USD: EUR:
... в Запорожье
Купуєш у місцевого бізнесу – розвиваєш рідне місто: голова бізнес-союзу Олена Єрьоменко – про новий проєкт «Підтримую СВОЄ Запорізьке» (ІНТЕРВ'Ю)

Купуєш у місцевого бізнесу – розвиваєш рідне місто: голова бізнес-союзу Олена Єрьоменко – про новий проєкт «Підтримую СВОЄ Запорізьке» (ІНТЕРВ'Ю)

Від початку повномасштабного вторгнення запорізький бізнес зіткнувся з чималою кількістю проблем. Аби розв’язати хоча б частину з них, ГО «Бізнес-Союз «Порада» запустила проєкт «Підтримую СВОЄ Запорізьке». Його завдання – познайомити містян з якісними локальними брендами і водночас підтримати місцевих підприємців, які попри всі складнощі продовжують працювати у прифронтовому місті.

«Перший Запорізький» поспілкувався з головою правління ГО «Бізнес-Союз «Порада» Оленою Єрьоменко та дізнався, у чому полягає завдання проєкту і чому він важливий як для виробників товарів і послуг, так і для споживачів.

«Підтримка місцевого бізнесу – це внесок у відбудову і розвиток рідного міста. Не вистоїть бізнес – не вистоїть і Запоріжжя»

— Розкажіть, як виникла ідея проєкту «Підтримую СВОЄ Запорізьке» і чому він актуальний саме зараз?

— Ідея виникла вже давно, вона для Запоріжжя не нова. Можливо, містяни пам’ятають проєкт підтримки місцевих виробників «Купуй Запорізьке — обирай своє». Потім перед війною ми намагалися запустити ініціативу «Made in ZP». Було багато планів. Ми змогли отримати підтримку цього проєкту з обласного бюджету в рамках програми розвитку підприємництва. Планували почати розробку сайту. На День підприємця організували фестиваль-ярмарок у «Дубовому Гаю». Якби не війна, збиралися зробити його щорічним.

Рік-півтора тому ми прийшли до того, що, по-перше, вже не можемо продовжити проєкт «Made in ZP». Тому що там фігурує літера «Z» (стала символом російської агресії на початку широкомасштабного вторгнення РФ, — прим) і вона буде викликати різні реакції, хоч це і перша літера у назві міста Запоріжжя. По-друге, на жаль, Запорізька область отримала статус прифронтової зони. Через це наш бізнес наразі страждає від усього. Навіть, грантова підтримка міжнародних організацій не така потужна, тому що місто називають «сірою зоною». І це лише частина проблем. Водночас до Запоріжжя привозять продукцію з різних міст, наприклад, з Дніпра. А ставлення до наших виробників залишається тим самим: наприклад, в супермаркеті «АТБ» ми майже не знайдемо запорізьких товарів.

Голова правління ГО «Бізнес-Союз «Порада» Олена Єрьоменко

Ми вирішили, що треба продовжувати ідею підтримки локального бізнесу, але треба зробити ребрендинг. Важливо розповісти запоріжцям, наскільки у нас багато власних місцевих виробників.  А також донести до споживачів філософію цього проекту: підтримуючи своє запорізьке, ми створюємо добробут та безпеку Запорізького краю. Саме вкладаючи у своє, ми будуємо і відбудовуємо місто: ставимо лавочку біля під’їзду, ремонтуємо дорогу, створюємо робочі місця, підвищуємо зарплатню і так далі.

У «Бізнес-Союзу «Порада» немає фінансових ресурсів і великих можливостей, тому ми тільки починаємо знайомити з цим проєктом. Почали з того, що нам потрібен логотип, як ми його зараз назвали — міта (тобто мітка, позначка). Нас підтримала «Запорізька політехніка» і запропонувала провести конкурс на розробку логотипу серед студентів. Бізнес-союз «Порада» профінансував грошові призи для авторів, які посіли перше-третє місця. Конкурс проходив у два етапи: студенти запропонували нам 54 логотипи.

Ми взяли за основу логотип, який посів перше місце: зробили його у вигляді печатки та додали напис «Підтримую СВОЄ Запорізьке». Надалі ми вже займалися паперовою роботою, щоб потім у самого бізнесу не було проблем з використанням логотипу. Підписали договір передачі майнових прав зі студентом, який отримав за нього винагороду за підсумками конкурсу, і подали заявку на реєстрацію в «Укрпатент».

Логотип з’явився завдяки студентському конкурсу 

Далі почалося найважче: як цю ідею реалізувати, не маючи грошей. Зараз нам безкоштовно розробляють сайт, він знаходиться в розробці і паралельно наповнюється, тому що вже триває тестова реєстрація. Ідея сайту полягає в тому, щоб споживач міг побачити кількість логотипів і брендів, яке має Запоріжжя. На сайті буде карта, де відображатиметься те, де ці бренди можна знайти — і товари, і послуги. По місту буде розміщена соціальна реклама. Нас в цьому питанні підтримує Запорізька міська рада.

