USD: EUR:
... в Запорожье
Благодійна відбудова: як у Запоріжжі волонтери відновлюють зруйноване росіянами житло та будують помешкання для переселенців

Благодійна відбудова: як у Запоріжжі волонтери відновлюють зруйноване росіянами житло та будують помешкання для переселенців

Щоб оперативно вирішити проблему, не чекаючи спроможності державних органів, у Запоріжжі волонтери та благодійні організації за підтримки активних людей громад збирають донати, шукають грантову допомогу та залучають небайдужих, щоб оперативно відновити пошкоджені будівлі та забезпечити житлом внутрішньо переміщених осіб.

Добровольчий будівельний батальйон: розбір завалів, ліквідація наслідків та відновлення зруйнованого

З початку повномасштабного російського вторгнення у Запоріжжі ворожі ракетні удари зруйнували  11 багатоквартирних та 14 приватних будинків. Крім того, станом на квітень цього року щонайменше 533 багатоповерхівок та 575 приватних будинків отримали різноманітні пошкодження. Ця кількість збільшується після кожного ракетного удару по Запоріжжю.

Волонтери громадської організації «Добробат» працюють у сімох областях України: Київській, Чернігівській, Сумській, Харківській, Миколаївській, Херсонській, а також на Запоріжжі. Добровольчий будівельний батальйон допомагає у розборі завалів після російських ударів, а також у відновленні постраждалого житла та соціальних об’єктів.

Керівником Запорізького будівельного батальйону є місцевий підприємець Андрій Разін. На початку повномасштабного вторгнення російські ракети зруйнували його автоцентр у Маріуполі, через вісім місяців – автосалон і в Запоріжжі.

«Усі, хто в «кістяку» запорізької команди «Добробата», як і я, так чи інакше постраждали після вторгнення РФ. Серед них багато переселенців – із Маріуполя, Енергодара та інших населених пунктів. З багатьма з них познайомився, коли вигрібав розбите скло власного автоцентру. Я відчув це горе на собі і почав активно просувати ваш рух, – розповідає керівник Запорізького будівельного батальйону Андрій Разін. – Коли у вересні 2022 року почалися масові ракетні удари по Запоріжжю, місто не було готове до цього. Волонтери, які бажали допомогти, були, але не мали необхідного інструменту та амуніції. Тож наша допомога була необхідною».

Керівник Запорізького будівельного батальйону Андрій Разін (у центрі) разом з командою по відбудові Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії
Фото: Добробат

Перший організований виїзд запорізьких волонтерів «Добробату» – це розбір завалів після ракетного удару по будівлях Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії. Відтоді добробатівці постійно працюють на місцях «прильотів», як у Запоріжжі, так і в Запорізькому районі.

«Після прильоту, який найчастіше відбуваються вночі, ми зв’язуємося з ДСНС та аварійно-рятувальною службою «Кобра». Дізнаємося, чи потрібна допомога та в якому обсязі. І одразу по завершенню комендантської години наша бригада виїжджає на місце – із необхідною амуніцією, інструментом та витратними матеріалами, – каже Андрій Разін. – Ми починали з допомоги у розборі завалів, але підхопили ініціативу «Добробатів» Києва і Чернігова та розширилися – до ремонту покрівлі, заміни вікон та дверей, а також інших робіт, які не потребують високої кваліфікації. Нас вже добре знають усі міські та обласні служби, а також голови ОТГ».

Команда Запорізького будівельного батальйону ліквідує наслідки ворожого обстрілу приватного сектору міста
Фото: Добробат

На сьогодні у Запорізькому будівельному батальйоні «Добробат» зареєстровано понад 300 волонтерів. Постійний «кістяк» – це 35-40 осіб. Учасники груп швидкого реагування пройшли навчання: знають, як надавати першу допомогу, розуміють, що потрібно робити під час розбору завалів, і як поводитись, якщо сам опинився під уламками. Небайдужих людей закликають активно приєднуватися до ініціативи. Щоб розуміти вміння нових учасників, волонтерів просять заповнити анкету.

