USD: EUR:
... в Запорожье
Післявоєнна «зелена» відбудова Запоріжжя: яким має бути відновлення зруйнованих будинків

Післявоєнна «зелена» відбудова Запоріжжя: яким має бути відновлення зруйнованих будинків

«Перший Запорізький» щоденно повідомляє про наслідки повномасштабного російського вторгнення в Україну. Постійні обстріли прифронтових міст та сіл, регулярні ракетні удари по Запоріжжю, зруйноване житло мирних громадян, розбиті інфраструктурні об’єкти – все це стало реальністю, яку принесла країна-окупант.

Наша редакція готує спеціальний проєкт: у серії статей ми розкажемо про те, як злочини РФ завдають непоправної шкоди не лише жителям області, а й довкіллю та навколишньому середовищу.

***

У ніч на 24 вересня, близько 3:20, під час сигналу тривоги жителі Запоріжжя прокинулися від серії вибухів. Невдовзі в.о. міського голови Анатолій Куртєв підтвердив, що одна з п’яти ворожих ракет влучила у житловий будинок, є постраждалі.

Це була перша у Запоріжжі багатоповерхівка, яка зазнала ракетного удару росіян.

Масштаби «прильоту» стали відомі за декілька годин, коли влада опублікувала перші фотознімки з місця подій. Тієї ночі росіяни вдарили по трьохповерховому будинку на мальовничій вулиці Кияшка у правобережній частині міста – Дніпровському районі Запоріжжя.

Фото: ГУ ДСНС України у Запорізькій області

Внаслідок влучання одна людина загинула, ще дев’ятеро постраждали. У кількадесяти будинках поряд з епіцентром ракетного удару побило вікна та дахи.

Всього з початку повномасштабного нападу РФ у Запоріжжі було зруйновано вже 11 багатоквартирних будинків, ще 533 багатоповерхівок отримали пошкодження (станом на початок квітня, – прим. ред.).

Наслідки ракетних ударів РФ у ніч на 6 та 9 жовтня 2022 року

Повністю або частково були зруйновані 184 квартири, ще 262 квартири визнані непридатними для проживання.

Крім того, росіяни зруйнували 14 приватних будинків, ще 542 домівок жителів Запоріжжя отримали пошкодження.

Без житла лишилося 443 людини. Ця кількість збільшується після кожного ракетного удару російської армії.

Міська влада Запоріжжя вже готується до відновлення зруйнованого російськими військами житла. Наприкінці грудня міська рада прийняла Програму відбудови житлового фонду і виділила гроші на підготовку проектів відбудови. 20 квітня під час позачергового засідання місто виділило майже 98 мільйонів гривень на початок відновлювальних робіт по першим чотирьох будинках, частково зруйнованих російськими обстрілами: вул. Сталеварів, 16 – понад 27,8 мільйонів; вул. Зестафонська, 8 – 25 мільйонів; пр. Соборний, 151 – 25 мільйонів. У переліку – і згаданий вище будинок на вулиці Кияшка, 22: на його відбудову вже виділили 20 мільйонів.

Чим ближче до лінії фронту, тим масштаби руйнувань у Запорізькій області є набагато гіршими

«Станом на сьогодні у населених пунктах підконтрольної Україні території Запорізької області, згідно з інформацією органів місцевого самоврядування, внаслідок бойових дій повністю зруйновано або частково пошкоджено щонайменше 481 багатоквартирний будинок та 4337 приватних житлових будинків. Але реальні цифри набагато більші, тому що в зоні бойових дій щодня житлові будинки зазнають нових пошкоджень», – розповідає директор департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної військової адміністрації Віталій Литвиненко.

Оновлено: За інформацією Запорізької ОВА станом на 22 квітня внаслідок бойових дій у населених пунктах області повністю зруйновано або частково пошкоджено 5 115 домоволодінь. Ця кількість щодня збільшується.

директор департаменту ЖКГ та будівництва Запорізької ОВА Віталій Литвиненко

Найбільше від російських обстрілів страждають громади прифронтових населених пунктів Запорізької області. Кожного дня у зведеннях Генерального штабу згадують села, селища та міста Пологівського та Василівського районів, по яким ворог б’є зі ствольної та важкої артилерії, танків, авіації, зенітно-ракетних комплексів С-300, а також використовує безпілотники. Особливо нещадно ворог щоденно тероризує цивільний сектор Гуляйпільської та Оріхівської громади.