На сьогодні у нас є перша ластівка: один з магазинів ТМ «Козацька ферма» вже себе пробрендував. У них є відповідні цінники з нашим логотипом та з посиланням на наш сайт з QR-кодом. На сьогодні у них 35 магазинів, днями відкриється 36. Вони увійшли у проєкт не як мережа, а як об’єкт, тобто вони, окрім того, що розміщують цінники з логотипом, ще й брендують магазини. Нещодавно ми зустрічалися у Запорізькій міській раді з заступником міського голови Запоріжжя Андрієм П’ятницьким і нашими місцевими мережами «Бридж» і «Економ +». Вони також приєднуються до проєкту.

Ми не кажемо: «Купуйте тільки запорізьке!». Ми хочемо розповісти містянам, наскільки у нас багато місцевих виробників. Адже ми зазвичай не читаємо маленькими літерами про те, де товар був вироблений. Дуже багато запорізьких брендів ми не знаємо.

Тому ми хочемо, по-перше, познайомити з місцевими брендами, виробниками та підприємцями. По-друге, щоб все ж таки люди робили свідомий вибір хоча б між двома однаковими товарами на користь місцевих. Наприклад, якщо ти бачиш запорізьку продукцію та продукцію інших регіонів, то підтримуй саме місцевого виробника: йди у запорізький магазин, запорізькі мережі, маленькі крамнички тощо.

Ситуація у запорізького бізнесу, на жаль, зараз дуже непроста, і це єдиний спосіб вистояти. А якщо бізнес не вистоїть, то не вистоїть місто. Саме це ми хочемо донести. Кожен з нас може зробити свій внесок у відбудову міста, в те, щоб воно вистояло та розвивалося. Важливо, щоб ми нарешті пишалися тим, що це зробили ми — бізнес, громадськість і запоріжці.

 «Завдяки проєкту жителі Запоріжжя дізнаються, наскільки у нас багато якісних місцевих виробників»

— В чому на практиці полягає зміст проєкту? Підприємці наносять ваш логотип «Підтримує СВОЄ Запорізьке» на свої товари, а потім інформація про них з’являється на вашому сайті у вигляді мапи?

— Філософія проєкту — це підтримка запорізького бізнесу. Набагато легше просувати нашу мітку. Тому ми доносимо до кожного запоріжця, щоб вони запам’ятали: якщо вони бачать логотип нашого проєкту — отже, товар запорізький і його варто підтримувати. Для нас важливо саме те, щоб ми зараз усі об’єдналися навколо один одного, щоб про бізнес і про конкретних підприємців дізналося якнайбільше людей.

Що стати учасником проєкту, бізнесу необхідно зареєструватися на сайті, внести інформацію про компанію і ознайомитися з договором оферти. Ми побачимо, що з’явилася нова компанія на реєстрацію, перевіряємо інформацію, якщо є якісь питання, телефонуємо і розмовляємо з представниками цього бізнесу.

У договорі оферти чітко прописано, що міту може використовувати бізнес при трьох умовах: він має запорізьку реєстрацію, веде законну господарську діяльність, не співпрацює з країною-агресором. Договір оферти їм приходить на електронну пошту після того, як ми їх пропустимо на сайт. В ньому є мій підпис, як керівниці громадської організації, і дозвіл на  безкоштовне право використання логотипа.

У нас є група, куди зараз також можна звертатися (Facebook і Instagram). Ми там все обговорюємо, відповідаємо на проблемні питання.

— На якому етапі зараз знаходиться проєкт?

— Можна сказати, що зараз проєкт на «старті фінішу перед стартом». Ми починаємо тільки знайомити з проєктом. Потроху надаємо інформацію, йде тестова реєстрація. Ми зараз все готуємо, далі будуть YouTube та інше, а зараз ми починаємо просувати сторінки в Facebook та Instagram. Дехто вже зараз розміщує наш логотип. Скоро з’являться борди ТМ «Козацька ферма», де на кожному також буде логотип. Їхні магазини теж вже потроху брендуються. «Вільняночка» теж планує його використовувати.

До проєкту вже доєдналися понад 30 брендів

Ми зараз просто викликаємо цікавість. Сподіваємося, що найближчим часом з’являться соціальні борди з цим логотипом, зараз узгоджуємо це питання. Коли ми вже будемо розуміти, куди можемо відправити споживача, коли зберемо 50-60 учасників, коли вже наш логотип буде знайомим містянам — ось тоді це вже буде не пілот проєкту.

