USD: EUR:
... в Запорожье
Творчість воєнного часу: як запорізькі художники створюють витвори мистецтва з уламків російських снарядів та збирають гроші на ЗСУ

Творчість воєнного часу: як запорізькі художники створюють витвори мистецтва з уламків російських снарядів та збирають гроші на ЗСУ

Ракети, «шахіди», міни, красива дівчина, тризуб, козак і кавун – всі ці, здавалося б, не поєднані речі, змогли об’єднати запорізькі митці та волонтери, які пишуть картини на уламках російських снарядів, що летять на місто та область, а також роблять з них різноманітні арт-вироби. Цей тренд у сучасному мистецтві з’явився після початку широкомасштабного вторгнення. Таким чином запорізькі художники не тільки перетворюють залишки знарядь вбивств у предмети мистецтва, а й збирають кошти для допомоги військовим.

«Перший Запорізький» розповідає історії трьох митців, які поєднали творчість і волонтерство. 

Вадим Мітков. Від зображення батальних сцен до мирних краєвидів

Запорізький художник Вадим Мітков працює дизайнером у друкарні і все життя займається мистецтвом. Своєю творчістю чоловік допомагає армії: малює на гільзах, мінах, відстрілах від HIMARS та уламках російських снарядів і ракет, що летіли на Запоріжжя. Кошти від його проданих робіт волонтери передають на допомогу військовим, які боронять Запорізький напрямок.

Ідею розмальовувати російські снаряди Вадиму Міткову на початку широкомасштабного вторгнення запропонував брат-ювелір, який працює з волонтерами.

«Волонтери принесли брату уламки, щоб він з них зробив сувеніри. Вони всі шукали способи, щоб знайти фінансування, тоді збирали кошти на рацію для військових. Брат приїхав до мене і каже, мовляв, дуже важко працювати з ракетними сплавами, бо вони не зварюються. Але ж сувеніри потрібно зробити, щоб вирішити питання з раціями. Оскільки я художник, у підсумку вирішили ці уламки розмалювати», — розповідає Вадим Мітков. 

За його словами, першими на уламках з’явилися батальні сцени, танки та вибухи, адже цього просили військові. Проте потім митець вирішив змінити тематику розпису.

«На душі було сумно, хотілося, щоб на цих уламках щось інше було, більш позитивне, наприклад, якісь мрії. Адже навіть у такому скрутному становищі треба думати про майбутнє. Про що ми мріємо, до того і наближаємось, я так вважаю. І це змінювало мій настрій та стан, — каже художник. — Далі малював українські мирні краєвиди, теплі хатки, калину, всі символи української краси та незламності, а також романтичні мотиви. Крім цього, на уламках добре спрацьовували актуальні контрасти, коли зображуєш, що одна частина світу страждає, а інша не помічає цього. Деякі мої роботи потрапляли на виставки за кордон, це було приємно. Тому що важливо, щоб цей контраст побачили люди в іншій країні».

Художник каже, що часом залишки російських снарядів самі диктували ті зображення, які згодом з’являлися:

«Іноді береш уламок і бачиш — там щось само вимальовується, треба брати пензлик і трохи попрацювати. Є у мене такі роботи, де текстура сама сформувала зображення. Я лише трохи домальовую — і вже там щось цвіте, десь човен пливе, навіть колись хмари вже готові були на уламку».

Вадим Мітков працює акрилом, потім покриває роботу лаком, який швидко сохне. На один уламок може піти від 10 хвилин до кількох днів:

«Бувають такі уламки, що і на другий, і на третій день треба до них повертатися. Вони і за розміром різні: є уламочки маленькі, які на долонях розміщуються, а бувають і великі, наприклад, ракета «Ураган». Та більше часу уходить на саме бачення ідеї зображення. Ось це головне. Якщо одразу з’являється певна ідея, то вона дуже швидко втілюється. А якщо концепції поки що немає, то це залежить від стану самого художника. Тому я намагаюсь працювати вночі, коли ніхто не відволікає. Тоді ідеї приходять більш точні та яскраві», — каже митець.

Уламки, які потім стають витворами мистецтва, художнику переважно привозить запорізька волонтерська банда «Шо ти, дядя?», але є й інші «постачальники»: багато знайомих і незнайомих людей.

«До мене звертаються різні люди: хтось працює з волонтерами, хтось у шпиталі, комусь допомагають спонсори і вони звертаються, щоб їм віддячити. Якщо люди приходять до мене, йду їм назустріч. Завдяки моїй швидкості, уламків вже досить багато, навіть не рахую скільки. Думаю, близько двох сотень точно вже є», — каже художник.

