USD: EUR:
... в Запорожье
Як забезпечити будинок світлом, якщо у селі через війну немає електропостачання: історія жителя Запорізької області

Як забезпечити будинок світлом, якщо у селі через війну немає електропостачання: історія жителя Запорізької області

Село Воздвижівка Пологівського району Запорізької області знаходиться за 15 кілометрів від прифронтового Гуляйполя та 25 кілометрів від лінії зіткнення. 2 березня 2022 року з початком активних бойових дій у населеному пункті (і загалом у всьому Гуляйпільському районі) зникло електропостачання.

Рішення цієї проблеми для власного житла місцевий житель Михайло Кольчієнко,  енергетик за фахом, знайшов у відновлювальних джерелах енергії.

Про це йдеться у статті «Першого Запорізького» «Як у Запоріжжі втілюють рішення з енергоефективності та використовують відновлювальні джерела енергії: історії успіху».

«Перші місяці вдома ми користувалися електрогенератором. Але що таке генератор? Це декілька годин роботи зранку, в обід та ввечері. А морозилкам, приміром, потрібна постійна напруга. Добре, що у мене є потужне джерело безперебійного живлення (ДБЖ) і два акумулятори на час, поки не працює генератор. Інші люди швидко поїли все, що було в морозилках. А я їх навіть не вимикав. Генератор працював сумарно п’ять годин на день, ще сім годин – за рахунок ДБЖ та акумуляторів. Але на паливо щомісячно в середньому довелося витрачати 15 тисяч гривень», – згадує Кольчієнко.

Потреба в автономному джерелі електропостачання для комфортного проживання у приватному будинку змусив Михайла шукати альтернативні варіанти. Оскільки безпекова ситуація дозволяли далі жити і працювати  у рідному селі, чоловік обладнав свій будинок автономною електростанцією.

Власник будинку з автономним електропостачанням Михайло Кольчієнко

«Мій знайомий встановив собі на магазин шість сонячних панелей та інвертор. Я подивився і теж про це задумався. Знайшов у Запоріжжі інженерну компанію «Термотехнології», яка допомогла мені з обладнанням. Почали з п’ятикіловатного інвертора на 48 вольт по акумуляторам і шести панелей потужністю 545 ват кожна (загальна потужність станції – 3300 Вт). Потім докупив ще чотири панелі і збільшив потужність станції до 5450 Вт, – розповідає чоловік. – Починав із свинцевих акумуляторів. Але десь о 8-й годині вечора вже доводилося заводити генератор, щоб вистачало електроенергії на хатні справи. Пізніше замовив більш ефективні літієві акумулятори – відтоді генератор мені вже не потрібен».

У листопаді минулого року у Воздвижівку нарешті провели нову лінію електропередач з сусіднього району – Дніпропетровської області і відновили електропостачання. Втім, сонячна станція дозволила Михайлу бути незалежним.  Вже третій місяць його будинок взагалі не користується мережею.

Загальна потужність домашньої сонячної станції – 5450 Вт

«Зійшло сонце, починається ранок – вмикається водонагрівач потужністю 2 кВт. Через годину запускаємо пральну машину. Потім працюють два холодильника на 300 Вт. Заряджаються акумулятори, від яких весь будинок працює вночі. Після купівлі літієвих акумуляторів, навіть, у пасмурні дні, коли йде дощ, до електромережі я не підключався, – розповідає Михайло. – Вартість будівництва домашньої СЕС – з розрахунку одна тисяча доларів за один кВт потужності станції «під ключ» з документами. Автономна станція – це дорого, але за комфорт потрібно платити».

Сонячну станцію власник будинку змонтував самостійно на південному схилі даху гаража під кутом 20 градусів. У літній період станція може працювати на всю свою потужність, енергії повністю вистачає на роботу хатньої техніки. В середньому родина Михайла споживає 500 кіловат-годин електроенергії на місяць.

«У мене обладнання сонячної станції загалом обійшлося у п’ять тисяч доларів. Коли питають, кажуть, що дорого. Мовляв, краще генератором користуватися. Але я прокидаюся зранку, відкриваю кран – вода біжить. І вранці, і опівдні, і ввечері, і вночі. А ви спробуйте генератором 24 години користуватися. І що буде вигідніше? Люди окупність рахують по-іншому, – підсумовує власник будинку і додає, – До цього я теж думав, що дорого, що не матиме сенсу».

