USD: EUR:
... в Запорожье
Гроші за ухилянтів, захоплення Роботиного та військовий із синдромом Дауна: які фейки ворожа пропаганда наприкінці травня просувала у Запорізькій області

Гроші за ухилянтів, захоплення Роботиного та військовий із синдромом Дауна: які фейки ворожа пропаганда наприкінці травня просувала у Запорізькій області

Проти України воюють не лише збройні сили, але і величезне інформаційне військо країни-окупанта. Ворог використовує не тільки бойове озброєння, а також і всі потужності своєї пропагандистської машини.

«У ЗСУ воює чоловік із синдромом Дауна», «На річці Тиса українців розстрілюють за втечу від мобілізації», «Українських військових «накачують» американськими наркотиками», «В Україні мобілізують виключно проросійських громадян», «У Запоріжжі представники ТЦК платять гроші за інформацію про ухилянтів».

Подібні неправдиві антиукраїнські меседжі російська пропаганда системно тиражує з допомогою мережі пропагандистських ресурсів.

Які ще антиукраїнські меседжі наприкінці травня поширював серед місцевих жителів ворожий агітпроп, аналізуємо у матеріалі на основі результатів моніторингу проросійських telegram-каналів.

Фейк: у Запоріжжі представники ТЦК платять гроші за інформацію про ухилянтів

«Дна нет! За 100 гривен продай папу людолову. Во временно оккупированном киевским режимом городе Запорожье людоловы из ТЦК пристают во дворах к детям, предлагая 100 грн за информацию об отце и соседях мужского пола» (На самом деле в Запорожье, 08.05.2024).

Обережно, російська пропаганда!

Спростування: ця інформація є безпідставною і не відповідає дійсності. Заява окупантів ґрунтується виключно на коментарях анонімних користувачів у невідомому телеграм-каналі. Жодних підтверджень цьому повідомленню не надають. Подібні «вкиди» – частина дезінформаційної кампанії з підриву мобілізації.

Зараз в мережі активно розповсюджують фейки про винагороду за передачу інформації щодо перебування громадян, які ухиляються від мобілізації. Мета пропагандистів – нагнітання панічних настроїв серед українців і послаблення обороноздатності України.

Російська пропаганда системно поширює різноманітні дезінформаційні повідомлення та маніпуляції на тему мобілізації в Україні. Як вже писав «Перший Запорізький» в одному з попередніх оглядів, російська пропаганда поширювала фейк про те, що Польща нібито почала видавати Україні чоловіків призовного віку, які виїхали з країни після початку «спецоперації». А також поширювала дезінформацію про те, що в Україні банки нібито обмежили зняття готівки, бо клієнти почали масово знімати гроші через закон про мобілізацію.

Росіяни також поширюють подібну дезінформацію, щоб підкріпити меседж про критичну нестачу військових у ЗСУ та необхідність терміново мобілізувати українців.

Раніше «Перший Запорізький» спростовував фейк про те, що до Запорізької області має прибути посилення до підпорядкованих оперативному командуванню обласного центру комплектування та соціальної підтримки. Тоді в Запорізькому обласному ТЦК та СП повідомили, що ніяких «посилень» не відбувається і не планується, адже така потреба відсутня.

Фейк: Міністерство оборони України змінило аватарку в соцмережах на емблему в стилі дивізій СС

«Официальный аккаунт боевиков МО Украины сменил аватарку на эмблему в стиле дивизий СС. Сделано это было ко Дню Победы который в Европе отмечается 8 мая. Но нацизма на Украине по-прежнему нет…» (На самом деле в Запорожье, 08.05.2024).

Спростування: цей фейк базується виключно на уяві російських пропагандистів. Насправді Міністерство оборони тимчасово змінило світлину профілю в соцмережах 8 травня, щоб вшанувати пам’ять жертв Другої світової війни.

Чорно-біла стилістика тризубу символізує скорботу, а червоний мак з правого боку – це міжнародний символ пам’яті загиблих, який Україна обрала на заміну російським георгіївським стрічкам.

