USD: EUR:
... в Запорожье
«Выдающаяся история – большое будущее»: в Запорожье началось всеукраинское обсуждение будущего Хортицы

«Выдающаяся история – большое будущее»: в Запорожье началось всеукраинское обсуждение будущего Хортицы

Сегодня, 16 апреля, в хабе общественной организации «Запорожье. Платформа совместных действий» состоялся первый этап национальной дискуссионной платформы «Хортица: выдающаяся история – большое будущее».

Об этом сообщает «Первый Запорожский».

Напомним, ранее глава Запорожской области проанонсировал проведение всеукраинского обсуждения о будущем и развитии острова Хортицы – откровенного разговора, в котором смогут принять участие все желающие.

В пятницу участниками дискуссии, которая проходила, преимущественно, в онлайн-формате стали более 100 человек: как и заинтересованные жители Запорожья, так и известные эксперты с других городов Украины.

«Запоріжжя, як і Україну, без Хортиці уявити неможливо. Хортиця, яка знаходиться між правим та лівим берегом Дніпра, є серцем України, унікальним місцем та символом нашої державності. Водночас сьогодні Хортиця являє собою дуже сумне явище. На жаль, вже 6 років музей історії козацтва не працює через аварійний стан. Практично не проводилися роботи з системного оновлення памяток. Інфраструктура не готова на європейському рівні приймати людей з усієї країни , – рассказал глава Запорожской области Александр Старух. – За останній рік будівництво мостів зрушилося з мертвої точки. Дуже скоро Хортиця отримає гарне сполучення. Розпочався ремонт доріг державного значення. Нам потрібно використати всі можливості, щоб Хортиця стала магнітом для туристів з сусідніх міст та загалом – усієї України. Але поки що, на жаль, нам нічого показувати туристам. Питання оновлення Хортиці, як національного надбання, потребує загальнонаціональної дискусії».

С Киева к дискуссии присоединилась заместительница министра культуры и информационной политики Украины Светлана Фоменко. По ее словам, совсем скоро реконструкция музея истории казачества войдет в перечень объектов расширенной масштабной государственной программы «Большая реставрация» и получит финансирование для проведения работ.

«Через відсутність фінансування, за ці роки не було реконструйовано музей, не було реалізувано дуже багато хороших ідей співробітників заповідника. Елементарно, потрібні вирішити питання благоустрію, землеврядування, права власності на землю. Поки ми не вирішимо ці питання, ми можемо говорити тільки про необхідні кроки у майбутньому, – рассказала замминистра культуры. – Ми дуже сподіваємося, що за умови нормального фінансування та проведення будівельних робіт в найближчій перспективі музей історії козацтва на Хортиці буде відкрито».

По словам генерального директора Национального заповедника «Хортица» Максима Остапенко, в первую очередь, планируется сделать комплекс работ по благоустройству достаточно популярной и сегодня северной части острова. Именно здесь находится историко-культурный комплекс «Запорожская Сечь», музей истории казачества и другие туристические объекты: Казацкое Коло, Тарасовая тропа и курган с самым высоким флагштоком.

«Найбільш болюча проблема – це проблемна будівля музею історії козацства. Ми зараз рухаємося вперед для того, щоб запустити роботу з реконструкції, що стане першим кроком. Ми хочемо бачити музей історії козацтва музеєм майбутнього, в якому буде цікаво сучасній молоді, комфортно різним категоріям населення. В якому ми зможемо познайомити відвідувачів з історією козацтва через різноманітні інноваційні форми, – поделился Остапенко. – До речі, вже сьогодні ми зустрічалися з колегами з харківського Фельдман Екопарку. Нам цікавий досвід для створення такого екологічного простору на Хортиці. Окрім курганів та святилищ, на території заповідника потрібно відновити екологічні зони, в яких дитина буде знайомитися з природою».

У команди заповідника вже є напрацювання з організацією Big City Lab, яка займається створенням проектів трансформації великих міських просторів. За словами керівниці організації Вікторії Титової, перевага Хортиці в тому, що острів може бути цікавим відвідувачам і як міський парк, і як історико-культурний комплекс, і як природний заповідник, і як майданчик для спортивного відпочинку. А тому потрібно вдало поєднати всі ці напрямки у концепції розвитку острову. Тим паче, у світі є чимало успішних прикладів функціонування таких різнопланових музейних комплексів.

