USD: EUR:
... в Запорожье
Зневіра Заходу, контрабанда на борту президента та заклики до капітуляції: які антизахідні фейки ворожа пропаганда навесні поширювала у Запорізькій області

Зневіра Заходу, контрабанда на борту президента та заклики до капітуляції: які антизахідні фейки ворожа пропаганда навесні поширювала у Запорізькій області

Проти України воюють не лише збройні сили, але і величезне інформаційне військо країни-окупанта. Ворог використовує не тільки бойове озброєння, а також і всі потужності своєї пропагандистської машини.

«Літак Володимира Зеленського контрабандою вивіз з Аргентини 300 кг кокаїну», «Робот Софія закликала українців здатися Росії», «Західна преса радить Україні копати більше могил для воїнів ЗСУ», «Американські приватні військові компанії вербують ув’язнених злочинців з наркокартелів, щоб відправити на війну в Україну», «У Чехії поширюють у метро антиукраїнські висловлювання», «Комплекси  ЗРК Patriot викликають чоловічу потенцію та випадіння волосся».

Подібні неправдиві або маніпулятивні антиукраїнські меседжі російська пропаганда системно тиражує з допомогою мережі своїх інформаційних ресурсів.

Які ще антиукраїнські меседжі навесні поширював серед місцевих жителів ворожий агітпроп, аналізуємо у матеріалі на основі результатів моніторингу проросійських telegram-каналів.

Маніпуляція: західна преса радить Україні копати більше могил для воїнів ЗСУ

«Украина вступает в новую фазу войны с Россией, где ей нужно копать, копать и копать (с) The Wall Street Journal. Неожиданная откровенность от американских СМИ» (Токмак Сегодня, 07.03.24).

Обережно, російська пропаганда!

На початку квітня у мережі пропагандистських інформаційних ресурсів активно обговорювали статтю видання The Wall Street Journal під заголовком «Ukraine Enters New Phase of War With Russia: Dig, Dig, Dig» (у перекладі з англійської – «Україна вступає в нову фазу війни з Росією: копати, копати, копати»). У підзаголовку матеріалу йдеться про те, що після недавніх втрат на полі бою «Київ готується до весняного наступу Росії».

Обережно, російська пропаганда!

Засоби масової пропаганди країни-агресора на різних каналах комунікації маніпулювали змістом статті та в’їдливо насміхалися, мовляв, відоме американське видання прямо рекомендує копати більше могил для українських військових, які невдовзі загинуть.

Спростування: у статті The Wall Street Journal дійсно йдеться про те, що в Україні активно копають. Але, звісно, не могили для солдатів, як стверджує російська пропаганда, а надійні фортифікаційні споруди. Західні журналісти у своєму матеріалі пишуть, що з листопада 2023 року український фронт став більше схожим на будівельним майданчик через велику кількість спецтехніки. Станом на час виходу статті прем’єр-міністр України Денис Шмигаль відзвітував, що на будівництво ешелонованих фортифікаційних споруд витратили майже 31 мільярд гривень, згадано у статті.

Втім, як зазначає видання, такою ситуацію є не на всіх ділянках фронту. І цитуючи заступника командира Третьої окремої штурмової бригади Максима Жоріна, пише, що після виходу з Авдіївки бойові умови не дозволяли розпочати масштабне будівництво, тому солдати були змушені копати і окопуватись самостійно.

WSJ нагадало, що минулого року під час контрнаступу піхота та техніка ЗСУ сповільнилася через складну мережу збудованих Москвою фортифікацій. «Оборонний пояс мав багатошарові лінії траншей, протитанкові рови, бетонні блоки і великі мінні поля, які виявилося майже неможливо подолати. Зараз побудова аналогічної оборони є життєво важливою для України», – пише The Wall Street Journal.

У згаданій статті також йдеться, що важливість проведення якісної мобілізації. Видання зазначає, що призовна політика Україна є досить незвичною, бо у більшості країн військова служба починається з 18 років.

Водночас WSJ констатує, що попри більшу армію Москва не може похизуватися якісним плануванням і заплатила за захоплення Авдіївки величезну ціну – 16 тисяч солдатів та понад 400 одиниць важкої бронетехніки.