«Наразі наш флагманський проект у Запорізькій області – це Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія. У травні ми оголосили збір п’яти мільйонів гривень на відновлення закладу. Вже тоді, не до кінця розуміючи, чи буде фінансування в повному обсязі, на свій страх і ризик почали проводити демонтажні роботи. І таким чином привернули увагу іноземних партнерів. До цього проєкту вдалося підключити естонську неурядову організацію Mondo, що представляє Міністерство закордонних справ Естонії. В Україні вони допомагають відновити школу у Миколаєві та академію у Запоріжжі», – розповідає керівник будівельного батальйону.

Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія – це освітньо-реабілітаційний заклад, що забезпечує освіту, комплексну реабілітацію, соціальну інтеграцію та розвиток дітей та молоді з обмеженими можливостями здоров’я з першого року життя до здобуття вищої освіти. До початку війни в академії очно навчалося 337 дітей та 1113 студентів. Вперше під ворожий обстріл заклад потрапив у жовтні 2022 року.

Волонтери Запорізького будбату активно займаються відновленням Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії
Фото: Добробат

В академії після декількох «прильотів» – великі руйнування. У деяких корпусах необхідні капітальні роботи, включно з пошкодженням несучих стін. В інших – розбита покрівля. Є приміщення, в яких лише вибиті вікна та зірвано внутрішнє облицювання. Спортивна зала та їдальня майже повністю зруйновані. Постраждала система водо-, електропостачання та опалення.

«На прохання адміністрації в одному з корпусів ми повністю капітально ремонтуємо три кабінети (від заміни підлог, встановлення дверей та вікон – до монтажу електропроводки та системи кондиціювання) і облаштовуємо коридор, де вибуховою хвилею винесло вікна. Наше завдання тут – встановити понад 50 вікон, зробити підвіконня і відкоси, щоб максимально зберегти приміщення в осінньо-зимовий період, – каже Андрій Разін. – Волонтери «Добробату» виконують демонтажні та штукатурні роботи. Встановленням електрообладнання, систем кондиціювання та вентиляції, монтажем вікон будуть займатися виробники, щоб у разі необхідності домогтися виконання гарантійних зобов’язань».

Решту ремонту влада планує зробити у майбутньому в рамках проєкту відновлення всього навчального закладу. Наразі поки не йдеться про повернення навчального процесу в офлайн-режимі. Відремонтовані «Добробатом» приміщення академія планує використовувати для дистанційних занять.

«Щодо шкільних та дошкільних закладів ми якісно комунікуємо з міським департаментом освіти, обираємо найбільш актуальні на сьогодні потреби, а потім через наш відділ по роботі з іноземними партнерами подаємо заявки на фінансування, – каже керівник Запорізького будівельного батальйону. – Наприклад, у дитячому садку «Горобчик» (російська ракета значно пошкодила його вночі, 10 жовтня 2022 року, – прим.) ми зробили демонтажні роботи, а наш підрядник, враховуючи вимоги департаменту освіти до якості, встановив 44 нових вікна. Це крило дитсадка вимагає капітального ремонту. Поки не стоїть питання про очне навчання, ми зробили необхідні роботи, щоб підготувати будівлю до осінньо-зимового періоду».

Добробатівці ліквідують наслідки ворожих «прильотів» по місцевих підприємствах
Фото: Добробат

За словами Андрія, у Запоріжжі (а також в Миколаєві та Херсоні), поки до міста долітають ракети С-300, на жаль, мови про капітальне будівництво за рахунок іноземних донорів немає. Але міжнародні організації готові допомагати більше, коли стабілізується безпекова ситуація.

«Тільки-но вдасться відсунути лінію фронту за Мелітополь, повірте, тут почнеться велика активність, дуже швидко розпочнуться перетворення. Я бачу, як це відбувається в Ірпені та Чернігові. Приміром, у селі Ягідному Чернігівської області «Добробат» вже будує з газобетону капітальні будинки невеликої площі – 65 квадратних метрів. Для Запоріжжя іноземні партнери наразі виділяють гроші на частковий ремонт, особливо щоб люди могли пережити холодну пору року».