Його зображення на уламках показували вже на декількох виставках. Так, 28 січня у Запорізькому художньому музеї була окрема виставка, де можна було побачити біля сотні робіт. Окрім цього роботи виставлялися у залі Запорізької спілки фотохудожників, на виставці художників «Колорит» і за кордоном. Так, у Німеччині була виставка дітей з України, на яку митцю запропонували надіслати свої роботи. Щоб відправити за кордон декілька розмальованих гільз, навіть прийшлося окремо оформлювати дозвіл. На знак подяки німецькі організатори прислали Вадиму Міткову грамоту. 

Скільки коштів вже вдалося зібрати на допомогу військовим завдяки його роботі, художник не підраховував. Каже, що цінність його справи не тільки в грошах, а ще й в натхненні людей.

«Я малюю та віддаю. Коли військові бачать, що відбувається з уламками, вони відчувають цю єдність, і це важливо. Тому зараз допомагаю, чим можу», — підсумував Вадим Мітков.

Владислав Калюжний. Волонтерство + креатив = допомога армії

Волонтер і підприємець Владислав Калюжний родом з села Володимирського Запорізької області. Він є засновником благодійного фонду «Допомога людям України» (Help UA People), завдяки якому збирають гроші для військових. Один зі способів збору коштів — продаж статуеток та брелоків з уламків російських снарядів.

На виробах можна побачити Тараса Шевченка, тризуб в різних варіаціях і запорізьких козаків.

«На початку широкомасштабної війни, коли ще було багато хаосу, мені написав знайомий військовий. Він перерахував всі потреби і попросив знайти волонтерів. Я взяв на себе цю функцію, обдзвонив знайомих. Тоді зібрали приблизно 19 тисяч гривень, купили кави, тушонку, цигарок. Деякі люди надали паки з водою, фермери – крупи, форму, загалом хто що міг. І тоді в перший раз я поїхав у напрямку Донецької області, де хлопці базувалися, і передав їм те, що зібрав. З цього все і почалося, — розповідає Владислав Калюжний. — Потім таких запитів ставало більше, зрозумів, що у волонтерів є деякі обмеження, наприклад, щодо офіційних запитів. Крім того, довіра у людей більша саме до фонду, аніж просто до волонтера. Таким чином з’явилася потреба працювати в офіційній правовій площині та реєструвати фонд, щоб були більш потужні результати. Скоро буде рік, як наша організація офіційно працює».

Фонд займається допомогою військовим, зокрема, знаходить і такі креативні способи збору грошей, як виготовлення брелоків і статуеток з уламків. Ідея належить Владиславу, а от самі вироби виготовляють спочатку у Дніпрі, а потім доробляють у Запоріжжі. 

Брелоки та статуетки зроблені з паливного баку ракети, що впала в полі біля села Володимирського приблизно рік тому, а також з нерозірваної ракети від масштабного обстрілу Запоріжжя і передмістя 16 грудня. 

За словами волонтера, уламки цих ракет нікому не нашкодили, і це є важливою деталлю:

«Використовується ракета, яка не нашкодила населенню та не зруйнувала жодного приміщення. Виготовляти сувеніри з уламків, які нашкодили або вбили людину, не будемо. Погану енергетику тримати біля себе точно не слід», — наголошує Калюжний.

За його словами, процес виготовлення є доволі складним. Всі брелоки і статуетки вироблялися майже рік тому. Це займало певний час, адже ще й співпало з відключеннями світла.

«Ці вироби неможливо просто легко взяти і зробити. Я знаходжу людей, які можуть з цим допомогти. Корпус ракети зроблений зі спеціального сплаву, щоб його розрізати, не зашкодити зовнішньому вигляду та щоб все залишилося автентичним, довелося шукати станки з числовим програмним управлінням, які ріжуть під тиском води. Ми знайшли їх у сусідньому Дніпрі. Перші наші ескізи вирізались там, а вже гравірування та упаковка до виробів робиться у Запоріжжі», — каже волонтер.

Спочатку виготовили майже 200 брелоків, наразі залишилося 25-30 екземплярів. Також фонд зробив до 8 статуеток —  це тризуб на підставці.

«Декілька статуеток ми подарували благодійникам, які нам допомагали в перегоні автівок, в закупівлі або передачі обладнання. Три герби ми продали на початку війни. Їх купували знайомі військових, щоб допомогти та зібрати на машину. Ми не прагнули зробити багато виробів, таких речей виготовлена обмежена кількість», — розповідає волонтер.

Також із частин уламків зробили на продаж шахову дошку і шашки, аби допомогти військовим.

Придбати всі вироби можна через Instagram-сторінку фонду. Окрім того, волонтери створили Telegram-канал, де виставляють на аукціон серед підписників трофеї, які військові отримують у боях на Запорізькому, Бахмутському, Авдієвському та інших напрямках. Це каски, гільзи, тощо. Всі кошти спрямовують на підтримку армії.

Проте зараз, за словами волонтера, попит дещо спав. Останні брелоки купили два місяці тому.