«Варто розпочинати з великої візії – мрії про те, якою має бути Хортиця, чим вона буде жити через 5, 10, 100 років. Це дуже важливо зробити, бо ми усі на якомусь етапі життя підемо, а острів буде жити далі, – розповіла генеральний директор Директорату внутрішньої та гуманітарної політики Офісу Президента України Вероніка Селега, – Потрібно поставити перед собою цілі, які мають бути амбітними, але досяжними. Наприклад, кожен українець за своє життя має побувати у Запоріжжі на Хортиці. Хортиця стане першим повністю безбар’єрним заповідником України. Музей історії козацтва стане частиною всесвітнього музейного кола. Чи є досяжними такі цілі. Звісно, так».

Молодежный посол UNICEF в Украине, лидер группы «Антитіла» Тарас Тополя также присоединился к дискуссии о будущем Хортицы и обратил внимание на огромный потенциал запорожского заповедника в образовании подрастающего поколения.

«Козацтво в історії Україні – це спалах звитяги та слави поміж, переважно, занепаду, руїни та тотального поневолення, який має залишити слід в пам’яті дитини. Але цей символ в Україні ми взагалі не використовуємо. Тому пропоную сконцентрувати увагу на освітньому компоненті. Я мрію, що колись діти групами будуть приїздити на Хортицю на декілька днів і інтерактивно вивчали тут історію козацтва – з театралізованими виставами і технологіями віртуальної реальності. Щоб це посвячення в українську історію було настільки яскравим, що про Хортицю та славетних козаків діти запам’ятали на все життя і несли у свої рідні міста, – говорит Тарас Тополя.

«Сьогодні біда в тому, що українські музеї, скоріш, нагадують науково-дослідну установу, яка залучає не масову, а дуже вузьку аудиторію. А тому Хортиця може стати прикладом нового більш широкого підходу центру популяриції національної історії та українських традицій, – учасником дискуссии стал и организатор общенациональной акции «Семь чудес Украины», идеолог создания комплекса «Запорожская Сечь» на Хортице Николай Томенко, – Хортиця має щоденно продукувати креативні ідеї та ініціативи: від круглих столів до різноманітних дійств. Більше того, можна одночасно діяти у різних напрямках: історичному, природному, екологічному. Крім того, чому б не проводити на Хортиці уроки історії чи географії? Сьогодні це надзвичайно важливий просвітницький тренд».

Другие участники дискуссии – а их было более 100 человек – могли направить спикерам вопросы, а также поделиться своим мнением о будущем заповедника.

Отметим, сегодня состоялся только первый этап обсуждения. Общенациональная дискуссия «Хортица: выдающаяся история – большое будущее» будет продолжаться и дальше во время следующих встреч.

Тем времением, организаторы мероприятия готовы к обсуждению: любые предложения или идеи о реставрации заповедника можно направить на страницу Национального заповедника «Хортица», а также Департамента культуры, туризма, национальной и религий Запорожской ОГА в социальных сетях.

Напомним, 8 апреля по инициативе главы Запорожской области Александра Старуха состоялось выездное совещание по вопросам возобновления работы музея истории запорожского казачества. Во время этого совещания руководство области, а также журналисты могли увидеть, в каком аварийном состоянии находится здание музея.

Как рассказал генеральный директор Национального заповедника «Хортица» Максим Остапенко, заповедник уже получил финансирование из областного бюджета и ждет решения о выделении средств от правительства. По его словам, к 30-й годовщине со Дня независимости Украины на территории заповедника уже планируется выполнить большую часть работ.


Читайте также:

В Запорожье на Хортице из-за постоянного протекания крыши разрушается здание музея истории казачества: как он сейчас выглядит внутри, – ФОТОРЕПОРТАЖ

Пoлучaйте нoвoсти быстрее с пoмoщью нaшегo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Пoдписывaйтесь нa «Первый Зaпoрoжский» в Instagram!

1

Мимоходом2021-04-16 18:52:27
Всё срубить и шоб Кальцев ТРЦ построил!