USD: EUR:
... в Запорожье
Комбінат «Запоріжсталь» достроково виконує умови меморандуму щодо зменшення викидів в атмосферу

Комбінат «Запоріжсталь» достроково виконує умови меморандуму щодо зменшення викидів в атмосферу

На комбінаті «Запоріжсталь» системно працюють над зменшенням викидів

Минулого року комбінат «Запоріжсталь» підписав меморандум із Запорізькою ОДА. Згідно документу, комбінат взяв на себе додаткові зобов’язання щодо зменшення виробничих викидів. За сім років підприємство має скоротити викиди пилу і оксиду азоту до 20%.

Щоб ознайомитися з об’єктами екологічної модернізації, виїзне засідання на комбінаті «Запоріжсталь» провели члени профільної екологічної комісії Запорізької облради, міської ради, представники департаменту захисту довкілля Запорізької ОДА за участю народного депутата України Сергія Штепи.

Зазначимо, що минулого тижня Сергій Штепа передав Кабінету Міністрів України підписи більш ніж 2 тисяч жителів Запоріжжя, які вимагали поетапного зниження викидів у атмосферне повітря.

Генеральний директор комбінату «Запоріжсталь» Олександр Мироненко ознайомив учасників візиту з об’єктами екологічної модернізації комбінату. За рік підприємство вже виконало деякі екологічні заходи, передбачені меморандумом. Ще частину об’єктів модернізують із випередженням термінів.

«Ми зобов’язалися завершити реконструкцію газоочисток на хвостах машин в аглоцеху та виконали це у повному обсязі. Вони вже вийшли на проектну потужність. Також ми перші серед підприємств міста передаємо данні системи онлайн-моніторингу викидів у відкритий доступ. Спочатку ми створили систему виключно для внутрішніх потреб: оскільки просто встановити нові очисні для зменшення навантаження на довкілля недостатньо-необхідно ще й контролювати роботу цих аспірацій. З цією метою на реконструйовані та нові об’єкти екомодернізації ми встановили датчики моніторингу ефективності роботи газоочисток. Однак у відповідь на запит суспільства ми відкрили ці данні для громади, яка може здійснювати контроль за роботою очисного обладнання.  Передбачено у меморандумі і модернізацію тепловозів. Цього року ми ремоторизували ще 2 малих тепловози. Їх обладнали новими двигунами – це дозволило скоротити концентрацію СО та окису азоту у вихлопних газах», – зазначив Олександр Мироненко.

Наступний, 2022 рік, стане одним із ключових в екологічній модернізації для комбінату, наголосив керівник підприємства.

«Наступного року ми проведемо реконструкцію доменної печі №5 із встановленням сучасних рукавних фільтрів, які є найсучаснішими та найефективнішими на сьогоднішній день. Рівень викидів на ній досягатиме як і на всіх інших інших печах №2, 3, 4 – не більше 50 мг на метр кубічний, – зазначив Олександр Мироненко. – Ми розуміємо свою відповідальність перед містом та його жителями, ключовий вектор Метінвесту – це зниження навантаження на навколишнє середовище».

Члени екокомісії познайомилися з роботою найсучаснішої в Україні доменної печі №3, побували у центральній диспетчерській комбінату, на аглофабриці та майданчику, який уже готують до будівництва нової сучасної аспірації для доменної печі №5.

Зупинити піч на реконструкцію планують вже влітку наступного року. Буде повністю виконаний ремонт, перекладка печі та побудована сучасна аспіраційна установка.

Як зазначив генеральний директор «АЛД будівництво і інжиніринг» Олексій Лебедєв, підготовчі роботи до реконструкції доменної печі №5 йдуть повним ходом.

«Наразі піч обладнана старою системою аспірації. Викиди не перевищують нормативів, затверджених українським законодавством, але європейським вимогам вона не відповідає. Доменні печі №2, 3, 4 вже обладнані новими рукавними фільтрами. Це перевірена розробка. Вона відпрацьована та показала результати, ефективність роботи аспіраційної установки складає 99%», – поділився Олексій Лебедєв.