Особисто мені хотілося ще на стадії розробки, щоб наш логотип поступово став дуже впізнаваним. Наприклад, коли їде машина «Нової пошти», ми вже краєм ока розуміємо, що це саме вона, адже в неї простий зрозумілий логотип.

У нас є цікавий опис нашого лого — це стріли, зелений колір, козацький дух. Але ми розуміємо, що далеко не кожному споживачу цікаво, що він означає. Головне, щоб його легко було запам’ятати. Якщо ти його побачив два-три рази, в подальшому ти вже будеш розуміти що це. Тому зараз ми хочемо привчити до нього споживача, зібрати учасників серед місцевого бізнесу, а потім вже плануємо більш масований старт з рекламою, можливо, з акціями, подіями, презентаціями тощо. Звісно, враховуючи ті можливості, які в нас є.

Ще раз наголошую: зараз ми це робимо суто за власною ініціативою. У нас безкоштовно працює маркетолог, сайт нам роблять також безкоштовно. Все тримається на ініціативі. Просто в один момент ми зрозуміли, що по-іншому місцевий бізнес не вистоїть. Якщо люди не почнуть його підтримувати своїми коштами, то у нас у Запоріжжі залишаться тільки «АТБ», «Варус» і все.

 «До проєкту долучилися вже кількадесят запорізьких брендів. Запрошуємо до участі і великі підприємства, і крафтових виробників»

 — Скільки підприємців вже доєдналися до проєкту?

— Близько 30 брендів вже зареєстровані на сайті. Ще є, мабуть, з десяток, які знаходяться в черзі. Зокрема, доєдналася «Козацька ферма» — одна з найбільших місцевих мереж на сьогодні. «Економ +», «Бридж», «Veladis», «Вільняночка», «Урожай», «Добра хата» також надали згоду, щоб приєднатися до нас.

«Козацька ферма» однією з перших долучилася до проєкту

Ми дуже хочемо, щоб до нас приєднувалися невеличкі крафтові виробники. Коли ми кажемо «бренд», це просто ідентифікація. У кожного є навіть просто його красиво написане ім’я як логотип. Ми не кажемо, що це повинен бути визнаний і зареєстрований бренд, це просто як ідентифікація, за якою можна себе визначити. Доєднатися може абсолютно будь-хто. Головне, щоб це було наше запорізьке, а не, наприклад, франчайзинг. Ми не кажемо, що франчайзинг — це погано, але зараз хочемо звернути увагу на нас. При цьому не має значення хто ти: виробник, маленький крафтовик, фотограф тощо.

— До проєкту можуть доєднатися підприємці лише Запоріжжя чи загалом Запорізької області?

— Мова йде про Запорізьку область [підконтрольну Україні територію]. Ми зараз не кажемо виключно про обласний центр.  На жаль, у нас на сьогодні [через окупацію та бойові дії] залишилося Запоріжжя і два райони області не в повному обсязі. Але в будь-якому разі місце реєстрації учасників проєкту — Запорізька область.

—  Чи є яка дата закінчення проєкту або він безстроковий? Як довго ще можна буде реєструватися на вашому сайті?

— Ми дуже сподіваємось, що отримаємо певну грантову підтримку. Тому що є речі, які можна робити безкоштовно (можна, наприклад, віддавати свій час). Але нам точно будуть потрібні кошти, щоб утримувати сайт. Люди не можуть постійно безкоштовно його ремонтувати і обслуговувати. Можливо, згодом постане питання, що, наприклад, скільки-то гривень на місяць буде коштувати зареєстрованому у нас бізнесу саме перебування на сайті. Бо коли ми вкладаємо кошти бізнес-союзу виключно в членів бізнес-союзу — це одне, а коли один бізнес фінансує всіх  — це ненормально.

Звісно, ми не хочемо, щоб проєкт зупинився, тому що вже дуже багато в нього вклали: і власних сил, і часу, і нервів у тому числі. Тому дуже сподіваємося, що він запрацює і дасть результати.

На полицях вже з’являються промарковані товари 

Через декілька місяців ми плануємо перевірити, наскільки підвищиться попит на товари з цінником з нашим логотипом. Зробимо це на прикладі «Козацької ферми». Але нам вже сказали: щойно розмістили цінники про запорізьке походження бізнесу, люди дивилися з подивом і казали  «нарешті!» або «а що «Козацька ферма» є запорізькою?». Ми повертаємось до того, наскільки наші люди не обізнані про місцевих виробників і про те, що нам є чим пишатися у Запоріжжі».

«Через прифронтовий статус бізнес Запоріжжя страждає найбільше. Держава повинна підтримувати та не заважати»

— Чи є у «Бізнес-Союзу «Порада» зв’язок з релокованим у Запоріжжя бізнесом? Чи звертаються вони до вас?

