USD: EUR:
... в Запорожье
У Запорізькому фонді соцстрахування розповіли, чому зупинили виплати лікарняних та декретних

У Запорізькому фонді соцстрахування розповіли, чому зупинили виплати лікарняних та декретних

Вчора, 20 листопада, Фонд соціального страхування України вимушено призупинив перерахування коштів для виплати лікарняних і допомоги по вагітності та пологах застрахованим особам. Така ситуація виникла через закінчення коштів, передбачених за цим напрямом у бюджеті Фонду. У зв’язку з критичною ситуацією голова правління організації Володимир Саєнко на 26 листопада скликав термінове позачергове засідання правління.

Кожне підприємство чи фізично особа-підприємець сплачує обов’язковий платіж до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування – так званий єдиний соціальний внесок. За рахунок ЄСВ підприємство сплачує одразу декілька відрахувань задля своїх працівників – до Пенсійного фонду, до фондів страхування на випадок безробіття, нещасних випадків на виробництві та тимчасової втрати працездатності. Ці кошти у наслідку перераховують до Фонду соцстрахування, який і виконує необхідні виплати людям.

«Надання матеріальної допомоги особам, які офіційно працевлаштовані, у випадку тимчасової втрати працездатності є одним з найголовніших напрямків діяльності Фонду соціального страхування України. Це, наприклад, виплати, коли працівник перебуває на лікарняному або у декретній відпустці», – розповів керівник обласного управління Фонду  Олег Бескіщенко.

За його словами, проблеми з фінансування матеріальної допомоги у Фонді соціального страхування почалися ще наприкінці 2018 року. Наслідком цих проблем стала заборгованість Фонду перед працівниками та вимушена призупинення виплат.

«Призупинення виплат стало наслідком штучного зменшення Кабінетом міністрів України фінансування видатків за цим напрямкам роботи Фонду, – каже Бескіщенко. – Кожного року виконавча дирекція Фонду за погодженням Мінфіну надає Міністерству соціальної політики пропозиції щодо свого бюджету на наступний, який у результаті затверджується Кабміном. Втім, на 2019-й рік  були штучно зменшено фінансування видатків діяльності Фонду щодо  надання матеріальної допомоги за тимчасовою працездатністю».

«Через збільшення мінімальної заробітної платні, індексації заробітної плати, за якими і розраховується бюджет Фонду, ми внесли пропозиції щодо збільшення обсягу фінансування, але вони не були розглянуті і враховані, – розповідає керівничого обласного управління Фонду. – Середня денна заробітна плата в порівнянні з аналогічним періодом минулого року виростала на 27%, але бюджет Фонду був прийнятий без урахування цих цифр».

Як зазначено на сайті Фонду соціального страхування, постановою Кабінету міністрів загальні видатки Фонду на 2019-й рік на матеріальне забезпечення було заплановано у розмірі 12,5 мільярдів гривень. Водночас загальна сума по заявам-розрахункам, наданими до фінансування у 2019 році з урахування заборгованості на початок року, на сьогодні більша на 1,03 мільярда (!) гривень.

Через дефіцит бюджету Фонду соціального страхування протягом року виникали відтермінування з матеріальними виплатами. Максимальною була 45-денна затримка. У серпні постановою Кабміну були прийняті заходи, які лише тимчасово покращили ситуацію. Наразі затримка зменшилася до 13 робочих днів.

У зв’язку з критичною ситуацією, що склалася, 26 листопада буде проведено позачергового засідання правління у Фонді соціального страхування України.

Для поновлення виплат необхідно внести зміни до бюджету Фонду на 2019 рік. Міністерство соціальної політики, як орган державного нагляду за Фондом, за погодженням із Міністерством фінансів повинно подати проект внесення відповідних змін на затвердження Кабінету Міністрів України. Лише після їх прийняття виплати буде відновлено.

Тим часом, директор виконавчої дирекції Фонду Євген Баженков сьогодні, 21 листопада, під свою особисту відповідальність підписав документи для повного відновлення всіх виплат матеріального забезпечення. За законом Фонд, хоча і має гроші на рахунках, з 20 листопада не має права перераховувати кошти на виплату лікарняних та декретних.

«Зранку я зібрав у Фонді нараду, мені підтвердили, що законодавчо правових шляхів для відновлення виплат без подання Міністерством соціальної політики на Кабінет Міністрів України змін до бюджету не має. Тому я вимушений порушити фінансову дисципліну і слідувати саме духу закону – сьогодні я беру на себе відповідальність і відновлюю всі виплати. На 26-те листопада голова правління Фонду Володимир Саєнко терміново скликав позачергове засідання правління, сподіваюсь, на ньому приймуть рішення про правове врегулювання цієї ситуації», – заявив директор виконавчої дирекції Фонду Євген Баженков.

У Міністерстві соціальної політики такою кажуть, що виплати застрахованим особам, які здійснює Фонд соціального страхування, продовжаться у штатному режимі вже найближчим часом.

«Кожного дня у Фонд соціального страхування надходить від 60 до 250 мільйонів гривень. Вчора на рахунках фонду було 429 мільйонів, а сьогодні вже 550 мільйонів. Тобто гроші у них є. Хочу запевнити, що Мінсоцполітики забезпечить здійснення виплат, як тільки ми врегулюємо питання з керівництвом Фонду», – зазначив заступник міністра Олег Коваль на брифінгу для ЗМІ.

Зазначимо, що у цій ситуації підприємства та фізичні особи-підприємці, які є платникам єдиного соціального внеску (розмір ставки – 22%), стали заручниками ситуації та жодним чином не можуть на неї вплинути.

0