USD: EUR:
... в Запорожье
Від черепів та пір’їв до «шахідів» та С-300: запорізька художниця пише картини на уламках снарядів для допомоги армії

Від черепів та пір’їв до «шахідів» та С-300: запорізька художниця пише картини на уламках снарядів для допомоги армії

Запорізька художниця Яна Ясунас почала розмальовувати уламки дронів та ракет в січні цього року. Таким чином мисткиня не тільки перетворює залишки російських знарядь вбивств у предмети мистецтва, а й збирає кошти для допомоги українським військовим від їх продажу. До широкомасштабного вторгнення мешканцям міста вона була відома незвичайними виставками — полотном для її картин слугували черепи та пір’я.

Про це йдеться у статті «Творчість воєнного часу: як запорізькі художники роблять витвори мистецтва з уламків російських снарядів та збирають гроші на ЗСУ».

«Я з’їздила в Мексику, подивилась фільм про художницю Фріду Кало, закохалася і в неї, і в цю країну. Мені там все дуже сподобалось: і мистецтво, і їхні кольори. До речі, у них дуже багато спільного з Україною, наприклад, вишиті рушники, а також посуд та одяг. Я надивилися у Мексиці на черепи і скілети навкруги та була під враженням: у свято День Мертвих вони були всюди, це важлива частина місцевої культури,  — розповідає мисткиня. — Потім, коли ми з чоловіком працювали у Скадовську і ходили на природу, знайшли в полі старий череп корови — просто бери та малюй. Так все і почалося».

Проте наразі робота на черепах — на паузі, адже художниця почала писати картини та зайнялася керамікою, а в перервах між цим встигала розписувати уламки російських снарядів.

«Я розмальовувала уламки від «шахідів» та С-300 – ті, що летіли на Запоріжжя. Їх мені надав військовий, який воює на Запорізькому напрямку. Ми їх продавали і частина грошів йшла на його підрозділ чи іншим бійцям, — розповідає Яна Ясунас. — Все почалося з того, що я прийшла в гості до знайомого військового, а він каже: «Ось є уламки, хочеш, давай розмалюємо». Я розмалювала, виставила у соцмережах, а люди почали питати, чи можна його купити. Так ми і почали продавати, хоча спочатку про це навіть і не думали».

Окрім створення картин на уламках, художниця ще й виготовляє з них брошки:

«Було декілька уламків, у міру того, як вони продавалися, я працювала над новими. Їх було багато. Спочатку над великими, а потім я почала частіше працювати з маленькими. Якщо я бачила силует тварини, чи книги, чи ще чогось, то ми робили з цього брошку. За умови, якщо уламок був мініатюрним, і його можна повісити на одяг. Якщо ж він великий, то просто його розмальовувала. Я дивилась на нього, і фантазія сама мені підказувала малюнок».

На одну роботу у художниці йде вечір, іноді — два. Спочатку шматочки покриваються акрилом, а потім наносяться вітражні фарби. Серед сюжетів: розбомблена квартира, Кобзар, килимок, українські хусточки, вишиванка, квіти, кукурудза та багато іншого.

«Вироби продавали в інтернеті. Їх хотіли придбати багато з тих людей, хто виїхав за кордон. Також працювало сарафанне радіо, тому спеціальних аукціонів не влаштовували. Просто виставляли в соцмережі фото розмальованого уламку, писали ціну. Вартість найдорожчого (його ще ніхто не купив) – 2,5 тисячі гривень. Це великий шматок, на ньому зображені тюльпани. Найдешевший коштує 500 грн. Деякі з них ми також дарували. Проте зараз нових робіт не планую, адже ажіотаж вже пройшов та поки що залишилось достатньо уламків, яких ще не купили», — розповідає художниця.

Наразі майже всі її роботи на уламках знаходяться у виставковій залі Союзу художників на площі Фестивальній у Запоріжжі, а також у керамічній майстерні «Pottery Island». Щоб їх придбати, треба звертатися на сторінку Яни Ясунас або на сторінку майстерні «Pottery Island» в Facebook та Instagram.

Текст – Юлія Глушко, фото – з архіву героїні матеріалу


Читайте також:

Контужені й розірвані снарядами: зооволонтери притулку рятують тяжкопоранених безхатніх тварин з зони бойових дій у Запорізькій області

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0