USD: EUR:
... в Запорожье
Під Запоріжжям через російське вторгнення неочищені каналізаційні стоки більше року потрапляють у Каховське водосховище

Під Запоріжжям через російське вторгнення неочищені каналізаційні стоки більше року потрапляють у Каховське водосховище

У Василівському районі Запорізької області неочищені каналізаційні стоки більше року потраплять у Каховське водосховище

Про це йдеться у спеціальному проєкті «Першого Запорізького» про наслідки повномасштабного російського вторгнення в Україну – статті «Прифронтове Запоріжжя – без води: як влада, волонтери та рятувальники допомагають людям в умовах війни».

Ще у березні 2022 року внаслідок бойових дій зупинили свою роботу каналізаційні очисні споруди Василівського експлуатаційного цеху водопостачання у селі Верхня Криниця, які приймають стоки міста Василівка та селища Степногірськ Василівського району. 3 березня внаслідок російських обстрілів було пошкоджено джерело енергопостачання очисних споруд. Пізніше було зруйновано адміністративну будівлю, в якій знаходилася  лабораторія та інші технологічні приміщення.

Пошкоджені каналізаційні очисні споруди Василівського експлуатаційного цеху водопостачання

З того часу стоки без очищення скидаються до річки Карачокрак і далі потрапляють у басейн Дніпра до Каховського водосховища. Через ведення бойових дій та окупації села російськими військами проводити аварійно-відновлювальні роботи немає можливості.

За інформацією Запорізької ОВА та гендиректора комунального підприємства «Облводоканал» Сергія Басанського, поки ця територія перебуває під контролем російських військ, неможливо оцінити повний обсяг збитків.

Небезпечність цієї ситуації підтверджують у Запорізькому обласному центрі профілактики та контролю хвороб.

«Пошкодження каналізаційних очисних споруд відбулося ще у березні минулого року року. Тож, весь цей час неочищені каналізаційні стоки Василівки та Степногірська потрапляють у Дніпро нижче за течією від Василівки та Каховського водосховища, – розповів в інтерв’ю «Першому Запорізькому» гендиректор обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Тарас Тищенко. – Це означає підвищене забруднення води та створення сприятливих умов для поширення через воду інфекційних хвороб. Оскільки стічні води можуть містити будь-які мікроорганізми, в тому числі – патогенні. Також через це виникає ризик поширення глистяних інвазій із водою та річковою рибою. Власникам дачних ділянок, розташованих на берегах Каховського водосховища, треба бути дуже обережними, використовуючи для поливу та господарських потреб технічну воду. Наполегливо рекомендуємо не купатися у Дніпрі нижче Василівки та в Каховському водосховищі через підвищений рівень гігієнічної небезпеки».

«Вживання води Каховського водосховища і раніше без додаткового очищення та кип’ятіння було заборонено. Але після зупинки роботи очисних споруд стан погіршився: бактеріальна мікрофлора, кишкові палички, враховуючи теплу зиму, розмножувалися у воді. І все це збільшує ризики кишкових інфекцій у населення, – зазначила голова громадської організації «Екосенс» Тетяна Жавжарова, – Також розмножуються глистяні інвазії у риб. Може бути ризик зараження небезпечних захворювань у людини, яка вживає таку недооброблену рибу у їжу».

Структурні  підрозділи Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ проводять регулярні моніторингові дослідження якості питної води у місцях водозаборів, на водопровідних спорудах та мережах централізованого господарсько-питного водопостачання на підконтрольній Україні території Запорізької області (проби на мікробіологічні показники питної води беруть у Запоріжжі та Вільнянськ). Результати аналізів говорять про те, що за квітень-березень 2023 року відхилень від нормативних показників не встановлено.

Втім, на прифронтовій і, тим паче, тимчасово окупованій території Запорізької області (Пологівський, Бердянський, Василівський, Мелітопольський відділи державної установи) лабораторії з об’єктивних підстав не мають змоги проводити постійні моніторингові дослідження стану навколишнього середовища, зокрема, якості питної води.

У надзвичайній ситуації врятує річка: у Запоріжжі екологи дослідили якість води у Сухій та Мокрій Московці


Читайте також:

Запорізькі рятувальники з початку вторгнення РФ доставили у прифронтові населені пункти понад 5 мільйонів літрів води

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0