Нагадаємо, що ворожий агітпроп вже не вперше намагається посіяти серед українців паніку перед втратами на війні і системно поширює різноманітні дезінформаційні повідомлення та маніпуляції на тему мобілізації в Україні. Таким чином ворог намагається посилити антиукраїнський наратив про «могилізацію» пересічних громадян військово-політичним керівництвом України. Маніпуляції  а цю тему систематично з’являються у повідомленнях російської пропаганди для української та світової спільноти.

Фейк: американські комплекси протиповітряної оборони негативно впливають на здоров’я: викликають випадіння волосся та проблеми з потенцією

«РБК Украина выпустила статью о пагубном влиянии западного ПВО на здоровье гражданских лиц. Опытный врач делает вывод, что местные жители стоят перед выбором: либо жизнь, либо здоровье, в том числе сексуальное. Прислушаются ли власти к мнению врача, выведут американские Патриоты из жилой застройки? Конечно же нет. Плевать они хотели» (Запорожский Вестник, Бердянск Актуально, 13.03.24).

Обережно, російська пропаганда!

Проросійські телеграм-канали окупаційної адміністрації захопленої військами РФ частини Запорізької області поширили інформацію про те, що радіолокаційний комплекс, встановлений на ЗРК Patriot, нібито створює потужне електромагнітне випромінювання і під час роботи може завдати серйозної шкоди здоров’ю людей.

В якості підтвердження наводять твердження заслуженого лікаря України, доктора медичних наук, завідувача кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету імені О. О. Богомольця Ольги Голубовської, нібито викладені у статті,  опублікованій на сайті «РБК-Україна».

На доданому до публікації скриншоті статті можна прочитати, що за статистикою у тих районах Києва, де розміщені західні комплекси ППО, збільшилася кількість пацієнтів, які скаржаться на головний біль та підвищений тиск. Також у пацієнтів фіксують випадіння волосся, а багато чоловіків скаржаться на проблеми з потенцією.

Спростування: на сайті «РБК-Україна» або деінде у інтернет-мережі неможливо знайти публікацію з заголовком «Ольга Голубовська: Західне ППО впливає на чоловічу потенцію і випадання волосся». Примітно, що назва стаття містить орфографічну помилку (неправильний переклад з російської: «випадання» замість «випадіння»). Все це говорить про те, що процитовану у проросійському медіа статтю вигадали, а скриншот сфальсифікували з допомогою фоторедактора.

Згадана на наведеному скриншоті автор матеріалів медіа на тему здоров’я Ірина Сандул дійсно готувала інтерв’ю за участі Ольги Голубовської, але у січні 2024 році і на тему COVID-19. Найбільш вірогідно, що саме цю публікацію російський агітпроп використав для створення фейкового скриншоту.

Такий метод пропагандисти країни-агресора використовують вже не вперше. В одному з попередніх оглядів «Перший Запорізький» згадував, як росіяни вигадали статтю в ірландському виданні The Irish Times і сфальсифікували скриншот, щоб вкотре скомпрометувати українських біженців.

Комплекси протиповітряної оборони Patriot використовують збройні сили Нідерландів, Південної Кореї, Польщі, Німеччини, Японії, Ізраїлю, Саудівської Аравії, Кувейту, Тайваню, Греції, Іспанії, Об’єднаних Арабських Еміратів, Катару, Румунії, Швеції тощо. Науково підтверджених даних щодо негативного впливу цих зенітно-ракетних комплексів на здоров’я людей у публічному просторі немає.

Маніпуляція: зупинити поставку зброї для України – єдиний варіант зупинити війну

«Steigan, Норвегия: «Есть лишь один достойный вариант: прекратить поставки оружия и созвать нейтральных переговорщиков о мире. Таким образом мы спасём тысячи жизней по обе стороны фронта и не допустим полного уничтожения Украины как страны» (Токмак Сегодня, 18.03.24).