До зими, якщо не зміниться безпекова ситуація у гіршу сторону, Михайло планує збільшити потужність домашньої станції – до 25 кВт. Для цього він придбав ще 60 сонячних панелей.

«Зараз потужності станції у 5,5 кВт вистачає. У мене повна свобода. Але взимку ситуація зміниться. У холодний період сонце встає пізніше, сідає раніше. Якщо захмарило, станція видає 2 кВт, а інколи – 1 кВт. Для максимальної автономності потрібен більший запас потужності. Щоб я міг без проблем у пасмурну погоду нагріти бойлер або увімкнути пральну машину, – роздумує власник будинку. – Якщо не буде загострення, хочу встановити інверторні кондиціонери на обігрів житла. На будинок таких потрібно три – загальною потужністю 2 кВт. Бо з електрокотлом тепло, але через потужність у 9 кВт він неекономно споживає».

У Воздвижівці, як і в багатьох інших населених пунктах Пологівського району, після пошкодження магістральних мереж російськими ударами досі немає блакитного палива. Взимку Михайлу допомогло те, що у його будинку завбачливо були всі види котлів: газовий (пріоритетний у довоєнний час), електричний і твердопаливний. Під час ремонту чоловік зберіг у будинку твердопаливну грубку, якою і опалювали житло минулої зими.

Після відключення електропостачання Воздвижівка через деяких час отримала від Червоного Хреста три дизельних генератора потужністю 60 кВт, від кожного з яких живили дві-три сільські трансформаторні підстанції. Але у холодну погоду цієї потужності вже не вистачало. Крім того, робота генераторів постійно потребувала палива.

«Після відключення світла ми разом з підлеглим електриком на підприємстві (Михайло працює інженером-енергетиком Воздвижівського підприємства «Агронива», – прим.) майже не спали. Доїння корів на фермі починається о третій ранку. З нами – тракторист. Підключаємо навісний генератор для трактора потужністю 30 кВт  до трансформатора – доїмо. Після цього трактор переїжджає до свиноферми для необхідної роботи. Далі – наступне доїння. Потім – на молочно-товарну ферму, а звідти знову на доїння. А ще потрібно закачати воді зі свердловини у водонапірну вежу. І так циклічно кожного дня. Стало легше, коли придбали для підприємства два дизельних генератора», – згадує енергетик. Туди ж приходили і місцеві, щоб користуватися розетками та підзаряджати свої пристрої.

Сонячна станція знайшла своє призначення і на свинофермі – для цілодобового зберігання у холодильнику сіменного матеріалу свиней для штучного запліднення.

«Холодильник має працювати 24/7. У нас не було вибору. Якби не було запліднення, розведення, опоросу… Зі свинарством можна було б прощатися. Тому ми придбали інвертор, літієвий акумулятор і дві сонячні панелі потужністю 1 кВт. Потужність холодильника всього 130 Вт – вистачає з головою, – розповідає Михайло. – Сьогодні вже є можливість брати світло з мережі (хоча деякі об’єкти підприємства досі не мають напруги від мережі і нині працюють на генераторах), але на фермі продовжуємо використовувати енергію сонця».

Нову лінію електропередач з сусіднього району до Воздвижівки провели у  листопаді минулого року.

«Єдине – взимку напруга нестабільна. Неможливо, щоб інший район заживив пів іншого району. Немає такого запасу потужності. Напруга доходило 150-160 вольт взимку. Влітку – більш-менш нормально», – ділиться чоловік.

Втім, навіть і такої можливості  електропостачання не має велика кількість прифронтових населених пунктів Запорізької області. Наприклад, з початку березня 2022 року і до сьогодні також відсутнє світло у прифронтовому Гуляйполі. Місцева лікарня та інші вцілілі комунальні об’єкти, пункт незламності, навіть, вишки мобільного зв’язку працюють виключно від електрогенераторів.

Не дивлячись на те, що у Гуляйпільській громаді залишилося близько 10% населення, за словами Михайла, там є люди, які користуються його прикладом: щоб мати світло, також будують сонячні станції для власних потреб.


Читайте також:

12 мільярдів збитків: в.о. начальника Державної екологічної інспекції Південного округу в інтерв’ю розповів про наслідки нападу РФ для довкілля Запорізької області

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0