USD: EUR:
... в Запорожье
У Запоріжжі відкрили унікальну виставку, – ФОТОРЕПОРТАЖ

У Запоріжжі відкрили унікальну виставку, – ФОТОРЕПОРТАЖ

Сьогодні, 24 червня, у Запоріжжі в музейних студіях «Місто за порогами» відбулася презентація нового проекту Національного заповідника «Хортиця» – музейної експозиції «Де є бої – там є герої. Українському козацтву присвячується».

На виставці, присвяченій славетній історії українського козацтва та її найяскравішому епізоду – Національно-визвольній війні під проводом Богдана Хмельницького, представили картини різноманітних жанрів: портрети, батальні полотна й пейзажі. Проте провідним автори експозиції обрали натюрморт, але не живописний, а створений із музейних предметів.

«В переддень Дня Коституції ми відриваємо виставку, присвячену героїці українського козацтва часів Богдана Хмельницкого. Я хотів би сказати, головною метою цієї виставки є відпрацювання майбутньої реконструкції та реекспозиції Музею історії запорозького козацтва. Ми дуже хотіли цією виставкою показати напрямок думок наших науковців та експозиціонерів. Ми хочемо показати козацтво дійсно важливим етапом державотворення. Тому що козацтво, з одного боку, було дуже потужним формуванням, яке боронило свої кордони. А з іншого – створило унікальну державницьку структуру. Через образи, представлені в цій експозиції, ми хочемо змусити сучасну людину задуматися щодо сучасного і майбутнього України, її місця в світі, – розповів генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко. – Користуючь можливістю, я хотів би подякувати всім, хто долучився до цього проекту. Зокрема, нашим колегам з проекту «Ми – це місто», які багато років допомагають в екпозиційніій діяльності на Хортиці, на Запорозькій Січі і тут, в музейних студіях».

За словами автора та куратора проекту, завідувача відділом науково-експозиційної роботи Національного заповідника «Хортиця» Світлани Копилової, до створення нового креативного, культурного та українського проекту долучилися спеціалісти Львівського історичного музею та Запорізького художнього музею, приватні колекціонери Роман Косарєв та Валерій Нефьодов, Національна спілка художників України, керівництво міста та області, а також постійний меценат експозиційних проектів Національного заповідника «Хортиця» комбінат «Запоріжсталь».

«Наша виставка облаштована, як пінакотека, художня галерея. У галерейній експозиції представлені картини різноманітних жанрів, проте провідними обрали натюрморт, але не живописний, а створений з музейних предметів. Експозиція побудована за концептуальним методом. Тому ми собі дозволили декілька несподіваних алегоричних зв’язків, наприклад події Хмельниччини та біблейські сюжети і сарматська історія, голандський живопис і українська тематика, живописний портрет і натюрмортний портрет. Тож експозиція в нас виявилася дуеж складно багатошаровою, що потребує у відвідувача і певної ерудиції, і уяви», – розповіла автор та куратор проекту Світлана Копилова.

За словами завідувача відділом науково-експозиційної роботи Національного заповідника «Хортиця», експозиційно теми героїв та битв втілили за допомогою двох загальних образів: багетної рами та возу.

«В експозиції багетна рама є алегорією героїв. Герої були різні. Яскраві та відомі, як Іван Богун або Максим Кривоніс, ім’я яких знає кожен. Були й такі, як- повстанець Іван Мацкевич або сотник Полуян, прізвища яких відомі здебільшого історикам. Наступний образ – віз. Як відомо, у козацького війстка табір з возів був найефективнішим засобом ведення оборонних та наступальних дій. Представлені на виставці вози не є реконструкцією бойових. Це скоріш відсилання до таких возів. Вони виконують роль транспортного засобу, бенкетних столів, прилавків, – розповіла Світлана Копилова та запросила всіх охочих побачити експозицію власними очима.

«Цей проект – яскравий приклад того, яким може вийти результат, якщо робити його спільними зусиллями. Тільки спільно можна втілити хороші і правильні справи. Саме такою є ідея «Платформи спільних дій» і конкурсу «Ми – це місто». У цьому приміщенні ми бачимо велику роботу співробітників Національного заповідника, допомогу міської влади, підприємства «Запоріжсталь» і проекту «Ми – це місто». Я впевнена, це не останній наш спільний проект, – розповіла координатор проекту «Ми – це місто», директор громадської організації «Запоріжжя. Платформа спільних дій» Ірайсат Магомедалієва, – Багато хто знає, що я родом з Кавказу. У нашій республіці – 32 національності, але ми живемо в розумінні того, як важливо знати своє коріння, любити свою країну і своє місто, знати його історію і традиції. Тому мені особливо близька тематика цього проекту, який розповідає про історію українського народу».

Також Ірайсат Магомедалієва розповіла, що в цьому році у зв’язку з пандемією коронавірусу зміниться час старту конкурсу соціальних ініціатив «Ми – це місто», який традиційно проводить комбінат «Запоріжсталь». Прийом заявок на проекти почнеться у вересні. Імена переможців проекту стануть відомими наприкінці 2020 року.

До речі, приміщення музейних студій, яке виділило для Національного заповідника «Хортиця» міська влада, реконструювали на кошт комбінату «Запоріжсталь». На це виділили 300 тисяч гривен. Перша експозиція «Міста за порогами» відкрилася виставкою «Як Харитина Марченко ДніпроГЕС будувала», присвяченої 85-й річниці з дня запуску Дніпровської ГЕС. Цей проект вдалося реалізувати за підтримки проекту соціальних ініціатив «Ми – це місто». Виставку, які відкрили сьогодні, також створили за грантові кошти цього конкурсу.

Музейна студія «Місто за порогами» Національного заповідника «Хортиця» працює за адресою: бул. Центральний, 3 (приміщення Будинку взуття, 2-й поверх), з середи по неділю з 10:00 до 16:30.


Читaйте тaкож:

Компанія Renault розглядає можливість запуску виробництва на Запорізькому автозаводі, – посол Франції

Отримуйте новини швидше з допомогою нaшого Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпорізький» у Instagram!

2

вятрович2020-06-24 21:39:52
Коль присоединились специалисты Львовского исторического музея без вятровича, то не стоит и поржать.
Запорожец Задунайский2020-06-24 19:15:24
В составе казаков-запорожцев был всякий беглый сброд из Московии (крепостные и преступники),обедневшие шляхтичи из Речи Посполитой, татарва и даже жиды. (Жид по русски - странник, не юдофобия). Работу они презирали, как и селян, которых называли гречкосіями. Жили войнами и грабежами, мародерством и торговлей православными невольниками на рынке в Кафе (ныне Феодосия). Самым большим работорговцем был гетьман Сагайдачный. "Попе-попереду Сагайдачний. Що запродав жінку за тютюн та люльку, необачний" (з народної пісні "Ой на горі та й женці жнуть"). Казаки представляли собой многонациональный конгломерат висельников, беглых крестьян и каторжников, разбойников, разорившихся крестьян и прочих лузеров, неспособных продуктивно и честно трудиться. Короче, сухопутные пираты.