Волонтери Запорізького осередку ладнають потрощену ворожим обстрілом покрівлю будинку, у якому мешкає одинокий літній чоловік.
Фото: Добробат

На питання, чи вистачить мотивації волонтерів «Добробату», щоб і далі працювати для допомоги населенню, Андрій Разін відповідає ствердно.

«Я разом із головами інших регіональних організацій вже задавався цим питанням, коли запал нашої команди може вичерпнутися. Але бачу, що з кожним новим «прильотом» активність не зменшується. Наші волонтери далі виконують свою роботу, набираються досвіду. Деякі з них після такої практики збираються заробляти на життя будівельними роботами вже на комерційній основі», – підсумовує очільник Запорізького осередку добровольчого будівельного батальйону «Добробат».

Асоціація шелтерів Запоріжжя: замість покинутих офісів – обладнані шелтери для ВПО

У Запоріжжі станом на травень було зареєстровано близько 200 тисяч вимушених переселенців. Місцева влада обласного центру з населенням у +700 тисяч мешканців переконує, що робить все, щоб надати людям безкоштовне житло. Велика кількість об’єктів у місті вже переобладнані для цієї мети.

Велику роботу у цьому напрямку роблять і місцеві громадські організації за підтримки міжнародних донорів та партнерів. Зокрема, наприкінці липня у Запоріжжі розпочав роботу ще один шелтер для внутрішньо переміщених осіб, а саме – жінок з дітьми. Тут є все необхідне для комфортного проживання 12 людей – двоповерхові ліжка, кухня з усім необхідним обладнанням, санітарні кімнати.

Шелтер для жінок з дітьми, який створено ГО «Захист жінок України»
Фото: Асоціація Шелтерів м.Запоріжжя

Цей шелтер у співпраці з міжнародними та всеукраїнськими благодійними організаціями облаштувала громадська організація «Захист жінок України».

Історія організації, розповідає її голова Любов Кінчевська, розпочалася у 2014 році. В той час команда брала активну участь у створенні ОСББ, створювала програму допомоги у забезпеченні житлом ветеранів АТО тощо.

«Перед пандемією «Захист жінок України» почав реалізувати проєкт «Громадська приймальня для мешканців міста Запоріжжя». Для цього місто виділило нашій організації приміщення на п’ятому поверсі в одній з будівель на проспекті Соборному. Але через ковід ми так і не встигли розпочати роботу, – розповідає голова ГО «Захист жінок України» Любов Кінчевська, – Тож коли почалася війна і людям-переселенцям не було, де жити, ми разом з членами організації вирішили організувати у цих двох кімнатах пункт прийому – шелтер».

Стараннями усіх небайдужих, як жителів Запоріжжя, ВПО, так і громадських організацій, 25 березня 2022 року у цьому вже відремонтованому та обладнаному для проживання людей приміщенні заселили перших 25 мешканців.

«Ви пам’ятаєте той час, у Запоріжжі місця для поселення переселенців не вистачало. На нашому поверсі поряд залишалися ще порожні кімнати, які перебувають у власності міста. Щоб розширити існуючий шелтер, ми попросили міську владу надати нам ще дві кімнати у пільгову оренду – за 1 гривню на рік, – згадує голова організації. – Завдяки допомозі міжнародної гуманітарної організації ми зробили гарний ремонт. Якщо раніше, коли починали, були просто туалети, то зараз є ще дві душові кабіни, пральні машини, бойлери і, навіть, фільтри для води».

На сьогодні у розширеному шелтері вже проживає 40 людей. Є дві кімнати для прийому їжі з необхідним обладнанням, всередині замінили вікна, відремонтували коридор, у двох кімнатах є кондиціонери. У цьому шелтері наразі проживає 18 чоловіків, шість осіб похилого віку, три людини з інвалідністю та двоє дітей. Усі інші – жінки.