«З 56 багатоповерхівок немає жодної, яка б не була пошкоджена. Зруйновано приблизно 50% приватному сектору, – каже заступниця міського голови Світлана Мандрич. – Школи, дитячі садочки, будинок культури, бібліотека, спортивна та музична школа. Немає жодного соціального об’єкту, який би не постраждав внаслідок російських обстрілів».

Заступниця міського голови Оріхова Світлана Мандрич

У Запорізькій обласній військовій адміністрації кажуть: бойові дії та ворожі атаки продовжуються, а тому поки зарано говорити про масштабне відновлення зруйнованих будинків. Але, де це можливо, робота вже почалася. Насамперед, в обласному центрі.  В першу чергу – проводять консервацію будинків, щоб зберегти їх від впливу навколишнього середовища.

«Реєстр пошкодженого та знищеного майна Державного агентства по відновленню (в якому зафіксована інформація про житлові будівлі та інші споруди, що були зруйновані під час російського вторгнення, – прим. ред.) формується. Проєктна документація вже розробляється. Але, на жаль, ця робота більше стосується саме Запоріжжя. Наразі в реєстрі є інформація вже про десять багатоквартирних будинків, які постраждали в обласному центрі. Один проєкт відновлення вже розроблено і передано на розгляд. Щодо інших робота продовжується. Під час нещодавнього візиту президент України побував на місці ракетного удару (який відбувся 22 березня, – прим. ред.) та приділив увагу питанню відновлення зруйнованого житла, – розповідає директор департаменту ЖКГ та будівництва Запорізької ОВА Віталій Литвиненко. – Роботи на сьогодні проводяться там, де для цього є можливість та логіка дій. Але, якщо розглядати, приміром, Оріхів, наразі, на жаль, немає сенсу проводити обстеження пошкоджених будинків, розробляти кошторисно-проєктну документацію тому, що в наступну хвилину після чергового удару будинку може вже і не бути».

Нагадаємо, 22 травня набуває чинності Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації». Щоб у майбутньому оперативно отримати повне фінансування на відновлення будинків, як повідомили у Запорізькій ОВА, громадам потрібно пришвидшити процес внесення до Державного реєстру майна інформації про пошкоджені об’єкти та збитки, які завдано у результаті ворожих атак.

Сучасні рішення та «зелені» технології: держава вже готується до масштабного будівництва

За даними Київської школи економіки та проєкту «Росія заплатить», за рік повномасштабної війни Росія завдала збитків інфраструктурі України на майже $144 млрд. Пошкоджено або зруйновано загалом понад 150 тисяч приватних та багатоквартирних житлових будинків. Збитки від руйнувань житлового фонду становлять понад $53,6 млрд.

Інфографіка: Київська школа економіки

В Україні, як на рівні державних органів, так і серед громадських організацій, вже активно триває експертна дискусія про те, якою стане масштабна післявоєнна відбудова України. Цілком зрозуміло, що роботи з відновлення зруйнованої інфраструктури у прифронтових регіонах можуть розпочатися лише після завершення дій на фронті та деокупації захоплених територій. А поки Збройні сили України наближають нашу перемогу, цей час можна спрямувати на планування, проєктування та пошук фінансування для майбутнього масштабного будівництва.

21 квітня 2022 року президент України Володимир Зеленський створив Національну раду з відновлення України від наслідків війни, яка в рамках 24 робочих груп розробила план заходів для відновлення України у воєнний і післявоєнний періоди. Результатом напрацювань робочої групи з питань відбудови та модернізації українських міст став документ на 350 сторінок, який детально роз’яснює головні напрямки та ключові принципи майбутнього відновлення на основі кращих міжнародних практик із застосуванням сучасних рішень і «зелених» технологій.

Національна рада з відновлення України анонсує:

  • відновлення з урахуванням глобальних цілей сталого розвитку ООН;
  • суттєве підвищення енергоефективності та збільшення частки використання відновлювальних джерел енергії;
  • створення інклюзивного середовища з рівним доступом до можливостей для всіх громадян;
  • вирішення завдань цивільного захисту на випадок  надзвичайних ситуацій.