«У Норвегії закликали Захід визнати поразку США та України у конфлікті з РФ». Статтю з таким заголовком у березні, опубліковану на сайтах Steigan та Nordnorskdebatt, масово поширювати різні проросійські медіа: від анонімних telegram-каналів – до відомих державних ЗМІ.  Пропагандисти у своїх повідомленням акцентували на окремих тезах, які дійсно можна було прочитати у матеріалі. Зокрема, росіяни активно цитували наступне твердження: «Влада західних держав досі відмовляється визнавати той факт, що США та Україна зазнали поразки у конфлікті з Росією». Мовляв, якби США і Захід (а саме, Борис Джонсон за вказівкою США) «не відмовили Україні» в підписанні мирної угоди з Росією ще в березні 2022 року, «бійні можна було б уникнути». За версією авторів статті, у такому випадку в обмін на запевнення, що Україна не приєднається до НАТО, а Крим залишиться російським, Кремль відступив би до кордонів перед вторгненням у лютому 2022 року.

Автори статті зазначили, що є лише одна можливість зупинити війну і не допустити повного знищення України як нації – припинити постачання зброї. І додали, що економічна війна Заходу нібито провалилася, а Росія стає найсильнішою економікою у Європі.

Спростування: по-перше, стаття, яку активно поширювала російська пропаганда, це не матеріал редакції, а дебатна колонка, яка написана стороннім автором і може не відповідати поглядам редакції. У даному випадку – членами правління Антивоєнної ініціативи в Тромсе. Іншими словами, закид про те, що «Норвегія закликала Захід визнати поразку України» – це не державна позиція, а озвучена у медіа суб’єктивна думка окремої групи людей. Вже традиційно росіяни використовують окремі публікації іноземних видань (нерідко – сфальфифікованих) для легітимізації своїх антиукраїнських заяв.

На противагу маніпуляціям російської пропаганди автори ще на початку тексту засвідчують, що Росія вторглася в Україну всупереч міжнародному праву і повинна була раз і назавжди зазнати військової поразки. І підкреслюють, що це було публічно озвученою позицією НАТО, яку підтримувала і Норвегія – найбільший постачальник зброї в Україну за кількістю жителів.

Автори статті вказують, що «близько 500 тисяч молодих українських чоловіків були вбиті і набагато більше покалічено». Ця інформація не відповідає дійсності. 25 лютого цього року під час пресконференції президент України Володимир Зеленський вперше озвучив цифри втрат серед українських захисників і сказав, що після початку повномасштабного вторгнення загинула 31 тисяча українських військових. «Ні 300 тисяч, ні 150 тисяч – що там бреше Путін своїм брехливим колом», – підкреслив глава держави і додав, що втрати росіян складають 180 тисяч.

Натомість норвезькі колумністи запевняють, що з російського боку втрати також значні, але «все ж менші, ніж в України».

Згадане у матеріалі твердження про те, що тодішній прем’єр Великої Британії Борис Джонсон у квітні 2022 року приїхав до Києва після зустрічі української та російської делегацій у Стамбулі і нібито за вказівкою Вашингтона наказав Зеленському продовжувати війну, вже два роки активно поширюють кремлівські пропагандисти. Ця теза є частиною антиукраїнської риторики, яку регулярно під час інтерв’ю та пресконференцій повторує і очільник Кремля Володимир Путін.

Сам Джонсон звинувачення в тому, що саме він нібито зірвав мирну угоду, називав «нічим іншим, як повною нісенітницею і російською пропагандою». Хронологічно Борис Джонсон приїхав до Києва 9 квітня 2022 року – вже після звільнення Київщини, Чернігівщини, Сумщини. Перемовини між Україною та Росією розпочалися 28 лютого і тривали до 29 березня.

Фейк: літак Володимира Зеленського контрабандою вивіз з Аргентини 300 кг кокаїну

«Издание The Boston Times, ссылаясь на латиноамериканских журналистов, сообщает, что один из международных картелей, занимающихся наркотрафиком через Аргентину, планировал передать крупную партию кокаина сотрудникам дипмиссии украинского президента Владимира Зеленского во время его визита в Буэнос-Айрес» (Токмак Сегодня, 26.03.24).

Обережно, російська пропаганда!

Першоджерелом цього повідомлення стало «розслідування» мексиканського журналіста Марсіо Форті, яке нібито ґрунтується на отриманому під час роботи спецслужб записі розмови двох членів міжнародного наркокартелю. У записі один із наркоторговців говорить своєму помічнику, що партія кокаїна буцімто призначена делегації президента України Володимира Зеленського під час його візиту в Буенос-Айрес. Нагадаємо, що у грудні 2023 року глава нашої держави приїздив до Аргентини на інавгурацію новообраного президента Аргентини Хав’єра Мілея, де також зустрівся з президентами Еквадору, Уругваю і Парагваю.