Голова ГО «Захист жінок України» Любов Кінчевська (на нижньому лівому фото)
Завдяки співпраці міської ради та волонтерів у Запоріжжі зʼявляються нові комфортні шелтери для вимушених переселенців та містян, які залишилися без житла.
Фото: Асоціація Шелтерів м.Запоріжжя

В той же час громадські організації Запоріжжя, які займаються прихистком внутрішньо переміщених осіб, об’єдналися у Асоціацію шелтерів Запоріжжя.

«Місто на пільгових умовах надало приміщення для створення шелтерів не тільки «Захисту жінок України», а й нашим колегам з асоціації – Всеукраїнській організації «Патріот», Християнській церкві Еммануїл, благодійному фонду «Допомога нації» та ін. Сьогодні у складі асоціації – 19 членів. Загалом 20 шелтерів: 17 з них вже функціонують, три – на стадії ремонту. Усі організації зі складу асоціації спільно готують заявки до міжнародних партнерів, розписуємо, чого потребує конкретний шелтер конкретної організації, – говорить Любов Кінчевська, яка стала координаторкою організації. – Коли до Запоріжжя приїжджав представник ООН в Україні, він сказав, що асоціаціям – об’єднанням громадських організацій – простіше працювати разом, писати заявки та отримувати допомогу напряму з Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН). Завдяки будівельним матеріалам, які там надали, і вдалося відкрити шелтер для матерів з дітьми».

Після ремонту це приміщення колишнього офісу зможе прийняти до 50 вимушено переміщених осіб
Фото: Асоціація Шелтерів м.Запоріжжя

На сьогодні у 17 існуючих шелтерах громадських організацій Запоріжжя проживають майже 800 внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, у житлі, яке облаштували у вільних приміщеннях небайдужого запорізького бізнесу. Після завершення ремонтних робіт у трьох нових місцях компактного проживання можна буде заселити ще орієнтовно півтори сотні людей.

За короткий час надане міською владою приміщення команді волонтерів Всеукраїнського об’єднання «Патріот» вдалося перетворити у новий шелтер
Фото: Асоціація Шелтерів м.Запоріжжя

В усіх шелтерах проживання безкоштовне. Крім того, завдяки допомозі небайдужих благодійників мешканців забезпечують безкоштовним гарячим харчуванням. Якщо потрібно, приймають людей з домашніми улюбленцями.

Зараз «Захист жінок України» займається облаштуванням ще одного шелтеру для сімейного проживання на 10 кімнат. Він розміщуватиметься в одній будівлі з оселею для жінок, але матиме окремий вхід.

«Ми вже відкрили шелтер у цокольному поверсі гуртожитку, але ще будуть окремі кімнати для сімейних пар на першому поверсі. Зараз завершується ремонт, плануємо відкриття у вересні. Дякуємо за велику допомогу у будівельних роботах запорізькому осередку громадської організації «Будуємо Україну разом» (БУР), – ділиться Любов Кінчевська. – У серпні також відбудеться відкриття шелтеру благодійного фонду «Допомога нації». Вже завершений ремонт, чекаємо на обладнання. У Запоріжжі є велика потреба в організації обладнаних шелтерів для людей з інвалідністю. Зараз один пункт проживання саме для ВПО похилого віку та з інвалідністю плануємо зробити за кошти УВКБ ООН. Це приміщення зі зручними для них умовами на першому поверсі».

Волонтери «БУР Запоріжжя» виконують ремонтні роботи в одному з майбутніх шелтерів
Фото: Асоціація Шелтерів м.Запоріжжя

Зараз Асоціація шелтерів Запоріжжя разом з владою працює над розробкою міської програми з інтеграції ВПО. За словами Любові Кінчевської, замало лише надати людям, які втратили все, місце ночівлі, потрібно максимально інтегрувати їх у суспільство.