— Ми спілкуємося з усіма, хто до нас приходить, я нікому не відмовляю. Знаю підприємців, які приїхали як переселенці і зареєстрували тут бізнеси, отримали гранти. Таких людей я знаю, а суто релокованого до Запоріжжя бізнесу — ні. Навпаки, знаю бізнес, який релокувався із Запоріжжя. Через підхід державних органів і стан, в якому перебуває бізнес, таких підприємців може стати набагато більше.

Тому наша мета в тому, щоб все було навпаки. І ми хочемо стати крутіше, ніж проєкт «Зроблено в Україні» (нова національна програма, яку оголосив президент України минулого року, – прим.). Тим паче, наша ідея виникла набагато раніше. Я не кажу, що ідея «Зроблено в Україні» не запрацює, але як свідчить практика, все, що робить держава, працює не дуже ефективно.

Держава повинна підтримувати та не заважати, а коли ідея йде від бізнесу — це їхня потреба, це роблять саме вони. Мені не треба, наприклад, вмовляти розмістити рекламу на борді, підприємці мені самі надсилають макети. Тому що вони в цьому зацікавлені, це їхня ідея.

— Чому важливо підтримувати саме місцевий і локальний бізнес?

— Важливо підтримувати будь-який бізнес, але, якщо ти хочеш, щоб дороги ремонтувалися у тебе в дворі, то підтримуй своїх. Якщо ти хочеш, щоб у членів твоєї родини підвищувалася зарплатня чи лавочка з’явилася біля твого під’їзду, а не в Дніпрі, то треба підтримувати своїх.

Чимало людей не розуміють нашу систему оподаткування. Хочу наголосити: навіть великі платники податків, такі як заводи, сплачують податок на додану вартість і податок на прибуток, які йдуть до центрального бюджету.

До місцевих бюджетів спрямовують єдиний податок (платників єдиного податку першої-четвертої групи), податок на доходи фізичних осіб за найманих працівників і податок за орендовану комунальну землю і об’єкти. Тобто наш місцевий бюджет формує саме малий, середній і частково великий бізнес. Тому що саме малий і середній бізнеси є платниками єдиного податку, саме вони наповнюють бюджет. А потім саме завдяки цьому бюджету ми хоча б стоїмо і люди працюють. Ти можеш не купувати запорізькі товари чи не обслуговуватись в локальному бізнесі, але завтра ти втратиш роботу і поїдеш працювати в Дніпро.

Лого проєкту на вході до магазину

— З якими основними проблемами зіткнувся запорізький бізнес під час війни?

— По-перше, я вже на цьому неодноразово наголошувала — це блокування міжнародних транзакцій для бізнесу, що займається імпортом-експортом товарів. У нас пів України вважає, що Запоріжжя окуповане, то що ж ми тоді хочемо довести Європі та її банкам? Частково нам десь вдається вирішити це питання, вже дістались до МЗС, нас сконтактували з посольствами, зі мною вже зв’язувалися посли з Канади та Молдови. Важливо, щоб банки зрозуміли: Запоріжжя – це Україна.

Також була проблема, коли нам закрили реєстри. Через це у Запоріжжі зупинилося все. Ми швидко тоді підняли хайп. Це, мабуть, просто в облдержадміністрації комусь захотілося підвищити собі зарплатню і занести нас в зону бойових дій, коли блокуються рахунки. А у них за рахунок цього підвищувалася зарплатня.

Окрім цього, зараз у нас просто «кричить» кадрове питання. Я хочу сказати, що мова навіть не йде про чоловіків – працювати не йде ніхто. Наприклад, далеко не всі переселенці йдуть працювати, а іноді хочуть влаштуватися на неповний день. Всі підприємці просто кричать від нестачі кадрів: немає ані фахівців, ані просто робітників. Це, мабуть, найнагальніша проблема.

Звісно, ще падає попит. Його ми хочемо підняти в тому числі цим проєктом. Якщо збільшиться попит, то збільшаться обороти у бізнесу, і тоді вже можна буде казати про підвищення в тому числі матеріального стану самих містян, які працюють у запорізькому бізнесі.

Як би держава не підвищувала мінімальну зарплатню, вона не зможе таким чином підвищити доходи населення. Тому що будь-який такий регулятор автоматично підвищує і ціну. Тільки матеріальне благополуччя і зростання бізнесу, збільшення оборотів і прибутку може підвищити добробут працівників, при цьому, залишити на цьому же рівні цінову політику.

Текст — Юлія Глушко, фото взяті з соцмереж проєкту

Розпочати нове життя після вимушеного переїзду: як у Запоріжжі переселенцям допомагають відкрити власну справу


Читайте також:

«Це і азарт, і мистецтво»: запорізький фотохудожник Юрій Батаєв – про тонкощі фотополювання на рідкісних тварин і птахів, які мешкають на Хортиці (ІНТЕРВ’Ю)

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0