Тобто символіка немає жодних нацистських підтекстів, а закиди ворожої пропаганди є необґрунтованими. Цим фейком росіяни намагалися підживити один із головних наративів – про «українців-нацистів», які нібито поділяють ідеологію гітлерівської Німеччини. Проте насправді саме Росія зараз веде загарбницьку війну та вбиває мирних жителів.

Фейк: українських військових «накачують» американськими наркотиками

«Положение в штурмовых бригадах ВСУ настолько плачевное, что бойцов приходится «накачивать» стимуляторами перед отправкой в бой. Пленный 82 десантно-штурмовой бригады ВСУ, действующей на Запорожском направлении, рассказал интересные факты применения наркотических веществ для снижения болевого порога и притупления чувства страха у бойцов ВСУ. Без них воевать отказывается не только рядовой состав, но и офицеры из числа командиров 82 ОДШБр» (На самом деле в Запорожье, Бердянск ZaVtra, 11.05.2024).

Обережно, російська пропаганда!

Спростування: росіяни поширюють вигадки про вживання наркотиків українськими військовими ще з початку повномасштабного вторгнення.

Зокрема, відео, яке загарбники додають як підтвердження, українські фактчекери вже спростовували у 2023 році. Тоді наркотичні засоби, які буцімто роблять військових безстрашними на фронті, нібито приймали бійці 79-ї окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ. Росія запевняла, що Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) постачала стимулятори українським військовим. Однак це не правда.

Як заявив представник USAID в коментарі Lead Stories, Агентство не постачало в Україну подібні речовини для ЗСУ. На вебсайті організації також відсутня інформація про допомогу українським військовим.

Насправді хімічні речовини на відео – метилфенідат та ефедрин – використовують для виробництва ліків та призначаються лікарями. Навіть теоретично досягти ефекту, про який брешуть росіяни, було б неможливо з медичної точки зору.

Обережно, російська пропаганда!

Таким чином російський агітпроп прагне послабити підтримку західних партнерів для України. Крім того, у такий спосіб росіяни пояснюють стійкість української армії та виправдовують свої невдачі на полі бою.

Фейк: у ЗСУ воює чоловік із синдромом Дауна

«Парнишка «Воха» с синдромом Дауна нынче в интернете популярен больше, чем Зеленский. Теперь украинцы разгоняют в TikTok рэп о нём, при этом принижая клоуна, стоящего у власти» (На самом деле в Запорожье, Запорожский фронт, 11.05.2024).

Обережно, російська пропаганда!

Спростування: росіяни знову поширюють дезінформацію, що у лавах ЗСУ нібито воює чоловік із синдромом Дауна, над яким до того ж постійно знущаються українські військові.

Хлопця називають «Воха». Деякі російські джерела стверджують, що йому лише 19 років. Спочатку відео з ним поширили у TikTok, після чого ролик почали масово тиражувати пропагандистські ресурси.

Насправді це фейк, який фактчекери спростували ще на початку року. Про те, що відео сфабриковане вказують наступні ознаки. На формі «бійця» відсутні будь-які розпізнавальні знаки, які б дозволили ідентифікувати його приналежність до підрозділу ЗСУ – немає ні шевронів конкретної бригади, ні нашивки.

Пропагандисти переконують, що чоловік нібито воює «на нулі», але точне місце визначити неможливо. При цьому хлопець не має відповідного військового спорядження та обвісу, а його плитоноска, яка мала б захищати від поранень, порожня. Крім того, герой взутий у гумові чоботи, хоча відео опубліковане в січні, коли були морози.

11 травня пропагандисти опублікували змонтоване відео з кадрів «мобілізованого» хлопця під реп-пісню з антиукраїнським змістом. За версією загарбників, хлопець став ледь не українським героєм, який набирає популярності в мережі. Однак і тут росіяни збрехали. Відео в TikTok, яке демонструють пропагандисти, переглянуло менше ніж 1500 користувачів, а під пісню не знято жодного іншого відеоролика.

