USD: EUR:
... в Запорожье
Стало відомо, як запорізькі нардепи розділили майже 95 мільйонів гривень державних субвенцій

Стало відомо, як запорізькі нардепи розділили майже 95 мільйонів гривень державних субвенцій

У 2018 році Запорізька область отримала 94,9 мільйони гривень державних субвенцій. Із них 68 мільйонів гривень розподілили між округами дев’яти нардепів-мажоритарників.

Бюджетні кошти спрямували на капітальні ремонти шкіл і лікарень, а також на придбання медичного обладнання. Частина державних асигнувань дісталася фірмам, які фігурують у кримінальних провадженнях.

Хто отримав найбільше грошей

Щороку спеціальним розпорядженням Кабінету Міністрів з держбюджету виділяють кошти на соціально-економічний розвиток окремих територій. Фактично це грошова допомога від держави, яка надходить до місцевих бюджетів для реалізації певних проектів, приміром реконструкції школи чи закупівлі медичного обладнання для конкретної лікарні. Виділення субвенцій здебільшого ініціюють народні депутати – мажоритарники. Вони подають відповідні запити на фінансування до Кабміну й таким чином залучають державні гроші на свої округи – задля особливої прихильності своїх виборців. При цьому існує думка, що уряд надає більше коштів тим нардепам, які лояльні до влади та її рішень.

2017 року до Запорізької області вдалося залучили майже 240 мільйонів гривень державних асигнувань. Близько третини коштів тоді спрямували на об’єкти на окрузі народного депутата Олександра Пономарьова, якого обрали до парламенту від міста Бердянська (округ №78). У результаті частину грошей освоїли компанії, пов’язані з народним обранцем. Минулого року округ Пономарьова коштів уже не отримав, а суми субвенцій на регіон загалом рекордно знизилися.

Так, торік Запорізька область одержала з держбюджету 94,9 мільйони гривень. Менше субвенцій на соціально-економічний розвиток надійшло тільки до Тернопільської (76,5 мільйони гривень) та Луганської областей (25,5 мільйони гривень). Надані Кабміном кошти розподілили таким чином: 26,8 мільйони гривень спрямували до бюджету області, а решту 68 мільйонів гривень – на об’єкти в округах запорізьких народних обранців. Найбільше держкоштів отримав округ №77 (м. Запоріжжя), який у парламенті представляє екс-регіонал Вячеслав Богуслаєв.

На окрузі Богуслаєва будують фірми з кримінальним шлейфом

Від 2006 року Вячеслава Богуслаєва тричі обирали до Верховної Ради України від Партії регіонів. На виборах 2014-го він став народним депутатом як самовисуванець і згодом увійшов до депутатської групи “Воля народу”. На цьогорічних парламентських виборах Богуслаєв теж балотується – і знову як самовисуванець.

2018 року для його округу №77, що охоплює Шевченківський та частину Олександрівського району міста Запоріжжя, надали 20 мільйонів гривень. Левову частку цих коштів, а саме 15,82 мільйонів гривень, спрямували на капітальний ремонт приміщень п’яти навчальних закладів. Проте відремонтувати встигли не всі: оскільки частину субвенцій виділили наприкінці минулого року, то за кількома об’єктами державні кошти не розподілили. Тобто гроші з держбюджету до бюджету міста Запоріжжя надійшли, але не пройшли тендерної процедури. На початок травня цього року до таких проектів належали ремонти спортивних зал у запорізьких загальноосвітніх школах №95 та №101, які отримали від Кабміну найбільшу фінансову підтримку – 3,52 мільйони і 4 мільйони гривень  відповідно. Ці освітні заклади оновлюватимуть цьогоріч.

Стосовно ремонтів у ще трьох навчальних закладах торги вже відбулися, а переможцями тендерів стали ТОВ “Анстрой” і ТОВ “Гарант-Строй 2007”. Як виявилося, обидві фірми свого часу фігурували у кримінальних справах.

Одне з проваджень правоохоронці відкрили 2017 року. Тоді, як повідомляло видання “Наші гроші. Запоріжжя”, поліція розслідувала діяльність посадовців Управління капітального будівництва Запорізької ОДА. Під час розслідування з’ясувалося, що протягом 2015-2017 років між управлінням та 10-ма приватними підприємствами було укладено договори про виконання будівельних робіт, загальна вартість яких сягнула 80 мільйонів гривень . На той час будівельні роботи за договорами були виконані не в повному обсязі, за завищеними цінами або були економічно недоцільними. До переліку зазначених 10 компаній потрапило й ТОВ “Гарант-Строй 2007”. 2018 року ця фірма виграла тендер на 3,11 мільйони гривень на капітальний ремонт спортивної зали в запорізькій школі №65 на просп. Моторобудівників, 26. Кошти на цей проект і передбачались із субвенцій для Запорізької області.