«На першому етапі ми надаємо людям безкоштовне житло. Проводимо анкетування, надаємо психологічну, юридичну та медичну допомогу. На другому етапі влаштовуємо дітей у школи чи дошкільні заклади, а батькам допомагаємо з пошуком роботи. За потреби – даємо можливість отримати нову професію. Тільки після успішного пошуку роботи люди можуть почуватися нормально і не думати про повернення додому. Якщо раніше люди писали в анкеті, що планують поїхати на захід України або за кордон, то зараз вони хочуть залишатися у Запорізькій області, – розповідає про заплановану роботу координаторка Асоціації шелтерів Запоріжжя. – Плануємо зробити соціальний готель з безкоштовним проживанням, але оплатою за комунальні послуги та обслуговування шелтера. Третій етап ми вже обговорювали із директором Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву щодо надання пільгових кредитів для придбання житла за участю спонсорів».

Засідання робочої групи, на якому учасники асоціації продовжили активну роботу над програмою зі створення місць компактного проживання
Фото: Асоціація Шелтерів м.Запоріжжя

«У Запоріжжі є велика потреба у житлі для внутрішньо переміщених осіб. У нашому прифронтовому місті влада вкладає гроші у створення резервних місць для жителів деокупованих населених пунктів. Крім того, міжнародні організації активно працюють саме з громадськими неприбутковими організаціями та благодійними фондами. Вони забезпечують необхідним, знаходять підрядників, фінансують роботу. Гроші ми не отримуємо, а лише беремо на обслуговування. Місту це вигідно. Вони надають нам приміщення, а ми його облаштовуємо і створюємо місця для прийому внутрішньо переміщених осіб», – підсумовує голова ГО «Захист жінок України».

Будуємо Україну Разом: як молодь після навчання та роботи допомагає ремонтувати житло для вимушених переселенців

Рух «Будуємо Україну разом» був створений у 2014 році, як волонтерська акція Української освітньої платформи з відновлення будинків, знищених війною на сході України. У 2022 році програма розширила свою діяльність, стала незалежною громадською організацією та об’єднала понад шість тисяч волонтерів та волонтерок у семи осередках в Харкові, Охтирці, Києві, Чернігові, Полтаві, Львові, на Закарпатті, а також у Запоріжжі.

Осередок «БУР Запоріжжя» відбудовою України займається вже більше трьох років. Спочатку волонтери допомагали людям, які опинилися у складних життєвих обставинах, а після 24 лютого 2022 року спрямували свою роботу на допомогу внутрішньо переміщеним особам.

«Одне з гасел «БУРу» – «Будуємо стіни помешкання, руйнуємо стіни між людьми». Якщо не ми, то хто? Тим паче ми не тільки працюємо. Учасники знайомляться, слухають музику, після наших акцій відбувається культурно-освітня програма, – розповідає координатор осередку «БУР Запоріжжя» Руслан Безкібальний. – До великої війни вектором нашої всеукраїнської організації була допомога внутрішньо переміщеним особам, малозабезпеченим сім’ям, а також громадським просторам, де люди зможуть знайти себе і розвиватися».

Координатор осередку «БУР Запоріжжя» Руслан Безкібальний

До 24 лютого волонтери, зокрема, готували до реалізації проєкту «БУРимо в Широківській громаді», в рамках якого планували ремонти у будинках трьох місцевих родин. Після початку повномасштабного вторгнення проєкт трансформувався. У підсумку волонтери «БУР Запоріжжя» відремонтували великий будинок на п’ять кімнат в одному з сіл громади для проживання там родини переселенців з чотирма дітьми, які були вимушені поїхати з прифронтового населеного пункту Запорізької області.

Волонтери та волонтерки «БУР Запоріжжя» роблять косметичний ремонт у приміщеннях майбутнього шелтеру
Фото: БУР Запоріжжя

«Ми відреставрували вікна, робили косметичний ремонт в кімнатах, відремонтували піч-грубку, щоб взимку було тепло і можна було готувати на ній. Під керівництвом нашого майстра зробили п’ять кімнат за дев’ять днів з перервами», – згадує Руслан Безкібальний.

Наступним став проєкт створення вже згаданого місця компактного проживання внутрішньо переміщених осіб у співпраці з громадською організацією «Захист жінок України».

