USD: EUR:
... в Запорожье
«Шлях становлення української ідентичності»: у Національному музеї літератури презентували книгу, яка стане основою аудіоподорожі островом Хортицею

«Шлях становлення української ідентичності»: у Національному музеї літератури презентували книгу, яка стане основою аудіоподорожі островом Хортицею

Вчора, 20 серпня, у Національному музеї літератури України у Києві відбулася презентація книги «Шлях становлення української ідентичності» відомих українських мислителів – видатного історика і публіциста Ярослава Грицака та філософа Олександра Комарова.

Нагадаємо, саме ця робота стане основою для створення унікального формату осмислення історії – аудіоподорожі із назвою «Шлях становлення української ідентичності», якою відвідувачі зможуть супроводжувати свою прогулянку пагорбом Єдності та взагалі – островом Хортицею.

Олександр Комаров

«Ідея створити цю роботу виникла саме на тому пагорбі на Хортиці ще до початку реставрації. Як ви знаєте, на острові триває реалізація проекту «Велика реставрація» і оновлення Хортиці. Ми міркували щодо смислового наповнення острову, щодо створення історії громадянського самоусвідомлення, – розповів співавтор книги, філософ, засновник освітніх платформ «Клуб творчої філософії» Олександр Комаров, – Тема шляху становлення української ідентичності, безперечно, потребувала ґрунтовної наукової роботи. Ми осмислювали, як це зробити стисло, але змістовно. У результаті колективною роботою з групою істориків та філософів ми створити продукт, з яким можна ознайомитися за один вечір, як у друкованій, так і у аудіоверсії. Це – шлях островом Хортицею, під час якого ви за півтори години часу проходите найважливішими сюжетами нашої модерної історії. В найближчий час ця книга у текстовому та аудіоформаті у вільному доступі буде викладена на сайті Megogo, а також на сайті Інституту національної пам’яті».

Нагадаємо, в рамках державно-приватного партнерства острів Хортиця стане першим безбар’єрним туристичним об’єктом в Україні. Партнером національного проекту відродження Хортиці виступає Група Метінвест. Метінвест долучився до проекту на самому початку та забезпечує супровід ініціатив від зародження ідеї до розробки концепції перетворень, згідно з якою наразі триває будівництво. Аби всі перетворення відбувались якісно та правильно, компанія виступила ініціатором створення проектного офісу, який повністю керує процесом оновлення. Саме в рамках цього державно-приватного партнерства і була створена книга, яка стане основою для вищезгаданої аудіоподорожі.

Ярослав Грицак

«Кожен історик, який пише про минуле, насправді пише про себе і свої часи. Те, що ми бачимо останні роки, навіть, нещодавнє соціологічне опитування про нове українське покоління, показує, що з’явилася дуже сильна ідентичність громадянина України, яка домінує у всіх групах, у всіх регіонах. Ця ідентичність поки що не має своєї історії.  Ми маємо історію української ідентичності, але не маємо історії ідентичності громадянина України. Ми хотіли створити новий наратив, який показує, звідки береться українська ідентичність. Часто вважають, що східно-південний регіон не є дуже українським. Насправді він є таким, але у інший спосіб. І найцікавіше, що саме там відбувається формування української ідентичності, – зазначив співавтор книги, видатний  історик і публіцист, науковець Ярослав Грицак. – Хортиця – це і є справжня Україна. Це той приклад пограниччя, звідки формується українська ідентичність. Головна тема нашого проекту – те, що найчастіше ідентичності постають не в центрі, а на пограниччі – у зоні креативності. Хортиця і є уособленням цієї пограничності».

Відродження запорізької Хортиці – це ініціатива Президента України Володимира Зеленського, яка реалізовується під його особистим контролем. Вона перебуває в пріоритетній зоні відповідальності заступника керівника Офісу Президента та координатора президентської програми «Велике будівництво» Кирила Тимошенка.

Як розповів міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко, на Хортиці відбудеться не тільки реставрація музейної частини, а повне оновлення острову. Посадовець, який приймає активну участь у проекті відновлення заповідника, також відвідав презентацію книги.

Олександр Ткаченко

«Тема ідентичності для Міністерства культури та інформаційної політики дуже близька. Протягом року під час круглих столів з науковцями ми обговорюємо важливі для нас питання ідентичності. В першу чергу, ми б хотіли не стільки філософськими трактатами, скільки простими людськими словами перейти до розмови про те, що насправді визначає нашу українську ідентичність. Дуже цікаво, що останнім часом до цієї розмови ми долучаємо вже і політиків. Особливо питання української ідентичності стає актуальним у дні 30-річчя Незалежності України. Коли ми говоримо про те, що наша історія сягає не 30 років, а ще з часів Русі-України», – зазначив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

Нагадаємо, наприкінці липня у столиці відбулася всеукраїнська презентація брендингу запорізької Хортиці. Перед розробниками бренду було поставлене надскладне завдання – зберігаючи автентичність і різноманітність острову, створити нову сучасну візуальну мову. Тобто розробити унікальний код Хортиці, які буде зчитуватися легко і зрозуміло.

Ще одним учасником презентації книги «Шлях становлення української ідентичності» став вчений-філософ, доктор філософських наук Євген Бистрицький, який зробив свій внесок, як рецензент.

«Останнє десятиліття питання української ідентичності стало надзвичайно актуальним. У наш час конфліктів національно-культурних уподобань різних націй розуміння ідентичності настільки сильне, що воно перемагає снаряди та кулі, – розповів вчений-філософ Євген Бистрицький. – Хортиця – це місце, яке територіально об’єднує східну, західну та центральну Україну. Це дуже символічно. Прекрасно, що виникла ідея  сходження на пагорб об’єднати з розповіддю про українську ідентичність».

Жителі та гості Запоріжжя зможуть відчути унікальний формат осмислення історії – аудіоподорож «Шлях становлення української ідентичності» після завершення першого етапу реставрації Хортиці, яке планують зробити вже у жовтні, до Дня міста.


Читайте також:

У Запоріжжі на даху музею історії козацтва створять сучасний простір для проведення заходів

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» у Instagram!

0