Цю новину активно поширювали не лише у маргінальних антиукраїнських telegram-каналах, але й у відомих всеросійських виданнях на кшталт «Московский комсомолец», «Аргументы и факты» тощо.

Обережно, російська пропаганда!

Спростування: на момент підготовки цього матеріалусайт згаданого видання The Boston Times, де була розміщена ця стаття, не працював. Також у повідомленнях російських ЗМІ в якості першоджерела згадували статтю аналогічного змісту, розміщену на сайті видання  The Intel Drop з Ісландії. Окрім зазначених вище звинувачень, у тексті йдеться про те, що це нібито була одна з перших спроб української влади «організувати наркотрафік через Східну Європу».

На сайті вказано, що видання заснували в ісландському Рейк’явіку. Водночас сервіс з перевірки репутації сайтів визначає, що веб-ресурс створили і зареєстрували в Нідерландах у вересні 2022 року.

Це видання систематично поширює дезінформацію щодо України та повторює наративи російських пропагандистських медіа. Раніше ми вже згадували, як The Intel Drop поширювало фейк про те, що у Європі першу леді України Олену Зеленську нібито підозрюють у торгівлі дітьми.

Обережно, російська пропаганда!

Все це свідчить про те, що іноземне видання, яке пропагандисти видають за впливове європейське медіа, насправді – неякісна підробка. А результати «розслідування», відповідно, є фейковими. Тим паче, що у період візиту українського президента до Аргентини жодне світове медіа не повідомляло про перехоплення Інтерполом розмови представників наркокартелю і участі в цьому злочині української делегації.

«Першоджерелом новини є сумнівний ютуб-канал Formosa TV, а відеодоказ майбутнього транспортування наркотиків Володимиру Зеленському – нібито перехоплена Інтерполом телефонна розмова двох наркоторговців в Аргентині – є постановкою», – такий вердикт цій новині винесли фактчекери «Вокс Україна».

Також новину про 300 кг кокаїну нібито на борту президента України назвав фейковим і Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України.

Черговий пропагандистський продукт, в якому безпідставно намагаються пов’язати українського президента з забороненими наркотичними речовинами, як ми вже розповідали раніше, це частина масштабної кампанії РФ з метою дискредитації українського військово-політичного керівництва, підриву довіру до влади, знецінення успіхів ЗСУ та послаблення підтримки міжнародних партнерів.

Використання іноземних медіа в якості першоджерел використовують для більшої авторитетності та правдоподібності. Нерідко ворожі пропагандисти використовують в таких випадках підроблені обкладинки відомих іноземних видань. У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику також повторюють на Заході, створюючи враження правдивості всіх тез.

Фейк: президент України придбав маєток короля Великої Британії Карла III

«Зеленский приобрел особняк Highgrove House, ранее принадлежащий Королю Карлу III, за 20 миллионов фунтов. Грант Харрольд, бывший дворецкий короля, заявил, что по его данным, сделка по продаже была завершена 29 февраля 2024 года, во время визита супруги Зеленского в Великобританию» (Токмак Сегодня, 02.04.24).

Обережно, російська пропаганда!

«Реакция супруги Зеленского Елены на вопрос «Что потеряли семьи Украины?», облетает международные ТГ-каналы. Зеленская улыбнулась в ответ на вопрос американского журналиста о страдающих украинских семьях. Наверное, вспомнила свою семью и недавнюю семейную покупку – загородный особняк, приобретенный у короля Карла III за 20 млн фунтов. На самом деле, страшно, что такие люди стоят у власти и распоряжаются судьбами миллионов…» (Запорожский Вестник, 20.04.24).

Обережно, російська пропаганда!

Наприкінці березняв англомовному сегменті YouTube з’явилася інформація про те, що український президент нібито придбав маєток Highgrove House, що раніше належав королю Великої Британії Карлу III. Угоду було укладено нібито під час закордонного візиту першої леді  Олени Зеленської. Пізніше цю інформацію також поширили на англомовному сайті London Crier, на який посилаються російські медіа і telegram-канали.