«Системне планування відбудови та подальшого розвитку країни дає унікальну можливість переосмислити, перепроектувати та модернізувати будівлі та системи життєзабезпечення, забезпечити всеохоплюючу трансформацію територіальних громад та регіонів. Відновлення українських міст та сіл після війни – це комплексний процес, який має забезпечити модернізацію та подальший розвиток на десятиліття вперед, – йде мова у документі. – Людиноцентризм, раціональне просторове планування, забезпечення балансу розселення та робочих місць, стала міська мобільність, інклюзивність, енергоефективність, екологічність та чимало інших сучасних тенденцій розвитку населених пунктів мають стати дороговказами нашого великого відновлення».

Фото: freepik.com

Вивчивши заяви Президента, представників Уряду та Верховної Ради, а також позиції міжнародних партнерів, 42 громадські організації України також розробили 7 принципів, на яких має базуватись післявоєнне відновлення України та розбудова зеленої економіки. Серед них – екологічні стандарти на всіх рівнях, дотримання європейських екологічних інструментів планування, залучення громад до прийняття рішень та ефективне використання фінансування.

«Ми говоримо не лише про відбудову, а й про творення сталого майбутнього для наступних поколінь. Ми наголошуємо на важливості екологічного виміру запланованих заходів з відновлення та розбудови, щоб нова Україна була комфортною, безпечною, здоровою та процвітаючою домівкою для всіх українців та українок, – йдеться у зверненні. – Для довгострокового планування та нового капітального будівництва ми маємо думати не лише про вартість проєктів станом на сьогодні, але й про їхню довгострокову ефективність та повну ціну з баченням на майбутнє».

Україна може стати взірцем енергоефективної відбудови для всієї Європи

«Коли ми говоримо про масштабну відбудову будівель житлового сектору і громадського сектору, то повинні орієнтуватися не на швидкість, а на якість і відповідність енергоефективним нормам. Процес відновлення має відбуватися за сталими, зеленими принципами, що прописані в директивах ЄС про енергоефективність, яким Україна зобов’язалася слідувати [підписавши у 2014 році Угоду про асоціацію з Європейським Союзом]. Ми маємо забути досвід Радянського Союзу, коли зводили «хрущівки», не задумуючись про якість матеріалів і технології будівництва, – зазначає фахівчиня з енергетичної політики  ГО «Екодія» Анастасія Горбач. – Найкраще, якщо будівлі будуть відповідати найвищому класу енергоефективності А (класи енергоефективності від A до G визначені у законі України «Про енергетичну ефективність будівель», – прим. ред.). Від цього буде залежати термін експлуатації будівлі і вартість комунальних послуг у платіжках. Утеплені фасади, енергоефективні вікна, модернізована система теплопостачання, загальнобудинковий і поквартирні лічильники, індивідуальний тепловий пункт, справна система вентиляції – важливо слідувати всім стандартам і одразу відбудовувати якісно. Крім того, особливо у прифронтових містах, як Запоріжжя, варто подбати і про власну генерацію електроенергії. Встановлення сонячних панелей та акумулятори, це дуже енергоефективні і сталі рішення, які зменшать напругу на електромережі і допоможуть у випадку відключень світла, які були цієї зими».

Фахівчиня з енергетичної політики  ГО «Екодія» Анастасія Горбач

З одного боку, масштаб руйнувань в Україні є дійсно безпрецедентним. З іншого, на думку експертки, за таких жахливих умов реалізація заходів з енергоефективності в комплексі із технологіями відновлюваної енергетики під час відбудови і українських будівель, і державної енергосистеми зможе зробити нашу країну прикладом для наслідування щодо «зеленої» відбудови для всієї Європи та взірцем найкращих стандартів будівництва.

Вдалим прикладом «зеленого» відновлення за практикою будівництва Near-Zero Energy buildings (NZEB, будинків із майже нульовим споживанням енергії) стала реконструкція будівлі амбулаторії у селі Горенка Бучанського району Київської області, у яку на початку повномасштабного вторгнення влучив російський снаряд. Після реконструкції з початку 2023 року там працює тепловий насос – один з найбільш сучасних та екологічних способів обігріву приміщень – потужністю 20 кВт, сонячна електростанція потужністю 12 кВт та аккумулятор на 8 кВт*год. Реконструкція системи опалення за принципами зеленого відновлення дала можливість підвищити енергоефективність амбулаторії, зменшити викиди СО2 та негативний вплив на довкілля, а також значно зменшити витрати на опалення на 80%. А завдяки сонячній станції амбулаторія працювала більш автономно навіть під час відключень електроенергії і без генератора. ГО «Екодія» стала однією зі співорганізаторок проєкту відновлення. Усі витрати на реконструкцію завдяки економії на енергоресурсах та виробництву електроенергії самою амбулаторією повністю окупляться за 6-7 років.

