USD: EUR:
... в Запорожье
12 мільярдів збитків: в.о. начальника Державної екологічної інспекції Південного округу в інтерв’ю розповів про наслідки нападу РФ для довкілля Запорізької області

12 мільярдів збитків: в.о. начальника Державної екологічної інспекції Південного округу в інтерв’ю розповів про наслідки нападу РФ для довкілля Запорізької області

У Запорізькій області Державна екологічна інспекція щоденно фіксує численні збитки навколишньому середовищу внаслідок повномасштабного вторгнення РФ: засмічення земель будівельними відходами та уламками частин ракет і снарядів, забруднення ґрунтів та Дніпра, викиди в атмосферне середовище.

Детально про масштаби російської агресії для довкілля нашого регіону «Перший Запорізький» дізнався у в.о. начальника Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) Олега Бігдана

Наша редакція готує спеціальний проєкт, в якому ми розказуємо про те, як злочини РФ завдають непоправної шкоди довкіллю та навколишньому середовищу Запорізької області.

Як активні бойові дії впливають на навколишнє середовище у Запорізькій області?

Активні бойові дії мають серйозний вплив на навколишнє середовище. Вони призводять до забруднення повітря, води та ґрунту внаслідок викидів токсичних речовин, пожеж, вибухів та інших небезпечних подій.

При потраплянні снаряду в землю може відбутися розсіювання небезпечних речовин, які можуть потрапляти в ґрунт та воду. Внаслідок ударів виникають пожежі, як в інфраструктурі та і в екосистемах. Це може призвести до серйозного забруднення довкілля.

Виникає проблема з утилізацією військової техніки та зброї, що може призвести до їх незаконного захоронення та подальшого забруднення навколишнього середовища.

Варто зазначити, що екосистему не можна розділити як окремі елементи, вплив іде на все.

Якою є актуальна загальна сума зафіксованих збитків?

Загальна сума зафіксованих збитків довкіллю Запорізької області внаслідок ворожої агресії станом на 14.07.2023 складає майже 12 млрд грн.

Задля проведення розрахунків Інспекція використовує Методики, затверджені Міндовкілля, якими користуються інспектори в роботі.

В.о. начальника Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) Олег Бігдан
Фото: Державна екологічна інспекція Південного округу

Як можна оцінити завдані Запорізькій області внаслідок ворожої агресії збитки за засмічення земель будівельними відходами та уламками бойових частин ракет і снарядів? Якою є екологічна правильна політика щодо прибирання будівельного сміттям від зруйнованих росіянами будинків?

Спочатку потрібно оцінити обсяг забруднення території, що може бути здійснено шляхом вимірювання площі забрудненої території та об’єму будівельних відходів та уламків бойових частин. Збитки завдані земельним ресурсам внаслідок ворожої агресії розраховуються на підставі Методики визначення розміру шкоди, завданої землі, ґрунтам внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану.

Загальна сума розрахованих збитків за засмічення земель в Запорізькій області від початку повномасштабного вторгнення та станом на 14.07.2023 року складає вже майже 11 млрд грн.

Екологічно правильна політика щодо прибирання будівельного сміттям від зруйнованих будинків повинна базуватися на принципах сталого розвитку та збереження природних ресурсів. Для цього необхідно встановити жорсткі вимоги до збирання, транспортування та утилізації будівельних відходів, зокрема, застосування методів переробки та рециклінгу.

Уряд затвердив порядок управління побутовими відходами в особливих умовах та відходами руйнації, а саме збір та їх тимчасове складування на спеціально відведених територіях громад з подальшим сортуванням, відокремленням небезпечних відходів та подрібнюванням будівельних відходів для повторного використання.

Яку небезпеку російські снаряди несуть для Запорізької області в контексті забруднення ґрунтів?

Насамперед, це забруднення ґрунтів важкими металами, такими як: мідь, нікель свинець, цинк. Це є проблемою, що істотно знижує якість ґрунтів. Особливо серйозну загрозу важкі метали становлять в орних ґрунтах, оскільки з ґрунту вони потрапляють в рослини.

Фахівці Державної екологічної інспекції Південного округу разом з колегами з чеської лабораторії «Аrnika» та «Dekonta» відібрали проби на узбережжі Дніпра з метою моніторингу стану ґрунтів

При попаданні снаряду в землю може відбутися розсіювання небезпечних речовин, які можуть потрапляти в ґрунт та воду. Це може призвести до серйозного забруднення довкілля.

Також важливо зазначити, що під час вибуху снаряду може відбутися пошкодження ґрунту та порушення його структури, що може призвести до ерозії.

Фото: 061

Тому аналіз ґрунту на важкі метали має важливе значення не тільки для моніторингу стану ґрунтів, а й для людського здоров’я.

Як впливають ворожі обстріли на якість атмосферного повітря у Запорізькій області. Якою є загальна сума підрахованих збитків від викидів забруднюючих речовин або суміші таких речовин в атмосферне повітря внаслідок обстрілів?