15 травня ворожі телеграм-канали поширили «продовження» вигаданої історії:  «Моральные уроды из ВСУ продолжают издеваться над мобилизованным инвалидом. Радует одно – Воха еще жив» (На самом деле в Запорожье, Бердянск ZaVtra, 15.05.2024).

Обережно, російська пропаганда!

Російська пропаганда відзняла вже декілька постановних відеороликів із цим «героєм». Примітно, що раніше відео поширювали через акаунт в TikTok під ніком «uvoin19», але зараз облікового запису з таким ім’ям не існує. Останні ролики виходять вже без водяного знаку соцмережі. Це може свідчити про те, що першоджерелом матеріалів є самі російські ресурси.

Всі відео зняті за одним сценарієм: невідомий чоловік за кадром, якого російська пропаганда представляє українським військовим, розмовляє з хлопцем з ознаками синдрому Дауна, а потім раптово починає кричати, залякувати та принижувати його. При цьому майже не зрозуміло, що саме відбувається.

Сама історія про «мобілізацію Вохи» суперечить українському законодавству. Відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, люди з синдромом Дауна є непридатними до військової служби.

Крім того, згідно з 18 травня 2024 року набув чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку». Документ визначає, що мобілізація починається з 25 років. На момент запису відео до лав ЗСУ мобілізовували з 27 років. Отже, чоловіка не могли мобілізувати ні за станом здоров’я, ні через вікові обмеження.

Подібними фейками ворог намагається дискредитувати Збройні сили та систему охорони здоров’я в очах української та іноземної громадськості. Пропагандисти хочуть створити враження, ніби українська армія настільки виснажена, що до ЗСУ змушені мобілізувати всіх без виключення.

Раніше «Перший Запорізький» вже спростував фейк про вагітну військовослужбовцю в Збройних силах.

Фейк: в Україні мобілізують виключно проросійських громадян

«На сегодняшний день в Одесской области проходит выборочная мобилизация в ВСУ. Представители ТЦК забирают только пророссийских настроенных жителей Одессы. При этом проукраинских граждан не мобилизуют. Так, в Измайловском районе Одесской области, военкомы не бегают по улице и не отлавливают местное население призывного возраста, в то время как в самой Одессе органы ТЦК мобилизовывают жителей, не подлежащих призыву, тем самым подвергают граждан незаконной мобилизации» (Херсонский Вестник, 11.05.2024).

Обережно, російська пропаганда!

«Отсюда следуют двойные стандарты органов ТЦК и киевского режима во главе с Зеленским. Военкомы мобилизуют и отправляют на «мясные штурмы» только пророссийски настроенных одесситов, тем самым сохранив в регионе проукраинскую часть населения. Данным образом, киевская власть рассчитывает упрочить в Одессе свое влияние и сохранить регион под своим контролем» (Бердянск ZaVtra, 11.05.2024)

Спростування: інформація про те, що мобілізація в Україні є вибірковою та спрямованою виключно на проросійських громадян є фейковою.

Загальна мобілізація триває одночасно в усіх областях України. Відповідно до закону про мобілізаційну підготовку, до ЗСУ призивають громадян, які є придатними до військової служби. Жодних «фільтрів» за проукраїнськими чи проросійськими поглядами немає і не може бути. Ці твердження не мають жодних підстав.

Раніше пропагандисти поширювали фейк про вибіркову мобілізацію переселенців та людей «інтелектуальних професій».

Також ворог постійно намагається зобразити мобілізацію як «покарання» чи «тотальну могилізацію», щоб залякати українців. Про це «Перший Запорізький» вже писав у попередніх оглядах.

Подібні звинувачення – це частина дезінформаційної кампанії РФ, метою якої є дискредитація української влади та створення розколу в українському суспільстві для підриву мобілізації.

Фейк: російські війська повністю захопили село Роботине

«Российские военные в Запорожской области полностью освободили Работино, сообщило Минобороны» (На самом деле в Запорожье, 15.05.2024).