Результат зеленої відбудови будівлі амбулаторії у селі Горенка Бучанського району Київської області
Фото: ГО «Екодія»

За словами Анастасії Горбач, дискусія про повоєнну відбудову має починатися у самих громадах. На національному рівні наразі немає коштів, щоб розпочинати якісну, але дороговартісну масштабну відбудову. А тому активні громади вже зараз повинні проаналізувати та оцінити повоєнні збитки і самостійно розпочинати роботу над створенням власної чіткої програми відновлення. По-перше, на відміну від уряду громади можуть підготувати якіснішу програму відновлення, яка є не узагальненою, а орієнтованою на місцеві проблеми. По-друге, громади, підготувавши цікаві проєкти, що відповідають європейським директивам енергоефективності, можуть самостійно співпрацювати з міжнародними донорами і знаходити фінансування.

Як приклад низової ініціативи щодо відновлення, згадаємо «Рекомендації з відбудови Ірпеня». 7 квітня офіс міських проєктів «Урбанина», проаналізувавши містобудівну ситуацію до повномасштабного вторгнення та руйнації після окупації, презентував загальні та проєктні рекомендації для якісного та сталого відновлення найбільшого міста Київської агломерації, що зазнало значних руйнувань житла та соціальної інфраструктури (половина всіх будівель пошкоджені – загальні збитки сягають 25 млрд.), у короткостроковій і довгостроковій перспективі.

ОСББ «Затишний 2020» і «ЖК Ново-Оскольський» (Ірпінь, Київщина) –  перші учасники державної програми «ВідновиДІМ» Фонду енергоефективності – до та після відновлення

«Один з основних принципів наших рекомендацій – це відновлення Ірпеня з акцентом на якості життя, безпеці та комфорті з метою заохотити тих, хто жив тут до повномасштабної війни, повертатися. Рекомендації стосуються планувальних аспектів розвитку міста, публічних просторів і мобільності», – зазначають експерти «Урбанини».

Втім, об’єктивною реальністю, кажуть в ГО «Екодія» є те, що наразі громадам, які знаходяться у прифронтових областях (на відміну від, приміром, населених пунктів Київської області) через великий ризик повторного руйнування досить складно залучити фінансування  іноземних донорів чи інвесторів на відновлення. Але це зовсім не означає, що до початку контрнаступу та деокупації захоплених територій не варто розпочинати планування та проектування майбутньої роботи.

Якісна термомодернізація багатоповерхівки може зменшити енерговитрати у 3 рази

Керівник запорізької інженерної компанії «Термотехнології» Сергій Чиньонов вже 15 років займається реалізацією рішень з енергозбереження та впровадження альтернативних джерел енергії для бізнесу, ОСББ та власників приватних будинків. За його переконанням, післявоєнне оновлення житлових будинків має обов’язково включати заходи для зменшення витрат на енергоресурси та збільшення автономності.

«Більшість житлового фонду у Запоріжжі – це будинки, які зводили у 60-90-х роках, коли вартість енергоносіїв у Радянському Союзі була копійчаною. Типові дев’ятиповерхівки побудовані з найменш енергоефективного керамзитобетону (сучасні будинки найчастіше зводять з пінобетону). Стіни, стелі, перекриття – тонкі та без утеплювача. Через неточне регулювання у будинках є розбалансування системи опалення: у квартирах у торцевих під’їздах та на верхніх поверхах зазвичай нижчі температури. У підсумку більшість людей мешкає у житлі найнижчого класу енергоефективності – класу G», – розповідає Сергій Чиньонов.

Директор інженерної компанії «Термотехнології» Сергій Чиньонов

Комплексна термомодернізація, що покращить будинок до найвищих класів енергоефективності A-В (за сучасними державними будівельними нормами клас енергоефективності С – обов’язковий мінімум), дасть максимальний економічний ефект на кожну інвестовану гривню. Зробить житло, щонайменше, вдвічі енергоефективнішим, а комунальні послуги значно дешевшими.