Через обстріли виникають пожежі, це призводить до того, що неорганізовані викиди забруднюючих речовин або суміші таких речовин (оксидів азоту, оксидів вуглецю, аміаку, сірчистого ангідриду, сажі й пилу, неметанових летких органічних сполук, бенз(а)пірену, металів та їх сполук) потрапляють в атмосферне повітря. Також під час вибуху снаряду може відбутися виділення диму та пилу, які можуть містити небезпечні речовини.

24 липня. Один з випадків  пожежі на хлібному полі внаслідок артилерійського обстрілу  Пологівського району: згорів гектар збіжжя
Фото: ГУ ДСНС України у Запорізькій області

Пожежі, що відбуваються на нафтобазах та АЗС уже складно піддаються усуненню, утворюються сажа, сірчана кислота, продукти окислення нафтопродуктів.

Вони можуть тривалий час знаходитись в атмосферному повітрі. Тривалість буде залежати від їхньої щільності, безпосередньо швидкості вітру, потім вони будуть накопичуватись на поверхні ґрунтів, рослин, вод.

Загальна сума підрахованих збитків від викидів забруднюючих речовин або суміші таких речовин в атмосферне повітря внаслідок обстрілів складає понад 99 млн грн.

Яким є обсяг збитків від забруднення річки Дніпро в Запорізькій області з початку повномасштабного вторгнення РФ?

Відповідно до Методики визначення збитків, заподіяних внаслідок забруднення та/або засмічення вод, обсяг збитків за забруднення річки Дніпро в Запорізькій області з початку повномасштабного вторгнення складає понад 1,6 млн грн.

Варто зазначити, що дана сума розрахована через забруднення річки Дніпро нафтопродуктами, внаслідок ракетного удару, що призвело до пошкодження гідроагрегатів машинного залу одного з підприємств Запоріжжя.

Якими для Запорізької та Херсонської області є екологічні наслідки підриву греблі Каховської ГЕС? Чи можливо зараз вже надати попередню оцінку збиткам внаслідок цього терористичного акту?

Підрив Каховської ГЕС і затоплення територій матимуть значні наслідки для людей та екології. Це стрес для екосистеми. Ми повернемося до 1950 року. За часи існування водосховища там відбулася адаптація екосистеми до нових умов, тепер вона регресує до умов попередніх.

Підрив греблі може призвести до втрати життя різних видів рослин та тварин, які зазвичай живуть в цьому регіоні. Це може вплинути на екосистему та природні баланси в регіоні.

Каховське водосховище після російського теракту
Фото: Astra

З відходом води оголились сотні гектарів ростовищ. Можемо прогнозувати, що ґрунти, з яких пішла вода – у випадку спеки, вітрів, можуть накрити регіони пиловими, піщаними бурями.

На даний час Інспекцією проводяться відповідні розрахунки завданої шкоди. Але варто зазначити, що остаточні розрахунки можливо провести лише після деокупації територій – у зв’язку з потребою комісійних обстежень, а це на даний час не є безпечним.

Екологічна інспекція проводить регулярний моніторинг якості поверхневих вод річки Дніпро в межах міста Запоріжжя? Чи фіксується зниження якості води?

Інспекція моніторить водогосподарську ситуацію в басейні р. Дніпро у верхньому та нижньому б’єфі, в межах Запоріжжя, з початку воєнного стану. На сьогодні, у порівнянні з 2022 роком спостерігається погіршення якості води. Виявлено перевищення гігієнічних нормативів якості води по біологічному споживанню кисню (БСК5) та хімічному споживанню кисню (ХСК) по всьому руслу Дніпра. Значення інших показників, поки що – без аномальних змін. Але, через підрив ворогом Каховської ГЕС, постала проблема обміління річки Дніпро, що спричинило оголення випусків дощової каналізації міста та випуски суб’єктів господарювання. Інспекцією і надалі буде проводитись робота по контролю за станом річки і недопущенню погіршення її якості.

Фахівці Інспекції проводять вимірювання показників складу якості прибережних ґрунтів та води у зв’язку з катастрофою, що спричинено підривом Каховської ГЕС

Наскільки реальною є потенційна загроза задухи водних біоресурсів внаслідок підриву греблі Каховської ГЕС та осушення Каховського водосховища?

З 07 червня Інспекцією ведеться щоденний контроль за вмістом розчиненого кисню у нижньому б’єфі річки Дніпро у шести точках. Внаслідок різкого зниження рівня води та течії спостерігалось зниження розчиненого кисню. У деяких місцях зниження досягло з 5,62 мг/дм3 до 2,66 мг/дм3 при нормі не менше ніж 4,0 мг/дм3. На сьогодні ситуація є більш-менш стабільною, вміст кисню в середньому становить 3,8-4,5 мг/дм3. Двічі на добу інспекторами проводяться спостереження з метою виявлення осередків замору водних біоресурсів.