ТОВ “Анстрой” минулого року стало переможцем двох торгів за бюджетні гроші: тендера на 2,58 мільйони  гривень на капітальний ремонт спортивної зали запорізької школи №12 на проспекті Моторобудівників, 60 та тендера на 2,2 мільйони гривень на капітальний ремонт спортивної зали запорізької школи №4 на вул. Волзькій, 30. Стосовно згаданого вище підприємства 2017 року також відкривали кримінальне провадження: тоді йшлося про розтрату грошових коштів, виділених з бюджету. Утім, обвинувального акта в цій справі до суду не надходило, і відомих судових рішень наразі немає.

Піариться Фролов, заробляють посадовці від медицини

Окрім Богуслаєва, найбільше грошей до Запоріжжя зумів залучити народний депутат від БПП “Солідарність” Микола Фролов. На реалізацію проектів у його окрузі №76, що охоплює Вознесенівський та Хортицький райони міста, торік надали 11,8 мільйони гривень. Майже всі ці кошти спрямували на придбання медичного обладнання, зокрема для Запорізької міської дитячої лікарні №5 і Міської клінічної лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги (загалом 10,48 мільйонів гривень). Депутат не змарнував нагоди порекламуватись у Facebook завдяки закупленій за держкошти апаратурі.

Гольмієвий лазер, який купили для лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги, коштував 3,69 мільйони гривень. За результатами тендера його придбали в ТОВ “Медгарант”. Як з’ясувалося, цю компанію зараховують до сфери впливу народної депутатки Тетяни Бахтеєвої. Вона очолює підкомітет з питань медичного страхування Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я.

На купівлю медичного обладнання залучав минулого року кошти ще один народний депутат від БПП “Солідарність” Петро Сабашук. Його обрали до парламенту від округу №74, до якого входять Комунарський та частина Олександрівського району міста Запоріжжя.

Зокрема, 2018 року на округ Сабашука надали 5,27 мільйони, з яких 3,36 мільйони гривень мали витратити на придбання устаткування для міської лікарні №7. Торік провели тендер на закупівлю для цього медзакладу ендоскопічного обладнання для ЛОР-операцій. Також за результатами іншого тендера придбали наркозно-дихальний апарат, постачальником якого стало ТОВ “Лівін”, котре пов’язують з екс-міністром охорони здоров’я Олександром Аніщенком.

Округ Ігоря Артюшенка другий рік поспіль не отримує субвенцій

Від Запоріжжя в парламенті є ще один народний депутат – Ігор Артюшенко з БПП “Солідарність”. Проте два роки поспіль на його округ №75, який охоплює Дніпровський та Заводський райони міста, коштів не надають. Ми вирішили поцікавитися, чому відсутні надходження на реалізацію проектів в окрузі, але депутат почав твердити протилежне:

– Наскільки я пам’ятаю, минулого року 10 мільйонів отримали на проекти в окрузі – це по міській раді. Зокрема, і за моїм поданням. На моєму окрузі це була програма з енергозбереження: близько 80 будинків ОСББ отримали заміну вікон у під’їздах. Загалом, у мене по округу в 2016 році були гроші на проекти, у 2017-му – не було, у 2018-му – ці 10 мільйонів, а в 2019-му я не знаю, як воно буде”, – прокоментував Ігор Артюшенко.

Зауважимо, що, відповідно до розпорядження Кабміну щодо розподілу субвенцій на соціально-економічний розвиток (№423-р від 13 червня 2018 року), Запоріжжю справді виділили 10 мільйонів гривень для реалізації проектів у різних районах міста (а отже, у різних округах).

Проте витрат на згаданий народним депутатом проект у його окрузі тоді заплановано не було, як і в подальших розпорядженнях уряду 2018 року щодо розподілу субвенцій. Тож, імовірно, йшлося про виділення коштів з інших джерел. Згідно з документами, округ №75 жодних надходжень минулого року не мав.

На окрузі Бандурова працює фірма екс-регіоналки

Торік субвенцій не отримав й округ №78, до якого входять місто Бердянськ, а також Бердянський, Більмацький, Розівський і Чернігівський райони. Від цього округу, нагадаємо, народним депутатом є Олександр Пономарьов з “Волі народу”. Ми вирішили запитати в нього, чому не вдалося залучити кошти 2018 року.

– Постійно розробляються програми, пов’язані з тими проблемами, які є на окрузі. Відповідно, після того, як ці програми проходять усі проектні та інші процедури, то тільки після цього на них можуть бути виділені кошти. Якщо ці процедури перебувають у робочому стані, то зрозуміло, що з коштами рух буде ускладнений, – відповів Олександр Пономарьов.

Позаторік округ Пономарьова одержав 68 мільйонів гривень, частину з яких освоїли фірми, пов’язані з народним депутатом.