Темпи екологічної модернізації на комбінаті приємно вразили членів екологічної комісії.

«Враження дуже позитивні. Ми побачили фільтраційне обладнання та дізналися, як воно працює. Дійсно можу сказати, що тут ведеться робота з екомодернізації і вона буде продовжуватися і в наступні роки, – зазначив народний депутат Сергій Штепа. – Минулого тижня я передав Кабінету Міністрів підписи більш ніж 2 тисяч громадян, жителів Запоріжжя, які вимагають поетапного зниження викидів у атмосферне повітря.

Приємно, що від комбінату була така швидка реакція і готовність показати, яке фільтраційне обладнання зараз використовується, що робиться для екомодернізації, що буде робитися наступним чином. Вважаю, що така відкритість – це правильний шлях для того, щоб вибудувати нормальні стосунки з суспільством. Суспільство вимагає змін, і сьогодні я запевнився, що ці зміни відбуваються».

Підприємства мають поступово знижувати рівень викидів, а нормативи повинні бути єдиними для всіх, вважає Сергій Штепа.

«У питаннях зниження викидів, вважаю, що тут потрібно знайти баланс. Як представник влади, держави, я розумію, що ми маємо з одного боку задовольнити потреби людей – знизити рівень викидів, а з іншого – ми повинні робити це поступово.

По-друге, такі підприємства, як «Запоріжсталь», дуже є великими платниками податків. Ми повинні знайти компроміс, щоб підприємства подовжували свою роботу, і щоб все-таки відбувалася екомодернізація, і всі ці процеси йшли поступово та поетапно», – зазначив Сергій Штепа.

Голова постійної комісії з питань екології, охорони надр та раціонального природокористування Запорізької обласної ради Ігор Чумаченко каже: дуже приємно, що умови меморандуму з місцевою владою виконуються підприємством достроково.

«Сьогоднішній візит на комбінат «Запоріжсталь» вкотре переконав, що умови меморандумів з місцевою владою виконуються повністю. І сьогодні ми разом з екологічною комісією, платформою «Екокрай», представниками департаментів екології і міста, і області, відвідали будівельний майданчик, де буде реконструюватися доменна пічка №5. це підтверджує, що комбінат не декларує, а реальними справами зменшує вплив на довкілля», – зазначив Ігор Чумаченко.

Доцент кафедри загальної та прикладної екології та зоології ЗНУ Наталія Воронова каже: робота з екологічної модернізації ведеться на комбінаті безперервно.

«Дуже приємно, що підприємство приділяє так багато уваги саме екологічному питанню. Ми доносимо і до студентів, і до громадськості нашого міста, що всі процеси, які тут налагоджені, відбуваються на сучасному технологічному рівні. Всі процеси збалансовані та відповідають європейським нормам. Я вже кілька років спостерігаю за діяльністю цього підприємства і бачу, що постійно щось модернізується, вдосконалюється. Це дуже тішить і дарує надію на те, що ми на правильному шляху», – поділилася Наталія Воронова.

Нагадаємо, що з 2012 року в екологічну модернізацію «Запоріжсталі» інвестовано близько 16 млрд. гривень. Найбільші з реалізованих проєктів – екологічна реконструкція аглофабрики, модернізація доменних печей із встановленням сучасних аспіраційних систем ливарних дворів та бункерної естакади, будівництво єдиної в Україні лінії соляно-кислотного травлення у ЦХП, введення в експлуатацію комплексу повернення промислово-зливових стоків та інші.

Комбінат «Запоріжсталь» першим серед підприємств міста зробив доступним онлайн-моніторинг викидів. Всі дані знаходяться у відкритому доступі на офіційному сайті підприємства.

Джерело: «Индустриалка»

0