося домогтися, щоб на Хортицю запустили громадський транспорт. Сподіваємося, що скоро транспорту стане більше. Виділені гроші на ремонт магістральної дороги від залізничного до аркового мосту. Відбудеться оновлення освітлення. Хортиця є чудовим місцем відпочинку вихідного дня. Ми запрошуємо відвідати наші музейні об’єкти, туристичний пляж, кінний театр, реставраційний ангар – музей судноплавства, – розповів співробітник заповідника. – Але не варто забувати, що Хортиця – це національний заповідник, на території якого є природні зони, куди ми не можемо пускати туристів. Щороку ми ловимо велику кількість браконьєрів, піроманів, «шашличників», «матрацників», які шкодять Хортиці. Приміром, лише минулого року у нас було 83 пожежі. Одна з них охопила 10 гектарів території. Тому у тих, хто відвідує Хортицю, мають бути не лише можливості для відпочинку, а й обов’язки».

На думку керівника та головного архітектора компанії «LUKASHEV architects», заступника голови Архітектурної палати Запорізької області Юрія Лукашева, розвиток Хортиці планувати потрібно з урахуванням думки громадськості.

«До пандемії та економічної кризи ми в області робили близько 15-20 містобудівних проектів. І в кожному з них ми приділяли велику увагу громадському простору. Ми відходимо від соціалістичного завдання забезпечити транспортний зв’язок, а намагаємося бути архітекторами-гуманістами і ставити в центр міста не транспорт, а людину, – розповів Юрій Лукашев. – Мені, як архітектору, важливо, щоб перед реалізацією проекту відбувався діалог між владою і людьми. Необхідно враховувати думку суспільства перед благоустроєм територій. У законодавстві є таке поняття, як «громадські обговорення», але поки їх проводять досить формально. А коли люди побачать, що їх пропозиції почуті, вони почнуть більше цінувати та берегти зроблене».

За словами відомого архітектора, Хортиця має великий потенціал, але для цього потрібно узгодити всі спірні моменти та чітко визначити план розвитку заповідника.

«Вже розроблено генеральний план Запоріжжя, в якому чітко визначені функціональні напрямки використання острова. Розроблено та затверджено генплан розвитку Хортиці. Є законодавство про заповідник, яким регламентовано його використання. Тобто, є весь набір державних інструментів, які залишається використовувати. Потрібно зрозуміти, де ми можемо знайти додаткові можливості для розвитку заповідника, зберігаючи режим його використання. Потрібно, щоб десь люди могли купатися на пляжі, десь з усією пожежною безпекою посмажити шашлики, а десь спокійно розвивалася флора і фауна. Маючи такі природні «легені» в центрі міста, ми повинні їх зберегти», – розповів Юрій Лукашев.

Під час обговорення президент Асоціації національних меншин Запорізької області Науфаль Хамдані розповів, що за кордоном подібні зони відпочинку дуже сильно розвинені і користуються величезним попитом у туристів.

«Розвиток Хортиці має велике значення не тільки для Запоріжжя, а й в цілому України. Все-таки, такі природні, культурні та історичні можливості мають не просто всеукраїнський, а й навіть європейський масштаб. Я за своє життя побував у 41 країні і бачив багато об’єктів, які можуть стати прикладом для України. Наприклад, розважальний парк Violent park у Стамбулі. Це розважальний парк міжнародного рівня, який тематично розділений на три частини: історія, пригоди і ігровий простір. Другий парк, який може стати прикладом для нашої улюбленої Хортиці, це канатний парк Kahlenberg у Відні (Австрія). Більше мільйона туристів на рік приїжджають сюди відпочивати. Ще один приклад – це парк розваг Popeye village – одне з найпопулярніших місць розваг на Мальті, яке щороку приваблює 3-4 мільйони туристів. Хочу зазначити, що всі ці проекти є приватними ініціативами. Тобто, ви можете уявити, наскільки цікаво інвестору реалізувати подібне».

Нагадаємо, 8 квітня за ініціативою голови Запорізької області Олександра Старуха відбулася виїзна нарада з питань відновлення роботи музею історії запорізького козацтва. Під час цієї наради керівництво області, а також журналісти могли побачити, в якому аварійному стані знаходиться будівля музею.

Як розповів генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко, заповідник вже отримав фінансування з обласного бюджету і чекає рішення про виділення коштів від уряду. За його словами, до 30-ї річниці від Дня незалежності України на території заповідника вже планується виконати більшу частину робіт.

Після наради голова Запорізької області проанонсував проведення всеукраїнського обговорення про майбутнє і розвиток острова Хортиці – відвертої розмови, в якому зможуть взяти участь усі бажаючі.

Читайте також:

«Видатна історія – велике майбутнє»: в Запоріжжі почалося всеукраїнське обговорення майбутнього Хортиці

Отримуйте новини швидше з допомогою нaшогo Telegram-кaнaлу: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0