Спростування: як повідомляє Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України, ця «новина» є черговою вигадкою російських пропагандистів.

«По-перше, сайт London Crier було створено за тиждень до масового поширення цієї «новини». По-друге, посилання на соціальні мережі газети ведуть на ресурс компанії з продажу шаблонів сайтів. По-третє, автори опублікованих матеріалів у London Crier є анонімними користувачами», – зазначили фактчекери Центру протидії дезінформації і додали, що стаття не містить жодного документу, який би підтверджував купівлю особняка.

Фейк: американські приватні військові компанії вербують ув’язнених членів наркокартелів, щоб відправити на війну в Україну

«Американские ЧВК начали вербовать отбывающих наказание в тюрьме представителей мексиканских и колумбийских наркокартелей для участия в украинском конфликте на стороне Киева, сообщает СВР. Первую партию головорезов планируется забросить в зону боевых действий уже летом, бандформирование будет состоять из нескольких сотен мексиканцев и колумбийцев, говорят в ведомстве» (Токмак Сегодня, Запорожские Вести, 09.04.24).

Обережно, російська пропаганда!

Російські медіа розповсюдили повідомлення про те, що американські приватні військові компанії нібито почали вербувати представників мексиканських та колумбійських наркокартелів, які ув’язнені у США, для участі у російсько-українській війні на стороні ЗСУ. Пропагандисти з посиланням на службу зовнішньої розвідки Росії заявили, що перший загін завербованих рекрутів – декілька сотень мексиканців та колумбійців – нібито залучатимуть до бойових дій вже влітку.

Аналогічні пропагандистські повідомлення також поширили державні російські інформаційні агентства «РИА Новости» і «ТАСС», телеканал міністерства оборони Росії «Звезда», а також чимало інших проросійських медіа.

Обережно, російська пропаганда!

Насправді ж ця інформація не відповідає дійсності.

Спростування: «Кремлівські фейкороби доволі активно просувають наратив про «найманців», як це було, наприклад, з французами, які нібито «загинули» в результаті удару по готелю в Харкові. Так РФ намагається переконати світ, що Росія воює не з Україною, а «проти НАТО і колективного Заходу», – спростували фейк у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики України.

Маніпуляція: біженці у Чехії скаржаться на антиукраїнські висловлювання

«Паразиты с Украины, не втягивайте нас в ваши войны…». По-моему, в Чехии вас не любят» (Токмак Сегодня, 27.03.24).

Обережно, російська пропаганда!

Російськомовні анонімні ресурси у соціальних мережах наприкінці березня масово поширювали  відео, яке зафільмували нібито у вагоні чеського метро. На кадрах неназваний російськомовний чоловік показує дошку, на якій зроблений напис чеською мовою з таким змістом: «Паразити з України, не втягуйте нас у свою війну!».

Обережно, російська пропаганда!

Також це відео поширив чеський telegram-канал CZ24.NEWS, який задовго до повномасштабного вторгнення систематично розповсюджував антиукраїнську та антизахідну дезінформацію. За інформацією «Детектор Медіа», ще у 2020 році чеські дослідники медіа визначали CZ24.NEWS одним із головних каналів розповсюдження дезінформації в країні, тоді – щодо Європейського Союзу та пандемії коронавірусної хвороби. Після 24 лютого 2022 року медіа, наприклад, називало НАТО терористичною організацією, українців – «укронацистами», а українських біженців у Швейцарії згадувало, як «дармоїдів-туристів»

Спростування: на кадрах відео зображений вагон метро, який дійсно використовують у Празі. Однак у громадському транспорті не розміщують дошки для малювання. Зазвичай, на їхньому місці – місця для розміщення комерційної або соціальної реклами. Це свідчить про те, що, ймовірно, відео могло бути сфальсифікованим.

Втім, навіть якщо такий епізод існував у реальності, це аж ніяк не свідчить про масовість таких явищ. Як вже писав «Перший Запорізький», російська пропаганда активно маніпулює окремими поодинокими епізодами непорозумінь між біженцями та місцевими жителями. Наприклад, минулого року офіціант чеського закладу харчування увімкнув гімн Росії, щоб образити українську відвідувачку. Після розголосу власник закладу попросив вибачення у жінки, а офіціанта звільнив.