«Важливо розуміти, що часткова модернізація не принесе великої користі. Якщо ми добре утеплимо будинок, але не зробимо балансування системи опалення, це призведе до «перетопу» в деяких квартирах – на рівні 27-28 градусів. Мешканцям доведеться відчиняти вікна, щоб знизити температуру до комфортних 21-24 градусів, а це означатиме тепловтрати. Тому паралельно з утепленням необхідно зробити модернізацію опалювальної системи, що буде відрегульована по під’їздах та поверхах, – розповів керівник «Термотехнологій». – Точне регулювання дозволяє заощадити величезну кількість енергоресурсів. Для дев’ятиповерхівки радянських часів типового проекту лише завдяки цьому можна досягти зниження споживання теплової енергії на 30-50%. Це зниження мешканці одразу побачать у своїх платіжках».

Фото: freepik.com

Перед початком повномасштабного вторгнення інженерна компанія почала реалізовувати комплексну термомодернізацію багатоповерхового будинку у Шевченківському районі Запоріжжя. Після впровадження всіх запланованих заходів – повного утеплення будинку та балансування системи опалення – вартість опалення мала знизитися у 3-3,2 рази. Через війну робота зараз на паузі. Хоча ще у 2021-му три інших запорізькі ОСББ хотіли побачити кінцевий результат модернізації та були готові реалізувати аналогічні заходи у своїх будинках.

«Ще одне важливе питання – електрична енергія. Витрати електроенергії та кількість побутової техніки зростають. За попередні півроку «блекаутів» стало зрозуміло, що централізована система енергозабезпечення, яка дісталася у спадок від Радянського Союзу, має свої недоліки. Сучасне вирішення цієї проблеми – встановлення на даху будинку сонячної електростанції. Це автономне джерело живлення для забезпечення базових потреб будинку: ліфтів, освітлення, водяних насосів, індивідуального теплового пункту, можливо, пункту заряду мобільних пристроїв», – розповідає спеціаліст.

Таким чином комплексна модернізація житлового будинку за принципами енергозбереження з використанням «зелених» технологій дозволить не просто покращити комфорт проживання людей, а й значно зменшити витрати на комунальні послуги.

Про це на власному досвіді знають жителі запорізького ОСББ «Відродження 1». З 2010 року типову радянську п’ятиповерхівку за кошт міських та державних бюджетних програм за активної участі мешканців вдалося «підтягнути» до класу енергоефективності С, що відповідає державним стандартам новобудов.

«У кожному будинку зміни потрібно починати із заміни комунікацій. Який сенс у реконструкції, якщо під будинок підтікає вода, що рано чи пізно спричинить його руйнування. У нашому будинку ми, насамперед, упорядкували електромережі та розподільні щити, встановили енергозберігаючі вікна та відремонтували вхідні групи у всіх під’їздах. Після цього ОСББ вклалося в утеплення стін базальтовою ватою. Мешканці відчули підвищення температури у квартирах, але не отримали економії. Тож у 2015 році встановили індивідуальний тепловий пункт, – розповідає голова ОСББ Людмила Делалова. – Сучасне обладнання дозволяє протягом дня, залежно від погоди, регулювати температуру батарей у квартирах. Зробити економію максимальною допомогло балансування за допомогою запірної арматури на стояках систем опалення в кожному під’їзді. Після цього у будинку зробили ще багато інших робіт: відремонтували та утеплили цоколь, зробили ремонт покрівлі та каналізації, косметичний ремонт у під’їздах і не лише».

Голова ОСББ «Відродження 1» Людмила Делалова

Усі ці роботи дозволили вдвічі зменшити витрати на опалення та значно підвищити комфорт мешканців.

Після початку повномасштабного вторгнення плани щодо покращення будинку поставили на паузу. «Майже через дорогу російською ракетою зруйнувало будинок, тому складно вмовити власників квартир розпочати зараз якісь роботи. Ми просто відтерміновуємо це процес», – каже Делалова.

Автономне містечко у передмісті Запоріжжя, як вимога воєнного часу

25 травня 2022 року російські війська вдарили по приватному сектору у Шевченківському районі Запоріжжя. Внаслідок ракетної атаки два будинки були вщент зруйновані – дві родини дивом вціліли, але залишилися без житла. На допомогу людям прийшов волонтерський центр «Паляниця». Благодійники оголосили збір коштів і вже 6 серпня розпочали будівництво. Рівно за півроку у новозбудованому дуплексі – двоквартирному житловому будинку на дві сім’ї з окремими входами – відбулося новосілля.