«Поселок Работино стал местом боевой славы для множества русских солдат — в последние месяцы он был настоящей могилой для ВСУшников. Прошлым летом это был один из самых кровопролитных рубежей провального украинского «контрнаступа» — командование гнало на него одну волну боевиков за другой, но все атаки были отражены доблестными бойцами ВС РФ. В конечном счете украинские боевики не сумели удержать поселок, и сегодня в Минобороны РФ объявили о том, что он освобожден нашими бойцами». (Главное в Мелитополе, Главное в Энергодаре, 15.05.2024).

Обережно, російська пропаганда!

Спростування: «Перший Запорізький» вже писав, що інформація про захоплення росіянами села Роботине є фейковою.

Генеральний штаб Збройних сил України у своєму зведені 15 травня повідомив, що українські війська контролюють ситуацію в Роботиному та не змінюють своїх позицій.

Як заявив речник Сил оборони Півдня України Дмитро Плетенчук, попри численні спроби захопити населений пункт, ворог не досяг успіху на цьому напрямку.

«Триває оборона. Сили оборони півдня роблять все необхідне для того, щоб ворог і надалі не мав успіху. В результаті цих штурмів ворог був вимушений відійти, зазнавши втрати», – прокоментував ситуацію Плетенчук.

Моніторинговий проєкт DeepState, що публікує інтерактивну карту перебігу бойових дій, також підтвердив, що росіяни не можуть встановити контроль над Роботиним.

Зазначимо, що росіяни не полишають спроб окупувати населений пункт з того часу, як ЗСУ звільнили його у серпні 2023 року. Ситуація біля Роботиного залишається напруженою протягом декількох місяців. Там регулярно відбуваються бойові зіткнення з російськими підрозділами, які намагаються зайти та закріпитися в селі.

Фейк: на річці Тиса українців розстрілюють за втечу від мобілізації

«Украинцев, пытающихся убежать от мобилизации и переправиться через реку Тиса в Румынию, украинские пограничники расстреливают, уже зафиксировано несколько десятков таких случаев, сообщил РИА Новости председатель комиссии ОП РФ по вопросам суверенитета, сопредседатель координационного совета по интеграции новых регионов Владимир Рогов» (Владимир Рогов, 16.05.2024)

Обережно, російська пропаганда!

Спростування: заява колаборанта Володимира Рогова, яку активно поширювали пропагандистські ЗМІ, не відповідає дійсності. Українські прикордонники насправді вкрай рідко використовують зброю проти людей, які намагаються незаконно перетнути державний кордон через річку Тису. А якщо таке і трапляється, кожен окремий випадок і обставини використання зброї розслідують

За останній час у публічному просторі розповідали лише про один випадок стрілянини на кордоні. 15 травня військовослужбовці прикордонного загону під час патрулювання помітили чоловіка, який прямував у бік кордону з Румунією. Під час переслідування втікача, який не реагував на правоохоронців, військовослужбовці здійснили кілька попереджувальних пострілів із табельної зброї. Прикордонника, який застрелив 39-річного чоловіка, затримали співробітники Державного бюро розслідувань. Розпочалося розслідування.

Найчастіше випадки смерті, про які пишуть ЗМІ, пов’язані з природними факторами гірської річки. Її стрімка течія, небезпечне дно, мул та раптові підйоми рівня води становлять загрозу для життя, особливо під час погіршених погодних умов. Тому чоловікам, які намагаються перетнути кордон, часто не вистачає сил, щоби переплести річку.

За словами представника Державної прикордонної служби Андрія Демченка, від початку воєнного стану втопилося близько 30 чоловіків.

Водночас самі військовослужбовці ДПСУ неодноразово рятувати людей від загибелі у Тисі.


Читайте також:

«Спланована» Одеська трагедія, розкрадання коштів, дезертирство та іноземні найманці у ЗСУ: які фейки ворожа пропаганда на початку травня просувала у Запорізькій області

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa:https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» вInstagram!

0