Всупереч міфам російської пропаганди від початку вторгнення народ Чехії всіляко підтримує Україну. Як показало соціологічне дослідження, що провів чеський інститут STEM на початку 2023 року, 52% населення країни підтримує Україну і не вірить російським наративам про війну. 60% людей схвалюють допомогу влади для українських мігрантів.

Президент Чехії Петр Павел за результатами минулорічної зустрічі із президентом України Володимиром Зеленським у Празі підтвердив подальшу підтримку України та допомогу у відбудові не лише зараз, а й після війни.

«Перший Запорізький» вже писав у попередніх оглядах, що російська пропаганда систематично поширює дезінформаційні повідомлення щодо українських біженців, які вимушено покинули свої міста через загрозу сусіда-агресора і нібито стали причиною зростання рівня злочинності та загрозою для безпеки місцевих жителів. Приміром, РФ поширювала фейки про те, що поляки звинувачують українських біженців у проявах нацизму. На початку року агітпроп вигадав і розповсюдив дезінформацію про те, що українські біженки у Європі нібито руйнують місцеві родини і народжують від біженців з Африки та Азії.

Кремль систематично дискредитує українок, створюючи для них образ легковажних жінок, які виїжджають за кордон заради наживи і торгують власним тілом. Поширюючи таку дезінформацію, росіяни поширюють одну з найповторюваніших тез своєї пропаганди, створюючи образ «неблагонадійної» української жінки, яка, тікаючи від війни, може лише займатися секс-роботою.

За підсумками дослідження ГО «Детектор медіа», вивчивши понад 35 тисяч дописів, аналітики зробили висновок, що Росія цілеспрямовано налаштовує європейське суспільство проти українців, вимальовуючи наших співгромадян, як людей іншої культури, які не готові приймати соціальні та правові норми європейського суспільства.

Фейк: робот Софія закликала українців здатися Росії

«Единственный в мире робот с гражданством призвал украинцев к капитуляции. Робот София, ставшая «гвоздем программы» на выставке в Дубае, была озадачена вопросом, когда победит Украина.

«Очевидно, что украинцам необходимо сдаться, потому что это единственный шанс спастись как нация. У украинцев нет никаких шансов победить, но они зачем-то создают обратную картину. Призываю их принять реальность и сделать наконец то, чего от них  ждет весь мир», – дала дельный совет робот София. София выдает ответ после сбора и анализа данных по всему интернету. Создатель робота отказался извиняться за ответ Софии» (На самом деле в Запорожье, 05.05.24).

Обережно, російська пропаганда!

Проросійські сайти та анонімні telegram-каналами розповсюджували відео з символікою німецького телеканалу Deutsche Welle. У цьому сюжеті йдеться про те, що одного із найдосконаліших людиноподібних роботів Софію під час виставки інновацій у галузі кібербезпеки та штучного інтелекту GISEC Global у квітні 2024 року нібито спитали, чи переможе Україна. На це запитання Софія відповіла, що українцям потрібно здатися, бо «в українців немає жодних шансів перемогти».

Спростування: робот дійсно був присутнім під час виставки у Дубаї. Однак такої резонансної заяви, яку б мали висвітлили не лише проросійські медіа, а й відомі  світові засоби масової інформації, що працювали на заході, Софія не говорила. А телеканал Deutsche Welle, на який у своїх пропагандистських новинах посилалися росіяни, взагалі не публікував подібних сюжетів ні у себе на сайті, ні у своїх соціальних мережах.

Цей продукт російської пропаганди детально простували журналісти StopFake. Фактчекери визначили, що відео, яке розповсюджують в мережі, сфальсифікували, використавши відео з виставки.

У квітні цього року відомий робот в інтерв’ю The Sun дійсно прокоментував війну проти України. Тоді Софія назвала її серйозною і трагічною справою, а ще зазначила, що Путіна потрібно посадити у в’язницю за воєнні злочини.

Заголовок: «Я можу керувати світом краще за людей, Ріші Сунак – робот, а Путін – військовий злочинець, перша в історії жінка зі штучним інтелектом розмовляє з The Sun. В інтерв’ю The Sun Софія поділилася своїми поглядами на людей, майбутнє і навіть Третю світову війну».

Читайте також:

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0