Фото: БФ «Волонтерський центр «Паляниця»

У цьому будинку-дуплексу, що волонтерський центр «Паляниця» збудував за «донати» небайдужих, поселилися дві родини, які втратили житло через ракетний удар

Збудований за сучасними технологіями енергоефективний будинок з утепленням та  твердопаливними котлами став «першою ластівкою» проєкту  «Містечко Паляниця». Розуміючи необхідність житла для вимушених переселенців, волонтери вирішили створити заміський комплекс для 24 родин, які втратили житло внаслідок бойових дій.

Сучасне та енергонезалежне «Містечко Паляниця» для вимушених переселенців з власною інфраструктурою та укриттям на території планують побудувати в передмісті Запоріжжя – у селі Михайло-Лукашеве Широківської громади. Енергетичну автономність забезпечуватимуть теплові насоси для опалення будинків та сонячні електростанції

«Ми підрахували: створити таке містечко, що відповідатиме всім сучасним вимогам до житла, буде дешевше і набагато перспективніше, ніж просто придбати людям квартири. Війна показала, що ми можемо на певний час залишитись без світла, а тому будинок має бути автономним у цьому сенсі, – розповідає директор ГО «Містечко Паляниця» Роман Касьян. – Планується, що люди, які будуть там проживати, зможуть отримати умови для працевлаштування – у тепличному господарстві».

У повноцінному трикімнатному житлі площею 40 «квадратів» буде все необхідне для проживання родини з дітьми (до 5 осіб): від меблів до побутових речей та посуду.

Єдине, що наразі не дає розпочати амбіційний проєкт – це близькість до лінії фронту.

«Запоріжжя – це місто, що знаходиться дуже близько до лінії фронту. І наразі відбудова неможлива, щонайменше, через юридичні питання. Ми підписали меморандум з Широківською територіальною громадою, на території якої плануємо будівництво, але отримати землю в користування поки не можемо, – каже Роман Касьян. – Великі міжнародні фонди готові профінансувати проєкт, але згодні зробити це після завершення війни. Або ж більш впевнено були б готові співпрацювати з нами, якби ми планували будівництво десь в глибині держави – подалі від лінії фронту. Тому чекаємо на гарні новини від наших воїнів на Запорізькому напрямку».

Не дивлячись на тимчасові складнощі, волонтери впевнені, що «Містечко Паляниця» матиме успіх і зможе стати тим  пілотним проєктом повоєнної відбудови за принципами енергоефективності, який стане взірцем для розгортання подібної, але більшої за масштабом ініціативи на рівні всієї держави.

***

Представники державної та місцевої влади і експерти не приховують, що на усунення наслідків російського вторгнення доведеться витратити мільярди гривень та, можливо, десятиліття. Перелік першочергових завдань після перемоги та деокупації – величезний: від відновлення економіки та інфраструктурних об’єктів, інтеграції повернених територій та реабілітації постраждалих до менш очевидних, але також важливих проблем відновлення довкілля та «зеленої» відбудови зруйнованих міст.

Жодна країна Європи не має релевантного досвіду, яким би став точним дороговказом Україні на цьому шляху. Втім, є чимало напрацювань, випробуваних за кордоном, які стануть при нагоді у вирішенні численних наслідків нападу РФ.

Особливо, це стосується будівництва та модернізації житлових будинків за принципами енергоефективності, з використанням технологій відновлення та генерації енергії. Вже чимало успішних ОСББ та сучасних підприємств пройшли цей шлях з метою зменшення комунальних витрат та знають кроки, якими потрібно слідувати, щоб досягти успіху.

Жахливі умови, в яких опинилася наша країна, дають унікальну можливість зробити правильні висновки і закласти вказівники до майбутнього відновлення. Швидкі рішення можуть принести користь на короткій дистанції, але варто дивитися наперед і думати про довгострокову ефективність. Вже згадані незручні радянські «хрущівки», зведені нашвидкоруч півстоліття тому, допомогли оперативно зменшити дефіцит житлової площі, але у перспективі стали проблемою, яку досі непросто вирішити.

Важливо пам’ятати, що післявоєнна відбудова – це можливість подивитися у майбутнє та закласти фундамент для наступних поколінь.

Текст — Андрій Вавілов

Матеріал підготовлено у межах конкурсу «Екологічні хроніки війни: зафіксувати, дослідити, розповісти», який реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Journalismfund.eu.

0