Майже схожа ситуація трапилася з грошима, наданими на округ №79, до якого належать місто Енергодар, Василівський, Великобілозерський, Кам’янсько-Дніпровський райони та частина Оріхівського району. Від цього округу до Верховної Ради обрали Володимира Бандурова з “Волі народу”, котрий 2017 року залучив 28,4 мільйони гривень субвенцій. Із них майже 1,5 мільйони гривень без тендера освоїла фірма “ПМК-21”, яку ЗМІ пов’язували з керівником виборчого штабу нардепа Сергієм Грачовим.

2018 року округ Бандурова отримав менше коштів – 17 мільйонів гривень. Із них щонайменше 2 мільйони гривень, за даними електронної системи держзакупівель Prozorro, дісталося приватному підприємству “Гефест”. Зокрема, за 1,26 мільйони гривень компанія мала побудувати дитячий майданчик на бул. Центральному в місті Василівка Запорізької області, а за 827 тисяч гривень зробити капітальний ремонт покрівлі та фасаду будівлі Великобілозерської сільської ради.

Як виявилося, фірмою володіє Світлана Поліщук. Протягом 2010-2015 років вона була депутаткою Оріхівської міської ради від Партії регіонів. Також зараз керує ПП “Гефест 2016”, котре минулого року фігурувало у кримінальному провадженні. Розслідування почали після того, як ця компанія 2016 року виграла тендер на капітальний ремонт будівлі кінотеатру в смт Розівка Запорізької області. Згідно з документами, ремонт був повністю завершений, що підтверджувалось актами виконаних робіт. Проте, за даними слідства, насправді частину будівельних робіт ПП “Гефест 2016” фактично так і не виконало. Судові процеси в цій справі ще тривають.

Нині Володимир Бандуров далі піариться на будівництвах у своєму окрузі за державні кошти. Зокрема, на своєму персональному сайті він звітує про вдалий ремонт покрівлі Великобілозерської сільської ради, який робило згадане вище ПП “Гефест”.

2014 року Володимир Бандуров удруге став народним депутатом України як самовисуванець. На 2018 рік він з родиною мав 1,04 мільйони гривень готівкою та 28 мільйони гривень, розміщених на депозитах. Також сім’я Бандурова володіла автівками Mercedes-Benz (2012 року випуску), BMW (2004 року випуску) та Bentley Continental GT (2012 року випуску), яка на ринку зараз коштує близько 100 тисяч доларів. Це не все майно родини депутата, який щороку піариться на придбаннях для округу держкоштом.

На окрузі Балицького дякують нардепці Іоновій

На окрузі №80, до якого входять місто Мелітополь і Мелітопольський район, склалася ще цікавіша ситуація. Торік цей округ отримав 5,5 мільйони гривень субвенцій. Від нього до Верховної Ради пройшов Євген Балицький з “Опозиційного блоку”, відомий своїми антиукраїнськими висловлюваннями. Але кошти для Мелітополя залучав не він: за грошову підтримку від держави дякують народній депутатці від БПП Марії Іоновій. Зокрема, таку подяку висловлює міська влада Мелітополя, а також екскерівник Запорізької ОДА Костянтин Бриль.

Сама Марія Іонова ще минулого року наголошувала, що не планує балотуватися до парламенту від округу №80.

-Коли керівництво Мелітополя звернулося до мене з проханням допомогти в соціальній сфері, я з радістю відгукнулася. Там живуть такі ж платники податків, як і по всій Україні. Я розумію, що виглядає дивно, що субвенціями займається не нардеп, якого обрали в цьому окрузі, а списочник. Це спільна справа. Я не планую балотуватися на 80-му окрузі, але від БПП хтось буде, – прокоментувала Марія Іонова.

Залучені кошти мали витратити на ремонт двох медустанов – Мелітопольської міської лікарні №2 та Мелітопольського міського пологового будинку. Як виявилося, щодо ремонту будівлі міської лікарні №2 вже провели кілька тендерів. Найдорожчий, на суму 26,3 мільйони, виграло ТОВ “Мелсіті”, власника якого Володимира Новосельцева пов’язують з депутатом Мелітопольської міської ради від БПП Сергієм Біловолом.

Найменше коштів дісталося Токмаччині та Гуляйпіллю

Найменше держсубвенцій 2018 року залучили Вадим Кривохатько, якого обрали до парламенту від Гуляйпілля (округ №82), та Сергій Валентиров, що став народним депутатом від Токмаччини (округ №81).

Зокрема, на округ Кривохатька надали 5,24 мільйони гривень субвенцій. Із них найбільше коштів запланували витратити на завершення будівництва та введення в експлуатацію підвідного газопроводу до сіл Новоселівка й Шевченка Пологівського району Запорізької області (2 мільйони гривень).

Округ Сергія Валентирова одержав минулого року 3,22 мільйони гривень. Наймасштабнішим проектом стала реконструкція лікувально-діагностичного центру Територіального медичного об’єднання в смт Михайлівка. На неї передбачили 1,49 мільйони гривень держкоштів.

Загалом, нагадаємо, 2018 року Запорізька область отримала 94,9 мільйони гривень субвенцій з державного бюджету.

0