На теперішній час зафіксований один факт задухи водних біоресурсів спричинені підривом греблі Каховської ГЕС та осушенням Каховського водосховища.

15 червня інспекторами було виявлено факт задухи водних біоресурсів в районі протоки Прірва, села Лисогірка, Запорізького району, які залишилися у заповнених водою поглиблених ділянках плесу водосховища після його осушення. Встановлені обсяги загибелі різних видів риби загальною кількістю майже 10 тис екземплярів, приблизною вагою понад 2 т.

Фото: Державна екологічна інспекція Південного округу

Взимку та восени Державна екологічна інспекція Південного округу вже фіксувала випадки масової задухи водних біоресурсів у заплавній частині Каховського водосховища через зниження рівня води (детально про це «Перший Запорізький» розповідав у статті «Загибель риби і нестача води: як росіяни влаштували екоцид на Каховському водосховищі», – прим.). Яким є підсумковий обсяг збитків, завданих державі у цей період?

На теперішній час на території  Запорізької області у зв`язку з осушенням Каховського водосховища загальна сума збитку водних біоресурсів склала 114 189 967,8 грн.

Як можливо наразі оцінити вплив російського вторгнення та бойових дій  на екосистему Азовського моря?

Наразі оцінити вплив російського вторгнення та бойових дій на екосистему Азовського моря можна тільки при проведенні наукових досліджень та моніторингу стану довкілля в регіоні. Очевидними наслідками конфлікту можуть бути забруднення води та ґрунту, знищення природних об’єктів та екосистем, а також загроза для здоров’я людей та тварин.

Руйнування екосистеми та природних об’єктів, які можуть призвести до зменшення біорізноманіття та загрози для деяких видів тварин та рослин.

Проте, для отримання точної інформації про стан навколишнього середовища необхідно провести комплексне дослідження, що має враховувати різноманітні фактори впливу бойових дій на екосистему Азовського моря.

Яким чином фахівці Державної екологічної інспекції фіксують збитки довкіллю внаслідок бойових дій? Що є найскладнішим під час фіксації збитків довкіллю збитків саме внаслідок бойових дій? Як і для чого в подальшому використовуються розрахунки збитків?

Процедура визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлена «Порядком визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації» і затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 № 326.

Всі розрахунки, які проводять інспектори відбуваються відповідно Методик, затверджених Міндовкілля. Такі методики охоплюють: визначення розміру шкоди, завданої землі, ґрунтам; атмосферному повітрю, воді,  територіальному морю, природно-заповідному та лісовому фонду.

Моніторинг збитків для екології проводять шляхом виїзду на місце події, замірів площі ураження та відбору проб задля проведення лабораторних досліджень.

Матеріали розрахунків, надсилаються до Держекоінспекції України, до Запорізької обласної прокуратури для долучення до кримінальних справ та слугуватимуть доказами для визначення ступеня забруднення довкілля, кваліфікації вчиненого злочину, обчисленню шкоди екологічних злочинів, встановлення та притягнення до відповідальності винних осіб, а також стягнень репарацій з РФ.

Відповідно до статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації в повному обсязі.

Найскладнішим є надходження інформації про місця, що зазнали обстрілів, та оперативний доступ туди, а також ризик потрапити під повторний обстріл.

Як працює екологічне законодавство в умовах воєнного стану. Які існують важелі впливу на вирішення проблем з забрудненням повітря чи з засміченням водойм на підконтрольній Україні території і, зокрема, підприємств у Запоріжжі?

Згідно пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» передбачено «Припинити проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану. Позапланові перевірки проводяться за особливою процедурою.

Інспекцією проводиться робота з регіональними органами виконавчої влади та правоохоронцями, щодо реалізації заходів нагляду (контролю) в сфері охорони навколишнього природного середовища.

Запорізькою міською радою розроблено та затверджено Алгоритм дій структурних підрозділів виконавчого комітету Запорізької міської ради та правоохоронних органів на інформацію про забруднення атмосферного повітря. За результатами роботи по Алгоритму дій виконавчий комітет ЗМР звертається до правоохоронних органів та Інспекції щодо вжиття невідкладних заходів стосовно припинення порушень природоохоронного законодавства підприємствами міста.

Варто зазначити, наразі одним із пріоритетних напрямів діяльності Інспекції є фіксація та розрахунок збитків довкіллю внаслідок збройної агресії. Фіксація проводиться спільно з органами прокуратури, СБУ та ДСНС.

Текст – Андрій Вавілов

Матеріал написаний за підтримки ГО «Інститут масової інформації», що реалізує проєкт «Підтримка активних громадян під тиском в Україні» за фінансової підтримки Європейського Союзу


Читайте також:

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/onenews_zp

Підписуйтесь нa «Перший Зaпoрізький» в Instagram!

0