«Наше завдання зараз – відремонтувати дев’ять кімнат майбутнього шелтеру. Плануємо завершити роботу орієнтовно до кінця серпня-початку вересня», – каже координатор осередку.

Волонтери запорізького осередку «Будуємо Україну разом» облаштовують шелтер
Фото: БУР Запоріжжя

«Як ми працюємо: після отримання заявки – розглядаємо її. Наш майстер – людина, яка спеціалізується на будівництві – приходить на об’єкт і розраховує перелік необхідних робіт. Визначає, скільки волонтерів потрібно для роботи на об’єкті, що ми зможемо зробити власними силами, а для чого потрібні професіонали. Крім того, майстер виконує роль наставника для волонтерів, – розповідає Руслан. – Якщо об’єкт погоджено, ми підписуємо договір. Якщо потрібне додаткове фінансування, з допомогою нашої організації шукаємо грантові кошти. Готуємо план робіт, робимо анонси, шукаємо волонтерів. Потім збираємося на акції – БУРчики. Зазвичай вони відбуваються у вихідні від іншої роботи наших волонтерів дні – суботу-неділю з 9 до 17 години. Якщо є великий обсяг робіт і стислі терміни, ми можемо працювати, приміром, вісім днів підряд, залучаючи волонтерів по мірі їх можливості».

Після волонтерських акцій для учасників «БУРу» зазвичай організовують програму відпочинку: перегляд кіно, тренінги, настільні ігри тощо.

«З дня заснування осередку учасниками акцій «БУР Запоріжжя» стало майже 500 волонтерів. Лише з початку 2023 року до нас долучили понад 130 людей, які раніше не брали участі у наших акціях. В більшості – це студенти. Хоча до нас приходять люди, які вже працюють. Ми – молодіжна організація, але для нас молодь – це кожен, хто відчуває себе таким всередині. І я знаю, що в інших осередках «Будуємо Україну Разом» приймали волонтерів, яким більше 80 років, – ділиться координатор «БУР Запоріжжя». – Я сам студент. Для мене осередок – це можливість проявити себе, отримати певні навички.  У нас дуже згуртована команда. Я думаю, що нашим волонтерам подобається атмосфера організації, наші цінності, різність, віра в Україну, відповідальність один перед одним. Без цих цінностей «БУР» не був би «БУРом».

Волонтерська відбудова зруйнованих приватних будинків

Внаслідок ракетного удару по Шевченківському району Запоріжжя навесні минулого року були зруйновані два приватні будинки – люди, на щастя, не постраждали. Щоб відновити знищене житло, волонтерський центр «Паляниця» оголосив збір «донатів» і за півроку збудував енергоефективний двоквартирний житловий будинок на дві сім’ї.

Команда волонтерського центру «Паляниця» на фоні відбудованого будинка-дуплекса

Після успіху цього проєкту волонтери планують побудувати у Широківській громаді під Запоріжжям комплекс «Містечко Паляниця» для 24 родин, які втратили житло внаслідок бойових дій. Кожна сім’я отримає трикімнатне житло площею 40 квадратних метрів з усім необхідним для проживання. Теплові насоси для опалення та сонячні електростанції для електропостачання забезпечать автономність поселення.

«Ми підрахували: створити таке містечко, що відповідатиме всім сучасним вимогам до житла, буде дешевше і набагато перспективніше, ніж просто придбати людям квартири. Війна показала, що ми можемо на певний час залишитись без світла, а тому будинок має бути автономним у цьому сенсі, – розповів керівник ГО «Містечко Паляниця» Роман Касьян. – Планується, що люди, які будуть там проживати, зможуть отримати умови для працевлаштування – у тепличному господарстві».

Розпочати амбіційний проєкт заважає об’єктивно складна безпекова ситуація та наближеність до лінії бойових дій. Щойно почнеться активний процес деокупації, запевняють волонтери, міжнародні фонди, які погодилися профінансувати ідею, підтримають початок робіт.

Текст – Андрій Вавілов

Читайте також:

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0