«На початку широкомасштабної війни це було трошки актуальніше, люди хотіли допомагати, зараз важче з продажем. Тоді брелок коштував 2000 гривень. Це така немаленька сума, не кожен може одразу викласти ці гроші. Хоча, є такі благодійники, які купляли оптом. Я пам’ятаю, що 60 відсотків коштів на першу автівку у цьому році ми зібрали з продажу брелоків. У нас одна компанія, яка побажала бути анонімною, купила 107 брелоків: майже 214 тисяч гривень перерахували на наш рахунок. Ще потім трошки люди задонатили, і в підсумку ми придбали автівку. До речі, ми наразі перевезли її з Бахмутського напрямку, де машина півроку працювала на фронті, до Запоріжжя на ремонт».

Яна Ясунас. Від черепів та пір’їв до «шахідів» та С-300

Запорізька художниця Яна Ясунас почала розмальовувати уламки дронів та ракет в січні цього року. До широкомасштабного вторгнення мешканцям міста вона була відома незвичайними виставками — полотном для її картин слугували черепи та пір’я.

«Я з’їздила в Мексику, подивилась фільм про художницю Фріду Кало, закохалася і в неї, і в цю країну. Мені там все дуже сподобалось: і мистецтво, і їхні кольори. До речі, у них дуже багато спільного з Україною, наприклад, вишиті рушники, а також посуд та одяг. Я надивилися у Мексиці на черепи і скілети навкруги та була під враженням: у свято День Мертвих вони були всюди, це важлива частина місцевої культури,  — розповідає мисткиня. — Потім, коли ми з чоловіком працювали у Скадовську і ходили на природу, знайшли в полі старий череп корови — просто бери та малюй. Так все і почалося».

Проте наразі робота на черепах — на паузі, адже художниця почала писати картини та зайнялася керамікою, а в перервах між цим встигала розписувати уламки російських снарядів.

«Я розмальовувала уламки від «шахідів» та С-300 – ті, що летіли на Запоріжжя. Їх мені надав військовий, який воює на Запорізькому напрямку. Ми їх продавали і частина грошів йшла на його підрозділ чи іншим бійцям, — розповідає Яна Ясунас. — Все почалося з того, що я прийшла в гості до знайомого військового, а він каже: «Ось є уламки, хочеш, давай розмалюємо». Я розмалювала, виставила у соцмережах, а люди почали питати, чи можна його купити. Так ми і почали продавати, хоча спочатку про це навіть і не думали».

Окрім створення картин на уламках, художниця ще й виготовляє з них брошки:

«Було декілька уламків, у міру того, як вони продавалися, я працювала над новими. Їх було багато. Спочатку над великими, а потім я почала частіше працювати з маленькими. Якщо я бачила силует тварини, чи книги, чи ще чогось, то ми робили з цього брошку. За умови, якщо уламок був мініатюрним, і його можна повісити на одяг. Якщо ж він великий, то просто його розмальовувала. Я дивилась на нього, і фантазія сама мені підказувала малюнок».

На одну роботу у художниці йде вечір, іноді — два. Спочатку шматочки покриваються акрилом, а потім наносяться вітражні фарби. Серед сюжетів: розбомблена квартира, Кобзар, килимок, українські хусточки, вишиванка, квіти, кукурудза та багато іншого.

«Вироби продавали в інтернеті. Їх хотіли придбати багато з тих людей, хто виїхав за кордон. Також працювало сарафанне радіо, тому спеціальних аукціонів не влаштовували. Просто виставляли в соцмережі фото розмальованого уламку, писали ціну. Вартість найдорожчого (його ще ніхто не купив) – 2,5 тисячі гривень. Це великий шматок, на ньому зображені тюльпани. Найдешевший коштує 500 грн. Деякі з них ми також дарували. Проте зараз нових робіт не планую, адже ажіотаж вже пройшов та поки що залишилось достатньо уламків, яких ще не купили», — розповідає художниця.

Наразі майже всі її роботи на уламках знаходяться у виставковій залі Союзу художників на площі Фестивальній у Запоріжжі, а також у керамічній майстерні «Pottery Island». Щоб їх придбати, треба звертатися на сторінку Яни Ясунас або на сторінку майстерні «Pottery Island» в Facebook та Instagram.

***

На жаль, матеріалу, тобто уламків російських снарядів, на якому можна писати картини, у митців багато, адже Запорізька область щодня потерпає від ворожих ударів. Не дивлячись на те, що війна триває, двоє з трьох героїв підкреслили, що наразі люди зменшують кількість «донатів» на допомогу армії, тож попит на арт-вироби спадає. Попри це волонтери не зупиняють свою роботу, щоб дати людям можливість і далі креативно задонатити на армію та придбати пам’ятні картини чи брелоки, в які запорізькі художники перетворили російський воєнний металобрухт.

Текст – Юлія Глушко, фото – з архіву героїв матеріалу


Читайте також:

Контужені й розірвані снарядами: зооволонтери притулку рятують тяжкопоранених безхатніх тварин з зони бойових дій у Запорізькій області

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0